Всеки трети в BG висшист. На дъното - в Северозападен район

Статистиката е за хора на възраст между 25 и 64 години
9 окт 2018 08:20, Петя Славова
64
Всеки трети в BG висшист. На дъното - в Северозападен район
Снимка: архив, Булфото

Около 28 процента или почти всеки трети наш сънародник на възраст 25-64 г. е имал висше образование и това в значителна степен е повлияло на качеството на живота и социалния статус на тази категория българи, показват данни от анализ на Евростат за нивото на образование в ЕС през 2017 г.

През миналата година около 31 процента от жителите на ЕС на възраст 25-64 г. са притежавали висше образование, предаде БТА.

Най-високо ниво на висшисти у нас е било концентрирано в район Югозападен, където близо 40 на сто от населението в тази възрастова категория е имало висше образование. На втора позиция по този показател е район Южен Централен, където 32 на сто от населението на възраст 25-64 г. са били висшисти, а на трета позиция е бил район Североизточен с близо 27 на сто висшисти от трудоспособното население.

В дъното на тази класация с най-малко висшисти е бил район Северозападен, където едва 20 на сто или почти всеки пети българин на възраст 25-64 г. е бил висшист.
Според данни на НСИ у нас през миналата година е имало 54 висши училища, от които 50 университета и 4 колежа.

Най-висок брой висши училища е бил регистриран в район Югозападен - 25 университета и 4 колежа. В районите Южен Централен и Североизточен е имало съответно - 9 и 7 университета. Най-малко висши учебни заведения са били регистрирани на територията на район Северозападен - едва 1 университет. На територията на район Северен Централен е имало 5 университета, а в район Югоизточен - 3.

Пак по данни на НСИ най-ниско е било нивото на безработица сред българите с висше образование - едва 3 процента при общо 207 хиляди безработни през миналата година.

На обратния полюс най-висок е бил делът на на безработните в редиците на нискообразованите българи - около 45 процента от българите с основно, начално или по-ниско образование, показва родната статистика.


На регионално равнище сред петте региона в ЕС с най-висока концентрация на висшисти са били четири региона във Великобритания - "Вътрешен Лондон - Запад" - 72 процента висшисти сред населението на възраст 25-64 г. В район "Вътрешен Лондон - Изток" е имало 60 процента висшисти, а в районите Оксфорд и Северозападен Лондон - по 55 на сто висшисти в трудоспособна възраст.

Единствен друг европейски регион, който се приближава до това качество на образованието е белгийският район Валон - с 57 на сто жители с квалификация висше образование.

Топ-5 на европейските държави с най-висока концентрация на висшисти се оглавява от Финландия - 43,7 на сто, Великобритания и Норвегия - по 43 на сто, Исландия - 42,5 и Люксембург - 40 на сто от населението в трудоспособна възраст са притежавали квалификация за висше образование. Тези страни общо взето, са и сред държавите в ЕС с най-висок жизнен стандарт и най-добро качество на живот, отчита Евростат.

При съседите ни ситуацията е следната - в Гърция 31 процента от трудоспособното население на възраст 25-64 г. са били висшисти, в Румъния - 17 на сто, а в Турция - 18 на сто.

Като цяло нивото на образованост на европейците се е повишило като за 10-годишен период броят на висшистите в ЕС е нараснал с 8 процента - от 23 на сто през 2007 - до 31 на сто през 2017 г., отчита Евростат.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


64
Още по темата: ЕСЕвростатнсивисшисти
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
29
2
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До АнонименСУ отказват на българи и искат много високи такси. Един приятел кандидатства и взе изпитите но поискаха 2500 лева такса и се отказа. Уж имат незаети места, а постоянно ги съкращават и вдигат таксите.
28
4
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Разпадът на образованието настъпи през демокрацията. На България повече от 3 университета не са и нужни. Сега не могат да си запълнят бройките и дори в Софийският имаше незаети бройки преди 1-2 години. Пародия на образование. Когато си се борил с 30-40 човека за едно място преди 89 година сега само ги чакат да подадат документи и вече са приети. Професори станаха стотици , асистенти- десетки хиляди и всеки преписва от написаното по-рано. Купуването на изпити е масово явление.
27
4
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Specter"Преди няколко месеца имахме служител който в СВ-то си беше писал, че е завършил Психология дори представи и диплома. След по малко от седмица установихме, че същия служител (жена0 не прави разлика между И и Й.Като чуя вишист и настръхвам!"---E, извинявай, ама е завършил Психология. Не е завършил ТУ, ФМИ или ФзФ.Ти какво очакваш?
26
4
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Дипломи без покритие. Днес една чистачка, тираджия и бакшиш с основно образование печелят в пъти повече от вишистите.
25
3
 
11
 
! Отговори
байко преди 5 години
четат вестници по диагонал и стават вишисти-тежко ни
24
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Биреното мече е завършил Пернишкия университет.
23
5
 
16
 
! Отговори
Specter преди 5 години
Преди няколко месеца имахме служител който в СВ-то си беше писал, че е завършил Психология дори представи и диплома. След по малко от седмица установихме, че същия служител (жена0 не прави разлика между И и Й. Като чуя вишист и настръхвам!
22
1
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Всеки втори завършва право. А държавата ни е най-бандитската в ЕС.
21
2
 
5
 
! Отговори
баба мара преди 5 години
в нашия вход всички над 70 години са с висше образование докато младите отнеобразовани семеиства са с никакво моите деца и внуци всички са изучени
20
1
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
По-важен е въпросът какво могат и знаят тези висшисти? А знаете ли колко са купените дипломи?
19
1
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Хаха, ами с тези свободни университети навсякъде, включително и НБУ, естествено че висшистите ще са 1/3 от населението. Щом Златките и Нора ли беше имат висше, какво да говорим повече? Ако висшето беше както при татово време, с висше щяха да са само 1/20 от населението. То беше привилегия преди да си такъв, защото се влизаше с изпити и се учеше здраво.
18
0
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
То не е за хвалба това, че всеки трети е висшист. Единственият извод е за голямата девалвация на висшето образование у нас, нищо друго.
17
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Бирено мечеВъв се пише когато следва дума, започваща с "В" или "Ф", а не "Б" както си написал, явно ти си неграмотен.
16
10
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Най се учеше в Соца. Всеки се бореше за висше , та и второ.Дипломата бе като спестовна книжка. Вадиш от джоба и почваш работа. Капаците или знания за работа не ти гледат. Щата ти е висок и без да работиш. Важно е да умееш да имитиращ , че работиш.Сега е друго.
15
0
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Биреното мече, имаш право , но на 50%! Това за буквичката "Б" не е така! Проверявай си инфото преди да даваш крайни оценки за някой!
14
3
 
17
 
! Отговори
месара преди 5 години
минимум 50 %от тия висшисти са брак! така че няма с какво да се гордеем. въпроса остава : кой ше работи?
13
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Нормално е да има висшисти на всякъде. Другите са в затвора
12
8
 
10
 
! Отговори
Зозо преди 5 години
Най - неграмотни са дъртите ***-путинисти. Глад и ниски пенсии за тях!
11
8
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Най голяма корупция е сред висшистите. Виж белите престилки, виж белите якички, виж " гинилите" ябълки в съд. система/ а тя убива/.От ЕС България е с най много висшисти от населението.Но си няма "име" на нормална и подредена държава.
10
2
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Бирено мечеТова е основно в България... Магистратура на 22-3 години, не учи почти никой в чужбина, с изключение, на Право, Медицина и Архитектура, но там е задължително. Повечето хора, започват работа. Аз изкарах магистратура по Софт. Инженерство в чужбина и бях на 27, когато запопнах, а бях вторият най-млад в групата. Всеки беше 28-9+, и хора на по 35 с по 15 години опит, които можеха спокойно да преппдават по някой от предметите.