Скъпо, по-скъпо, лютеница! Ще ни струва с близо 37% повече

Поскъпването се дължи на високите цени на зеленчуците
68
Скъпо, по-скъпо, лютеница! Ще ни струва с близо 37% повече
Снимка: архив, БулФото

С 36,6% по-скъпо ще струва килограм домашно приготвена лютеница през тази година спрямо миналата, показват изчисления на “24 часа”.

За направата на килограм домашна лютеница са необходими около 500 грама домати, толкова са и чушките, 50 г са морковите. Добавят се и захар, сол, олио. Сумата може да се занижи, ако се вземат предвид цените на олио и захар, които през миналата година са били съответно 2,03 за литър и 1,54 лв. за килограм. На едро захарта в момента се продава за 1,05 лв., а бутилка олио е 1,97 лв.

Съотношението между продажбите на български домати и домати от внос през юли показва превес на количествата български домати, като съотношението е 93 към 7%.

Поскъпването на домашната лютеница се дължи на високите цени на зеленчуците през тази година заради дъждовете в началото на лятото. Според Мариана Милтенова от Националния съюз на градинарите в България всички плодове и зеленчуци поскъпват и тенденцията ще продължава, а при преработвателите вече се усещал недостиг на суровина.

Според данни на комисията по стоковите борси за първата седмица на септември оранжерийните домати са поскъпнали с 12,5% до 1,80 лв./кг, а тези от открити площи - с 4,9% до 1,07 лв.

По същото време на миналата година доматите от полето са стрували 75 ст., а тези от оранжерии - 1,19 лв. Зеленият пипер е бил 93 ст., а червеният - 1,05 лв. По 67 ст./кг са се продавали морковите, килограм захар - за 1,54 лв., олиото - за 2,03 лв.

“В Европа отчетоха най-лошата година от 40 години насам. Това ням как да не се отрази и в България, особено след като голяма част от плодовете и зеленчуците са вносни”, твърди Милтенова. Според нея подпомагането за производителите на домати, краставици, пипер и други не стимулирало производството.

През следващата година по разчети на министерството на земеделието се очаквало да се постигне 10,5-11% подпомагане от себестойността и разходите за продукцията. “Ние сме чувствителни сектори, искахме да се разпредели бюджетът поравно”, коментира Милтенова.

Според Георги Василев - организационен секретар на Асоциация български пипер, тенденцията за поскъпване е една и съща през това време на годината.

Експертът очаква, че цената на едро ще падне, защото в момента е много висока. Но дори и след като поевтинее, пиперът пак ще е скъп.

До края на месеца на борсите Василев очаква да е около 80 стотинки. По 60 - 80 ст. струвала продукцията на полето, без разходи за транспорт, ДДС и опаковка.

“Ако добивът е нисък, производителите рискуват да имат огромни загуби”, казва той.

Според Василев засадените площи с пипер са с 25% по-малко спрямо миналата година. Заради големите дъждове и градушки през май-юни над 65% от посевите били унищожени. Над 90% от оцелелите пък страдат от болести, имали и много вредители и в момента се отчитал огромен недостиг на пипер.

“Не мога да кажа колко ще е недостигът. Сега тепърва започва предлагането”, коментира експертът.

Според него производителите започнали да се отдръпват от културата, заради липсата на пазарите от бившите социалистически страни.

В същото време държавите от Западна Европа и съседните страни на Балканите заливали България със стока на много по-ниска цена. Наложените санкции на Русия също намалили производството.

“Всичко това доведе до това, че 13 пъти намаля производството на пипер. И ще продължава, защото на производителите не им излиза сметката. Ние произвеждаме скъпо, а субсидиите не са достатъчни”, твърди Василев. Според него субсидията трябва да е около 500 лв., а в момента е 140-150 лв.

През миналата година производителите са претърпели големи загуби. През последните 10-12 години България внасяла повече пипер, отколкото произвежда. Сигурно сме единствените в света с подобна практика, коментира Василев.

Българските производители на зеленчуци щели да бъдат подложени на натиск заради евтин внос на домати, краставици и пипер от Турция поради рязкото обезценяване на лирата, твърдят от Центъра за икономически изследвания в селското стопанство (CAPA).

Цената на едро на доматите в Турция в момента е около 0,17 долара/кг. Страната е четвъртият по големина производител в света с 13 млн. тона средно на година.

В същото време реколтата от домати у нас тази година се очаква да бъде сравнително слаба – около 138 хил. тона, като причината за това са главно неблагоприятните климатични условия, смятат анализаторите от CAPA.

Според тях по-слабата реколта заедно с по-високите цени ще намали потреблението на домати в страната до 203 хил. тона, което е с около 4% по-малко в сравнение с периода 2015-2017 г.

За друга основна зеленчукова култура - краставиците, се очаква производството през тази година да бъде около 59 хил. тона, а общото потребление - 77 хил. тона, или с 2% над средното за последните три години.

Предвижданията на САРА за пипера са за производство в България в рамките на 55 хил. тона. Общото потребление на пипер в страната ще бъде около 80 хил. тона, което е с 8% по-малко от средното за периода 2015-2017 г.

Цените на едро на пипера в ЕС също се повишават на месечна база и са в диапазона 0,6-0,7 евро за килограм, което е с 15-20% повече в сравнение с миналата година. Поскъпването щяло да се съчетае с по-лошо качество заради неблагоприятните метеологични условия.

Заради рекордните горещини това лято в Запдан Европа реколтата на плодове и зеленчуци на континента ще бъде най-слабата от 40 години насам, съобщава Европейската асоциация на производителите на плодове (PROFEL). Най-много от сушата в Европейския съюз са пострадали земеделците във Франция, Холандия, Германия, Великобритания, Унгария, Белгия и Полша.

Вследствие на екстремната суша Европейската комисия наскоро реши да подпомогне засегнатите държави членки чрез дерогация от изискванията за екологосъобразност и чрез предварително получаване на директните плащания и тези за развитието на селските региони.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


68
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
32
2
 
39
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Какво стана. Бях намразил доматите.Бяха в изобилие до към 90 та. Ходехме на бригади че не могат да ги оберат. В градината узряваха червени гиганти. Сега...природата виновна.Се.мето е виновно.
31
4
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Какви моркови бе? И картофено нишесте,сгъстителЕ1422 за доматеното пюре,калиев сорбат,натриев бензоат/Е 202,Е211/.......... КЛАСИЧЕСКАТА лютеница е чушки,домати ,*** сол,захар и доста олио. Всичко друго са варианти и пълнежи с какво ли не.Най близо горе-долу до истинската е ,,Велика " на Дерони,но цената е около 7лева за 515 грама. И спрете ,,Гербавите" и Бесепето да ги връзвате с лютеницата и нивото на река Дунав.
30
5
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Бай *** Българина всяка вечер се тупа в гърдите и разказва как е най-умен и най-можещ , а в същото време е на дъното нещо не се връзва май излиза,че е най- ***. Простотията беше въведена през 45 годишното управление на бай Ташунко простия селянин от Правец и сега ученика му Винету. Докарването на селяните в панелата и разрушаването на земеделието .
29
0
 
13
 
! Отговори
раз Хлабителний преди 5 години
До кон СтипацийТи не я учи Веселина кое как е. Че аз се опитах да и обясня туй-унуй ама ме изтриха. Направо ме заличиха. В тоя сайт, за разлика от други по-посещавани с по-гледани реклами, авторите сами си модерират, очевидно. Каквото каже лелката - това е.
28
12
 
6
 
! Отговори
АТАКИСТ преди 5 години
до 28 *** ви бяха виновни с нашата помощ, сега герберастите...За вас все АТАКА ви виновна.Смешници!
27
3
 
8
 
! Отговори
Супер преди 5 години
Тъкмо ще се научите да ядате купешка. Тя е проверена и няма опасност да се отровите. А й ще ви излиза по-евтино. И си пише на етикета какво има и какво няма.Какъв ви е проблема?Пак?А, да. Наистина тая простоия с кода не е за България. Никой не е умрял да ви хаква умрелия сайт. Махнете я.
26
0
 
14
 
! Отговори
тряй бе. преди 5 години
До АТАКИСТЩото всичко се вдига от герберите с ващата помощ, можеш да се пишеш герберова патерица вместо "атакист" . АТАКАААА към вдигане на цените...... пп. ще дойдат избори.
25
2
 
25
 
! Отговори
АТАКИСТ преди 5 години
" С 36,6% по-скъпо ще струва килограм домашно приготвена лютеница през тази година спрямо миналата, показват изчисления на 24 часа."Къде по дяволите продават по магазините домашно приготвена лютеница, бе палячовци?Това е все едно да кажете, че по магазините продават домашна ракия.
24
2
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Повечето българи купешка лютеница не купуват. Герберастите нагли даже щели да и дигат цената.
23
2
 
35
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Колкото и скъпо да ми струва домашната лютеница, не ми е по-скъпа от здравето за да ям готовите ГМО "лютеници" по рафтовете на магазините ни.Поне знам какво слагам.За вкус изобщо не може и да става сравнение с купешките ментета.
22
3
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
В съседна Сърбия качествтото на храните е доста по-високо, цената по-ниска! Ами за родните мутропрекупвачи и търгаши остава комбинация от три пръста с домимиращ среден или палец - в зависимост от предпочитанията.
21
2
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Анонимен 18Kaто им изтече срока, обратно в казана и хоп - ей ти я готова "новата" лютеница.
20
4
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Ако щете дигайте цените и 100%.Вече 3 години как всичко купувам от Сърбия.Цената на някои неща нее мърднала от миналата година ,а на едни продукти както бирата е отишла със 20% надолу (в Бг-то не помним нещо да поевтинело).Цените им за живота като ток ,вода и данаци са им смешни и със 300евро заплата там се живеят много по добре от тези които получават в България по 1000 евро заплата.
19
2
 
29
 
! Отговори
Селянин преди 5 години
До АнонименМоята е 100 % домашни чушки,100% домашни домати,без консерванти и подобрители...е,няма как да си произвеждам солта,захарта и олиото...,но е истинска и много-много вкусна.
18
3
 
22
 
! Отговори
Дне3 преди 5 години
Софиянци си мислят че ядат лютеница , яж те си ГМО Е И химикалите с филия от фураж за гладни животни , гроздето и то замина ха сипете си и по една органик ракия от новата реколкта и си пуснете поп фолк ТВ ха ха ха ха ха ха ха ха ха .................
17
1
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
А какво ще ги правят лютениците, които седят по щандовете и не се купуват, че и сега са скъпи?
16
2
 
33
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
НЯКОИ СА ЯЛИ ФИЛИИ С МАС.
15
0
 
50
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
ВСИЧКИТЕ БЪЛГАРСКИ ЛЮТЕНИЦИ СА С КИТАЙСКО ДОМАТЕНО ПЮРЕ.+ 30 % нишесте.
14
6
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
"Другари, 50 години сте яли филии с лютеница и още продължавате, кренвирша веднъж в седмицата, а банани само по коледа.Кой яде лютеница освен диви *** бе?"Джендро, яж кетчоп и се успокой!
13
1
 
6
 
! Отговори
mai mai преди 5 години
D5kg ili 500gr. ???