Хората – най-тежката загуба за Румъния и България

Успехът, парите, шансът. Какво прокуди младите?
18 юни 2017 21:44,
322
Хората – най-тежката загуба за Румъния и България
Снимка: Reuters, архив

Новият живот на Елена Йоана Брайку започва през 2009 - две години след присъединяването на родината ѝ към ЕС. Румънската лекарка получава предложение за работа в най-голямата клиника в Германия - берлинската "Шарите" - и решава да замине.

"В Румъния стандартът ми на живот не беше никак лош. Само че исках да докажа на самата себе си, че мога отново да започна от нулата, че мога да се наложа и в една по-добре функционираща система", казва Брайку. Тя изобщо не мисли за връщане. "Вече не бих могла да работя в румънското здравеопазване. Тук, в Германия, работата определено е повече, но и шансовете за професионално израстване са много по-добри."

Една история на успеха

В това е убедена и Анна Димитрова. Тя потегля за Германия преди 20 години - именно заради по-добрите възможности за професионална реализация. 40-годишната българка е междувременно една от малкото топ-мениджърки в Германия с чужди корени, разказва "Дойче веле".

"Още след промените реших, че ще уча в чужбина. Исках да следвам макроикономика и да науча от първа ръка как функционира пазарното стопанство", разказва Димитрова. От самото начало тя преследва целта си "с много усърдие и силна воля". И завършва университета "Ерланген-Нюрнберг" като най-добрия абсолвент на випуска. Непосредствено след дипломирането си Димитрова започва работа в телекомуникационния концерн Mannesmann. А от близо година е в Борда на директорите на компанията, която междувременно носи името Vodafone.

И днес хиляди млади българи тръгват по пътя, който Анна Димитрова вече е извървяла. Според данни на Германската статистическа служба, през 2015 година в Германия са живели над 225 хиляди български граждани, много от които са висококвалифицирани. И докато германският трудов пазар печели от притока на чужди специалисти, равносметката за България звучи стряскащо: според изчисления на БАН, само след около 5 до 10 години на българския трудов пазар ще липсват поне 400 хиляди квалифицирани кадри.

Десет пъти по-висока заплата

Сходни проблеми измъчват и съседна Румъния, където отливът на специалисти се усеща най-силно в медицинския сектор. През последните десет години близо 43 хиляди лекари и фармацевти са напуснали страната. Само в Германия работят към 5 хиляди румънски медици. Един от тях е Костас Ифандопол. Младият зъболекар пристига в Берлин преди три години. Привличат го високото заплащане и несравнимо по-добрите шансове за професионално развитие. "В Румъния бързо осъзнах, че няма да мога да осъществя мечтата си за собствен кабинет", разказва Ифандопол и добавя: "В Германия заемите са много по-изгодни, а и за изплащането им ще трябва да работя много по-малко, отколкото в Румъния." В момента Ифандопол работи в частен зъболекарски кабинет в Берлин, а заплатата му е десет пъти по-висока, отколкото в Румъния.

И България губи все повече медицински кадри. Днес в страната работят около 28 хиляди медици. Само преди седем години броят им е бил 35 хиляди. Тази тенденция не вещае нищо добро за страната. Германия обаче извлича ползи от притока на чужди кадри: "Ако не бяха лекарите от Източна Европа, някои германски региони вече щяха да са останали без медицински персонал", казва Джалид Сехули, който ръководи гинекологичното отделение в берлинската клиника "Шарите". Сехули е роден в Берлин в семейството на марокански бежанци. И може би тъкмо затова залага на мултикултурализма. "Двама от колегите ми са от България, имаме и една колежка от Румъния. И тримата са отлично подготвени, справят се много добре с езика и бързо се напасват към тукашната система", обяснява Сехули.

Според актуално изследване на ООН, най-малко 3,4 милиона румънци работят зад граница. Българското население също се топи: от 1989 насам над 1 милион българи са напуснали родината си. "Този отлив на хора се отразява много лошо на българската икономика, тъй като при много от тях става дума за висококвалифицирани кадри", казва Митко Василев, управител на Германо-българската индустриално-търговска камара. Той изтъква, че германските инвеститори в България все по-често се оплакват от недостиг на квалифициран персонал.

"Върнах се в България, защото я обичам"

Накратко: изгледите за бъдещето не са никак розови. Доказват го и резултатите от едно допитване на германската фондация "Фридрих Еберт", в което 43% от анкетираните българи и 40% от румънците са заявили, че възнамеряват да емигрират.

Истории като тази на българката Таня Георгиева-Шнел вдъхват надежда. След като завършва следването си в Германия, Таня решава да се върне в България. С нея заминава и нейният германски съпруг. "Върнах се в България, защото много я обичам. И защото тук се чувствам по-значима", казва Таня. Откакто е в България, тя се е посветила на двете си деца и природозащитата. И изобщо не съжалява, че е решила да се върне. "Обърна ли се назад, не съжалявам за нито един ден в живота си, още по-малко пък за времето, прекарано в България сред любимите ми хора. Да, липсват ми германските библиотеки, велосипедните алеи, детските площадки, парковете, качественото здравеопазване. Но в България живея с усещането, че нещата, които правя, имат по-голяма стойност. Тук ми е много по-лесно да намирам каузи, за които си струва да се работи. И това ми дава сила", разказва тя. 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


322
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
199
0
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До 241Алоооо...хитрака...ходи бери в Кърджали тютюн...там дават повече от англичаните!Даже и за нов мобилен можеш да спестиш....ако спиш на къра!
198
0
 
10
 
! Отговори
до Дедо преди 6 години
Голи....*** големи! Събират с'тинки за спешни операции със смсиПАК ОТ НАРОДА - и пращат за Сирия 3 000 000$ "помощ"Сичко Мара втасала!
197
0
 
29
 
! Отговори
Кои висши технологии преди 6 години
Кои висши технологии са приоритет на България? Държава без учени, изобретатели и изследователи е обречена на мижаво съществуване. Без даровити лидери забравете да станем икономическа сила.
196
17
 
11
 
! Отговори
Дедо преди 6 години
Е па спмонете нещо и за Русията де! Срам ли Ви е,страх ли Ви е? Кажете ,че бяхме под чехъл и всичката ни продукция изчезваше по света за-да подпомагаме световний комунистический напредък. Днеска кораб за Сирия,утре кораб за Сомалия ,вдругиден за Панама и т.н. ит.н. И няма край и няма край. Те-ке асарина с 60 лв. заплата,стругарина със 120,и кой каквото може да открадне. Ке бега народа,не ами петите му у дирнико ке подскачат.
195
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До Профхахахаха, пий си хапчетата по често!
194
1
 
25
 
! Отговори
Гост+ преди 6 години
Така е - ти може да си виниш комунистите и след още 50 години, но това няма до поправи нещата, само ще изглежда още по-нереално и смешно. 27 години бяха достатъчни да се поправят щетите нанесени от социализма.
193
1
 
46
 
! Отговори
до 241 преди 6 години
Няма срамна работа!Има срамна заплата!Робувай на свинаря Гергов за жълти с'тинки...със съзнанието, че си горд....само дето никой не го интересува....и не му дреме!Деца с "родолюПие" се не хранят!Когато коремчетата им засвирят - като жетварска стомна на синор - друга песен ще запееш!Бягат българите - от Столипенския рай!
192
1
 
4
 
! Отговори
Tghjj преди 6 години
До АнонименA v bg kakvo znachi svyastna rabota da sedish zad buro bezdeystayki da revesh za pari.S barsaneto.na pensionerski zadnici miyta zaplata se ravynyava na pochti 10 hil leva mesechnoA ti si stoy i si sanuvay v bg
191
15
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
То пък и да клекнеш в английската кал или да бършеш пенсионерските *** е голяма работа... какъв малък процент българия работят свястна работа навън? Защо не кажете.
190
1
 
55
 
! Отговори
Иван преди 6 години
Влизам аз в институция, а пред мен една ромка на 30г с 4 деца. Дават и да попълни един лист, за да може да се възползва от социални.А тя вика "Аз не мога да пиша и чета".Ето на такива служители ще разчита държавата и компаниите за в бъдеще. Такива ще трябва да извършват висококвалифициран труд, да плащат високи данъци за да може държавата да съществува.Държавата е обречена на бедност, високи данъци, лошо здравеопазване и образование.Замислете се, какво бъдеще ще имате в такава държава?
189
6
 
13
 
! Отговори
Така е преди 6 години
До Анонимен 220 Браво! С едно изречение даде отговор на въпроса, какво прокуди младите?От статията не е ясно.Истории много , но истината е една.След 45г.сациалистически застой и 26г. комунистическо разграбване, това е ефекта.
188
1
 
29
 
! Отговори
Иван преди 6 години
Жални те нашите български работодатели, че опряха до ромското малцинство!!! :DПрогониха силния и работлив българин зад граница заради своята алчност, а сега реват.Един приятел ми разказа, как шефът му го накарал да напише инструкции за работа с машина и да я залепи, за да може ромите да се ориентират в работата с машината.А, наетите роми НЕ можели да четата!!! :D
187
2
 
10
 
! Отговори
до Таня преди 6 години
"...кой би останал да робува.."РодолюПците....с тестиси колкото индийски орехчета!
186
4
 
13
 
! Отговори
БГ доктор в Ю Кей преди 6 години
Обръщение към народа: "Български хитреци, Аре чао ! "
185
3
 
50
 
! Отговори
Иван преди 6 години
Скоро, работната сила в България ще бъде около 30% от малцинствата. До 2020 ще излязат от пазара на труда около 700 хил. българи. Раждат се 60 хил. бебета, но нацията намалява със 100 хил. на година. Около 40 000 от бебетата са от малцинствата.Вие живеете в най-корумпираната, най-бедната държава, която е с най-бързо изчезващата нация.Вие живеете в държава, превзета от мафията.Ти и твоето семейство имате ли бъдеще в такава държава?!?
184
1
 
46
 
! Отговори
Тяна преди 6 години
Ееее...това нормално ли е?!? Кой би започнал работа при такива условия?!?От месеци си търся работа на морето, но условията там са робовладелчески. Масово се изисква 10-12 часа работа, 6 дни в седмицата за 700-900 лв.Разбира се, че ще замина за Западна Европа. Вече стегнах багажа и отлитам след 3 дни.Условията за работа в България са ужасни, а заплащането е нищожно.Кой би останал тук да робува на бай ***?!?
183
1
 
36
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Работил съм в няколко завода купени от комунисти при приватизацията. Тъжна работа. Ама човек който цял живот не е работил нищо, по цял ден е досносничил от къде да знае как се управлява завод с 500 човека.
182
0
 
33
 
! Отговори
Антон преди 6 години
Нищо НЕ може да задържи, който и да било служител в България при такива долни работодатели. Много ясно, че ще има НЕДОСТИГ на кадри, след като все още компаниите в България се опитват да прецакат своите служители?!? Не мога да повярвам, че все още чувам от работодатели въпроса "Имаш ли нещо против ако НЕ те осигурявам на реалната сума от възнаграждението?"
181
2
 
21
 
! Отговори
Писимист преди 6 години
Парламента им реши двойно увеличаване на заплатите в Румъния до края на годината;лекар мин. 2000 Е ,мед. сестра 900Е мин.Ние още с тях се мерим?Другия път с Молдова да правят сравнения....
180
0
 
22
 
! Отговори
Иван преди 6 години
Трябва да си ненормален да работиш за български работодател. Чорбаджиите в България НЕ спазват трудовото законодателство, НЕ те осигуряват на цялата сума от заплата, НЕ зачитат правото ти на отпуска, а много често не ти изплащат изработеното възнаграждение.През изминалите години, нито един от работодателите не осигуряваше на реална заплата. Караха ме да работя допълнително, но времето не ми бе платено. Дните от отпуската не ми бяха платени след напускане, както и много изработени заплати.