"Българите не ни послушаха". Защо Съединението разгневи толкова Русия?

"Не одобрявам действията на българите", пише Александър Трети броени дни след обединението
Обновена: 6 сеп 2018 19:52 | 6 сеп 2018 19:52,
557
"Българите не ни послушаха". Защо Съединението разгневи толкова Русия?
Тържествено честване на 133-тата годишнина от Съединението на Източна Румелия с Княжество България се състоя пред мавзолея-костница на княз Александър Първи Батенберг. Снимка: БТА

Само шест дни след обявяването на обединението между Княжество България и Източна Румелия император Александър Трети пише следното до началника на руския Генерален щаб генерал Обручев: "Не одобрявам действията на българите. Те нас не ни послушаха, действаха тихомълком, съвети не искаха, нека сега сами да си сърбат попарата, която забъркаха. Според мен, докато княз Александър (Александър Батенберг - бел.ред.) продължава да се разпорежда със съдбата на българския народ, нашето вмешателство в българските работи е абсолютно невъзможно и безполезно. Заради последните действия на българите, които ние не одобряваме и за нас са нежелателни, би било непростимо и даже престъпно спрямо Русия да се караме и да водим война с Турция, а може би и с Европа. Ние трябва да имаме една-единствена главна цел - завладяването на Константинопол, за да се установим завинаги на Проливите и да знаем, че Константинопол винаги ще бъде в наши ръце. Това е в интерес на Русия и към това трябва да се стремим. Всичко останало, случващо се на Балканите, за нас е второстепенно. Стига сме се правили на интересни в ущърб на истинските интереси на Русия! Славяните сега са длъжни да служат на Русия, а не ние на тях!".

"Русия винаги търси признателност и послушание"

Този възглед на самодържеца вече е бил доведен до знанието на всички руски офицери, останали след Руско-турската война да обучават младата българска армия. Четири дни след Съединението военният министър на Княжеството Михаил Кантакузин, руски княз и генерал-майор, и подчинените му руски военнослужещи колективно напускат министерството и своите гарнизони. Така те оставят българската войска без професионално ръководство пред надигащата се опасност Османската империя да нахлуе в обединената българска държава под предлог, че Съединението нарушава Берлинския договор от 1878 година, пише "Дойче веле".

Проблемът е, че към православните балкански държави Русия винаги е провеждала "политика на чувствата", казва в тази връзка историкът Андрей Пантев.

"Империята се държи крайно нетактично към тази част от Европа и именно това е причината за странно повтарящия се епизод в историята, при който всички държави на полуострова, получили руска помощ за своето освобождение, преминават през периоди на враждебност към Русия. Да не забравяме и популярното в руското общество предсказание на Достоевски, че тези, които Русия е освободила, щели да се обърнат срещу нея", отбелязва Пантев.

"Във външната си политика Русия винаги търси благодарности, признателност и послушание, но това поле всъщност е подвластно единствено на интересите на отделните държави", допълва мнението на колегата си историкът Христо Матанов.

В същото време обаче твърди, че първата пукнатина в българо-руските отношения се появява поне няколко години преди Русия демонстративно да загърби каузата за обединението на българите от двете страни на Стара планина. Княз Батенберг е бил любимец на убития през 1881 цар Александър Втори, но опитите да води независима от Русия политика му навличат омразата на крайно консервативния наследник Александър Трети.

Извършеното без консултации със Санкт Петербург Съединение само засилва неприязънта на самодържеца, който определено смята Княжеството за свой протекторат. Русия осъзнава, че от планирано предмостие за завземане на османската столица и Проливите, обединена България се превръща в сериозно препятствие.

"Решаваща роля за втвърдяването на руския негативизъм спрямо обединението на двете български държави изиграва и позицията на Великобритания, която недвусмислено подкрепя случилото се в Пловдив на 6 септември 1885 година. Руско-британското противоборство през 19 век върви по линията "всичко, което Лондон подкрепя, се отхвърля от Санкт Петербург - и обратното", обяснява Матанов.

"Обединена България е гроб за всичко сръбско"

По-малко от два месеца след Съединението, на 2 ноември 1885 година, сръбският крал Милан Обренович напада западните предели на обединената българска държава - след като преди това е уведомил Виена. В същото време младата и неопитна българска армия очаква османската инвазия далеч на юг и на изток. "Обединена България е гроб за всичко сръбско" - така крал Милан обяснява пред император Франц Йосиф военната си интервенция.

По думите на проф. Пантев, Милан е просто "балканската кукла на Австро-Унгария" - с Виена той е подписал най-срамния договор в сръбската история. Историкът категорично отхвърля версията, че независимо от австроунгарската подкрепа, Сърбия не би посмяла да нападне своите източни съседи без консултации и позволение от Санкт Петербург. Пантев припомня, че именно австроунгарският военен аташе в София е заплашил българите да спрат незабавно победоносното си настъпление след превземането на Пирот, защото в противен случай щели да видят дулата на австроунгарската армия.

Около ненамесата на Русия в Сръбско-българската война са налице някои подозрителни обстоятелства, смята проф. Матанов. Например фактът, че Русия бързо изтегля офицерския си корпус след Съединението и не протестира пред Белград за безпричинното нападение в гръб срещу обединена България.

"Тя просто оставя "българите да си сърбат попарата", както се изразява Александър Трети. Но за всеобща изненада се оказва, че българите умеят и това в обстановка на невиждан национален подем", припомня Матанов.

Строго секретно: истината за българо-руските отношения

Историкът обяснява, че истината за българо-руските отношения трудно може да се разбере, тъй като руските архиви си остават недостъпни за чуждестранни изследователи.

"Даже документи от 17 век все още не се дават за ползване, макар че официално това не е забранено. Наскоро наш колега се опита да види дневника на руския посланик в София от времето на Илинденско-Преображенското въстание от 1903 година, но му беше категорично отказано. Руснаците винаги са държали тяхното мнение по отношение на исторически събития да е единствено меродавното. Неслучайно много българи и днес споделят не българската, а руската гледна точка за общата ни история. Именно липсата на достъп до руските архиви е сред причините руската историография и понастоящем да произвежда митове и легенди под влияние на вътрешния политическия натиск", заключава проф. Матанов.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


557
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
430
4
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Анонимен" Само глупци могат да вярват, че Русия е дошла тук заради черните ни очи"Ти си от малцинството, и то ци.га.н.ско.то. Не съм чел и чул руснаци да се бият за *** и турци." Та ние родни българи си подливаме вода един друг, крадем се и се трепем, пък какво остава да мислим, че други народи милеят за нас"Обиждаш Българския народ. Не си въобразявай, че на всякъде, извън България, хората са мили, щедри, усмихнати, добри. Им аи такива, каквито ги описваш на всякъде.
429
3
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Екзарх Антим към княз Дондуков - Вие хубаво ни освободихте от турците, ама сега кой ще ни освободи от вас?!
428
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До ВАСИЛИС ПАНАЙОТАСПо- голяма глупост не съм чел. Съседе, като те гледам, и при тебе, положението в исторически план не е така толкова добре, тръгнал си в чуждата купа да гледаш. Вие, гърчолята чакате все Русия и останалите народи да ви освободят Константинопол, руснаците да пролеят своята си кръв, а вие , страхливи и хитри мишоци, да ги използвате за вашата си цел! Вие сте страхливци, Гърция не може да обяви една война на Турця и сама да си освободи Града, без никаква помощ от Русия.
427
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Русия е дошла да ни освободи от турците заради хубавите ни черни очи и тънката ни снага, абе иначе казано - от голяма любов!
426
1
 
4
 
! Отговори
Изгърбич Задвратян преди 5 години
До Анониментая нова версия е изсмукана от пръсти аналогия с римската империя, в унисон с натегането за "трети рим". ако римските планинци са дали името на михайловград, то факта че финландци са се били и загивали за свободата на българия няма да бъде подменен от уволняващите катаджии. щото, и всички българи да станат промити каскети, все още има живи финландци. а те знаят. и на тях тия не минават.
425
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Само глупци могат да вярват, че Русия е дошла тук заради черните ни очи. Естествено, че е дошла за осъществяване на нейни стратегически цели.Та ние родни българи си подливаме вода един друг, крадем се и се трепем, пък какво остава да мислим, че други народи милеят за нас.Всичко в този живот се върти от интереса.Така е било,така и ще бъде,без значение дали ни харесва или не.
424
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Рисковете за Русия от съединена независеща от нея България са тези, че пътят и към проливите ще остане затворен. Нещо което не би станало ако проектът за санстефанската губерния се беше осъществил.
423
2
 
4
 
! Отговори
ВАСИЛИС ПАНАЙОТАС преди 5 години
ОТ АНТОН ТОДОРОВ, ОТ ЕДНА КНИГА НАСКОРО В ПРЕДАВАНЕТО МУ ПО ЮДЕИСКАТА ТВ ЕВРОПА :''' БЪЛГАРО-СЪВЕТСКАТА ДРУЖБА ОЗНАЧАВА, ДА ТЕ ВАКАРАМ В ЕДИН ЧУВАЛ, ДА ОСТЯВЯ ЧУВАЛА НА ВХОДА НА ВРАТАТА, И ДЕСЕТ ПЪТИ ДА МИНА ВЪРХУ ЧУВАЛА, СКАЧАЙКИ И НАТИСКАИКИ...А СЛЕД МЕН И ЦЯЛАТА СЪВЕТСКА ДЕЛЕГАЦИЯ СЪЩО !! '''ТОВА Е ВИЛГАРО-САВЕЦКАТА ДРУЗБА .
422
4
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
В Руската армия е имало финландски полк - така се е казвал, защото е бил дислоциран във финландия, .Значи е бил окупационен
421
7
 
1
 
! Отговори
anonimen преди 5 години
200 000 български войници загинаха напразно, защото се хванахме за пеша на прусака и станахме пушечно месо на Гремания
420
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До анонимен 452" Защо не отчитате рисковете за Русия? "Отговорът се намира в това, което си написал. Не ние, българите, поставяме Русия в неудобно положение, а Запада и Турция. Запада заплашва Русия, Турция също. Ако не беше Съединението, Източната част на България щеше да бъде с век и нещо на територията на Турция. Явно на всички не ги е грижа за българите, всеки гледа да я ореже както се реже хляб , месо или баница. Ако не беше Берлинския договор, нямаше да има и бъдещи войни.
419
5
 
2
 
! Отговори
анонимен преди 5 години
В Руската армия е имало финландски полк - така се е казвал, защото е бил дислоциран във финландия, но личния му състав е бил от руснаци, бе еничарчета нещастни и невежи
418
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Защо не отчитате рисковете за Русия?.А какви са рисковете за Русия съединена България?
417
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
На Николай II обаче хак да му е,защото 200 000 български войници загинаха напразно заради това ***.
416
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Честит Празник на Съединението, българи!Ще ви споделя едно нещо: обичам България, обичам и уважавам и Русия и всички балкански народи, които са ни съседи и братя! Относно Русия, българите й отдват почит, но нека да не се забравя и огромната жертва на нашите български предци - дядовци и баби, бащи, майки, деца, както и на опълченците ни, които направиха всичко - България да оцелее и съществува като народ и език, а по- късно и като Държава. Уважаваме Русия, но не сме не й поданници и роби.
415
3
 
2
 
! Отговори
анонимен преди 5 години
През девенайсти век евр. въпроси се решават от европейския оркестър на великите сили - Англия, Русия, Германия, Австро-Унгария и Франция. Обикновено те решават проблемите по дипломатически път, за да се избегнат опустошителните войни между тях. Съединението поставя Русия в ситуация, при, която възниква риск от война с Турция и Англия, Австро-Унгария. Затова руският цар пише, че е поставен в положение "да водим война с Турция, а може би и с Европа." Защо не отчитате рисковете за Русия?
414
0
 
2
 
! Отговори
анонимен преди 5 години
През девенайсти век евр. въпроси се решават от европейския оркестър на великите сили -- Англия, Русия, Германия, Австро-Унгария и Франция.Обикновено те решават проблемите по дипломатически път, за да се избегнат опустошителните войни между тях. Съединението поставя Русия в ситуация, при, която възниква риск от война с Турция и Англия, Австро-Унгария. Затова руският цар пише,да водим война с Турция, а може би и с Европа.
413
1
 
0
 
! Отговори
Изгърбич Задвратян преди 5 години
мина ли метлата ?
412
6
 
11
 
! Отговори
Дали преди 5 години
За повечето запознати руските имперски амбиции и колко им пука за нас,са ясни! Лошото е,че има шепа заблудени с промити мозъци,кото продължават да бъдат мътени,от платените руски и червени ***!
411
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Руският цар отхвърля това внушение заявявайки:.Не го слушай какво ти казва, а гледай какво върши.