Матурите през септември – на модули

МОН: Промяната е мярка срещу преписването!
1 авг 2016 11:14, Анисия Иванова
8
Матурите през септември – на модули
Архив: Булфото

Държавните зрелостни изпити на предстоящата сесия през август-септември ще се проведат на модули, съобщиха от МОН.

Зрелостниците ще получават изпитния вариант на части и ще разполагат с определено време за работа върху всяка от частите. След изтичане на определеното време те ще затварят в плик съответната част и няма да имат възможност да се връщат и да работят повече върху нея.

Зрелостниците ще имат право да излизат от изпитната зала след приключване на работата върху съответната част. Ако зрелостник напусне сградата, не се допуска обратно в нея до края на изпитния ден.

Провеждането на матурите на модули няма да се отрази върху формата и съдържанието на изпита. Новият елемент е само организационен и е още една мярка срещу опитите за подсказване и преписване, отбелязват от МОН. Всички останали правила за провеждането на държавни зрелостни изпити се запазват.

Влизането в изпитната зала става само с документ за самоличност /лична карта, паспорт, свидетелство за управление на МПС/ и със служебна бележка за допускане до държавни зрелостни изпити. Всеки зрелостник има определено персонално работно място, обозначено с етикет с неговото име, и той трябва да го заеме не по-късно от 7:30 часа.

Задължително е изключването на всички технически средства за комуникация и предаването им на квестор, който да ги постави на видно място.

От държавен зрелостен изпит се отстранява и напуска сградата на училището зрелостник, който преписва от хартиен носител; преписва от данни, съдържащи се в технически устройства /мобилни телефони, калкулатори, таблети и др./; преписва от работата на друг зрелостник; използва мобилен телефон или друго техническо средство за комуникация; изнася извън залата изпитни материали или информация за съдържанието им. Изпитната работа на отстранения зрелостник не се оценява.

Не се допуска нарушаване на анонимността на изпитната работа - на листа и на свитъка за свободните отговори, чрез поставяне на знаци, записване на име и др. В противен случай изпитната работа не се оценява.

Заявления за участие в предстоящата сесия на държавните зрелостни изпити са подали 8383-ма зрелостници. До 26 август те трябва да получат служебните си бележки, че са допуснати до матури.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


8
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
4
0
 
1
 
! Отговори
Скептична преди 7 години
Времевото ограничение по модули няма да помогне особено срещу преписване. Дали имат 30 или 60 мин за първата част, изпитваните ще могат преписват както обикновено. Не съм съгласна, обаче, че трябва задължително всички да чакат до изтичане на времето - някои деца се справят по-бързо от други и това не е в завимисто от това кое дете колко е умно или колко е учило. Факт е, че индивидуално са различни. Дали азиатската идея за бюра на двора през 2м разстояние във всяка посока не е най-добра?
3
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До АловУмниче, не си наясно. По сегашната система има 30 + 10 въпроса и накрая 41 задача, която е текстова. Не е трудно за около час-два да се снимат и изпратят въпросите 1-40, да ги решат и върнат, има време за попълване. Сега ще имат около час за първите 30, след това запечатват отговорите, после са следващите 10, пак "Стоп" и накрая - текста. Така е и в доста западни училища и университети - всичко е за време, а то е достатъчно за решаване, но не и за преписване по тази технология!
2
1
 
1
 
! Отговори
Алов преди 7 години
А какво пречи надаскалтата с модулите да раздвижи веригата по-бързо и да има готови отговори още преди да са дали на зрелостника модула?? Те нали вече са ги спуснали от МОН??? Просто няма да има 1 час а 20 да измайсторят отговорите.
1
0
 
8
 
! Отговори
Поредната "РИФО преди 7 години
Поредната простотия. По-добре да има дават всеки въпрос на отделен лист (за всеки случай)!!! Аман от простотии. Т.е. ако си добре подготвен за теста и го свършиш бързо няма да можеш спестеното време да го отделиш на есето например?Най-важното са програмите, учебниците и мотивацията на даскалите - но за това никога няма време! За това ще сме все по-неграмотни от година на година!