Безработни уж няма, а бедните – 5 400 000

Минималната заплата е по-ниска само в Албания
21 дек 2017 17:00, Красимир Ангелов
229
Безработни уж няма, а бедните – 5 400 000
Снимка: Булфото

В края на 2017 година безработицата у нас намалява, доходите растат, но според КНСБ средства за нормален живот нямат близо 5 400 000 българи.

Минималните пенсии за осигурителен стаж и възраст нараснаха през 2017 година на две стъпки и от октомври вече са 200 лева. Двукратното увеличение засегна над 800 000 пенсионери. Продължава политиката по нарастване на минималната работна заплата и от 2018 година минималното възнаграждение ще е 510 лева. В същото време обаче експерти коментираха, че няма нова политика по доходите, сегашната се основава само на това да се увеличава минималната работна заплата, а не се отчита квалификацията на работниците.

Още по темата
Годината започна, премина и завърши със спора между работодатели и синдикати за минималната работна заплата и начина, по който се определя тя, пише БТА в свой анализ. Бизнесът продължава да е против административното определяне на минималното възнаграждение, синдикатите подкрепят увеличението, но настояват за по-смела стъпка в нарастването на минималното възнаграждение. Те са на мнението, че минималната работна заплата е основният защитен механизъм на доходите на хората.

Според данни на синдикатите от 2012 г. минималната работна заплата се е повишила с 62,5%,  но тя остава най-ниска в ЕС - 235 евро. По данни на КНСБ в България минималната заплата е по-ниска с 26,2 на сто от тази в Румъния, с 5,2 на сто от тази в Сърбия, от тази в Гърция - с 65,6 на сто, от Турция - с 46,9 на сто, а от Словения - със 70 на сто. Само в сравнение с Албания минималната работна заплата в България е по-висока - с 29,9 на сто, отбелязват от КНСБ.

Председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев настоява, че половин Европа се труди в страни, в които няма месечна минимална работна заплата. По данни, цитирани от Велев, средната работна заплата в страните без минимална работна заплата е с 60 процента по-висока от тези, в които има такава.

На дневен ред през 2017 година беше и искането на бизнеса да отпадне добавката за т. нар. клас прослужено време. Работодателите смятат, че добавката за стаж трябва да бъде премахната, тъй като е дискриминационна спрямо по-новите служители, както и спрямо държавните служители, за които т.нар. клас прослужено време беше отменен. Бизнесът смята, че след отпадането на класа за прослужено време ще се преодолее необоснованото различие във възнаграждението на работници, извършващи една и съща дейност, но с различна продължителност на трудовия стаж.

Според бизнеса с преструктуриране на работната заплата и отпадането на допълнителното възнаграждение за прослужено време, което ще се инкорпорира в основната месечна заплата на работника или служителя, ще се даде възможност за равнопоставеност на работниците и служителите.

Позицията на работодателските организации е, че отмяната на добавката за стажа ще даде възможност за връщане на трудовия пазар на работници и служители.

Синдикатите от своя страна заявиха, че ако някой посегне на добавката, са готови за национални протести. Според КТ "Подкрепа" и КНСБ работодателите нямат никакви икономически аргументи за отпадането на добавката. Те оспориха и твърдението, че такава добавка няма в останалите европейски страни, като посочиха, че в различните държави процентите са различни, наименованията на възнаграждението също, но такова има в много от страните-членки на ЕС.

Според статистиката средномесечната безработица през първите единайсет месеца на годината е 7,2%, отчетоха от социалното министерство и отбелязаха, че е достигнато нивото отпреди кризата. В същото време обаче министърът на труда и социалната политика Бисер Петков и експерти отчитат, че въпреки намаляването на безработицата и повишаването на заетостта, остават нерешени предизвикателства като недостигът на квалифицирана работна ръка, структурните проблеми на безработицата.

Според данни на Института за икономика и международни изследвания хората в трудоспособна възраст в България, които нито работят, нито учат, нито искат да търсят работа, са над 300 000. Анализаторите определят тези хора като огромен резерв на пазара на труда - близо 10 на сто от работещите. Те не допринасят за социалните системи и генерират бедност, маргинализация и сива икономика. За тях действащите политики по заетостта не работят, защото те предполагат мотивирани хора.

Експерти като Иван Нейков смятат, че законодателството продължава да не отговаря на феномена "увеличен брой на възрастните работници", както и че са необходими нови режими на работното време и на почивка. През 2001 година първокласниците са били 113 000 а през 2017 г. те са 64 000. Това според Нейков показва, че за дълъг период непрекъснато ще нараства дела на работниците от категорията 55 плюс. Освен това вече излизащият от активна възраст няма да бъде заместван от млад работник, както е било досега. Средногодишно се пенсионират около 100-105 хиляди души, а младите, които навлизат на пазара на труда, ще бъдат под 70 000, посочи Нейков.

Социалният министър Бисер Петков обяви, че обучението на работници ще бъде водещо направление в активната политика на пазара на труда през 2018 г. Със средства от държавния бюджет за активна политика на пазара на труда ще се финансира обучението на не по-малко от 11 000 безработни, като приоритетни целеви групи ще бъдат продължително безработните и безработните без професии и квалификация, каза министърът. Обученията ще бъдат определени съобразно потребностите на работодателите и прогнозите за търсене на работна сила.

Последните данни на КНСБ за издръжката на живота сочат, че под средствата за нормален живот са 75% от домакинствата в България. За да се задоволят основните потребности на домакинство от двама възрастни и две деца, свързани с храна, с условията на живот, здравеопазване и образование са необходими 2301 лева на месец. Брутната работна заплата за всеки от двамата работещи родители с две деца трябва да бъде не по-ниска от 1474 лева, за да се осигурят средствата, необходими за издръжката на живот на този тип средностатистическо домакинство.

Официалните данни за заплатите на наетите през третото тримесечие на 2017 г. отчитат средна работна заплата за страната от 1037 лева, която е с близо 30 процента по-ниска от необходимите средни стойности за издръжка.

Така под издръжката на живота са общо 5 400 000 българи, отбеляза синдикалният лидер Пламен Димитров. Само 25 процента от домакинствата са с общ доход на човек над издръжката на живота или около 1,8 милиона души.

30 процента от домакинствата са с общ доход на човек под издръжката за бедните домакинства (до 314 лева официална линия на бедност) или близо до 2 165 000 души.

От КНСБ за първи път изчислиха и издръжката на живота за София. Необходимите средства за издръжка за четиричленно домакинство в столицата са 3003, 32 лева, като средно на човек от този тип домакинство издръжката на живот е 750, 83 лева. Тя надхвърля средните за страната стойности с 30,5 процента. Следователно брутната работна заплата за двама работещи родители с две деца, живеещи в София, трябва да бъде не по-ниска от 1924 лева, за да се осигурят необходимите средства за нормален живот.

Според официалните данни за заплатите в София средната работна заплата в столицата е 1405 лева, която е с близо 27 процента по-ниска от необходимата.

(БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


229
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
161
4
 
54
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
България - единствената държава в ЕС, в която съществува понятието "работещ беден". Така е в държавата на тиквите! No comment.
160
27
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Стига бе деца вие да обяснявате за пенсиите.Това което четете и си го разменяте в нета не е истина.Реалният живот е съвсем друго нещо.Има ли някой баба и дядо които да взимат 200лв.пенсия и какво са работили ако това е така.Не говоря за хора над 85 там пенсиите са си от ония времена.
159
19
 
6
 
! Отговори
Гостенин преди 6 години
До Анонимен 149Когато си взех жилището (на голи стени - както е сега), беше точно 20 месечни заплати на инженер със 3 години стаж. Сега: 170хил.лв при 800лв. заплата - пак 200 заплати! Безплатните жилища ги раздавах на прошляците, дето живееха по 12 човека във една стая!Тези от Кремиковски и грАдския транспорт да не би да не си плащаха жилищата? Е, кое му е евтиното на социализЪма? Само не ми говори за грАдския транспорт!Било лесно - ми то на роба всичко му е лесно! Има работа, хранят го и
158
5
 
15
 
! Отговори
@ преди 6 години
До160,за химеотерапията просто не ми говори защото в момента стана като грипа и имам какво да си спомням..това че си жив и на толкова години значи че си живял добре в социална държава , и аз живях в такава а по 400 лв вземах 1981както шлайфист и работата беше *** но Нормална!!!!после работих и друго и вземах по малко но и работата беше не работна, интилектуална")..и изобщо държиш ли си сметка колко млади мъже умряха от болести последните 20г , колко се самоубиха от отчаяние т.н. и изобщо ???
157
5
 
14
 
! Отговори
@ преди 6 години
Изключителната задача днес е да се забрави какво е било вчера.. Но най добре да се приначи и о..ере..Защото днес геноцида трябва да е в ореола на "щастие и демокрация" в това най добри са по плужеците...мишки по онова време дребни апаратчици , днес жертви на тоталитаризма и " знаещи" без мазолче без мускулатура развита от бачкане или просто от воля за живот с кашкаваленитв си пръстчета ръсят"бисери"")))
156
4
 
11
 
! Отговори
До153 преди 6 години
Ако мислиш че текстилен майстор в завод Е.Телман е спял под становете май си доста малък.А като награда от,,чистият въздух" и след операция миналата година прекарах 7 месеца химиотерапия на А.Сахаров 1.Този който е спал на бюрото ти ги е разказвал тия неща млади момко.Продупчената ми трудова книж седи при заподедта за пенсия и много добре виждам какво съм получавал в края на 60те.Започваше се с 83 лева като,,чирак"бе момче ,89та посрещнах с 230.Преживял съм го и нито се оплаквам,нито се горде
155
4
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До тонката Бабите който метат пачки да са 50 за последните години от 2 0 000 000 това е капка в тихия океан 65 процента от пенсионерите в България вземат под 300 лева пенсии разбираш ли за какво иде реч 70 процента от работещите българи вземат под 850 лева чисто заплати за безработните да не говорим..
154
2
 
33
 
! Отговори
Голям прос преди 6 години
Диваци, хората мизерстват! Аз лично искам да съм фалирал грък
153
25
 
6
 
! Отговори
тонката преди 6 години
Нека някой съвестен от другарите да тръгне от утре по Била,Фантастико,Лидл,Кауфланд и другите вериги и да провери,по възможност и да снима как свършват количките за пазаруване и как касите са задръстени от така наречените бедни пенсионери.(:(:(:(:Голям глад,голяма мизерия(:(:(А па баба Гина от Праужда(:(:мета пачки на ман галите през прозореца все едно е на бузуки в Солун(:(:(:(:
152
3
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До тонката-Тонка това че виждаш в даден магазин 20 пенсионера и това сигурно са Иван Костов и Бойко Борисов и си мислиш че всички са като тях богати това моето момче си е твоя работа.Имам комшия бай Добри той наскоро даде 10 000 лева на внукът си който се ожени а аз му викам Бай Добри от къде толкова пари ти си пенсионер а той момче от 15 години ги сабирам още от времето което ходех на работа.. така че не мислете че тези хора имат пари.
151
0
 
14
 
! Отговори
До Аман преди 6 години
Какво точно искаш да кажеш бе Аман .Бил съм няколко пъти в Скандинавия .Дания е една малка кукла .Те социализма са го построили но не са го нарекли.Само че знае и си видял как МИСЛЯТ и се ДЪРЖАТ те.Никой не плюе велоалеите които са из целият център на Копенхаген,никой не си плюе държавицатаи никой не се прави на велик.А там където сме минали ние/крайпътните ,,Тоалет"/ сме оставили своята следа-трите букви на кирилица.Да се знай-българин е стъпил тук
150
3
 
8
 
! Отговори
@ преди 6 години
До151, чиче явно си спал в тия години защото тия които спяха по канцеларийките и решаваха кръстословици вземаха по 180лв..в производствените звена, в рудниците, я военните заводи 400лв не бяха нещо кой знай, вземаше се и доста повече..а жилища даваха завидите които имаха недостик на работна ръка и в тия заводи..явно здравата ди къртил на бюрото за де не ги знаеш тия неща..аз съм вземал тогава такива пари за бачкаторска работа...
149
28
 
4
 
! Отговори
тонката преди 6 години
Нека всеки си прави изводите но тук в София хипермаркетите от сутрин до вечер са претъпкани с пенсионери с пълни,повтарям пълни колички.В провинцията пак пак пенсионерите се надпреварват кой да метне от балкона по големите пачки на ало манга л измамниците.Абе не знам,не знам,а вие за мизерия ми говорите.Фактите са други обаче(:(:(:(:(:
148
7
 
9
 
! Отговори
До146@-от възрастен. преди 6 години
Кога е имало безплатни жилища бе юнак? Кой ги плащаше безплатните жилища? Кога е имало заплати по 400 лева,когато апартаментите са били по 4000лева?Ти къде си живял и в каква деменция обвиняваш човека.Аман от пубери-агитатори.Апартаментите почваха от 7-8 хиляди с вноска и лихвочисла ,изплащаше се повече от 20 години и заплатите бяпа между 120до високата 220лв.Четристотин лева 60те години ти в редли си.Питай дядо си и баба си и не пиши небивалици Абе вие в тези форуми сума ти групости пишете
147
1
 
5
 
! Отговори
Аман преди 6 години
До помнещЕ това ви е проблема, че много помните. Виждал ли си работещ социализъм ? Разходи се из Дания например, за да можеш да прецениш. Всичките лишения на соц-а не се дължат само на структурата му, а на времето, в което се е развил. Подобен строй в едно съвременно общество би изглеждало по друг начин. Стига с това минало а гледайте напред.
146
3
 
28
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Умните и красивите в София с 1500 евра заплата изплащат апартаменти за 120к евро, сменят си айфона всяка година и си купуват някоя маркова дрешка (ризки за 150 лева и дънки за 250), за да се отличават от плебеите по улицата. Това им е високия стандарт с който се хвалят.
145
0
 
28
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Ниските заплати тепърва ще създават напрежение в България..
144
3
 
10
 
! Отговори
Нетна/Брутна заплата преди 6 години
Много ме дразни факта, че и КНСБ и работодатели и изобщо всички продължават да сравняват брутни заплати между държави, което е пълна глупост по 2 причини. Първо - данъците и осигуровките са различни за всяка държава. Примерно ако се сравняваме със Сърбия брутната ни заплата е по-ниска, но нетната МРЗ (чистото възнаграждение) в България е по-висока. Отделно от това трябва да се гледа какво е нивото на цените спрямо тези заплати. В Лондон сам човек с 1000 лв не можеш и седмица да изкараш.
143
3
 
6
 
! Отговори
@ преди 6 години
До помнещ..явно си на доста години и вече си развил и dimenza senile е станала ежидневие.. Друг въпрос е че по това време имаше безсплатни жилища или на цени по пет хиляди а заплати по четиристин лева с цени десетки пъти по ниски от сегашните...
142
0
 
36
 
! Отговори
БАЧКАТОР преди 6 години
Работодател който не плаща 1000 лева заплата месечно не е никакъв работодател и бизнесмен . И просто си губите времето ако работите на такъв.