Ветеранка на 94 със 17 ордена: Никога няма да забравя кървавия сняг!

Лидия Осипова празнува 9 май с правнуците в България
9 май 2018 14:15, Елка Василева
251

Снимка: БТА

С правнуците ми в София ще отбележим 9 май - Деня на победата над фашизма, каза в интервю за БТА 94-годишната Лидия Александровна Осипова, ветеран от Великата Отечествена война. Родена е през 1924 година. На 17 години отива на фронта като медицинска сестра. Победата я сварва на дежурството във Военно-полевата болница.

На ревера на Лидия Александровна са окачени 17 ордена и медала.

За ролята на жените във войната разказва, че без тяхната помощ би било немислимо. "Жените спасяваха, помагаха, чакаха - едни се трудеха в тила, други на фронта", допълва Лидия Александровна Осипова.

Лидия Александровна, какво Ви доведе в България? Как ще отбележите 9 май?

Дъщеря ми се омъжи за българин. И ето ме вече повече от двадесет години съм тук, в слънчева България.

Първо днес ще се съберем с другите ветерани и с нашите български приятели в Дома на Москва. Вече съм много възрастна, карам 95 години и нямам сили да отида до паметника на Съветската Армия да положа цветя. Но след като отпразнуваме със съратниците, ще се прибера у дома, където ме чакат вече правнуците, с които всяка година отбелязваме този изключителен за мен, за нас, ден. За мен 9 май е "празник със сълзи на очи".

Лидия Александровна, на колко години бяхте, когато започна войната?

Бях на 17 години, тъкмо завърших 9-ти клас. Живеех със семейството си в покрайнините на Москва, в Архангелское. Бяхме се събрали цялото семейство вкъщи, когато чухме новината по радиото в 12 часа на обяд. Първоначално не я възприехме насериозно, докато съобщението не се преповтори няколко пъти. Хората се засуетиха. Настъпи паника. Беше истина - война. Излязохме на площада. Жените плачеха, защото знаеха, че ще изпращат синовете и мъжете си. Мъжете се държаха както подобава по-мъжки.

Какво беше първото Ви усещане след като чухте новината?

След като премина суетата, настъпи сериозната реакция. Всеки от нас мислеше единствено как и с какви средства да защити Родината. Нямахме други мисли и подбуди, единствено тази - да защитим Родината от врага.

Как започна всичко? Къде служихте?

Първоначално, ние, по-младите дежурихме на покривите на домовете, след което от комсомола ни разпределиха на трудовия фронт. Първата ни задача беше да копаем окопите. 17-годишните не ни взимаха в армията, защото не сме пълнолетни.

Разпределяха ни на трудовия фронт, където изкарах малко повече от половин година.

След това се записах на курсове за медицинска сестра. Много търсена професия за момичетата по време на войната. Но през декември 1941 г. започнаха битките под Москва. Тогава се записах като доброволец на фронта. Зарязах курсовете за медицински сестри и отидох директно на фронтовата линия да помагам с каквото мога. Нямаше време в такъв момент за учене.

Животът те учи, всеки ден на бойното поле практикувах знанията, които успях да получа в медицинското училище. По онова време имах две приятелки, с които бяхме неразделни. Едната обаче успя да завърши медицинските курсове и взе направление за дивизията до град Истра. С другата си приятелка отидохме във Военния Комитет и започнахме да им се молим да ни вземат и нас. Но те категорично отказваха, без да сме завършили курса за медицински сестри. Тогава решихме на своя глава да тръгнем с приятелката ни, която имаше законно разпределение за фронта до град Истра. Нея я взеха веднага. А ние двете с другата ми приятелка отидохме при началника на щаба и му се примолихме. Изгаряхме от желание да сме във фронтовите редици и да помагаме на ранените, но и тук ни отказаха заради това, че сме под 18-годишна възраст.

Началникът на щаба нареди да ни нахранят и на другия ден да ни върнат обратно в къщи. Дадоха ни да хапнем и ни заведоха да пренощуваме в землянката. Рано сутринта, преди изгрев, започна щурмът по освобождаване на град Истра. Забравиха ни в землянката. Всички се втурнаха на бойното поле. Когато свърши сражението, излязохме от землянката и какво да видим - снегът беше почервенял от кръвта на убитите и ранените. А на бойното поле млади момичета като нас на 17-18 години превързват ранените и им оказват помощ. Когато видяхме тази кошмарна картина не можехме да стоим и да гледаме - втурнахме се да превързваме ранените. Най-накрая началник щабът склони и ни остави в дивизията. Работихме като санитарни инструктори. Не след дълго ни разпределиха вече официално в полка на Втори Белоруски фронт - Волоколамско направление. Така че първото ми участие на фронтовата линия беше битката за освобождаването на град Истра.

Какво друго си спомняте от тежките военни години?

Студът - зимите бяха невероятно студени. Най-вече зимата на 1941 година. Стъклата се пукаха от студ, пръстите ни премръзваха, не си усещахме стъпалата. С момичетата бяхме много слабички, а ни обличаха с мъжки униформи - топли, но огромни канадки и валенки 40-ти номер. Какво да се прави, нямаше униформи за всички. Снегът беше почти метър. След сраженията тичах с огромните валенки от ранен на ранен. Исках да помогна на всички едновременно, но не можех. Никога няма да забравя кървавия сняг - в началото се паникьосвах, защото не знаех кой е ранен и кой жив. Шокът е страшен, когато побутваш лежащия на земята войник, а той не мърда. Изпитвах страх първоначално, често ръцете ми трепереха и не можех да превържа раните.

Бях всеотдайна на професията си по време на войната. Осъзнавах, че от помощта ми зависи живота на ранения, но след като видех усмивката на лицето му и на мен ми олекваше на душата. Ежедневието от бомбардировки и трупове около мен промени характера ми. Бързо пораснах. От крехко и чувствително момиченце с треперещи ръце и сълзи на очите се превърнах в зряла жена с твърд мъжки характер. Вече не плачех. Помогнах на стотици ранени.

Колко време прекарахте на фронта?

От самото начало на 1941 година до 1945 година. Междувременно успях да завърша курсовете за медицинска сестра и да се дипломирам. По-късно, когато натрупах опит, ме взеха в истинска Военно-полева болница. През декември 1941 година бях тежко ранена. Много добре си спомням датата и никога няма да я забравя - 22 декември 1941 година. Вече бях навършила 18 години и служех във Волоколамското направление на Втори Белоруски фронт. Пренасяхме ранените от Военно-полевата болница в камиони, за да бъдат закарани в тила за последващо лечение. Трябваше да ги съпровождам. Изведнъж започна въздушна тревога. Германските самолети се появиха изневиделица. Бях близо до камиона, в който трябваше да се кача и да отпътувам с ранените. Започна бомбардировката. Беше кошмар, който не мога да опиша с думи. Раниха ме в крака, изгубих съзнание. Раната и травмата бяха много сериозни. Лечението ми продължи два месеца.

Каква беше ролята на момичетата и на жените по време на Великата Отечествена война?

Огромна! Може би не се е забелязвала, като тази на мъжете. Но и без помощта на жените беше немислимо. Жените спасяваха, помагаха, чакаха. Едни се трудиха в тила, други на фронта. Не бих могла да си представя болниците и сраженията без медицинската и сестринската помощ, която се оказваше предимно от жени. А заводите в тила? Производството за фронта беше пълно с жени.

Днес е 9 май - Денят на Победата! Къде ви завари тази дата тогава?

Бях дежурна в болницата, нощна смяна. Беше 8 срещу 9 май. Изведнъж започна стрелба. Помислихме, че са десантчиците. Стрелбата беше доста продължителна и еднаква, малко необичайна. Всъщност се оказа стрелба във въздуха - нашите си направиха салют. После, на сутринта, ни съобщиха, че войната е свършила и е подписан мирният договор. Този ден го чакахме с нетърпение. Вярвахме в него. Вярвахме, чакахме и бяхме убедени, че ще настъпи.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


251
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
114
8
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Ехаа1 милион напуснаха 1990-1991 г... веднага след като *** спряха да забраняват да стоим в този рай.1 милион напуснаха 1996-1997- Виденовата зима. та, не са избягали от демокрацията - избягаха от гнусното БКП/БСП
113
3
 
6
 
! Отговори
Изгърбич Задвратян преди 5 години
До Анонимен114айде кажи сега че в америка бият ***, и да захващаме бирата , че стана икиндия
112
8
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
При соца бяхме сред 30те най-развити индустриални страни в света и 27 по жизнен стандарт. Днес сме първи по смъртност в света, по жизнен стандарт като бедстваща африканска страна а българите и българките масово мият улиците и пpocтитуират на Запад.
111
9
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
9ти май - началото на съветската окупация над цяла Източна Европа.
110
7
 
5
 
! Отговори
Еректин Утрински преди 5 години
Путикантропи, прочетете IVO.BG
109
2
 
5
 
! Отговори
Ехаа преди 5 години
ми че тя България се възстановила бе!! Аз пък не съм забелязал... ще кажа на всичките ми приятели дето напуснаха страната да се връщат, тя вече е възстановена! Ура! Слава Гербу!
108
10
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Още една рускиня, на която бедната ни България изплаща пенсия...
107
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Ами хайде, хайде, германците не са изнасилвали рускини и не са убивали руски деца когато са се дислоцирали в Русия, всички знаем че в Русия са ги посрещали с цветя, за това много е писано...
106
5
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Възстановихме??Само като погледн милионите кръчми пълни догоре всяка вечер, над 500 хиляди отиващи на почивка извън България през по дългите празници.... да не коментираме бума на строителство на жилища - огромно търсене въпреки цените
105
5
 
3
 
! Отговори
Изгърбич Задвратян преди 5 години
Дъщеря ми се омъжи за българин. И ето ме вече повече от двадесет години съм тук, в слънчева България. повече от 20. по малко от трийсет. тази жена е на 94. на колко години се е омъжила дъщеря и ?
104
14
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Истината е че през комунизма пак бяхме най-бедните,който е бил по това време в Гърция,Сърбия, ,Чехословакия и Унгаря го знае,197 по магазините имаше само стоки от първа необходимост, дрехите бяха посредствени , за бяла техника се чакаше 3-4 години, за кола 5-10 г., хората живееха в панелите, имаше режим на тока при 6 работещи реактора и т.н. и т.н. ,това с 25-тата икономиката беше само в томовете на простия овчар Ташунко в действителност бяхме 250-тата.
103
7
 
12
 
! Отговори
Пич преди 5 години
"А германците изнасилвали ли са рускини, убивали ли са руски деца или са се държали културно когато Германия нахлу в Русия?"Ами хайде прочети де, прочети какво са разказвали хората, които първо са видели как немците минават през държавите им, а после руснаците. Прочети какво са писали за немската армия и после за руската. Да ти се отворят малко очите, а не само да четете учебниците на победителите, с които ви облъчваха мозъците 45 години и продължават.
102
1
 
5
 
! Отговори
Възстановихме?? преди 5 години
Интересно ми е кое ни е възстановеното, посочете поне две?
101
9
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Анонимен 10480те години България изнася продукция за 1.5 милиарда и внася за 2.6 милиарда (според данни от самото БКП). Логично, натрупват се около 12 милиард долара дългове които изплащахме до скоро.Фалира три пъти за 45 години цоциализъм.на 27мо място е била на баба ти ****!АЕЦ-а през демокрацията вложиха няколко стотин милиона долара за да го превърнат в сигурна АЕЦ а не цъкаща бомба като Чернобил.След Виденовата зима, цяло чудо е че за 20 години се възстановихме и прогресираме
100
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
някои сега пишат глупости по адрес на хората които са спасили света, но същите първи бягат от отговорност и от думите си айо бъдат изобличени
99
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
А германците изнасилвали ли са рускини, убивали ли са руски деца или са се държали културно когато Германия нахлу в Русия?
98
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
70-те и 80-те демократична Южна Корея която вече 30 години под американско партньорство е по-зле от България в която вече 30 години има социализъм. А какво щеше да бъде днес ако социализмът беше останал?
97
7
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Защо при брутално поразената икономика и огромните дъглове при социализма България произвеждаше и изнасяше продукция за милиарди, сама построи АЕЦ 70те, сама направи спътник и го пусна в Космоса пак 70те, беше на 27 място по стандарт на живот в света, а днес след 30 г. ервоатлантическия просперитет българия е първа по смъртност в света и пенсионерите ровят в кофите за огризки?
96
10
 
4
 
! Отговори
123 преди 5 години
Начи да си хваща багажа и да се маха. Тука не я искаме.
95
17
 
16
 
! Отговори
Пич преди 5 години
Лидия защо не попита как са прекарали жените от "победените държави" малко преди и след подписването на "мирното" споразумение? Брутални изнасилвания - малки, големи, сраци, без значение. Изнасилвания и убийства - деца пред очите на майките им, майки пред очите на децата им. Да вземе да разпита. После да вземе да поразпита какво се е случило в "освободените държави", които останаха в източния блок. Колко весело е било. Хайде не ми ги разправяйте тези сополиви истории. Руснаците да си празнуват.