ЕК с препоръка: Намалете университетите от 52 на 10!

Примерът бил Дания, където университетите от 30 станали 8
6 окт 2017 07:00, Петя Славова
278
ЕК с препоръка: Намалете университетите от 52 на 10!
Снимка: архив, Булфото

Системата от висши училища и научни организации в България е много фрагментирана и за да се подобри качеството на научните изследвания, е необходимо университетите да бъдат намалени до 10, а финансирането за тях да бъде увеличено двойно. В момента те са 52.

Това е една от главните препоръки от партньорското изследване за подобряване на оценката и финансирането на научните организации и висшите училища у нас, заключенията от което бяха представени вчера пред научна общност от проф. Люк Соте, съветник на еврокомисаря за изследвания, наука и иновации Карлос Моедас и ръководител на експертната група по проучването. Окончателният доклад от него се очаква да излезе в края на годината, пише в. "Сега".

Още по темата

"Българската система на финансиране на научните изследвания е като мармалад - колкото по-малко има, толкова по-тънко се размазва на филията, която е голяма. И да се увеличат средствата, мармаладът пак ще се разстеле тъничко", онагледи регистрираната отвън родна картина проф. Соте. Според него страната ни трябва да се справи с фрагментацията сега, защото останалата част от света вече се глобализира в научната сфера. "Не чакайте повече! Следвайте естонския и датския пример", апелира той. В Дания университетите от 30 са били намалени на 8.

Експертът посочи, че неписаният стандарт е на един университет да се падат 1 млн. жители, т.е. в България е най-добре висшите училища да се сведат до осем, и то такива, които имат за основна мисия да се развиват научно. "Четири университета могат да бъдат изследователски и четири - предприемачески. Един академичен вуз, който да набляга на следдипломните степени, би могъл да бъде създаден от БАН, а друг - селскостопански университет - от Селскостопанската академия, т.е. общо 10 за страната ви", обобщи проф. Соте, според когото страната ни е световен шампион по брой научни институти. Той призова да се извършат структурни промени във вузовете, както и да се удвои финансирането за тях. Според него, ако повече средства се дават за по-малко вузове, ще се пресече "порочният кръг в системата".

Част от представителите на българската научна общност обаче реагираха бурно на препоръките. Председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски подкрепи идеята за финансиране според резултатите, но изрази мнение, че по-важна от наличието на много институти е "спойката" между тях, както било в неговата институция.

Той даде пример с Германия, която имала много повече институти, и препоръча да се наблегне на другите проблеми в сферата - намаляващите научни работници, ниските стипендии за докторантите, както и недостатъчното държавно финансиране за фонд "Научни изследвания". "Не фрагментацията е най-големият проблем на българската наука, а учените у нас, които са 7 пъти по-малко от останалите страни. Групата на учените изчезва, гилдията застарява", коментира и проф. Лъчезар Аврамов. Проф. Соте обаче остана непреклонен, заявявайки, че всяка успешна научна организация би привлякла младите, което не би могло да стане при сегашното финансиране на толкова много организации.

Щекотлив се оказа и въпросът дали първо да се осъществят реформите и после да се даде допълнително финансиране за тях, или обратното - да се действа по схемата "първо парите, после резултатите". От ЕК са твърдо "за" първия вариант, нашите учени обаче са категорични, че той е неприложим тук, тъй като това означава броят на учените ни да падне под критичния минимум. "Все едно ни казвате: "Първо ни покажете рибата, после ще ви дадем червейчето", реагираха учените ни и призоваха да не се забравят обезщетенията, които се дължат по Кодекса на труда при уволняването на десетки служители.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


278
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
183
0
 
1
 
! Отговори
Златни думи преди 6 години
ДУМИТЕ НА проф. СОТЕса наистина златни. Подобни съвети ни бяха дадени от Европа и преди 7-8 години, но в отговор ние създадохме още няколко висши училища, та да има откъде да цоцат допълнителни пари хрантутниците от БАН, за които БАН-ската заплата е нещо като соц.помощ, паралелно с която те си печелят от други дейности.ДУМИТЕ НА акад.РЕВАЛСКИса като наглите опявания на трайно безработните роми. Ти му казваш, че държавата изнемогва да го хрантути параzити, той дудне "Още ни дайте, ценни сме!"
182
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Учи мама за икономист учи за безработен. Стани мама ИТ специалист ай ти донеси това ай ти донеси онова
181
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Прав е. А идиотията стигна дотам, че една *** в ИТ сектора се самонарече университет, а пародията е, че дава повече знания от библиотекарския например(който му плащаме масрафа всички). Нивото е под всякаква критика, а ако продължава либералния принцип местата и специалностите са такива каквито търсят хората, то скоро цялата държава ще въшляса от милиони безработни прависти програмисти и мениджъри. Ще консултират правно баба си ще и правят компютъра и ще и менажират пенсията и ще недоволстват
180
0
 
3
 
! Отговори
юбералес преди 6 години
Може да имаме и сто ВУЗ-а, стига да не са на държавна издръжка. А относно реформата напълно разбирам реакцията на учените, защото когато местиш гробище, не очаквай съдействие от умрелите.
179
1
 
4
 
! Отговори
опетков преди 6 години
До Helleborus По принцип си прав, но в случая с университетите в БГ не си. Голяма част от тях паразитират на гърба на прословутото българско : "учи мама за да не работиш." Същото се отнася и за огромния брой "научни" институти към БАН, в които учените стоят само за пенсия и заработват на хиляди други места. Висшето образование у нас в момента е бизнес за шепа некадърни, отпадъчни продукти от червената научна номенклатура и техните отроци. Останалите са просто некадърни.
178
1
 
3
 
! Отговори
ваконтий преди 6 години
има един вуз където оценките са отличен 6 и слаб 5.От партийни школи, т.н. АОНСУ в два големи града направиха нещо на което му викат университети, но не са, там приемат и сдиплома среден 3.00 от средното образование.А колко пуц-ове по право има, от тях на-пълниха адвокатурата в България докато нямаше изпити за адвокати, добре че въведохаизпит за адвокати /18 години такъв изпит нямаше/,че долу горе влизат свястни....
177
4
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
до 183 - глупости в България няма и два университета които да са по-добир от СУ, освен ако не говорим за тясноспециализирани като Медицинския или Икономическия. ама е друг въпроса дали трябва да същестувават толова тясно специализани университети.
176
2
 
10
 
! Отговори
аз преди 6 години
Моето мнение е че нашите университети бълват кадри които са пълна трагедия като специалисти. Изразявам лично мнение.
175
0
 
4
 
! Отговори
Anonymous преди 6 години
Не става с командно-административни методи.Пазарът на работна сила е естествен регулатор кой къде ще работи и кой каква заплата ще има.
174
5
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Много нагли тия евродемократи, да кажат нещо за референдума в Каталуния, вместо да гледат БГ ВУЗ-ове.
173
4
 
5
 
! Отговори
Anonymous преди 6 години
СУ лежи на стара слава, в България има поне 10 университета, които са по-добри от прехваления СУ.
172
5
 
6
 
! Отговори
Ментора преди 6 години
Затворете си АЕЦ-а , ще Ви обслужваме от янки ТЕЦа!Затворете си ВУЗовете , ще Ви обучаваме в нашите срещу тлъсти пачки!А бе Вие от ЕС ще направите ли нещо в България и за народа и или само ще затваряте и ще пълните джобовете на мошениците?Вашата мама , за нищо не ставате!
171
7
 
3
 
! Отговори
бесен преди 6 години
Да си ги намалят те в техните държави! Я колко хитри. Ние да ги намаляваме. Нещо ЕК почна да наглее!
170
2
 
8
 
! Отговори
Anonymous преди 6 години
Първо да се закрие НБУ-финансира се от престъпника Сорос.
169
1
 
5
 
! Отговори
риторично преди 6 години
До риторичноКорекция- ВУЗ-ЪТ не е гаранция за интелект и ум. Учители стават- 6 години учат! Не е нужно. Достатъчен е колеж. Ако решат да работят по специалността си, да продължат квалификацията си поетапно през следващите години. Знаете ли колко излишни неща учат педагозите, които никога не им трябват? Учебният им план е натрупан до побъркване, а стажове няма. Излиза от ВУЗ-а и не знае как се пише годишно разпределение, как се попълва дневник, в главата му само академична информация, краш.
168
5
 
8
 
! Отговори
Anonymous преди 6 години
ЕК да не се меси в образованието на суверенна държава.Ние даваме ли акъл колко университети да има в Англия, Франция или Германия?Утре ще дават акъл да да закриваме училища и болници, нали?Да останат само барове, кръчми и погребални агенции -това искат от ЕК.
167
0
 
3
 
! Отговори
риторично преди 6 години
До УниверситетПродължавам пост 178- Хората казват така- За всичко си има програми, не трябва да помниш излишни неща, които се учат във ВУЗ. Там където са нужни практически умения-да ги подготвят в техникумите, където е чиновническа работа- програми, приложения и т.н., които се учат пак в техникумите, може и само с колеж. Който иска да е с богата обща култура, широки познания, може да се образова сам- има предостатъчно източници на информация. ВУЗ-а не е гаранция за интелект и ум.
166
0
 
8
 
! Отговори
риторично преди 6 години
До УниверситетЩото в техните университети не реват за пари като вас. Във всеки град в Бг- университет. Приемате ги наред- плащат такси, отпускат ви се пари от бюджета, все не ви стигат. Говоря постоянно с хора работещи в НАП, НОИ, техникуми, търговия и къде ли не. Открито казват- за да вършиш тази и тази работа, виШУ не ти трябва. Средно- специално ти е предостатъчно- администрация, среден банков персонал, счетоводство, ТРЗ, хранително-вкусова промишленост, техническите специалности...
165
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
бройката е важна, КПД-то не е важно.
164
0
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Порнографията всеки глупец с виШУ образУвание трябва да бъде спряна. В момента има повече места във ВУЗОВЕТЕ отколкото има завършили средно !!!!!