Връзки и подкупи в НРБ: За жилища, коли, дори тоалетна хартия

Реалността в секретен доклад на център към ЦК на БКП
30 юли 2018 20:00, Елка Василева
1058
Връзки и подкупи в НРБ: За жилища, коли, дори тоалетна хартия
Снимка: "Марица"

Ежедневието през последното десетилетие на НРБ е белязано от корупция и пошлост. Жилища, автомобили, дори тоалетна хартия: без връзки и подкупи почти нищо не е било възможно. Поглед назад в един материал на Дойче веле.

През последното десетилетие на НРБ бакшишите и подкупите са се превърнали в "повсеместно явление в почти всички сектори на обслужването, обществения живот и всички слоеве на населението". Това пише в строго секретен доклад на Информационно-социологическия център към ЦК на БКП до Тодор Живков и Политбюро от средата на юли 1985 година.

Твърденията на партийните социолози се базират върху резултатите от представителна анкета, в която 77,8% от участниците потвърждават горния извод. Близо две трети от младите хора на възраст между 18 и 30 години смятат, че корупционните практики са вече "неизкореними" и в НРБ е възникнала "масова обстановка за корупция", пише още в документа. Копие от него се намира в Държавния архив, а негов откривател и анализатор е проф. Иван Еленков от Софийския университет.

Текстът е включен в неговата най-нова монография под заглавие "Орбити на социалистическото всекидневие". Пред Дойче веле културологът изтъква, че откритите секретни анализи и доклади до ЦК на БКП доказват концентрирания политически натиск на управляващия режим и неговата идеология върху всички сфери на общественото и личното битие на поданиците - от люлката до гроба.

Те са обективни свидетелства за всекидневието в НРБ, защото са базирани не на лични спомени и носталгии, а на предупредителни сигнали до управляващите за ситуацията в страната и за съответните заплахи за властта. Разгласяването на тази поверителна информация е било в състояние дори да доведе до силно социално брожение по подобие на случилото се в Полша, Чехословакия и Унгария.

Жилища, храни, резервни части

Анализът на Еленков води до категоричния извод: "Безнаказаността на похищенията и произволното разполагане с притежанията на повалените стари имуществени прослойки след 9-ти септември има като пряко следствие създадената и поддържана политическа обстановка за корупция". В нея "настървението и активната престъпна деятелност на подмамените маси се насочва пряко и косвено в подкрепа на комунистическата власт", твърди ученият.

Подкупите, бакшишите и принципа "аз на теб - ти на мен" се утвърждават като могъщо и често единствено средство за решаване на личните проблеми на българите в условията на остър и задълбочаващ се дефицит от всевъзможни стоки и услуги - от закупуването на жилище и автомобил до снабдяването с резервни части, вносни плодове и тоалетна хартия.

В обширно изследване с гриф "Строго поверително" от 1985 Информационно-социологическият център на БКП алармира, че три четвърти от участниците в допитванията посочват като най-корумпирани следните браншове: търговията, общественото хранене, автосервизите, доставките на строителни материали, както и товарния и таксиметровия сектор.

Добро обслужване само срещу заплащане?

Още през 1978 година проверка на казионните профсъюзи пък показва, че за пациентите в редица окръжни и районни болници се полагат крайно незадоволителни или никакви грижи. "Стана масова практика, особено в здравните заведения за специализирана медицинска помощ, болните и техните близки да заплащат на сестри или на санитарки по 5-7 лева на ден, за да полагат необходимите грижи", гласи един от изводите на проверката.

"Пазарлъкът за превозване на покойник до провинцията започва от 500 лева при издавана държавна фактура за 30 лева", посочват социолозите на ЦК.

Оказва се още, че безплатните найлонови торбички с фирмено лого на западни производители, до които имат достъп продавачките в "Кореком-Варна", незаконно се продават на съветски туристи, защото са модни и супердефицитни в соцлагера. Така продавачките си докарват по 1800 лева доход на месец - 15 пъти повече от заплатата на начинаещ млад лекар или инженер. Пак в "Кореком" мострите за продаваните стоки се разпределят между началниците.

И още: преподаватели си набавят валута, взимайки подкупи от изпитваните чуждестранни студенти. Само в кабинета и в дома на един варненски доцент били открити българска и чуждестранна валута на стойност около 80 000 лева. "Чух от началниците си, че на един другар с материали от предприятието сме му построили вила за 50 000 лева, а той после я продал за 100 000. Лично аз се възмущавам, но като гледам другите какво правят, се питам: балама ли да бъда?", цитират партийните социолози мнението на член на БКП. Те са особено обезпокоени, че и сред съдиите в България взимането на бакшиш се е превърнало в норма на поведение.

А хранителните продукти?

Огромният дефицит от качествени и разнообразни храни за хората в НРБ е пряк резултат от насилственото отнемане на земята и добитъка през 50-те години на миналия век. Най-красноречива картина за състоянието на снабдяването с хранителни стоки дават внезапните проверки на ключови обекти, каквито са например Софийските централни хали. През октомври 1980 година в един доклад от такава проверка пише следното: "В обекта се търси, а липсва  следното: захар, зрял фасул, веро, кока-кола, тоалетна хартия, фини шоколадови бонбони, маслини, майонеза, прясна риба, месо, червен пипер. Във върховите моменти работят половината каси, има големи опашки и се губи много време. Оплакванията са от качеството на разфасованото месо, което беше размразено и изпускаше лош мирис. Хладилниците са силно замърсени. Каймата е изключително лошо опакована и продавачките я дооформяха с ръце. На щанда за плодове и зеленчуци нямаше нищо друго освен картофи и чесън".

Същевременно се търсят спешни решения на проблеми като "степента на обезмирисаност" на соята, която постепенно се превръща в основна съставка на саламите, кренвиршите и шоколадовите изделия за обикновените потребители.

Трагично е и положението с много вносни храни, които ръководството в НРБ обявява за "луксозни". Иван Еленков привежда данни от секретната статистика на Министерството на търговията за вноса на произвеждани извън съветския лагер продукти през 70-те и 80-те години на миналия век. От информациите става ясно, че годишно срещу твърда валута Министерството е трябвало да осигури на глава от населението поне в столицата по: 250 грама банани, маслини и грейпфрути, около 300 грама лимони, килограм портокали,  25 грама мандарини, 50-60 грама сурово кафе на зърна, 15 грама нескафе и по три пакетчета чай. При това става дума за годините, в които са били провеждани конгресите на БКП - те се смятат за особено важни от управляващите. През конгресната 1981 година обаче половината от отделените 7,3 млн. лева за изброените по-горе "луксозни храни" са пренасочени за закупуване картофи и лук, които неочаквано изчезват от магазините.

С дълготраен ефект върху десетилетията на прехода

В книгата си Еленков публикува и данни за бракувани и спрени от пазара платове, мебели, обувки, дрехи, бяла и черна техника за стотици милиони левове - главно поради царящата безстопанственост, кражби, немарливост и използване на дефектни материали. На фона на всички тези дефицити и неволи на плановата икономика властите в НРБ са принудени тихомълком да узаконят немислимата доскоро частна инициатива, която пропагандата предпазливо нарича "самозадоволяване". Постепенно личните стопанства се превръщат в основен фактор за изхранването на населението. Към края на 1989 година тези лични стопанства вече са над 2 милиона и осигуряват над 1/3 от зеленчуците и млякото, близо половината от месото и плодовете и над половината от яйцата.

"Политиките към всекидневието през епохата на комунизма се оказаха безизходно социално разрушителни с дълготраен и продължаващ ефект върху десетилетията на прехода в България", посочва Иван Еленков в края на книгата си "Орбити на социалистическото всекидневие". Той заключава, че тъкмо повсеместното разграбване на "общественото" от средата на 80-те години на миналия век предопределя катастрофичната социална и икономическа картина на българското посткомунистическо общество.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


1058
Още по темата: корупцияНРБ
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
804
3
 
2
 
! Отговори
Олег преди 5 години
До До 815 Олег 826Знам как се продават нови коли. Работил съм дилът на Тойота.
803
5
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
През 1986 си купих колата - нова от Мототехника и знам как беше тогава. За почти всички видове коли се чкашае до първата доставка, ако вноската ти е за точно тази модел кола, а това бяха Москвич, Запорожец, Вартбург, Трабант, Шкода и Застава, За Полски фиат не помня как беше, вероятно се е чакало повече. За Лада се чакаше повече, както и за Волга, която беше доста по-скъпа, но хората имаха пари и я купуваха. Волгата беше Мерцедеса за онова време. Ладата беше 6600 лв., а Жигулата преди нея 6100лв
802
2
 
3
 
! Отговори
Олег преди 5 години
До Анонимен 825За телефоните трябваше да чкаш и да пуснат кабел до блика ти. Ако имап късмет да си в стар квартал ставаше за някои и друга година. Ако обаче си в нов като нас - стане в края на 90-те.После за да мине кабела през мазетатат се правеха метани и на съседите, които не искаха да пуснат през мазето си кабел.
801
6
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
АМА ДРУГАРЕ,ЩО ЕДИН ГЕРМАНЕЦ НЕ СЕ СПЪНА ПА ДА ДОЙДЕ ДА ЗАЖИВЕЕ В ТОЯ ЧЕРВЕН РАЙ И ДА ИЗБЯГА ОТ ГАДНИЯ КАПИТАЛИЗЪМ, А ПОСЛЕ НАЙ ГОЛЕМИТЕ ДРУГАРЕ СТАНАХА ЕДРИ КАПИТАЛИСТИ МИЛИОНЕРИ СЛЕД 1989Г, СПРАВКА ЛИДЕРИТЕ НА БСП ДО ЕДИН МИЛИОНЕРИ ЕДРИ КАПИТАЛИСТИ, КОИТО ЩЕ ПРЕОДОЛЯВАТ КАПИТАЛИЗМА ВИДИТЕЛИ ИСТОРИЧЕСКИ- СПРАВКА ЗА ТИА ДРУГАРЕ- УСТАВ НА БСП- 2.2017 Г. ХА СТИГА СТЕ ЛЪГАЛЕ И МАНИПОЛИРАЛИ, ЧЕ РАЗМАЗАХТЕ НАРОДА СИ С 5 ДОЛАРА СРЕДНА МЕСЕЧНА ЗАПЛАТА, 1 ДОЛ.3000ЛВ- ХА ПО СКРОМНО ВА ДРУГАРЕ.
800
2
 
4
 
! Отговори
Олег преди 5 години
До До 815 ОлегЕ как да нямаше режим на тока през 84-та? Дори си спомням студа в панелния блок и завиването с одеало докато ме изпитваха дали съм научил таблицата за умножение.
799
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До АнонименМой роднина обиколи наред с Балкантурист,това му беше хоби,разбира се,вероятно е имало някое ченге с екскурзиите да ги следи,но си пътуваше където му скимне.
798
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Някой чакаха по 10-15 години за Лада, други чакаха само няколко месеца, някой не можеха да си купят апартамент в София без да имат жителство, други си купуваха без проблем, някой се редяха на опашки за 1 калъп сирене, други са си пазарували в заредени магазини. Изобщо и тогава беше като сега. За едни имаше, за други нямаше. За това и сега спорим толкова и се обвиняваме в лъжи, защото комунизма беше различен за различните другари. Равенство нямаше.
797
2
 
11
 
! Отговори
Соца си беле мизерия преди 5 години
За народаЗа дрОгарете обаче имаше ФсичкУ!
796
1
 
7
 
! Отговори
До828 преди 5 години
"В нащо АТЦ пък имаше една дето правеше по 30-40 хиляди на седмица" Е това ти изби рибата. Клоун безподобен!
795
4
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До FallschirmspringerПишеш абсол=тни глупости работил съм в ЗТТ от 1978 година, никога не са се произвеждали електронни автоматични централи, правеха се опити имаше 2-3 експериментални, които даваха много проблеми така и не влязоха в производство, това за което пише ИКМ-10 и 30 това са уплътнителни системи не централи, така че не се изказвай неподготвен, още помня как имаше една делегация от Нигерия на която се пънеха другарите да продадат Кроспойнт, а ония им вика ние вече не ги монтираме тия
794
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
За ЕАТЦ е абсолютно вярно, както и за "Стършелите". Никому не позната до тогава технология. За колите се чакаше само за Лада, но, ако при покупката си направиш веднага друга вноска, просто нямаш грижи. За другите коли имаше минимален срок и за няколко месеца си я вземаше. Преди ладата имах ЗАЗ 968.
793
4
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Ако искаш да пътуваш - Румъния, СССР. За по привилигированите може Югославия, Унгария, Чехословакия, ГДР. В Ангола, Алжир и Мозамбик се ходеше само по работа. Никога на екскурзия. За най-големите комунисти може и Куба. Това беше позволения свят. За останалия свят знаехме само от картата на света и от телевизията каквото излъчат.
792
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До АнонименНие не сме имали дефицит и на играчки,освен в големите магазини,имахме и специално магазин само за играчки до една голяма сладкарница "Захарно петле" с един светещ червен петел и градинка отвън.А на Нова година ни даваха и безплатно играчки,даваха ги на родителите ни,кой където работи.
791
7
 
7
 
! Отговори
До 828 преди 5 години
Лъжеш!Аз си купих Вартбург за по-малко от месец чакане. За Шкода също се чакаше докато дойде първата доставка. За Москвич, ЗАЗ, Застава, Полски Фиат - чакаше се също до първа доставка, а те бяха няколко пъти в годината. За Лада се чакаше повече, а може би и за Волга.
790
4
 
6
 
! Отговори
Fallschirmspringer преди 5 години
До Анонимен 802*Когато не знаете нещо ,давайте го по-кротко.Разбира се ,че се произвеждаха ЕАТЦ, в ЗТТТ и в "Квант", а се разработваха в Института по Съобщителна Промишленост.Произвеждаха се ИКМ-10,ИКМ-30 -две поколения в ЗУТС.Произвеждаха се и радиорелейни системи
789
4
 
6
 
! Отговори
До 815 Олег преди 5 години
Знаеш ли как сега се продава нова кола от магазина с екстрите, които ти искаш, а не от готовите коли на склад. Знаеш ли, че може да чакаш и повече от година за кола, каквато ти искаш? Преди години нямаше екстри и избираш само цвят. Ако няма или чакаш следващата доставка или си купуваш друг цвят. Нямаха коли на склад - всичко се изкупуваше веднага и се чакаше до следващата партида. Само за Лада чакаш повече. Аз се отказах да чакам за Лада и след 10 дни си купих друга кола - дойде доставка.
788
5
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
за Лада се чкаше над 14-15 години, за Варбург и Шкода над 10-11 години, след 1980 година започна да се чака и за москвич първо се чкаше по 1-2 години, после почна и по 3-4 и повече години, за телефони не ми се говори, там ако не платиш на шефката на АТЦ-то и на механика на мрежата по хилядарка, нема да видиш телефон никога, шефката на Люлинското АТЦ 26--ицата и викаха Царицата, щото тогава се правеще мрежата и тая правше по 30-40 хилки на седмица....
787
5
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Хората спестяваха лесно за кола и жилище защото нямаха за какво да си харчат заплатите, нямаше нищо по магазините. Ако имаха повече избор, хората биха си харчили целите заплати, както правят сега. Системата се грижеше тогава да не не ни поквари, а да ни учи на спестовност, като не ни оставяше избор да пазаруваме.
786
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
СРЕДНА ЗАПЛАТА ЗА 1997Г-11364О ЛВ. 1998Г-16479ЛВ,- ВСИЧКИ БЯХМЕ МИЛИОНЕРИ...
785
6
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До 818е то другарите си купувахте нови коли от мототехниката, а народа следеше обявите във вечерни новини белким намери някоя втора употреба от некой другар за тройна цена