Специалисти в аулата: Колко назад е висшето ни образование?

Трябва да се намери механизъм между университети и бизнес
26 сеп 2018 22:30,
24


Депутатите приеха на първо четене промени в Закона за висшето образование, които позволяват изявени специалисти от практиката да провеждат лекции от общия хорариум в университетите. Преценката кой да бъде поканен ще се прави от съответния факултетен съвет. Идеята на измененията е работодателите да се насърчават да изготвят и да внасят предложения за обновяване на учебните планове и програми.

Депутатът от ГЕРБ Галя Захариева заяви в студиото на "Денят ON AIR", че сме закъснели вече прекалено много с тази мярка и трябва да се намери най-бързия механизъм да се осъществи този важен контакт между бизнеса и образованието.

"Ще дадем възможност на изявени специалисти от практиката да влизат и да преподават определен процент от часовете. И в магистърските, и в бакалавърските програми", обясни Захариева пред Bulgaria ON AIR.

Още по темата

Народният представител допълни още, че тези законови промени се правят по предложение на представители от университетите и почти цялата академична общност стои зад тях.

Галя Захариева беше категорична също, че след приемането на поправките на второ четене и когато започнат да се прилагат, това ще е мотивация за много студенти да завършат висшето образование, което са започнали.

"Това е проблемът - че има разлика какво учат децата и къде успяват после да се реализират. Една голяма част от децата ни не се дипломират и не завършват своето висше образование, защото губят мотивацията във времето на следването", подчерта още Захариева в "Денят ON AIR".

Народният представител от ГЕРБ е уверена, че промените ще са от голяма полза и че всички са готови за тях, а именно бизнесът и образователната система.

По думите ѝ практиката за наемането на специалисти от бизнеса и преподаватели, които не са хабилитирани в учебните заведения, се изпълнява от години в страни като Великобритания, Швеция, Норвегия и други.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


24
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
23
0
 
1
 
! Отговори
Галя преди 5 години
Това е супер решение! Браво! В нашите университети има прекрасни преподаватели, но ако има и хора с познания натрупани в процес на работа, добре образовани и знаещи, ще е чудесно!
22
0
 
0
 
! Отговори
extremist преди 5 години
ЗАД ТОВА ПРЕДЛОЖЕНИЕ ПРОЗИРА ПЛОСКАТА ИДЕЯ НА БЪЛГАРСКИЯ "РАБОТОДАТЕЛ" ЗА БЕЗПЛАТНО НАЛИВАНЕ НА ЗНАНИЯ В ГЛАВИТЕ НА ПРЯСНО ЗАВЪРШВАЩИ - НЯМА ДА СТАНЕ; ЗАЩО ДА СВЕТВАМ КОЙТО И ДА Е КАК СЕ ПРАВЯТ НЕЩАТА БЕЗПЛАТНО ???
21
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Специалисти в аулата: Колко назад е висшето ни образование?--След като прочетох това си викам - брейй, сигурно се учи някаква друга наука тук и сме 100 години назад?!Трябва да се намери механизъм между университети и бизнес--обаче като прочетох това, каква била работата - ами, че то джобс.бг ше го местят в аулата... закъсА го тоя "бизнес", закъсА" го...
20
1
 
6
 
! Отговори
бъдещ роб на SAP преди 5 години
Ще дойдат от SAP да ни учат на ABAP. И ако не работиш за SAP, за нищо не ти трябва този ABAP, щото в цял сват само една фирма (SAP) го ползват.
19
1
 
10
 
! Отговори
студент-погромист преди 5 години
Тия пак се опитват да ловят маймунис трици. Ще ми дойде в аулата някой изявен погромист на шефа първи братовчед да мо учи на програмиране, че да остана в неговата фирма за 900 лева да му робувам, вместо да емигрирам и да взимам 5 пъти повече.
18
4
 
4
 
! Отговори
Студент преди 5 години
Зависи за кои специалности и кои университети става въпрос.ТУ-София е доста, доста добре.Казвам го от личен опит.Специално за машинно технологичния факултет мога да кажа, че хем преподавателите са много добри, хем базата за обучение е много добра.Има машини за милиони евро в лабораториите.Електронни микроскопи, металообработващи машини, машини за рапид прототайпинг(т.нар. 3D принтери)
17
2
 
1
 
! Отговори
Аз преди 5 години
Више. Хахаха за какво ти е.
16
0
 
8
 
! Отговори
BG преди 5 години
На хартия е добре, ОБАЧЕ - кои представители на бизнеса ще обучават студентите ? Логично е че специалист от една фирма ще учи студентите да ползват продуктите на същата тази компания, да не е луд че да преподава нещата на конкурентите !И от тук - огромната корупция която ще се появи във висшето - представители на коя компания да преподават - сигурен съм че още от сега, деканите и ректорите потриват доволно ръчичики - подаръчета, екскурзийки, банкетчета :)))
15
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Кухи ученици, кухи учители, кухи студенти, кухи професори и най-вече - кухи дипломи.Това е българското образование след фамозните реформи на Даниел Вълчев от 2007 г., когато се разваляше седянката!
14
0
 
10
 
! Отговори
Петров преди 5 години
А бе те "бизнесмените" ни едни напреднали, няма що. Ккакво да учат студентите - как да не дават заплати и как да "приватизират" ?
13
0
 
16
 
! Отговори
* преди 5 години
Голяма глупост е да се слуша бизнеса накъде да върви науката. Бизнеса само дърпа назад развитието на човечеството, само и единствено за едната печалба
12
4
 
12
 
! Отговори
вгз преди 5 години
Висшето ни образование е управлявано от едни пост-комунистически гадове, които са много далеч от истинската наука.Има професионалисти сред преподавателите, но плявата е огромна. Роят се гл. асистенти, пишат докторати, получават 50000 лв. за реализиране на това, дето са писали, а от парите 40000 лв. влизат в джоба на рецензента. Сами докторати се делят на части, които се задават като дипломни задания на студентите...Това и аз евтино п о р н о не става, камо ли за н а у к а.
11
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Основното нещо в образованието е работата. И на ученика, и на преподавателя. Без работа имаме образовани неграмотни. После ровят в гугъл да си донаваксат, но...
10
4
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Единствения възможен механизъм между университети и бизнес е: бизнеса плаща, университета изпълнява. Само че, с нашите червени комунистически университетски тоталитарни наследствени ректорати, ще се получи: бизнеса плаща, ректора усвоява и на другите нищо не дава...
9
1
 
27
 
! Отговори
Симо преди 5 години
В Сливен *** в 6 и7 клас не познават буквите и цифрите,ама нали има делегирани бюджети за училищата,забрана за повтаряне до 4 клас..
8
3
 
23
 
! Отговори
мария преди 5 години
Дъщеря ми учи в Единбургския университет,18часа учене с 6 часа спане на почивки и да аз плащам разходите за живеене,няма такса за обучение-правителството на Шотландия я покрива.Нямат поправителни сесии като тука,един изпит с непокрити проценти и си отиваш откъдето си и тогава връщаш таксата.
7
3
 
14
 
! Отговори
Сержант преди 5 години
Извинявам се. Цитирам проф. Семов- ' дипломирани неграмотници'.
6
4
 
8
 
! Отговори
Сержант преди 5 години
Много назад. Произвежда неграмотни висшисти.
5
2
 
26
 
! Отговори
(-_-) преди 5 години
Започва се първо с основното образование, проблемите започват от там, дори от началното. В момента имаме едно попаднало образование повсеместно с малки островчета на надежда тук-таме. Децата се обучават да повтарят като папагали високопарни слова, без да вникват в значението и произхода им. Не ги учат да мислят, а да зубрят готови модели. Така се създават профани.
4
3
 
20
 
! Отговори
Хана преди 5 години
"Да си студент е хубаво нещо. Ти си безработен алкохолик, а родителите ти си мислят, че учиш" Ето това е проблемът на висшето.