Роди от Сирия: Оставам в България, ще докарам и семейството си!

Ройтерс за новата форма на диалог българи – бежанци
16 окт 2017 19:30, Елка Василева
106
Роди от Сирия: Оставам в България, ще докарам и семейството си!
Снимка: архив, Булфото

В България изпробват нова форма на диалог между местните хора и бежанците - две групи, които иначе рядко общуват помежду си. Тъй наречените "бързи срещи" могат да помогнат, вярват в София, пише агенция Ройтерс, цитирана от Дойче веле.

Идеята е да се насърчи разбирателството и да се подпомогне интеграцията на бежанците. В София експериментират с тъй наречените "бързи срещи" (speed dating). Те продължават само 30 секунди, предвидени за поставяне на начало на диалог между имигрантите и местното, българско население - две групи, които в ежедневието рядко говорят помежду си като равни с равни.

В репортажа си агенция Ройтерс ни пренася на една такава "бърза среща" в един социален център в София. Местните жители са застанали от едната страна, а от другата, обърнати с лице към тях, са се подредили имигранти - предимно бежанци от Сирия, Афганистан и други страни, в които бушуват войни.

За тези броени секунди, които получават за общуване, непознатите имат възможност да споделят мечтите или болките си, да поговорят за любов, семейство и т.н.

Срещу клишетата и предразсъдъците

"Толкова е хубаво да има подобни срещи, особено за нас - бежанците", казва 26-годишният сирийски кюрд Роди Намо. Той е пристигнал в България през 2015 г., когато стотици хиляди мигранти щурмуваха т.нар. "Балкански маршрут" на път за Германия или други държави в Северна Европа.

Българите обаче също хвалят инициативата, както и традиционната близкоизточна кухня и традиционните афганистански танци след срещите. "Беше ми много забавно. Срещата ми помогна да преодолея предразсъдъците. Бежанците просто са хора като нас, дават почти същите отговори като нас", е цитирана да казва Милка Бочева, която има онлайн бизнес.

"Ще остана, ще докарам и семейството си"

По-нататък агенцията припомня, че в България живее значително мюсюлманско малцинство - около 12% от общо 7,1 милиона население на страната са мюсюлмани. Независимо от това нашествието от бежанци и мигранти тревожи мнозинството от българските граждани. Намо, който се върнал в България след кратък престой в Германия, вярва обаче, че настроенията започват да се променят.

"Реших да остана тук, това е моята страна. Ще докарам и семейството си", казва той.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


106
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
8
31
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Дано да започнатда се заселват в обезлюдените райони.
7
27
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
За бежанците , които са мирни ,работят, не правятя проблеми , искат да учат български и си плащат данъците нямам нищо против да ги приобщим.
6
28
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Само такива ще възродят България.Подкрепям!
5
0
 
29
 
! Отговори
Прероден преди 6 години
30 секундна сесия за преодоляване на предразсъдъците. Ударна сесия. Шоково за 30 секунди излизаш нов чиляк.
4
0
 
36
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Този добре ще си докара семейството но това семейство от колко човека се състои? Какво образование имат? Какви професии имат? С какво могат да се приобщят към обществото? С какво ще допринесат за това общество? Все въпрси на които отговорите са неизвестни! За да искаш да живееш в общност каквато е тази в бг трябва да забравиш какъв си и откъде си. Трябва да приемеш националните обичаи както всички останали които са отишли в чужди държави. Само така може да се интегрираш и да те уважават!
3
27
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Добре дошъл.Дано и повече последват пример ти.
2
0
 
32
 
! Отговори
Спиди Гонзалес преди 6 години
Трябва да има някаква грешка. 30 секунди? Май нейм из Ахмед. Ко каза? Следващия.
1
0
 
39
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
За тези 30 секунди най-добре може да се научи репертоарът на Стоичков...