Университети и три института на БАН с проект в сферата на националната сигурност

Изграждат обединен лабораторен комплекс от три интегрирани симулационни центъра
18 окт 2018 15:40, Александър Попов
1
Университети и три института на БАН с проект в сферата на националната сигурност

Четири университета и три института на БАН създават първият в България и Европа Център за компетентност по квантова комуникация, интелигентни системи за сигурност и управление на риска КВАЗАР.  Центърът е от изключителна важност, в неговата дейност са обединени авангардната тематика квантова комуникация, сензорика и управлението на риска чрез интелигентни системи за сигурност.

Очаква се чрез експертизата на учените от осем водещи български университета и научни организации да бъде изграден обединен лабораторен комплекс от три интегрирани симулационни центъра на територията на София, Варна и Велико Търново. Допълнително звено към тях ще има и в Габрово.

Центърът ще бъде оборудван със съвременна апаратура - на стойност около 13 млн.лева. Това ще позволи през следващите поне 10 години да се провеждат висококачествени научни изследвания, да се разработват нови продукти и прототипи, в това число изкуствени интелект, роботи, предаване на информация по нетрадиционни канали, които да се използват при бедствени ситуации включително тероризъм, атомни или ядрени аварии, земетресения и други.

Каква ще е основната роля на КВАЗАР? Целта на научния екип ще бъде да създаде софтуер и роботизирани платформи, които да се използват в критична инфраструктура по вода, въздух и суша. Какво означава на практика това - ако например възникне авария в АЕЦ или друго производствено предприятие и се получи изтичане на радиация или опасни вещества, чрез роботизираните платформи на КВАЗАР и на база специален софтуер ще може да се установи фактическата обстановка на мястото на аварията. Това ще е необходимо в случаите, когато човешка намеса на място е невъзможна.

За гарантиране сигурността на предаваната информация до съответните длъжностни лица, това ще се случва чрез криптиране. Освен това роботизираната платформа ще определя и предава чрез интелигентен софтуер и друга необходима информация, като например нива на радиацията, рисковете за населението и т.н. Това е само един малък пример как ще функционират различните системи на КВАЗАР, които ще могат да се прилагат във всякакви бедствени, критични или високо рискови ситуации, включително земетресение, пожар, наводнения, защита на границата, тероризъм и др. Освен при бедствия, роботизираните платформи ще се прилагат за защита на обществени места, като молове, площади, мостове, виадукти, язовири и т.н.

Центърът беше представен от акад. Чавдар Руменин, директор на Института по роботика. В научния проект участват още Институтът по металознание, Институтът за ядрени изследвания, Националният военен университет във Велико Търново, Висшето военоморско училише - гр. Варна, Софийският университет, Техническият университет в Габрово и Сдружение "Съвременни летателни технологии".

Официален гост на събитието бе и министърът на вътрешните работи г-н Младен Маринов, който заяви: "Времето в което живеем и организацията на Европейския съюз налагат все по-висок стандарт и необходимост от високи технологии, които да гарантират защита на информацията и иновации в сферата на сигурността". На представянето на проекта присъстваха и зам.-министърът на отбраната, генерал-лейтенант Атанас Запрянов, зам.-областният управител на София Николай Борисов, генерали и представители на отбраната, дипломати и гости от ЕК.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


1
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
1
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Щом БАН се е намесила, отиде ни националната сигурност ... Ще трябва да се пазим сами, самодейно, разчитайки само на комшийското опълчение.А университетите кои са? От новоизлюпените ли, в които работят същите онези лица, които са на щатна длъжност и в БАН, та за едно и също нещо да цоцат от две места?