Реперите на Радев: За ЕС и НАТО, против корупция и неграмотност

Новият президент обеща да е държавен глава на всички българи
Обновена: 19 яну 2017 12:14 | 19 яну 2017 10:55,
136

Снимка: Олег Попов/Dnes.bg

Потвърждаване на стратегическия избор за членството на България в ЕС и НАТО, формиране на външна политика в България, а не извън нея, борба с корупцията, неграмотността и несправедливостта, са част от приоритетите, които новоизбраният президент Румен Радев обяви в първото си слово пред Народното събрание.

Още по темата
Новият държавен глава благодари за доверието да бъде начело на държава с 13-вековна история, минути след като се закле като президент.

Той декларира, че ще бъде президент на всички българи и няма да ги дели по партийна принадлежност и етнос.

“Държава се гради с натрупване“, каза Радев и благодари на предшествениците си, като ги изброи поименно.

Новият държавен глава поиска промяна на избирателната система според гласа на българите на референдума от 6 ноември. Той се застъпи за намаляване на партийните субсидии, но в разумни граници, както и за въвеждане на избирателна система, която няма да създаде повече проблеми от тези, които ще реши.

В словото си пред парламента новият президент отдели голяма част на прехода, ползите и вредите от него.

“Всяко поколение има своето изпитание, преходът се оказа нашият жребий“, каза Радев. Той избори заслугите му, сред които Конституцията, разделението на властите, икономическите реформи, с които, макар и болезнено, плановата икономика се е превърнала в пазарна.

Според хората обаче преходът изглеждал по друг начин, смята новият президент. “Свикнахме да гласуваме, но не виждаме смисъл да го правим, партиите са повече от идеите за България, появиха се бизнес партии, партийна генетика в зората на прехода изглеждаше по-автентична, отчуждението на гражданите от политическата класа е добра почва за популизъм“, изброи негативите Радев.

Новият държавен глава обясни, че референдумът ясно е показал, че  българите искат личности в парламента и ограничаване на партийните субсидии.

“Парите за партиите трябва да се ограничат чувствително, но с ясното съзнание, че лишени от разумно финансиране, партиите ще станат още по-зависими от лобистки и външни фактори“, каза той.

В словото си Радев акцентира на липсата на справедливост, която се изразявала в контраста между бедни и богати, между столицата и селата, в безнаказаната корупция и злоупотребата с власт.

“Несправедливостта е сред основните мотиви за емиграция“, каза Радев.

Той акцентира и на състоянието на правосъдието у нас, което се критикува както от гражданите в страната, така и от наблюдателите в Европа. “Съдебната реформа трябва да е приоритет на следващото Народно събрание“, каза Радев и поиска независимо и бързо правосъдие.

Според него обаче само промяна в съдебната власт няма да реши проблемите, защото е нужен комплексен подход.  “Съдебната реформа не трябва да се възприема като панацея за справяне на проблемите в обществото“, каза още новият президент.

Той отдели сериозно място в словото си за образованието, науката и културата.

“Образованието би трябвало да съдейства за равен старт на българските деца. Тук има формален учебен процес, ранно отпадане и неграмотност“, каза Радев. Той акцентира на проблеми като ниската социална функция на учителя и наличието на повече места за студенти, отколкото кандидати за тях.

“Нужни са обединените усилия на държавата и бизнеса, нужни са млади хора не с наизустени знания, а със собствено мнение и обективност“, каза още държавният глава.

“Бедността е упрек към всички нас, от нея избуява и престъпност. Българите заслужават достойно заплащане“, бяха още сред посланията му.

Потвърждавайки членството на България в ЕС и НАТО, Радев допълни, че ефективното членство предполага отстояване на националния интерес и активно участие в изработване на общите решения.

“Външната политика трябва да се формира у нас и да се отстоява навън, а не обратно“, каза новият президент и допълни, че България има потенциал да засили активната си роля в Югоизточна Европа.

"Убеден съм, че Обединена Европа трябва да бъде съхранена на всяка цена", каза още той. Радев изрази надежда, че изборите в САЩ и новата политическа конюнктура в света ще създадат нов диалог.

"Ролята на държавния глава не е да екзалтира тревогите и да посочва враг, а да способства за решаване на кризата", каза Радев. А също и че гражданският контрол не означава гражданско управление.

По време на изказването на Радев се чуваха неодобрителни реплики от депутатите в залата. "Имате още седмица", обърна се към тях новият президент. Част от избраниците, сред които тези на Валери Симеонов и част от РБ, напуснаха залата.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


136
Още по темата: натоЕСРумен Радев
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
Услугата коментари е временно недостъпна. Извиняваме се за неудобството.