Докога така: Жената вкъщи да шета, шефът в офиса – мъж!

600 хил. българки в момента са икономически неактивни
123
Докога така: Жената вкъщи да шета, шефът в офиса – мъж!
Снимка: Reuters, архив

В България липсват достатъчно условия, които да насърчават жените да се включват активно на пазара на труда, смята Виолета Иванова от Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ.

Около 600 хиляди жени в момента са икономически неактивни, те не желаят да се включат на пазара на труда, като 30% от тях - 230 хиляди жени, посочват като причина за това семейството и лични ангажименти, допълни Виолета Иванова.

Още по темата

Според нея това означава, че нямаме достатъчно добри условия да съчетаваме трудовия и семейния живот, да насърчаваме кариерното развитие на жените, за да се смали разликата в заплащането на двата пола.

В момента разликата във възнагражденията между жените и мъжете е 13,2 на сто, пресметна Иванова, като уточни, че това е с държавния сектор, а ако той се изключи от наблюдението, статистиката посочва, че разликата е 14,4%.

По думите на експерта тези данни са на средно ниво, но има много икономически отрасли, в които тези различия са огромни и достигат близо 30%.

Разликата е огромна най-вече в здравеопазването, но дори и в промишлеността има големи различия във възнагражденията - 24 на сто, а там около 70% са наетите жени, отбеляза изследователят.

Иванова допълни, цитирана от БТА, че жените са с по-висок дял на заетост в нископлатените отрасли - лека промишленост, шивашка промишленост, производство на мебели, на облекло, докато във високоплатените сектори като информационните технологии, създаване и разпространение на електроенергия, където заплатите са средно над 2000 лева, процентът на участието на жените е по-малък.

Разликата в заплащането на висшистите е около 15% в полза на мъжете, а в България с висше образование са близо 60 процента от жените, допълни още Иванова. Експертът отбеляза, че въпреки високия дял на завършващите висше образование жени, около 27 на сто са работодателите жени, а около 36 процента са на ръководни позиции и разликата във възнагражденията на управленски позиции също е голяма - около 20 процента между самите ръководители. Според Виолета Иванова има един стъклен таван - жените стигат до някакво ниво в ръководните позиции, но във висшите ръководни длъжности достигат много малко.

Според изпълнителния директор на "Галъп интернешънъл" Първан Симеонов все повече на преден план излизат професии, които не са свързани с физическа сила и жените по естествен път ще имат възможността да бъдат равноправни.

Социологът отбеляза, че в България има успешни модели на жени лидери - най-харесваните български политици през последните години са жени, като това се дължи най-вече на техните лични качества. Според Симеонов дебатът за различните джендър идентичности, превратно или непревратно разбрана тема, е важен, защото обществото е получило импулс да си говори за това.

"Важно е да го върнем от тази леко истерична фаза, която достигна към основната тема -равноправието и ненасилието", заяви социологът.

Той цитира изводи от скорошно проучване на агенцията, според които има висока обществена оценка и неподобаваш обществен статус за жените. Тествахме колко са живи и жилави стереотипите , свързани с половата идентичност в българското общество, и достигнахме до извода, че обществото е склонно да дава предимство на жените в чисто човешките взаимоотношенията, в отношението им към парите, в лоялността, коректността, каза Симеонов. По думите му обществото е склонно да признае, че в редица сфери жените имат повече качества от мъжете, но при все това те остават подценени и живеят със знанието за подцененост. Другият извод е, че остава стереотипът мъжете да ръководят, а жените да обслужват, мъжете да произвеждат, а жените да разменят, едните да отговарят за постиженията, а другите за отношенията, допълни Симеонов.

Социологът допълни, че е важно, че българското общество не стига до крайности, като около Истанбулската конвенция социолозите са задали твърдения като " мъжът може да удря жена" и се е оказало, че дяловете на тези , които споделят подобно мнение са между 5 и 7 процента, което се равнява на 250 000 -300 000 души. Проблемът не е голям, но не и пренебрежимо малък, коментира социологът.

По думите му е важно да се защитават ценностите, но и да се отговори доколко патриархалните отговарят на съвременния начин на живот.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


123
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
13
11
 
12
 
! Отговори
Мислим преди 6 години
Икономически неактивни са, защото е по-лесно да намерят икономически активни мъже и да паразитират.
12
5
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
BOI,SUROVI DARVA I KORAV HLEB,GENATA E GENA,KOGATO E POD MAG.
11
4
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
"230 хиляди жени, посочват като причина за това семейството и лични ангажименти"Интересно ми е колко от тези жени имат над 6 деца? На скоро имаше статия за една такава "българка" която родила 12-тото си дете на сред площада.
10
5
 
17
 
! Отговори
polvo преди 6 години
До кога така: при 94 загинали при трудови злополуки в страната жените измежду тях ще се броят на пръсти? Докога така: там, където е напечено, да работят почти само мъже ?? П. С. Данните за загиналите са от 2017, но така е било и през 2016, 2015... Защо данни относно разпределението на загиналите по полове не се изнасят - всички знаем! Но и без тези данни пропорцията е ЯСНА!!! Напишете в ''гуглата'' ''мъж ( съответно ''жена'') загина при трудова злополука'' и всичко ще си дойде на мястото!!
9
12
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Личното ми наблюдение, е че младите българки гледат да забременеят, да ги храни държавата и балъкът им съпруг 2, 5 години (майчински + платен отпуск), и след това тя вече е изгубила трудови навици и не си търси работа докато детето й не стане 6-7 годишно. Това сте вие българки- мързеливи чакащи да ви храни тъпккачът ви..пардон съпругът ви/ приятелят ви. В Швейцария са 3 месеца майчинските. Тук са 2 години. САамо пример давам!
8
4
 
29
 
! Отговори
Boris преди 6 години
Ако дойде време жените да са навсякъде и всичко,пак ще кажат,че само те работят а ние нищо неправим.няма угодия
7
2
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Как до кога, докато приемем конвенцията.
6
4
 
33
 
! Отговори
Джендърска р-та преди 6 години
Жената права-свободи... жената бля-бля-бля... жената такова-онакова... жената сексуален тормоз... Побъркахме се!
5
4
 
39
 
! Отговори
Мъж преди 6 години
Това е една доста феминистка публикация, личи си, че е пристрастна. За какво "подценяване" на жените в България може да се говори, като вицепрезидентът, председателят на Народното събрание, вицепремиер и министър на външните работи, други министри, шефове на агенции и т.н. са все жени?
4
2
 
26
 
! Отговори
ТАКА Е ! преди 6 години
А колко са прокурорки следователки и адвокатки ? И какви заплати получават ? А ?
3
6
 
32
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Нито работят добре, нито раждат и страната загива.
2
3
 
47
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
В съда от 2000 души 1400 са съдийки и дискриминират мъжете.
1
5
 
50
 
! Отговори
СТИГА ВЕЧЕ преди 6 години
Голяма кампания, голямо нещо! Стига с тези жени! Стига с тези мъже и тази дискриминация! Откакто жените решиха да се правят на мъже, всичко отива на ****ната си.