66,1% от учителите искат мандатност за директорската длъжност

Синдикат "Образование" с национална анкета за политиката по подбор
1 мар 2021 21:50, Анисия Иванова
28
66,1% от учителите искат мандатност за директорската длъжност
Снимка: Димитър Кьосемарлиев

По фундаменталния въпрос дали да бъде мандатна директорската длъжност, българските учители казват „да“, а българските политици казват „не“. Това е извод на Синдикат "Образование“ към КТ "Подкрепа", който е направил национална анкета за политиката по подбор, задържане и мандатност на педагогическите специалисти с ръководни функции.

Актуалността на този отдавна започнал дебат се катализира не заради приближаващите избори и не заради атестацията на директорите на образователни институции /училища и детски градини/, която ще започне тази година.
Това, че тази политика става толкова обществено интересна е заради силно полярните позиции на различните заинтересовани за механизма по подбор и времетраене на най-голямата публична управленческа длъжност. И, разбира се, гласът на учителя и неговите организации, който е най-заинтересован от тази политика, традиционно не е водещ, допълват експертите.

Вероятно пак се разбира, че позицията на комисията по образование в българския парламент, от която зависи промяна на ЗПУО в съответствие с предложенията на специалистите, е съвсем неузряла, за да намали общественото усещане за политическо лобиране към тази длъжност.

Защо казват „да“ учителите, отговорът е елементарен: приоритетът учител в управлението на един директор е силно пререден от обществените институции, от политическите и обществени влияния, от родителските набези и дори медийните фокуси към управленческите модели.

Защо политиците казват „не“ на мандатността, отговорът е още по-лесен: защото, ако е „да“, политическите лобирания и влияния ще отстъпят на професионализма и естественото кариерно израстване.

Синдикат „Образование“ представя резултатите от анкетата:

66,1% от респондентите учители, директори и заинтересовани лица настояват за мандат на управленческата длъжност в образователните институции, което показва недвусмислено, че дебатът е актуален и значим за предучилщното и училищно образование.

Недвусмислен е и следващият отговор за броя на евентуалните мандати, където само 1,5% от участниците отговарят, че сегашният формат е отличен. Тук доминира с 45,6% становището, че броят на мандатите не трябва да бъде ограничаван, но се прави атестация с участието на синдикатите на 4 години. От тази атестация зависи продължаването на договора. Този отговор не е лишен от съдържание, защото създаването на добър директор изисква време. Още повече, изградените добри директори не би трябвало да се губят от системата. Останалите 19% от отговорилите смятат, че директорът трябва да има само 1 мандат, а 33,9% са за 2 мандата.

Само 26,6% от участниците смятат, че изискването за 5 години педагогически стаж /което е сегашната практика/ са достатъчни, като доминира мнението /34,7%/, че кандидат-директорите трябва да имат поне 10 учителски години. 34% от респондентите смят, че за да станеш директор, трябва да си минал задължително през кариерните длъжности „Старши“ и „Главен“ учител.

61,6% от респондентите смятат, че висше педагогическо образование – магистър, е достатъчно за кандидат-директорите, но 35,2% смятат, че кандидатите трябва да са учили в специалност „Управление на образованието“.

По въпроса за управленческия опит аудиторията е разделена, като 51% смятат, че не е необходим такъв, но 49% смятат, че желаещите да станат директори трябва да имат стаж като заместник-директор или друга управленческа длъжност в образователната институция.

По въпроса за участието на представителните синдикати в комисиите за назначаване на директори 79,3% са категорични, че е наложително това участие.

И на последния въпрос общественото усещане е най-безрезервно, като 82,5% от респондентите смятат, че има лобиране на политически партии при избор на директори на образователни институции?

Резултатите от това национално проучване е сред над 8000 респондента и показват недвусмислено, че политиката по подбор, задържане и мандатност на педагогическите специалисти с ръководни функции категорично не е достатъчно ефективна и трябва да се промени и развие в интерес на по-доброто образование за нашите деца и ученици, допълват синдикалистите.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


28
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
8
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
У-ще Вазов - Плевен
7
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
У-ще Вазов пари за интернет по 30 лв за учителите няма. Но се слагат плочки на тротоарите пред у-щето, което е....на града, не на у-щето.Такова хм...вземане...ще...падне!
6
1
 
19
 
! Отговори
мандат преди 3 години
Мандатност трябва да има. С ограничение на броя им =най -много два. И това важи за всички сфери на управление -политика икономика и т.н. Шефове, кметове депутати, директори в МВР, училища, агенции,, ВиК, Горско, Морско и т.н.
5
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Синдикатите, ах тези казионни предатели! И в двата учителски синдиката има секция "Директори" и секция "Родители". Чии интереси защитават, няма защо да ги питаме. В работодателските организации на директорите няма такива секции, въпреки че и те работят с двете групи и трябва да срещнат интересите им(това обясняват синдикатите на членовете си , които питат). Конкурсите за директори са партийно режисирани, участието на т.н. синдикати само ще бетонира "изборите".
4
5
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Мандати се дават само на тези от които нищо не зависи. Истинските управляващи са вечни.
3
4
 
40
 
! Отговори
Учител преди 3 години
Значи президентът е с мандат, депутатите - с мандат... Само директорите са вечни!!! Още на втората година се самозабравят и започват да дерибействат! И не- добрите учители не искат да станат директори, добрите учители имат призвание да преподават и да са в контакт с децата. Директорите в българското образование са посредствени, алчни и политически *** (изключенията са пренебрежимо малък процент).
2
6
 
7
 
! Отговори
Sk преди 3 години
Когато мин. председателя има мандат, тогава и директорите ще имат мандат/ на куууууково лято/
1
7
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
А 100% от директорите не искат мандатност, кое е повече 100 или 66,1.