Ромчето Марсело в Кеймбридж: Шие и мечтае да създава дамска мода

Младежът благодари на държавата, която периодично му помага финансово
146
Ромчето Марсело в Кеймбридж: Шие и мечтае да създава дамска мода
Марсело Илиев. Снимка: Bulgaria ON AIR

Момчето от гетото на Монтана или момчето чудо - така говорят за Марсело Илиев от ромската махала "Огоста" на северозападния български град, който учи в Cambridge School of Visual & Performing Arts, Великобритания.

Преди дни правителството одобри изплащането чрез бюджета на министерството на образованието на 12 120 британски лири в левова равностойност за обучението на Марсело. Сумата представлява две вноски от по 6060 британски лири за втория и третия семестър през академичната 2017/2018 година, съобщиха от правителствената пресслужба.

Още по темата
Това е втора помощ на талантливото момче - в периода 2015-2017 г. правителството одобри няколко плащания в размер на левовата равностойност на 32 030 британски лири като вноски за общежитието на Марсело Илиев за 6-те семестъра от двугодишното му обучение в престижния CATS Cambridge College в Кеймбридж и за първия семестър на обучението му в Cambridge School of Visual & Performing Arts.

Срещу финансовата помощ от просветното министерство за още 2 академични години Марсело Илиев поема ангажимент да участва в инициативи на министерството. С личния си пример той ще насърчава децата от ромските махали да ходят на училище.

Марсело е готов да се включи в семинари, конференции и кръгли маси - ще подкрепя както деца с проблеми в личностното развитие, срещащи трудности в обучението, така и ученици с изявени дарби. 

Историята на Марсело е като вълшебна приказка, пише "24 часа". За 15-годишното момче всичко започнало случайно от реклама в интернет за обучение в чужбина. Виждайки я, той решава да тръгне напред и да се развива. Невероятно е как от гетото стига до престижния английски колеж.

През 2015 г. Марсело, който тогава завършил 8-и клас, издържа приемния изпит в Кеймбридж сред голяма конкуренция. Получава и стипендията, но сумата, необходима за заплащане на таксите и настаняването за двугодишния срок на обучение, се оказа непосилна за неговото семейство. Те са от ромски произход и нямат възможност да направят такъв голям разход. Но не се отказват.

Финансовата помощ на студента се отпуска по молба на майка му.

"Казвам едно огромно благодаря на българската държава, на министерството на образованието, на всички, които ми помогнаха. Аз че съм се потрудил, направил съм го, но тази подкрепа е неоценима. Мисля, че с всеки изминал ден, с всеки учебен час оправдавaм доверието. Изключителна е благодарността ми, че имах общежитие", казва Марсело.

Преди 3 г. момчето си извоюва място сред стотици ученици от няколко различни страни. След серия репортажи за успехите му Камарата на строителите плати таксата му за обучение, а правителството се ангажира да помага на семейството с парите за настаняване в общежитието. 

И сега въпреки трудностите и безпаричието той вярва в своята щастлива звезда и се надява да завърши колежа по изкуствата. В него първата година се изучават общи дисциплини, а следващата моден дизайн - интериорен и графичен, и фотография.

Подвластен на модата, тази година Марсело имал шанс. Приятели, на които гостувал през ваканцията, му осигурили поръчка да декорира голям салон за маникюр. Работата била непосилна - сутрин от 8 до 3-4 ч след полунощ, но успял за една седмица да завърши и тавана, и стените с изящни рисунки на цветя. Така спечелил свои пари и си купил шевна машина. Започнал да шие дрехи за себе си.

Марсело мечтае да експериментира смело и с фантазия в женското облекло. Там пространството е необятно, казва той. Дори един кашон да сложиш над косите на модела, ей така, с финес - става. А той отсега има свои виждания за линията и материята на дамските облекла.

Модата ме влече, признавам, дори имам видения за подиума, споделя Марсело. Има и своите кумири - френския дизайнер Оливер, харесва като човек и като стил направеното от Донатела Версаче. Прекланя се пред българката Миглена Каканашева.

Препятствия винаги има - Марсело съзнава, че е трудно да поемеш към света на модата от нищото, но "въпросът е да преодоляваш страха и колебанието, отчаянието и да вървиш напред".

В колежа учениците завършват обучението си с модно шоу. На събитието идват светила и дизайнери, търсещи свежи идеи. Могат да те харесат и да ти предложат работа. А дипломата, призната от училищата в Обединеното кралство, ти отваря врати. С нея може да се завърне в София и да работи, а може и да продължи в университета "Сентрал Свети Мартин", сред чиито възпитаници са Александър Маккуин и певицата Мия.

Всичко е късмет - за мен да направя една стъпка напред, е особено важно. Дано ме осени и вдъхновението да имам свой стил, свой почерк, казва Марсело Илиев.

Засега почти нищо не е видял от Лондон.

"Ако някой си мисли, че мога да се разхождам като турист и да се наслаждавам на красивия град, на река Темза и мостовете - много се лъже. Времето, което прекарвам на Острова, е в колежа. Само уча", разказва Марсело. 

Режимът в колежа е строг - вечерният час е до 19:30 ч, а петък, събота и неделя - до 20:30 ч. Бил е на концерт в Лондон, но пристигнал с приятели до арената с кола и после отново се върнали. Признава, че само веднъж стъпили в бар, но в по-ранен час и отпразнували т.нар. вечер на българите.

Учителите ни се държат като приятели. Такива са Джоу по фотография, Давид по изкуствата, който ми помагаше и извън училище, хвали се Марсело.

Носталгията по България обаче не го напуска. Понякога плаче. Радва се, че сега има смартфони и вижда приятелите си, баба си и така бори мъката по родния град Монтана.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


146
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
84
5
 
18
 
! Отговори
Греди Асса преди 6 години
Като го гледам момчето, баш на мястото си е попаднало. Ще се запознае с правилните чичковци, ще се поочупи, ще му платят от NHS (тамошната каса) смяната и кой като него. След година-две ще зарадва 30-годишната си майка с ча'ве, лично износено. Зер, медицината напредва.
83
2
 
12
 
! Отговори
Сандо преди 6 години
Аз познавам Брусли, в махалата до нас се роди Исус преди години, но за Марсело чак сега чувам
82
3
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Марселчо ли говори англииски,или англииско жури български или не е имало изпит.В Англия учебниците са написани на англииски.Плътна правителствена "мистерия"
81
3
 
16
 
! Отговори
(-_-) преди 6 години
Абе той /това/ да си създава дамска мода, ама защо с нашите пари??Някой от това просветно министерство ще трябва да отговаря един ден.. Значи като взема сопата..!
80
4
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Образованието е начина за интеграцията на новото поколение на това общество ако искаме да се намали престъпноста
79
5
 
31
 
! Отговори
annybody преди 6 години
БРЕ ТЪПАНАРЮ,Похвално е, че един ...(зеленчуците от редакцията на сайта свенливо величаят определен етнос със сияйни звезди) може пък и да завърши шивашки техникум в Англия - браво, значи, досега това ни е струвало само 160 000 лв.!Ама щял после да се върне и да пропагандира сред другите *** какви тъпани са българите.Питал ли ме е някой с колко човека - човеци, не ***. сме се конкурирали ние, за да влезем в Университета и дали някой ни е спонсорирал образованието?Проектът "Марсело" е СРАМ!
78
2
 
21
 
! Отговори
game1 преди 6 години
Ама как дизайнер ?!?! Нали уж някакъв учен ?!?! Математк ли физик ли... Предаване имаше за него... сега дизайнер... :(Тамън си викам евала... ама йок..Абе трябва един Орбан да се появи тук, ама няма кой да му позволи...
77
3
 
23
 
! Отговори
Брадвата преди 6 години
Баси, днес как завиждах на един черен ром, по цял ден виси пред блока и рути сънароднички.. хили се, де има зъб, де няма, обаче щастлив човекът. Има не е ясно колко деца. А аз - на работа, шефът мрънкя, секретарката му врещи, клиентите - меки китки, нема лабаво, не знам кой е по-хебан, аз или ромът
76
2
 
9
 
! Отговори
МaйМyнaтa преди 6 години
До БрадватаЗaeби го Дарвин, слушай мене. Цинганчето ще върне некой лев, но Баце ако ги фокачи.....дyки
75
3
 
38
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Правилно ли схванах: правителството е дало народни пари - близо 50 000 британски лири, за да може едно третополово ци.га.не да се учи на шеф и кройка?.. И тази новина трябва така хубаво да ни се поднесе точно на 19 февруари?!
74
2
 
2
 
! Отговори
Брадвата преди 6 години
До МaйМyнaтaДа, далече от човеците е, поне според Дарвин.
73
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
завършен ***
72
2
 
5
 
! Отговори
МaйМyнaтa преди 6 години
До БрадватаАко питаш мен, нещо като мулатче е
71
3
 
35
 
! Отговори
sante_dog преди 6 години
А тези които се възхищават на Марсело, знаят ли колко българчета има които могат да издържат изпита в колеж в Кеймбридж, но не се явяват защото родителите им не могат да си позволят обучението? А Марсело се е явил. И естествено е знаел, че няма как родителите му да плащат, пък и защо да го правят - по-лесно е да си ***-швед и да плачеш по телевизията. И готово. Това се нарича позитивна дискриминация и е не по-малко лоша от другата...
70
2
 
5
 
! Отговори
Брадвата преди 6 години
алкохол? бял или черен ром е това?
69
20
 
4
 
! Отговори
МaйМyнaтa преди 6 години
Не го познавате, ясно. Но как си мислите че се дават десетки хиляди, без никой да го оцени ли? Смешнициии, легайте че утре сте на работа...не завиждайте на едно цингaнчеПП Не давам оценки от 2/3 вижания, но съм изненадан!! Наистина си го бива
68
2
 
6
 
! Отговори
ии преди 6 години
вече и _мода_ ли не можем да пишем смешни сте
67
2
 
21
 
! Отговори
ии преди 6 години
Мода ??? За това ли даваме парите си за да може да си учи мода????Защо не го записахте в някой Български университет ?Парите които държавата дава така безвъзмездно, щяха да останат в България и с тях щяхте да платите обучението на 10 деца?
66
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
74 s rimlianin nikoga niama da se gordeia
65
36
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Сега го хулите, но утре ще се гордеете с него. Балканоидиоти.