Ще има ли скоро ваксина срещу рака?

BioNTech вече тестват такъв препарат
22 сеп 2021 14:05, Нели Христова
86
Ще има ли скоро ваксина срещу рака?
Снимка: БГНЕС

След като ваксината им срещу Ковид-19 постигна безспорен успех, изследователите от BioNTech вече тестват и ваксина срещу рак.

Угур Шахин, Йозлем Тюреджи и Каталин Карико получават най-реномираната награди за медицина в Германия. Отличието "Паул Ерлих и Лудвиг Дармщедтер" за 2022 година им ще им бъде връчено за "тяхната визия, издръжливост и последователност при разработването на нов терапевтичен метод въз основа на РНК-технологията".

Според Тома Бьом, директор на института "Паул Ерлих", тримата учени са работели в тясно сътрудничество, което в крайна сметка е довело и до успеха. Първоначално тримата наградени изследователи са искали да разработят нови методи за терапия на раково болните.

"Представете си, че е възможно да назначите индивидуална терапия за всеки болен от рак, вземайки предвид генетичните признаци на съответния вид тумор. А сега си представете, че тази индивидуална терапия е репродуктивна, бърза и евтина. Искаме да революционизираме лечението при болните от рак", разяснява на сайта на BioNTech Угур Шахин, цитиран от "Дойче веле".

Когато през януари 2020 избухва пандемията от коронавирус, Шахин и Тюреджи изцяло насочват усилията си към разработването на ваксина срещу неизвестната дотогава вирусна инфекция. Тогава никой не е вярвал, че за по-малко от година те ще разработят многообещаваща иРНК-ваксина.

"Този кратък срок е безподобен", казва по този повод Бьом. Казано по друг начин: BioNTech и нейните основатели успяват да напишат история в медицината.

Малко преди миналата Коледа BioNTech и американската фармацевтична компания Pfizer получават разрешение за приложението на тяхната ваксина в страните от ЕС, която продължава да играе важна роля за предотвратяване на разпространението на SARS-CoV2.

Но разработването на ваксината не спира усилията за напредък в превенцията на рака. Обратното дори – успехът на BioNTech с ваксината срещу Ковид-19 осигурява на компанията необходимите финансови средства за продължаване на нейната изследователска дейност.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


86
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
7
4
 
8
 
! Отговори
до славянин преди 2 години
Онковирусите са известни още средата на 50-те години. Ама нали трябва да ръсиш акъл, дето го нямаш.
6
7
 
6
 
! Отговори
славянин преди 2 години
Нека първо ракът да стане инфекциозно заболяване пък тогава говорете за ваксина! Все едно да се каже че скоро ще има ваксина срещу инфаркта инсулта диабета и всички останали неизфекциозни заболявания!
5
10
 
11
 
! Отговори
До 1 преди 2 години
По-добре ваксина отколкото химиотерапия. *** това антиваксърите ще го разберете, като опре яйцето до г....
4
2
 
3
 
! Отговори
АнонимеН преди 2 години
УРАААААААААА! НАЙ-НАКРАЯ ЩЕ ИМАМЕ ФИЛМА: АЗ СЪМ ЛЕГЕНДА 2007
3
10
 
6
 
! Отговори
Бay преди 2 години
ковид помогна на РНК да стане популярно. Гениална технология.
2
7
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Угур Шахин, Йозлем Тюреджи... Винаги съм разчитал на османската наука, че ще победи рака! Боже какви времена на комедията на абсурда доживях...
1
4
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ще има и ще е задължителна! Не може неваксинирани да пълнят онкоболниците!