Българите доволни от Борисов! Щастливи са от пътищата, туризма...

ГЕРБ си остава първа сила, а опозицията в парламента е слаба
330
Българите доволни от Борисов! Щастливи са от пътищата, туризма...
Снимка: Булфото, архив

Социалното напрежение от последната година вече не е токова високо заради умереното икономическо оживление, спада на безработицата и ръста на доходите в по-големите градове.

Това е един от основните изводи на социолозите от "Алфа рисърч" на базата на данните от последното им проучване на обществено-политическите нагласи.

Като най-успешни политики, наред с инфраструктурата (51%) българите определят още три други сфери - външната политика (43%), туризма (42%) и отчасти образованието (31%). Въпреки че към него има повече резерви, одобрението в аванс се дава преди всичко за увеличението на учителските заплати и усилията за намаляване на отпадащите от училище деца.

Като най-неуспешни политики на кабинета участвалите в анкетираните определят правосъдието, здравеопазването и борбата с престъпността във всичките й измерения.

Икономическите показатели и външно-политическата активност са тези, които формират ядрото на подкрепата за кабинета "Борисов 3" сред около една пета от българите.

От друга страна, скандалите около политици от ГЕРБ, както и неубедителните действия за отстояване независимостта на съдебната система и противодействие на корупцията, консолидират и противниците на кабинета, които нарастват от 33% на 38%, коментират анализаторите.

Парламентът, прокуратурата и съдът продължават да бъдат с много ниски нива на доверие и така се затвърждава усещането, че има огромна дистанция между държавата и обикновения гражданин.

Този разрив увеличава рязко нивото на скептицизъм към спирането на борбата с корупцията по високите етажи на властта. 45% изобщо не вярват, че у нас тя е желана и възможна.

За 18% нещата биха могли да се променят, ако председателят на новия специализиран орган се излъчва от президента, за 15% - ако се излъчва с квалифицирано мнозинство от парламента.

Въпреки декларираната нетърпимост към корупцията, едва  8% са склонни да подадат с името си сигнал за корумпиран политик, 19% са на мнение, че след сигнала те самите могат да пострадат, 23% - не знаят, или се притесняват да отговорят на този въпрос.

Данните от проучването на "Алфа рисърч" сочат още, че българите се отнасят по-скоро позитивно към предстоящото ни председателство на ЕС.

25% са на мнение, че страната ни ще се справи успешно, 56% - без успехи, но и без гафове, песимистите са 16 на сто.

Половин година след предсрочните избори за 44-то Народно събрание  съотношението на силите между основните парламентарни партии остава без съществени промени.

ГЕРБ (25.1%) запазва електорална преднина от 6% пред БСП (19.3%). Т.е., ако днес имаше избори, ГЕРБ и БСП биха излъчили приблизително същия брой депутати. Обединените патриоти бележат лек спад, но запазват третото си място.

Няма съществена динамика и в позициите на ДПС, но в парламента не би влязла партията на Веселин Марешки – Воля (1.8%).

"Изминалите три месеца показват, че парламентарната опозиция не успява да уплътни своята роля на алтернатива на властта. За момента обаче няма индикации и извънпарламентарен субект да представлява електорална заплаха за кабинета", настояват политолозите.

Според тях евентуални проблеми могат да възникнат в резултат от напрежения вътре в самото мнозинство.

"То контролира огромен властови ресурс, а като правило всеки такъв ресурс е обременен с множество потенциални конфликти", заключават от "Алфа рисърч".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


330
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари