Пияният зад волана: Мъж на средна възраст, незрял и културно ограничен

Експерт: Решението е пробация, условната присъда не учи
15 ное 2017 18:00, Красимир Ангелов
32
Пияният зад волана: Мъж на средна възраст, незрял и културно ограничен
Снимка: Булфото

Мъж на средна възраст, емоционално незрял, културно ограничен и търсещ самоутвърждаване. Това е събирателният образ на шофьора, който сяда зад волана след употреба на алкохол.

"Шофьорът, който сяда зад волана след употреба на алкохол, най-често е с основно и средно образование, има нискоквалифицирана работа и често сменя работните си места. По нрав е деспотичен, екстровертен и самонадеян. Затова и трудно се вслушва в чуждото мнение, особено когато е под влиянието на алкохол", посочи психолога Росен Йорданов по време на специално събитие в рамките на кампанията "Алкохолът е лош шофьор" на "Каменица" АД.

По думите на Йорданов действителното въвеждане на пробацията като задължително наказание би имало реален ефект и би възпряло водачите да шофират след употреба на алкохол.

"Сега се набляга на наказания, глоби, отнемане на книжки и прочие, но го няма наказанието с цел образование и личен опит от негативните последствия. А условната присъда не учи", категоричен бе експертът.

Резултатите от проведено национално представително проучване сочи, че 90% от анкетираните категорично определят шофирането в нетрезво състояние като недопустимо. Като водещата причина за негативното отношение към пилите шофьори е опасността за живота на хората на пътя. Това смятат 85,9% от анкетираните. Други 8,9% от отговорилите се притесняват от евентуална катастрофа при шофиране в нетрезво състояние. Оказва се, че страхът от санкции възпира едва 1,5% от хората. 

Въпреки всичко това на близо половината българи се е случвало да шофират след употреба на алкохол. От тях над 70% посочват, че са се качили пили зад волана, защото просто са пили малко и в допустимите граници.

10,8% отчитат, че са карали след употреба на алкохол, защото това е бил единственият начин да се приберат вкъщи. 2,2% пък дават за отговор факта, че с такси щяло да им излезе скъпо.

Интересен факт е, че хората са скептични по отношение на това дали настойчивата намеса на околните би повлияла съществено за възпиране на водачите да шофират, след като са пили. Нещо повече, цели 23% смятат, че изобщо няма причина, която да ги възпре. Най-често това мнение се споделя от шофиращите, жените и от хората на възраст над 46 години.

Причината, поради която хората се качват при шофьори, консумирали алкохол е, че се доверяват на уменията им, както и че не им изглежда да са пили над допустимото. Всеки трети пък се е качил при пиян шофьор, защото е нямал кураж или волята да откажат.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


32
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
1
6
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Аз отговарям на профила на милиционерите, но не пия. Може би трябва да престанат да обвиняват хората и да почнат да работят?