Студенти за онлайн обучението: Като една голяма почивка е

Група във Facebook обединява над 3500 души от над 200 специалности
Обновена: 18 ное 2020 21:34 | 18 ное 2020 21:30, Анисия Иванова
80
Студенти за онлайн обучението: Като една голяма почивка е
Снимка: БГНЕС

Студенти от близо 40 висши училища подготвят писмо до Министерството на образованието и науката, в което настояват да се възстановят присъствените учебни занятия. Те са обединени във Facebook групата "Потърпевши студенти от онлайн обучението", в нея са над 3500 души от над 200 специалности.

„Масово исканията са, най-главното – да се върнем в университетите“, казва Адриана Петрова, студент трети курс по Българска народна хореография в Югозападния университет "Неофит Рилски" в Благоевград, пред БНР.

С две отделни заповеди на здравния министър студентите се обучават дистанционно от 29 октомври и това ще продължи поне до 30 ноември, като присъствени дотогава ще са само онези практически упражнения, за които не е възможно да се проведат в електронна среда.

Студентите обръщат внимание и на факта, че в публичното пространство активно се дискутира дистанционното обучение в училищата, но не и това в университетите.

„За университетите почти нищо не се споменава, почти никой нищо не казва какво се случва там. Много рядко се говори за това, а реално ние сме едни от най-ощетените“, подчертава Адриана. В режим на дистанционно обучение най-големият проблем за нея и колегите й е провеждането на практическото обучение.

„Ние сме танцьори. Почти нито една от задачите не може да бъде свършена качествено. С това онлайн обучение не може да се вземе абсолютно нищо. Вече трети курс масово нещата ни са свързани с практика“, разказва тя.

Павел Стоянов, който също е третокурсник в специалността Българска народна хореография, вижда проблем и в платформите, които се ползват за онлайн обучението. „Като се включим повече от 10 човека с видео и микрофони, чисто технически имаме проблеми., казва той.

За Елизабет Иванова, която учи в специалността Специална педагогика, дистанционното обучение "изглежда като една голяма почивка все още“.

„Всеки ден имам само домашни. Обещаните лекции, които трябваше да вървят по график, изобщо ги няма. Откакто сме почнали, сме имали 3-4 лекции. Много често преди обещаната лекция преподавател се включва, казва, че няма да имаме лекция и ще ни изпрати домашно“, разказва тя в предаването „Хоризонт до обед". „Това не ме устройва. Когато бяхме присъствено, беше доста по-лесно.“

С времето студентите започнат да губят интерес, твърди още Елизабет. В момента тя има три изпуснати практики и не вярва, че може да навакса. „Едната беше в училище, другата беше в детска градина, третата беше в някакъв център.“

Има и студенти, които са доволни от сегашното положение, защото им остава време „за всичко останало извън ученето“, допълва Елизабет Иванова. „Ако ни харесва този начин – да сме си вкъщи, то по-добре да не сме ставали студенти.“

Адриана Петрова посочва и друг проблем - затворените университетски библиотеки и усложнената индивидуална комуникация между студентите и техните преподаватели.

Заради проблемите с обучението им в електронна среда в писмото си до МОН студентите ще настояват да бъдат възстановени присъствените занятия във висшите училища, а ако това не е възможно, като краен вариант - присъствено да бъде практическото обучение, а лекциите да бъдат онлайн.

И докато писмото бъде оформено и изпратено до МОН, във Фейсбук групата "Потърпевши студенти от онлайн обучението" текат активни дискусии за плащането на семестриални такси, квартири и общежития в условията дистанционно обучение, когато студентите са по родните си места.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


80
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
28
28
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Браво на студентите! И аз съм ЗА присъственото обучение!
27
21
 
9
 
! Отговори
Един съгласен преди 3 години
Не всички специалности могат да учат дистанционно. Подкрепям ги напълно. Аз съм учил редовно всеки ден от 8 до 13 имахме лекции и упражнения! Днес това е остарял модел, но не може да се учи само дистанционно. Ако е за квалификация, да. Но не и за цялото висше. Вирусът ще го изкараме всички и е безмислено да жертваме само младите! А масово възрастните ходят с маските под носа. Както казва баба ми на 90 г. Ти знаеш ли ние колко вируси сме преживели! ТОЧКА! За нея въпросът приключва...
26
4
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Кукувид-19Преди 1989 г. магистър беше 5 години и беше безплатно. Сега солени такси за безсмислен бакалавър от 2-3 години и за магистър е само платен рекет та 4 години се събират само. Това е целта да се събират солени такси а качество 0.
25
10
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Те не разбраха ли, че не е концерт пожелание. Преподавателите са възрастни, няма да рискуват живота си, защото точно сега на някой много му се учило. Може да се почака до март.
24
6
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Уважаеми студенти, Надявам се си давате сметка, че когато постъпите на работа, едно 90% от времето ще ви обучават дистанционно. Особено когато говорим за голяма организация. За това вместо да ползвате времето да трупате безплатен опит и да се учите на дисциплина, вие се жалвате.Не мога да ви разбера. Честно. Не мога.
23
3
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Като порасна ще следвам география и ще откривам нови континенти. Може и онлайн, с Гугъл мапс.
22
2
 
15
 
! Отговори
Шопо преди 3 години
Най-ощетени са студентите от Пернишкия университет !!!
21
3
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Удруи *** с двете цеви!Голем купон!Ниа студентете сме големъ работъ!Плаштаме и ни дават дипломе!Нема вирус нема ништу!
20
2
 
25
 
! Отговори
ГосТ преди 3 години
Хахахаха хохохохо хореографи, педагози и меринджеи от юзута и нюбули. Абе, к'во точно учите па вие бе ??? Разбираемо е единствено за истинските студенти от природни науки, инженерни специалности и медицина. Единствено за практическите упражнения и изпитите !!! Вместо учениците да се разкарват без предпазни средства навсякъде и контаминират. Разбира се, лекциите могат и трябва да бъдат онлайн. Калинките от юзуто пригласят на баце и калинките от техния колеж или к'вото е там.
19
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Малеее, къф купон! КА-РАН-ТИ_НА!Само чалга, купони и про-сти софийски фут-ки! ДА ЖИВЕЕ ТЪРНОВО и Болярките!!!
18
3
 
20
 
! Отговори
Е, неее! преди 3 години
"...студент трети курс по Българска народна хореография"... да беше студент от медицински или технически университет...
17
3
 
12
 
! Отговори
V преди 3 години
Вишото кетапостроене не образование а вид бизнес.То не образова щото тези хора не знаят още в коя област ще се развиват и ква информация ще им е нужна.В повечето случай нужната ти информация е много по малко от 5 годишните глупости и стериотипното мислене.Тоест не трябва да имаш собствено мнение а да мислиш с главата на преподавателя за да получиш по висока оценка .Дълготрайно обучение е нужно само в медицината ,но и там трябва да става след 5 години като мед сестра или парамедик.
16
1
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Зависи каква платформа се ползва и как се подготвя учебния материал. Онлайн преподаването дава добри резултати при много дисциплини, ако студентите и преподавателите се потрудят.
15
0
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Липсват им лекциите , упражненията На голяма част от студентите , които се вясват само по изпитно време , май не им липсват.Ако беше както преди - не ходиш на лекции , упражнения - няма заверка Нямаш знания за 3 , пише се двойка Нямаш знания , не минаваш в горен курс Ама с тези бюджети преподавателите са с вързани ръце - не пуснат ли студента , няма да ги има парите , няма ги парите - няма заплати , отопление зимата
14
0
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Закриване и редуциране на излишни непотребни безсъдържателни вузове, факултети, специалности и освобождаване на хайлазуващия до и след пенсия лекторски състав.Защо с данъците да плащаме за производство на бракувани неподготвени полуграмотни без трудови навици "висшисти", пропиляли 4-5 години в празност и безхаберие?
13
0
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
От 120 студента поток, половината са започнали работа, а от присътващите 50-60 поне половината си чатят във Фейсбука...Ако има 30, които слушат и разбират - пак е добре. Но...важното е да се оплакваме и да сме недоволни.
12
0
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Че било почивка било лошо, тия не са в час
11
1
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Студентите в страната са над 220 000 Останалите над 216 500 нямат ли право на мнение Тези в групичката дори не са 2% от общия брой , не може да претендират за представителност
10
1
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Като чуя Югозападен университет или варненски свободен, си представям..... А бе не искате да знаете. А тази фолклористика и танци са жизнено важни за оцеляване на човечеството. Простете ми, но, тези псевдо студенти да си налягат дупарите и да учат, че....
9
0
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Март 2020: "Ура, онлайн обучение! Да живеят технологиите!"Ноември 2020: "Абе това онлайн е супер тъпня! Няма по-хубаво от присъственото."