Само за година – нови 57 000 българи с увреждания!

72% от тях пенсионери или в предпенсионна възраст
16
Само за година –  нови 57 000 българи с увреждания!
Снимка: Булфото, архив

Близо 57 000 българи с увреждания над 16 г. са получили за първи път експертно решение за трайно намалена работоспособност само за миналата година. За 2016 г. общо над 175 000 души с увреждания са преосвидетелствани от експертните лекарски комисии или са получили първото си решение. Огромна част от тези хора са в предпенсионна възраст или са пенсионери - над 72% от всички. Те са разделени поравно - по 36% на възраст над 60 г. и още толкова във възрастовата група 50-59 г.

Тези данни от информационната система за трайна неработоспособност на населението над 16 г. са обобщени от социалното министерство в доклад по националната конвенция за насърчаване на активния живот на възрастните хора, пише в. "Сега".

Тенденциите в него са добре известни - населението у нас намалява и застарява, раждаемостта също намалява. Средната възраст на населението например за 15 г. се е увеличила с над три години и през м.г. е 43.5 г.

В концепцията за реформата в системата на ТЕЛК на социалното ведомство пише, че решението от ТЕЛК се е превърнало във вход за получаване на плащания от социалната и осигурителната система. Към края на 2015 г. броят на хората на възраст над 16 г. с увреждане е стигнал 729 хиляди, а децата до 16 г. с увреждане са 45 хиляди.

Най-високи и през 2016 г. остават броят и делът на хората, които получават ТЕЛК решение за 3 г. - 71 000, или над 40%. Увеличение се отчита при дела на лицата с трайно намалена работоспособност/вид и степен на увреждане със срок 1 година. По степен на увреждане всеки трети човек, освидетелстван през 2016 г., е с между 50% и 70%.

30% са със степен 71-90%, близо 23% са с най-тежката степен - над 90%. А почти 14% са със степен на увреждане до 50%.

В доклада за застаряването се посочва, че е "необходим качествено нов подход към финансирането на здравеопазването", защото "запазването на здравето и активността на хората за по-дълъг период има положителен ефект върху производителността и конкурентоспособността". Според експерти 50% от разликите в икономическия растеж между бедните и богатите страни се дължат на разликите в здравето и продължителността на живота. Средната продължителност на живота за 2014 - 2016 г. е 74.7 години и спрямо предходния период (2013 - 2015 г.) се увеличава с 0.2 години. Средната продължителност на живота при мъжете е 71.2 г., докато при жените е със 7 години по-висока - 78.2 г. Пенсионерите у нас получават средно по 21.5 години пенсия през последните две години. Нетният коефициент на заместване на дохода - съотношението между средната пенсия и средномесечния нетен осигурителен доход - се е понижил до 55%.

Правителството смята да направи реформа в системата през следващите две години, защото според изказвания на управляващите има огромен брой фалшиви експертизи и съответно инвалидни пенсии, чрез които се източва НОИ.

Идеята е експертизата да се раздели в две различни комисии - медицинска и към НОИ. Първата ще определя вида и степента на увреждането, необходимата рехабилитация, а втората - какво може да работи човек с подобно увреждане. Депутати от "Обединените патриоти" поискаха преди седмица за две години всички хора с увреждания да минат отново през ТЕЛК.

Социалният министър Бисер Петков пък коментира, че наличието на две комисии не означава, че хората с увреждания ще ходят на две места, просто втората ще работи по документи. Петков коментира и че предложената концепция към момента не предвижда лице, което работи и получава пенсия за инвалидност, да бъде лишено от възможността да я получава. Това обаче е основно притеснение на хората с увреждания, които категорично не приемат предложенията към момента.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


16
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
14
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Не знам на какво се дължи, но се раждат много деца с увреждания.Вероятно от родители наркомани, алкохолици или пък от вносните храни, които са пълни с вредни химикали.
13
0
 
11
 
! Отговори
№1 преди 6 години
До Анонимен 9Ако новите изследвания са правени в Белите страни, стресът може да не е толкова опасен.Айде да те вкарам в 1 цех в Бг да работиш нонстоп без почивка 6 дена в седмицата, да ти набивам- "не ставаш","не се справяш с работата","не разбираш","търтей, хрантутник", да ти платя в края на месеца 300лв, които ще свършат за 10 дена, детето ти болно, не е платена таксата за градина, ботушите му се пробили, а заплата ще получиш след 20 дена, ако издържиш на тормоза в цеха. След 1 год.си психо
12
4
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До Анонимен 9Каква втора пенсия?Кой получава 2 пенсии в Бг?
11
9
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Според най-нови изследвания стреса не е толкова опасен колкото беше изкарван досега. Основния проблем е масово и денонощно препиване, нагъване на сланина, нискокакчествен алкохол. Като усетиш че си се напил зверски си дай малко почивка на черния дроб, а не на другия ден пак да се напиеш зверски.
10
6
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Е ми прав е депутата за нивото на нацията.
9
3
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Втора пенсия срещу първоначална инвестиция в ТЕЛК комисия?
8
0
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
А колко хора с увреждания са починали през 2017?
7
0
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До анализаторОсвен мръсният въздух и отровите, които консумираме последните 20 год., на първо място е СТРЕСЪТ, НАПРЕЖЕНИЕТО, НЕСИГУРНОСТТА, НИСКИТЕ ДОХОДИ, БЕЗСЪНИЕТО, ЛИПСА НА ПОЧИВКА, липсата на перспектива... Болести- диабет, хипертония, щитовидна жлеза, слаба имунна система, инсулт, инфаркт, психични заболявания и т.н. Всички те са вследствие на стреса.Диабетът е бавен убиец, който поразява крайници, зрение, вътрешни органи и др, дори и да се поддържат нормални нива на захарта.
6
1
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Промяната, която готвят е грабителска. Ще свалят последната риза от гърба на болния. Инвалидите ще просят по улиците и ще ровят в контейнерите с ***.Фалшивите ТЕЛК-ове служат само за оправдание, че уж заради тях ще орежат пенсиите.
5
0
 
36
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
НОИ ще определя какво може да работи човек с увреждане!!!Какво МОЖЕ да работи инвалида НЕ значи, че ще го работи. Защото не зависи от него.Бизнесът не взема на работа инвалиди. Разберете го веднъж за винаги!Ще вземе инвалида, ако е по някоя програма от БТ и след края на програмата ще го махне. Болният остава на улицата без никакви доходи, без пенсия, без лекарства, без нищо. "Може" е в сферата на вероятностите.НОИ не я източиха инвалидите. Търсете си парите от тия, които източиха НОИ!
4
5
 
9
 
! Отговори
анализатор преди 6 години
Мръсния въздух и ниското качество на храната също допринасят, надявам се скоро да ни глобят от ЕС поне за мръсния въздух и държавата да вземе мерки. Трябва да се спре и вноса на нискокачествени храни и да се увеличи родната продукция както и контрола върху нейното качество. Напълно съм съгласен и с коментар номер едно. Много хора живеят нездравословно и не се поглеждат а са свикнали да обвиняват всичко и всички за проблемите си.
3
1
 
30
 
! Отговори
риторично преди 6 години
Хората не са здрави. Много от тях нямат пари за лекарства. При избор на качествени и скъпо лекарство и евтино лекарство със странични вредни ефекти, те избират евтиното лекарство.Пенсионната възраст расте. Стари хора трябва да работят, те не могат, не издържат на натоварването, защото вече са стари. И рухват бързо.Тази политика, която е предприета през последните години е човеконенавистна политика. Политика обричаща на гладна смърт хората. Инвалиди оставени да умрат в "демократична" страна.
2
1
 
20
 
! Отговори
Бай Иван преди 6 години
до 1И на 4-то увеличаване възрастта за пенсиониране. При увеличава на възрастта за пенсиониране е нормално да се увеличават и ТЕЛК решенията.Не отричам че има хора взели ТЕЛК и по другите 3 начина.
1
14
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
На първо място- водене на напълно нездравословен начин на живот на второ място - неглижиране на елементарни неща, като рутинни медицински прегледи ина трето място - измами;И ето ни, изправени пред лавинообразно нарастващ проблем. Кой да им плаща не тези безотговорници пенсиите, то е ясно - АЗ РАБОТЕЩИЯ! Пък после тези хорица, ще хвърлят вината върху държавата, която не се е научила да ги копае парите.