С 9% ще спадне броят на завършилите висше образование българи

Броят на вишистите ще се стабилизира през 2025 година
22 юли 2021 20:52, Нели Христова
104
С 9% ще спадне броят на завършилите висше образование българи
Снимка: БГНЕС

През следващите години броят на завършилите висше образование български граждани ще продължи да намалява. Очаква се между 2021 и 2025 г. да се дипломират 239 хил. абсолвенти. Това е спад от 9% спрямо 263 хил. успешно приключили следването си в периода 2016-2020 г. Прогнозата е броят на завършилите да се стабилизира след 2025 г.

Това е записано в Националната карта на висшето образование в Република България, която кабинетът прие днес.

До 2025 г. броят на действащите студенти на национално равнище ще остане стабилен, дори е възможно известно покачване. Заради значителните промени в приема през последните години обаче ще продължи процесът на ребалансиране на броя на студентите по професионални направления. Най-голям спад в абсолютния брой се очаква в „Икономика“ (с около 2400 студенти). В процентно изражение най-сериозно ще е намалението в „Туризъм“ (16%). Най-много ще се увеличи броят студенти в „Педагогика на обучението по ... „ (с близо 1700). В процентно изражение най-висок ръст се очертава в „Материали и материалознание“ – 86% и „Химични технологии“ – 40%.

Разместване между професионалните направления ще има в броя на завършилите. Най-голямо увеличение през следващите пет години се очаква в „Теория и управление на образованието“ – 76%, „Материали и материалознание“ и „Педагогика на обучението по ...“ – 45%. Най-голям спад ще има в „Животновъдство“ – 41%, „Металургия“ – 39%, „Социални дейности“ и „Туризъм“ – 32% и „Икономика“ – 31%.

Освен че съдържа прогноза за промените в броя на студентите и на завършилите през следващите пет години, Националната карта на висшето образование в Република България на първо място дава информация за актуалната профилна и териториална структура на висшето образование в страната. Документът идентифицира регионалните потребности за развитие на висшето образование в зависимост от демографския потенциал и състоянието на пазара на труда в различните райони в страната. Той определя групи професионални направления, специалности от регулираните професии и висши училища в зависимост от съответствието между профила на предлаганите от университетите образователни услуги и търсенето от страна на кандидат-студентите, както и в зависимост от реализацията на завършилите на националния пазар на труда.

По време на едномесечното обществено обсъждане на Картата са получени положителни становища от всички министерства, от работодателски организации и множество университети. Те отчитат важността на документа като инструмент за анализ на профилната и регионална структура на висшето образование в България, като предлагат и редица допълнения. Повечето предложения са отчетени в одобрения от правителството вариант. Отразена е например спецификата при военните висши училища и при някои професионални направления като "Транспорт корабоплаване и авиация", при които относително голям дял от завършилите намират професионална реализация извън България.

Националната карта на висшето образование в Република България ще се актуализира всяка година. Така ще се идентифицират промените в необходимостта от специалисти във всеки регион. Ще се отчита наличният ресурс от преподаватели и кандидат-студенти, както и възможностите за привличане на чуждестранни студенти и на българи, живеещи в чужбина.

В съчетание с данните от Рейтинговата система на висшите училища в България, картата на висшето образование ще се използва при вземането на решения за разкриване на нови висши училища, факултети или филиали. Тя ще помага за насърчаване или контролиране на броя на местата в определени направления и региони. Целта е мрежата от университети да се развива балансирано и да отговаря на реалните нужди на регионите и на прогнозите на пазара на труда.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


104
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
17
1
 
0
 
! Отговори
159 преди 2 години
До пияница мистикМдаа, пита се кой е твоят деди...
16
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Учи, да не работиш??Още от малък мойте ми казваха - "Учи мама да не работиш", гледам че се превърнало в "пандемия" :)) Само дето децата намаляха, то от толкова "висшисти" нема вече кой да работи :)
15
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Учете Земеделие незнам къде има такова нещо ама ако има записвайте и купувайте ниви тва е.Всичко другоса глупости
14
3
 
19
 
! Отговори
Учи, да не работиш?? преди 2 години
Висше в Германия се учи, ако ще ставаш доктор, адвокат или инженер. Ако ще се развиваш като хлебар, придавач, шлосер, строител си има професионални гимназиии. Хората от рано се специализират. Тук, баща му мазач, сина няма капацитет за нищо, но записва висше. Лъже баща си, и пие в студентски. Дали завършва е без значение. Глупавият човек с и без диплома все тая. Но трябва да се спре с тази мантра как всеки трябва да се изучи. Хората изкарват пари и живеят добре и без тапия за изгубени 5 години.
13
1
 
7
 
! Отговори
Асан преди 2 години
99% да спадне - нема кой дах копа с мотиката на село :))
12
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Закривайте 10% от всеки ВУЗ (или изцяло 10% от ВУЗовете)
11
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Металургията едно умиращо направление
10
2
 
3
 
! Отговори
РАН-ЪТ преди 2 години
Може и по-малко... и още по-малко...и още...и още...и още по-малко.
9
1
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Вече нема толкова лапета както преди години, нормално е да намалят "висшистите" :)) Другото което е, че ако имаш родител с некакви парични средства, нема да те запише в български университет :)
8
2
 
5
 
! Отговори
. преди 2 години
Не останаха Българи вече в тази държава, на където и да се обърнеш само ***.
7
11
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Аз нямам диплома и взимам 8к като програмист, докато другите учеха аз трупах опит. Сега тия дето 4г учиха и завършиха ще започнат на 1500 лв в моята фирма :)
6
6
 
10
 
! Отговори
пияница мистик преди 2 години
И каква е ползата от висшето? И аз имам и жена ми имаше, втората де и работеше на супер престижна работа, завършила беше ВИТИЗ, когато беше ВИТИЗ, а не НАТФИЗ, взимаше по 3400 лв заплата и пак беше по-бедна от мен и аз изкарвах повече с далавери и мошенгии :))) Това ученето е само за баламурници, дето си мислят, че с работа ще успеят в живота. Бил Гейтс няма висше, ама всеки го знае кой е
5
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
През комунизма и при чалгата номера на завършили не е тревожен, а на научилите! Затова и отвън си вкарват кадри, сейшайте се, бе хора! Българското образование не струва за тях! Тревожи ме мен не, че 9% ще са по-малко висшистите, а че 95% по-неграмотни ще са при чалгокомунузма!!
4
1
 
15
 
! Отговори
Баданарков преди 2 години
Малко е 9%, като реално само 20% от всички знаят какво учат и защо
3
4
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
За какво им е висшy, нали си имат Славиту
2
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Нямат пари да си купят дипломите!?!?!?!:))))))))
1
3
 
14
 
! Отговори
Веселинъ 7112136860 преди 2 години
А българи ли завършват? Защото Родните ни универсиети сапрепълнени с араби,евреи,гърци и турци,които си купват дипломи на килограм.