Студенти за онлайн обучението: Като една голяма почивка е

Група във Facebook обединява над 3500 души от над 200 специалности
Обновена: 18 ное 2020 21:34 | 18 ное 2020 21:30, Анисия Иванова
80
Студенти за онлайн обучението: Като една голяма почивка е
Снимка: БГНЕС

Студенти от близо 40 висши училища подготвят писмо до Министерството на образованието и науката, в което настояват да се възстановят присъствените учебни занятия. Те са обединени във Facebook групата "Потърпевши студенти от онлайн обучението", в нея са над 3500 души от над 200 специалности.

„Масово исканията са, най-главното – да се върнем в университетите“, казва Адриана Петрова, студент трети курс по Българска народна хореография в Югозападния университет "Неофит Рилски" в Благоевград, пред БНР.

С две отделни заповеди на здравния министър студентите се обучават дистанционно от 29 октомври и това ще продължи поне до 30 ноември, като присъствени дотогава ще са само онези практически упражнения, за които не е възможно да се проведат в електронна среда.

Студентите обръщат внимание и на факта, че в публичното пространство активно се дискутира дистанционното обучение в училищата, но не и това в университетите.

„За университетите почти нищо не се споменава, почти никой нищо не казва какво се случва там. Много рядко се говори за това, а реално ние сме едни от най-ощетените“, подчертава Адриана. В режим на дистанционно обучение най-големият проблем за нея и колегите й е провеждането на практическото обучение.

„Ние сме танцьори. Почти нито една от задачите не може да бъде свършена качествено. С това онлайн обучение не може да се вземе абсолютно нищо. Вече трети курс масово нещата ни са свързани с практика“, разказва тя.

Павел Стоянов, който също е третокурсник в специалността Българска народна хореография, вижда проблем и в платформите, които се ползват за онлайн обучението. „Като се включим повече от 10 човека с видео и микрофони, чисто технически имаме проблеми., казва той.

За Елизабет Иванова, която учи в специалността Специална педагогика, дистанционното обучение "изглежда като една голяма почивка все още“.

„Всеки ден имам само домашни. Обещаните лекции, които трябваше да вървят по график, изобщо ги няма. Откакто сме почнали, сме имали 3-4 лекции. Много често преди обещаната лекция преподавател се включва, казва, че няма да имаме лекция и ще ни изпрати домашно“, разказва тя в предаването „Хоризонт до обед". „Това не ме устройва. Когато бяхме присъствено, беше доста по-лесно.“

С времето студентите започнат да губят интерес, твърди още Елизабет. В момента тя има три изпуснати практики и не вярва, че може да навакса. „Едната беше в училище, другата беше в детска градина, третата беше в някакъв център.“

Има и студенти, които са доволни от сегашното положение, защото им остава време „за всичко останало извън ученето“, допълва Елизабет Иванова. „Ако ни харесва този начин – да сме си вкъщи, то по-добре да не сме ставали студенти.“

Адриана Петрова посочва и друг проблем - затворените университетски библиотеки и усложнената индивидуална комуникация между студентите и техните преподаватели.

Заради проблемите с обучението им в електронна среда в писмото си до МОН студентите ще настояват да бъдат възстановени присъствените занятия във висшите училища, а ако това не е възможно, като краен вариант - присъствено да бъде практическото обучение, а лекциите да бъдат онлайн.

И докато писмото бъде оформено и изпратено до МОН, във Фейсбук групата "Потърпевши студенти от онлайн обучението" текат активни дискусии за плащането на семестриални такси, квартири и общежития в условията дистанционно обучение, когато студентите са по родните си места.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


80
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
8
1
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Май им липсват дискотеките , баровете ,заведенията , наркотиците , затова са тези неистови воплиСъбират се от цяла България , това означава пътуване напраед -назад непрекъснато. Не спазват никакви мерки , събират се на купони ,заведения и т.н . Безконтролно разнасят вируса
7
1
 
12
 
! Отговори
За висшисти преди 3 години
трябва да се признават само тези, които напускат алма матер с докторска степен. Магистрите да се приравнят на полувисше, а бакалаврите - на завършили професионални техникуми. Средното образование да приключва с 10-и клас.
6
1
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Що тъй бе?! Нали онлайн беше бъдещето?!?!
5
0
 
32
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Масово студентите не ходят на лекции като са присъствено . За какво реват - не е ясно
4
1
 
12
 
! Отговори
ПРОРОК преди 3 години
Студентите е 90% вероятно да почнат присъствено чак края на Април 2021.Системата mudal обаче е 99% вероятно да се срине 90 пъти до края на април.
3
3
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Искат, ама няма!Половината от преподавателите са с хронични заболявания.И да запомнят - студентите идват и си заминават, набор след набор, а преподавателите остават до пенсия или ако Господ не ги привика по-рано!
2
2
 
34
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Имат толкова учебници и не са ги прочели а само се оплакват. Нямат никакво време зашото идват сесиите, а те са сетили за присъствено. С това присъствено досега само се размотаваха и пълнеха кръчмите с ментета и нищо не учеха.
1
5
 
21
 
! Отговори
Аз преди 3 години
Едно време какъв айляк беше студентството, представям си сега. После мамата ще вика, ама той има висшУ, шо не почва на 2-3 бона заплата? Да ходи да бере ягоди да види как се изкарват пари.