Връзки и подкупи в НРБ: За жилища, коли, дори тоалетна хартия

Реалността в секретен доклад на център към ЦК на БКП
30 юли 2018 20:00, Елка Василева
1058
Връзки и подкупи в НРБ: За жилища, коли, дори тоалетна хартия
Снимка: "Марица"

Ежедневието през последното десетилетие на НРБ е белязано от корупция и пошлост. Жилища, автомобили, дори тоалетна хартия: без връзки и подкупи почти нищо не е било възможно. Поглед назад в един материал на Дойче веле.

През последното десетилетие на НРБ бакшишите и подкупите са се превърнали в "повсеместно явление в почти всички сектори на обслужването, обществения живот и всички слоеве на населението". Това пише в строго секретен доклад на Информационно-социологическия център към ЦК на БКП до Тодор Живков и Политбюро от средата на юли 1985 година.

Твърденията на партийните социолози се базират върху резултатите от представителна анкета, в която 77,8% от участниците потвърждават горния извод. Близо две трети от младите хора на възраст между 18 и 30 години смятат, че корупционните практики са вече "неизкореними" и в НРБ е възникнала "масова обстановка за корупция", пише още в документа. Копие от него се намира в Държавния архив, а негов откривател и анализатор е проф. Иван Еленков от Софийския университет.

Текстът е включен в неговата най-нова монография под заглавие "Орбити на социалистическото всекидневие". Пред Дойче веле културологът изтъква, че откритите секретни анализи и доклади до ЦК на БКП доказват концентрирания политически натиск на управляващия режим и неговата идеология върху всички сфери на общественото и личното битие на поданиците - от люлката до гроба.

Те са обективни свидетелства за всекидневието в НРБ, защото са базирани не на лични спомени и носталгии, а на предупредителни сигнали до управляващите за ситуацията в страната и за съответните заплахи за властта. Разгласяването на тази поверителна информация е било в състояние дори да доведе до силно социално брожение по подобие на случилото се в Полша, Чехословакия и Унгария.

Жилища, храни, резервни части

Анализът на Еленков води до категоричния извод: "Безнаказаността на похищенията и произволното разполагане с притежанията на повалените стари имуществени прослойки след 9-ти септември има като пряко следствие създадената и поддържана политическа обстановка за корупция". В нея "настървението и активната престъпна деятелност на подмамените маси се насочва пряко и косвено в подкрепа на комунистическата власт", твърди ученият.

Подкупите, бакшишите и принципа "аз на теб - ти на мен" се утвърждават като могъщо и често единствено средство за решаване на личните проблеми на българите в условията на остър и задълбочаващ се дефицит от всевъзможни стоки и услуги - от закупуването на жилище и автомобил до снабдяването с резервни части, вносни плодове и тоалетна хартия.

В обширно изследване с гриф "Строго поверително" от 1985 Информационно-социологическият център на БКП алармира, че три четвърти от участниците в допитванията посочват като най-корумпирани следните браншове: търговията, общественото хранене, автосервизите, доставките на строителни материали, както и товарния и таксиметровия сектор.

Добро обслужване само срещу заплащане?

Още през 1978 година проверка на казионните профсъюзи пък показва, че за пациентите в редица окръжни и районни болници се полагат крайно незадоволителни или никакви грижи. "Стана масова практика, особено в здравните заведения за специализирана медицинска помощ, болните и техните близки да заплащат на сестри или на санитарки по 5-7 лева на ден, за да полагат необходимите грижи", гласи един от изводите на проверката.

"Пазарлъкът за превозване на покойник до провинцията започва от 500 лева при издавана държавна фактура за 30 лева", посочват социолозите на ЦК.

Оказва се още, че безплатните найлонови торбички с фирмено лого на западни производители, до които имат достъп продавачките в "Кореком-Варна", незаконно се продават на съветски туристи, защото са модни и супердефицитни в соцлагера. Така продавачките си докарват по 1800 лева доход на месец - 15 пъти повече от заплатата на начинаещ млад лекар или инженер. Пак в "Кореком" мострите за продаваните стоки се разпределят между началниците.

И още: преподаватели си набавят валута, взимайки подкупи от изпитваните чуждестранни студенти. Само в кабинета и в дома на един варненски доцент били открити българска и чуждестранна валута на стойност около 80 000 лева. "Чух от началниците си, че на един другар с материали от предприятието сме му построили вила за 50 000 лева, а той после я продал за 100 000. Лично аз се възмущавам, но като гледам другите какво правят, се питам: балама ли да бъда?", цитират партийните социолози мнението на член на БКП. Те са особено обезпокоени, че и сред съдиите в България взимането на бакшиш се е превърнало в норма на поведение.

А хранителните продукти?

Огромният дефицит от качествени и разнообразни храни за хората в НРБ е пряк резултат от насилственото отнемане на земята и добитъка през 50-те години на миналия век. Най-красноречива картина за състоянието на снабдяването с хранителни стоки дават внезапните проверки на ключови обекти, каквито са например Софийските централни хали. През октомври 1980 година в един доклад от такава проверка пише следното: "В обекта се търси, а липсва  следното: захар, зрял фасул, веро, кока-кола, тоалетна хартия, фини шоколадови бонбони, маслини, майонеза, прясна риба, месо, червен пипер. Във върховите моменти работят половината каси, има големи опашки и се губи много време. Оплакванията са от качеството на разфасованото месо, което беше размразено и изпускаше лош мирис. Хладилниците са силно замърсени. Каймата е изключително лошо опакована и продавачките я дооформяха с ръце. На щанда за плодове и зеленчуци нямаше нищо друго освен картофи и чесън".

Същевременно се търсят спешни решения на проблеми като "степента на обезмирисаност" на соята, която постепенно се превръща в основна съставка на саламите, кренвиршите и шоколадовите изделия за обикновените потребители.

Трагично е и положението с много вносни храни, които ръководството в НРБ обявява за "луксозни". Иван Еленков привежда данни от секретната статистика на Министерството на търговията за вноса на произвеждани извън съветския лагер продукти през 70-те и 80-те години на миналия век. От информациите става ясно, че годишно срещу твърда валута Министерството е трябвало да осигури на глава от населението поне в столицата по: 250 грама банани, маслини и грейпфрути, около 300 грама лимони, килограм портокали,  25 грама мандарини, 50-60 грама сурово кафе на зърна, 15 грама нескафе и по три пакетчета чай. При това става дума за годините, в които са били провеждани конгресите на БКП - те се смятат за особено важни от управляващите. През конгресната 1981 година обаче половината от отделените 7,3 млн. лева за изброените по-горе "луксозни храни" са пренасочени за закупуване картофи и лук, които неочаквано изчезват от магазините.

С дълготраен ефект върху десетилетията на прехода

В книгата си Еленков публикува и данни за бракувани и спрени от пазара платове, мебели, обувки, дрехи, бяла и черна техника за стотици милиони левове - главно поради царящата безстопанственост, кражби, немарливост и използване на дефектни материали. На фона на всички тези дефицити и неволи на плановата икономика властите в НРБ са принудени тихомълком да узаконят немислимата доскоро частна инициатива, която пропагандата предпазливо нарича "самозадоволяване". Постепенно личните стопанства се превръщат в основен фактор за изхранването на населението. Към края на 1989 година тези лични стопанства вече са над 2 милиона и осигуряват над 1/3 от зеленчуците и млякото, близо половината от месото и плодовете и над половината от яйцата.

"Политиките към всекидневието през епохата на комунизма се оказаха безизходно социално разрушителни с дълготраен и продължаващ ефект върху десетилетията на прехода в България", посочва Иван Еленков в края на книгата си "Орбити на социалистическото всекидневие". Той заключава, че тъкмо повсеместното разграбване на "общественото" от средата на 80-те години на миналия век предопределя катастрофичната социална и икономическа картина на българското посткомунистическо общество.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


1058
Още по темата: корупцияНРБ
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
844
8
 
6
 
! Отговори
анонимен преди 5 години
Вярно, че една година имаше режим на тока и това се помни, но това беше изолиран случай - след това всичко се нормализира.
843
6
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Понеже в САЩ и там е гръмнал Чернобил, а там също има бум на рак и автоимунни заболявания точно след масовото частно индустриализиране и монополизиране на аграрния/хранително-вкусовия сектор? Пределно е ясно, че тези заболявания се дължат на изкуствените добавки в храните с цел удължаване на крайния срок на годност. Тук става въпрос за лобиране и погазване на здравето на плебса с цел печалба. В САЩ ситуацията от тази гледна точка е още по-зле отколкото в Европа.
842
3
 
2
 
! Отговори
До 873 Олег преди 5 години
Говориш за данъка при заплатите, ама явно не помниш колко беше?Имаше три скали - за ниски, средни и високи доходи, като най-високата скала беше 12%, а при повечето хора беше по-малко, ако не бъркам 6% и 3%. Отделно, че осигуровките ги плащаше работодателя, а сега ти удържат доста за осигуровки.
841
3
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До 876шматка - сега не го стискат хляба, но хората масово се разболяват от рак и автоимунни заболявания. Защо ли? Сигурно щото в нестискания хляб и другите нестискани храни няма никакви химикали?_________Бума на тези заболявания е още от 1990 година и причината е само една, това е следствие на чернобил, у нас масово се внасяше сухо мляко от Украйна та да изпълнят плана, това е истината, да не говорим че и фуражи се внасяха масово от заразените райони, тия неща се появяват в последствие
840
1
 
6
 
! Отговори
шматка преди 5 години
До 876Не ме разбирай погрешно.Не съм казал че хляба беше лош.Напротив бе по хубав и по голям(1кг после го намалиха на 900гр после 800) но хигиената беше отчайваща.Само си представи :тоя пред теб е бил в тоалетната и се е бърсал с вестник.....:(
839
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Олега ако знаеше какво беше в хлебозаводите, тоя проблем с касетките щеше да ти е най-малкия :) да не говорим за месокомбинатите, куче влачи рейс :))) в наши дни на такива предприятия няма да разрешат и фураж за животни да произвеждат
838
2
 
10
 
! Отговори
шматка преди 5 години
До ОлегДа да така беше...До нас имаше сладкарница.Тогава пр.мляко беше в пликове сложени в лонди.Почти във всяка лонда имаше по няколко пукнати пликове.Вземаха млякото от лондата и правеха мляко с ориз и кремове с него.
837
4
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
шматка - сега не го стискат хляба, но хората масово се разболяват от рак и автоимунни заболявания. Защо ли? Сигурно щото в нестискания хляб и другите нестискани храни няма никакви химикали?
836
3
 
11
 
! Отговори
шматка преди 5 години
До 869Тогава всички стоки бяха по БДС.Какво значи некачествени стоки сред хранителните.Да плодовете и зеленчуците бяха под вкякаква критика но от другите май само каймата(30%соя) беше зле.Обожавах колбас Закуска.Днес този колбас е мас жили и мноооого боя
835
3
 
8
 
! Отговори
Олег преди 5 години
До фактФакт е, че ние от провинцията идвахме в София за да си купим нещо! Мразех ходенето по софийския център на пазар от дъното на душата си!
834
2
 
4
 
! Отговори
Олег преди 5 години
До До 861 ОлегДа 252 лева е била средната заплата! Само, че ако се сещап това е брутна заплата! Винаги статистиките са давали и дават и до сега брутната заплата. Ако се сещаш ДОД беше по прогресивна скала и не беше плосък от 10%. Майка ми винаги казваше - гледам си бележката с доходите и се чудя как ми е толкова голяма заплатата дето никога не съм ги виждала тези пари!
833
8
 
4
 
! Отговори
факт преди 5 години
Не знам защо говорят против халите - там ходех да си купувам хайвер редовно, имаше и много друга стока. А кафе, лимони, маслини - изобщо не бяха проблем, изобщо много се изопачава и не знам защо.
832
1
 
4
 
! Отговори
Олег преди 5 години
До шматкаОтделно празните кафези за хляб ги изкарваха отзад зад магазина под един навес дето можеше и дъжд да ги вали или някой да се облекчи близо до тях.
831
5
 
3
 
! Отговори
До 861 Олег преди 5 години
Нещо много си заблуден. През 1988 година вече грамофони не се търсеха. Търсеха са видеокасетофони и най-вече касети със записи за тях. Имаше български видеокасетофон с един фабричен дефект и със западни части за 3000 лева. --През 1988 година средната заплата беше 252,08 лева (има я на сайта на НОИ) и няма как 110 лева да са близо 2/3 от заплатата ти, а по-скоро малко над 2/5 от нея.
830
4
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Новото поколение не знае какво е каймак. Киселото и прясното мляко бяха истински, а не примесени с вода и консерванти и пастьоризирани на 1000 градуса. И *** да си разбираш, че при пазарната икономика производителя гледа не да ти е качествена храната, а да ти е евтина, защото който произвежда по-евтино прави по-голям оборот, тъй като масовката са бедни плебеи. И тогава имаше некачествени стоки, но средностатистически качеството на стоките беше по-добро. Сега има богат избор на ***
829
2
 
7
 
! Отговори
шматка преди 5 години
Олег е прав за хляба:))Всеки минаваше покрай касите и го стискаше.Какво е правил преди това...брррБаща ми винаги ме караше да бъркам отзад и от там да вземам
828
1
 
1
 
! Отговори
Олег преди 5 години
До До 858 ОлегНе знам как е било в СОфия - аз живеех в Димитровград.
827
3
 
3
 
! Отговори
Олег преди 5 години
До Анонимен 860Не знам как е било в СОфия. Може и да е имало, може и да е нямало. В страната и в моя град ток нямаше в новия ни апартамент. Не че Марица изток не е на 30-40 км!
826
3
 
2
 
! Отговори
спомени преди 5 години
Имаше един бял хляб - толкова бял със зачервена коричка - по-хубав хляб сигурно в цял свят няма - в петък, като живееш в малко селище, си купуваш три такива хляба и грижа нямаш до понеделник, защото в малките селища събота и неделя всичко е затворено
825
2
 
9
 
! Отговори
шматка преди 5 години
До 840Може би си забравил но Волга въобще не се продаваше свободно.Тя не беше за простосмъртните.Всички частни Волги бяха купени втора употреба от държавни учреждения