Царски дублажи: Тука има, тука нема

Нихат Кабил пак намери вратичка за царските гори; дублираните 4500 дка си остават на фамилията Сакскобурготтски
8 мар 2008 09:40,
22
Царски дублажи: Тука има, тука нема
Снимка: Булфото

Подчинената на Нихат Кабил поземлена комисия в Самоков изненадващо обяви, че няма възможност да поправи решението си за върнатите в повече гори на Симеон Сакскобургготски, пише вестник „Сега“.

Заради нейна доказана фактическа грешка лидерът на НДСВ получи два пъти гора от 4500 дка в Боровец.

Оказва се, че единственият начин държавата да си върне надписаните декари е ресорната агенция да заведе дело срещу регионалната комисия в Самоков.

Юристите на Кабил обаче твърдят, че не могат да поправят решението си от 2003 г., защото са изтекли всички законови срокове за това.

В закона обаче е записано, че общинските земеделски служби могат да поправят по своя инициатива или по молба на заинтересуваните лица явни фактически грешки и за това действие няма срок, допълва изданието.

През януари тази година наказателното производство, което трябваше да установи собствеността на наследниците на Фердинад и Борис ІІІ върху гори и земи в Самоковско, откри, че при възстановяването на горите са извършени редица нарушения от общинската поземлена комисия в Самоков.

„4 521 декара са възстановени два пъти - един път на базата на нотариален акт и един път на базата на крепостни актове от началото на ХХ век“, заяви прокурор Малина Чаканова.

Наред с това са извършени въводи във владение преди влизането в сила на решението на Поземлената комисия в Самоков.

Според Чаканова тези нарушения обаче биха могли да се квалифицират само като престъпления по служба, защото са допуснати заради немарливо отношение на длъжностните лица.

От прокуратурата съобщиха, че до момента наследниците на Фердинанд и Борис ІІІ са подали две заявления за възстановяване на земи в района на община Самоков.

Според първото са възстановени 12 022 декара, а с според второто заявление площта от 4521 декара е върната два пъти. 

В момента Симеон Сакскобургготски и останалите членове на царската фамилия са собственици на част от недвижимите имоти, които са притежавали до 1946 год.

Някои медии изчисляват стойността на имотите на около 160 млн. евро.

През 1998 г. Конституционният съд обяви за противоконституционен Закона за обявяване в държавна собственост на имуществото на цар Фердинанд и цар Борис и техните наследници.

Документът уточнява, че според списъка от 1946 г., изготвен по нареждане на министър-председателя Кимон Георгиев, царските имоти са 17.

От тях на царското семейство частично са върнати резиденция “Врана” /от общо 3500 дка са върнати 980 дка, от които около 920 дка собствениците са дарили на Столичната община/, “Царска Бистрица”, “Саръ-гьол”, “Ситняково”, къща в гр. Баня, горски масиви в района на град Самоков - Боровец и с. Бели Искър.

Опозицията и до днес твърди, че решението на КС не е достатъчно основание за връщането на имотите и въпросът трябва да бъде уреден с отделен закон

През март 2006-та парламентът създаде специална парламентарна комисия за разследване на реституцията на т.нар. "царски имоти".

Вече 2 години чакаме решението й.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


22
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
1
0
 
0
 
! Отговори
преди 16 години
има люде такива, сега успешни искат име, деда му дошъл с торба комаржийски дългове, но предприемчив, завъртел ги в производство и глей що имане сътворил