Младите не искат да са политици и митничари, а програмисти

"Алфа рисърч": Над една пета нито учат, нито работят
75
Младите не искат да са политици и митничари, а програмисти
Снимка: архив, Ройтерс

Рязък скок в интереса към ИТ специалностите, слаб – към инженерните и намаляващ към професията на адвокат, митничар, политик, журналист. Това регистрира агенция "Алфа рисърч" в проучване, проведено между 12-22 юни сред 1024 пълнолетни граждани от цялата страна. Информацията е събрана чрез пряко стандартизирано интервю по домовете.

От агенцията сравняват данните с аналогично свое проучване през 2008 г. Според тях "компютърен програмист" и "лекар" остават най-предпочитаните професии за последното десетилетие.

Докато компютърните специалности обаче бележат ръст от 28% през 2008 г. до 36% към днешна дата, то атрактивността на лекарската професия намалява от 27% на 25%.

Ако този тренд е индикатор за доброто състояние, увеличаващия се брой компании и популярност на ИТ сектора, то перспективите пред кадровото обезпечаване на медицинските грижи са повече от тревожни, посочват анализаторите.

Икономистите остават трети по предпочитание, запазвайки непроменен дела си за последните 10 години (20%).

Компютърните специалности са най-желана кариера за децата на хората с по-висок социално-материален статус: високообразованите и по-високодоходните жители на столицата и големите градски центрове. Към тях се ориентират включително и част от децата на представителите на свободните професии, които доскоро се характеризираха с най-висок коефициент на "самовъзпроизвеждане".

Като цяло в класацията на водещите професии за периода 2008–2017 г., се наблюдава слаба промяна, което е показателно за ниската динамика на българската икономика през последното десетилетие. Известен положителен тренд е налице в нагласите към силно дефицитните през последните години инженерни специалности: от 15% през 2008 г. до 19% през 2017 г. Този ръст обаче продължава да е недостатъчен, за да покрие нуждите на индустриалното производство, посочват социолозите.

Въпреки опитите за реформи през последните години интересът към едни от професиите с най-голяма обществена значимост – тези на учителите и полицаите, остава много нисък. Те запазват стабилност през последното десетилетие, като през 2017 г. заемат съответно девето (6%)  и седмо (7%) място по предпочитания.

В сравнение с 2008 г. привлекателност и престиж губят професии като адвокат (спад от 25% на 16%), митничар (от 13% на 7%), политик (от 9% на 5%) и журналист (от 7% на 5%).

Социолозите регистрират и слаба мотивация и интерес към повишаване на образованието и квалификацията, което е бариера пред по-високата конкурентноспособност на икономиката.

Едва 13% от българите са преминали някакви курсове за обучение или повишаване на квалификация през последните две години. Относително най-популярни са курсовете за преквалификация (5.4%), следвани от шофьорските курсове (2.7%).

Едва след тях остават университетското образование (2.4%), обучения по различни компетентности – езикови, компютърни и пр. (2.3%) и курсове, свързани с хобита (1.2%).

Сравнително изследване на Евростат от 2016 г. също регистрира ниска активност в курсове за обучение сред българите - 8% от населението между 18 г. и 64 г. са участвали в обучителни или образователни курсове в последните четири седмици. Тази тенденция е сходна с други държави от Централна и Източна Европа като Румъния (7%), Хърватска (9%) и Словакия (9.5%). 

Доста по-различна е ситуацията в скандинавските държави, където над 30 на сто са участвали в подобни курсове. Дори и в Естония този процент е значително по-висок, отколкото у нас – 21 на сто.

Регистрираната картина е в рязък контраст с високия дял млади хора между 20 г. и 34 г. у нас, които нито учат, нито работят  - 21.4% през 2015 г., което по данни на Евростат е едно от най-високите равнища в ЕС.

Също така, според Националния план за действие по заетостта, 60.2% от безработните младежи до 29 г. през 2016 г. са без квалификация и специалност. 69% от продължително безработните също са без квалификация.

Въпреки като цяло ниските нива, относително най-сериозна е образователната активност на 18-30 годишните. 35% от тях са участвали в обучителни програми. С нарастване на възрастта логично намалява мотивацията и интереса към увеличаване на образованието или квалификацията. При хората над 61 години този процент спада до 3%.

Колкото по-образовани и с по-високи доходи са хората, толкова по-често се включват в обучителни програми. Представителите на свободните професии и служителите, упражняващи неръчен труд, са сред най-честите участници в такива програми.

Подобна тенденция не се наблюдава обаче при работещите с ниско образование и квалификация, които в най-голяма степен се нуждаят от обучение. Неравният достъп до програми за повишаване на уменията в различните типове населени места също оказва своето влияние. Колкото по-голямо е населеното място, толкова повече хора участват в курсове и обучения. И обратното.

Поляризирано е обществено мнение за реализация в България или в чужбина. 57% от българите биха посъветвали своите или близки деца да потърсят възможности у нас, докато 41% биха ги насърчили да работят в чужбина. Според социолозите тези нагласи са показателни за неотслабващия все още натиск за трудова миграция и потенциалното увеличаване в близко бъдеще на кадровия дефицит в редица сфери.

Жителите на по-малките градове и селата, където възможностите на трудовия пазар са все още силно ограничени, най-силно подкрепят позицията, че бъдещето на децата им е свързано с работа в чужбина.

Фактор, който допълнително влияе върху желанието за реализация в чужбина, е житейският период, в който се намират хората и запознатостта им с живота в чужбина. Колкото по-млади и все още необвързани са те, толкова по-отворени са към опит за реализация зад граница. И обратно, сред семейните и особено сред тези с деца, делът на избиращите реализация в България нараства до 62%.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


75
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
43
4
 
3
 
! Отговори
Flex преди 6 години
Професията също е силно заплашена от развитието на ИИ, но не от роботите, както останалите, а в чистия си вид. Вече има експериментални такива, които много добре се справят по разписани задачи да пишат кода, нещо, което всъщност вършат повечето сегашни програмисти, т.нар. code monkeys. В един момент, близките Х години това ще стане реалност и тогава ще останат архитектите и наистина добрите, които ще пишат основите. За момента се вземат много добри пари с добър стаж (аз съм 17г като такъв), но..
42
5
 
8
 
! Отговори
?? преди 6 години
Леле, колко *** народ има тука!! Как може си напишеш доходите в нета??? Друг па на бас ще се хващал за доходите на сина му!!! Тези данни са поверителни бе хора!!!.Вие елементарна фирмена тайна не можете да опазите. Как мислите, че ще ви се гласува доверие за по добри доходи???
41
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Бай онзи всички са инженери и тези които учат във ФМИ на СУ.. Такива рязки граници между учен и инженер няма никъде по света . Всеки млад студент по-инжнерство учи достатъчно програмиране да стане и програмист и да покаже среден пръст на този който иска да му плаща 500-600лв.
40
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Ами правилно! Няма един умен политик. Само хвойна!
39
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До 47 Хахахахаххах поредния кухар ...Ти ощевидно нямаш идея , какво означава програмиране :) Спри да се излагаш.
38
5
 
6
 
! Отговори
до 43 преди 6 години
До Анонименайде бе научил се да работи с програмите за 3Д конструиране и бил програмист, стига глупости, половината бабета дето ползват скайп и те ли са програмистки. Продоставяте продукт, който друг специалст да го ползва и да прави БВП с него. И пак всичко е за чужди фирми- едни 5% от програмистите които работят по държавните поръчки за системите и поддръжката правят за БГ нещо
37
1
 
5
 
! Отговори
ХМ до нали преди 6 години
200 000 милионера програмисти са по-добре от 2 милиона администратори.Силна икономика става със силно потребление.Е ако ИТ тата бяха и икономически ориентирани ,ама не са.Бранша не е нещо специално просто другите са оотвратително заплатени.Лекаря лекува кравари,а краварите носят папуто дето струва пари.В някои ЕС държави никои не се мъчи да учи до 30 за да вади 2500$ просто си пасе добитъка и дърпа ЕС субсидия като хората.
36
5
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До 42Ти бавно загряващ ли си ? Ти като учи инженер на колко заплата почна ? 500 ? 600 ?Какви ги дрънкаш ? За бедна държава, ка то нашата 2,000 + заплата за младите хора си е супер. Те си бачкат и внасят пари . А вие инженерите , кога ще създадете нещо ? Машино производство ? Нещо там ? Къде сте на картата на икономиката ? Китайците ви смляха. ...дето сте много учени все. ..
35
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
В Кол Центровете работят тези от УНСС , студенти та и завършили даже..ТУ София , ФМИ и Физическия на СУ студентите работят програмисти софтуерни инжененри
34
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До нали Влез в Сайта на Машиностроителния факултевт и виж какво е машинен инжнер днес е направо програмист.. И тогава ми говори как се прави силна икономика.. Всичко днес се програмира, всяка машина - ще ти програмирам мотиката да бие по главата да ти дойде ъкъла.
33
8
 
7
 
! Отговори
нали преди 6 години
Тъжна картинка- с програмисти и икономисти силна икономика не се прави..А това, че всички западни фирми са се изнесли в източна европа, за да ни ползват като евтина работна ръка сме си виновни ние. 3 години учи и 2500лв стартова заплата в частната фирма, хубаво, но защо трябва да се преекспонира. Младите само това знаят- ще стана програмист заради парите. Като единствено IT и кол центровете осигряват нормално съществуване на завършил студент..Затова и наистина квалифицираните хора лекари, учени, инженери и други специалисти се изнасят.
32
1
 
9
 
! Отговори
NOLF преди 6 години
Програмист с 10 години разнообразен стаж по специалността. Месечно възнаграждение 5500лв. нето + годишни бонуси.
31
2
 
2
 
! Отговори
до 38 преди 6 години
Забавление му е майката.На мен лично всички ми се смяха ,че говоря глупости за парите дето трябва да ми изплатят и ,че толкова пари да не съм бил луд.После ме гледаха като извънземно.Аз пък се обзалагам ,че синът ти до 10 години ще има милион долара в сметките си ,ако не и повече.
30
4
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Няма да учат биология, химия,из. Изкуство, география, литература и куп измислени глупости. Програмата е пълна боза унищожава ща поколения млади хора. Чак сега самите млади хора обръщат курса към Американски стандарт - един човек един специалист . ИТ сектора излизат профилирани кадри ...особено при Наков. Млад, Амбициозен и Новатор .
29
1
 
3
 
! Отговори
до 36 от ХМ преди 6 години
И на мен ми се иска ,ама нали знаеш ,че всяко хубаво нещо му идва края.От тези дето са заложили на печелившия кон съм ,въпроса е ,че преди това съм залагал на други коне и вече опита ми подсказва ,че парите идват на купчини само за кратко и ако ги чакаш вечно и не се развиваш и адаптираш може да си пак на дъното.Имам опит и вече осребрявам всичко преходно в нещо по-малко доходно ,но с по-голяма сигурност.
28
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Много бабички мислят като теб "толкова пара , не възможно лъжеш" то пък за късмет договора за работа на сина ми е унас.. Който иска да сложи 50лв. да пробва дали лъжа..
27
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
IT няма да е време не се успокоявайте за вашите грешки , че сте заложили на куц кон - икономиката.. IT прониква във всяка свера - машиностроене , електротехника , админиситрация и какво се се сетите.. Днешните машинни машинни инженери са и програмисти..
26
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
мъжа ми взима 8 бона с <10год стажаз работя за слава
25
3
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Сина ми започна първата си работа като Програмист на преди 1година на 2050лв. + 200 за храна.. беше студент втори за трети курс. в ТУ.. Който иска да верва..
24
7
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Почти всички програмисти са селяни, защо? Защото генетично са предразположени?