Йотова: Нужни са държавни политики за съхранение на българското!

Вицепрезидентът коментира образованието ни зад граница
Обновена: 30 юли 2019 13:54 | 27 юли 2019 12:00, Петя Славова
19
Йотова: Нужни са държавни политики за съхранение на българското!
Снимка: БТА

Необходими са целенасочени държавни политики за съхранение на българското самосъзнание и връщането на сънародниците ни у дома, заяви вицепрезидентът Илияна Йотова на годишната среща на Асоциацията на българските училища в чужбина. Това съобщиха от прессекретариата на държавния глава.

"Най-добре структурираната и най-видимата политика с българските общности в чужбина са неделните училища, но това не е достатъчно. Необходима е цялостна система и приемственост в българското образование по света - от предучилищната възраст до университета, лекторатите по български език и развитието на българистиката." С тези думи вицепрезидентът Илияна Йотова е открила в Пловдив 12-ата годишна конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина (АБУЧ).

Съорганизатори на конференцията, под надслов "Съхранението на българския език и родовата памет по света - път към Родината", са Министерството на образованието и науката и Пловдивският университет "Паисий Хилендарски".

"Образованието зад граница е неделима част от българското образование. То е в основата на серия от държавни политики, чиято цел е съхранението на българското самосъзнание и родовата памет, разпространението на българския език и мотивирането на сънародниците ни да се върнат у дома", е изтъкнала Илияна Йотова, цитирана в съобщението.

Вицепрезидентът Йотова е поздравила Асоциацията и всички български школа зад граница за активната им дейност. Тя е откроила значението на неделните училища за разпространението на българския език и култура в чужбина и ги е определила като много важна част от културната дипломация на България. "Вие сте външната витрина на българското образование. Вие сте и мощното оръжие срещу асимилаторските политики на някои държави, срещу посегателствата върху историята", е подчертала Илияна Йотова. В изказването си тя е посочила основните проблеми в тези политики и е представила предложения за решаването им.

Според Илияна Йотова в следващото национално преброяване трябва да бъдат включени и постоянно или дългосрочно живеещите в чужбина българи, за да се определят мащабите за развитието на политиката с тях през следващите години. По думите на вицепрезидента са необходими допълнителна грижа на държавата, адекватни политики и мотивация на българските семейства и на децата да учат български език и да посещават българско училище, а по-големите ученици - да продължат.

Илияна Йотова е заявила, че са необходими критерии, които реално да оценяват резултатите на училищата в силно конкурентна среда. Вицепрезидентът е призовала за повече общи инициативи между школата в България и зад граница. "За децата от неделните училища трябва да има възможност да опознаят родината си, да се правят културни и исторически маршрути", е посочила вицепрезидентът.

Тя е подчертала успеха на българските евродепутати с петицията за признаване на българския език за матуритетен и е изтъкнала, че преговорите за двустранни споразумения продължават. Като голяма крачка напред Илияна Йотова е определила новата възможност, която ще предложи Министерство на образованието и науката - кандидатстване от чужбина с изпит по български език и обща матура.

Вицепрезидентът Йотова е цитирала данни, според които все повече българчета, завършили средното си образование в чужбина, искат да учат в университети в България. "Затова трябва да се прави всичко възможно този интерес да се поддържа", е подчертала тя. Изразила е увереност, че след проведените от нея Студентски лаборатории и срещи с министри и академични ръководства много от проблемите на студентите от историческите ни диаспори ще се решат.

Йотова е призовала за широка дискусия в парламентарните комисии и пленарната зала на Народното събрание по темите за българското образование зад граница и обучението на децата от български произход в България. "Необходими са дебати преди приемането на новия бюджет. Трябва да се предвидят нужните средства за тези политики, защото това е инвестиция в бъдещето", е посочила тя.

Според вицепрезидента държавата трябва да е по-активна при намирането на подходящи помещения за уроците на неделните училища. Илияна Йотова е предложила създаването на специален фонд за тези школа, който да позволява и регламентира частно финансиране, при ясно и прозрачно изразходване на средствата. Този фонд може да бъде част от общ фонд за подпомагане на българските общности зад граница.

Трябва целенасочена и упорита национална политика за връщането на позициите на българистиката във водещи световни университети, убедена е още Илияна Йотова.

"Заедно с Пловдивския университет и нашите лектори в европейски университети организираме специална програма за стимулиране на млади българисти, които превръщат интереса към българската цивилизация в своя професия", е изтъкнала вицепрезидентът Йотова.

Тя е акцентирала и върху друга тревожна тенденция, която българската държава трябва с упоритост и постоянство да спре - в различни държави в историята на Кирило-Методиевото дело не се споменава нищо за България, книжовните школи, кирилицата.

Вицепрезидентът е представила идеята за създаване на Български културен институт, който ще направи още по-успешна дейността на българските училища в чужбина. "Оптимист съм, че ще срещна разбиране в законодателната и изпълнителната власт, разговорите дотук го показват", е посочила Илияна Йотова.
Вицепрезидентът е съобщила пред над 120-те участници в конференцията, че с президента Румен Радев планират национален форум за българите в чужбина, посветен на националното ни единение.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


19
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
16
0
 
3
 
! Отговори
Бешебе преди 4 години
И аз искам да се махна от тази гнусна държава. Съсипах си живота, като се върнах.Кое българско да съхраним - завистта или простотията?
15
1
 
4
 
! Отговори
1234 преди 4 години
куку
14
4
 
3
 
! Отговори
Makedon преди 4 години
Bolgarskiot jazik e mnogu tezok za ucenje za decata....... toa vozrasnite Bolgari ne si go znaat jazikot po Kiril i Metodij...zatoa e najdobro decata da ucat na Makedonski i taka vo mnogu zemji ima Makedonski skoli a za Bolgarskiot i nema da mu treba mnogu
13
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
КАКВО СЪХРАНЕНИЕ НА БЪЛГАРСКОТО КАТО И В СЪНЯ СИ ГОВОРИ НА РУСКИ
12
3
 
4
 
! Отговори
Българин преди 4 години
Не прилича ли на кашалот?
11
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
61 педофили в католическата секта да пита Папата за партньорите ни защо са педофили, какво е седнала да ни поучава какво да правим да не ни е господарка.
10
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Дайте да съхраниме от другарката политиката от вас съхранението. Азащо на всички дцата са в САЩ и не съхраняват нищо.
9
0
 
11
 
! Отговори
1 преди 4 години
на *** сина къде е , на служба при другата *** Кристалина, мръсни, гадни , долни комунисти не се наядохте
8
1
 
16
 
! Отговори
Ко? Не! преди 4 години
Каква българщина бре ?! 50-годишни нямат нито един зъб в устата си защото не могат да си позволят дентална медицина! Нямат пари! Каква ти българщина ?!?!
7
2
 
5
 
! Отговори
men преди 4 години
шото на тиквеника къде са му децата и либовниците? дръжките на микрофони не ги броим, те са гювендйики повикване. ама мис бистиенце у барцилона с малкото копиуе и най големия хотел у града, тетка лилянка у давос, виличка за неколко мелеона. щерка му на широко у калифорния. и други знайни и незнайни има.
6
1
 
17
 
! Отговори
Циник преди 4 години
*** пращат отрочетата си да учат в капиталистическия запад... плащат им по 40 000$ годишно, щото след кражбонизацийте могат да си позволят... и гиподготвят да наследят креслата им в България..Тяхните наследници - могат и да се върнат.. На принципа - "По-добре пръв на село, отколкото втори в Рим".. Но тези, които ТЕ изгониха лишавайки ги от бъдеще - няма да се върнат.
5
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Илианче, нужни са хора да ви вярват и да раждат деца.Политиките, за които говорите са добри за околосветски пътешествия- не за стимулиране и съхраняване на българското.Погледни си само бюджета - 90% за командировъчни.
4
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Всеки народ си залсужава управниците.
3
1
 
7
 
! Отговори
House M.D. преди 4 години
Виц е президентът Илиян Идиотов в качеството му на какъв се изказва?
2
0
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Първо трябва да има държава, политиките после
1
2
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
йотова и радев що не са на бузлуджа?! там ше са си сред свои, няма опасност!