Работим за хладилника и сметките. Кои са най-големите ни харчове?

През 2017 г. за храна сме похарчили 3500 лева, за дома - 1770 лева
6 дек 2018 09:00,
58
Работим за хладилника и сметките. Кои са най-големите ни харчове?
Снимка: pixabay.com

Най-значителното общо перо в разходите на българските домакинства през миналата година са били за храна и за поддръжката на дома – вода, електроенергия или отопление с различни видове горива. Това показват данни от анализ на Евростат за общите потребителски разходи на домакинствата в ЕС през 2017 г.

Още по темата

Българското домакинство е харчило по около 19 на сто за храна, при среден показател за ЕС от 12 процента и 19,7 процента за поддръжка на дома с вода, отопление и електроенергия, при среден показател за ЕС от 24 процента, показват данните на европейската статистика. Така общият сбор в разходите на българите за храна и за дома приближава около 40 на сто, тоест малко под половината от общите им годишни разходи.

Данните на НСИ за миналата година относно средните потребителски разходи на домакинствата у нас обаче се различават чувствително от статистиката на Евростат.

През 2017 г. за храна българите са похарчили средно около 3 500 лева, което се явява и най-голямото потребителско перо или разход от около 30 на сто при общ годишен разход за едно домакинство от 11 860 лева, според НСИ.

За поддръжката на дома, за вода, електроенергия, отопление и други горива българското домакинство харчи по около 1770 лева за година, което е и втори по величина разход от около 15 на сто, показват данните на родната статистика.

За транспорт домакинствата у нас през м.г. са похарчили по около 800 лева, за здраве - 642 лева, за тютюн и алкохол - по около 500 лева, за комуникации - по 515 лева, за свободно време и култура - 530 лева и т.н.

Според данните на НСИ основният дял от дохода на едно българско домакинство идва от заплати - 54 на сто от доходите са се формирали от това перо. Около 30 процента от доходите на българските домакинства пък са се формирали от пенсии, добавки за деца и други социални помощи. От самостоятелна заетост са били формирани около 6,7 на сто от доходите на българските домакинства, отчита НСИ.

През 2017 г. българските домакинства са изразходвали средно по 5 217 лева на лице, което е с близо 10% повече в сравнение с 2016 г.

Най-много за дома харчат във Финландия

През миналата година домакинствата в ЕС са отделили близо 2 000 млрд. евро или около една четвърт от всички разходи в Евросъюза /еквивалент на 13% от БВП на ЕС/ за поддръжка на жилищата с вода, електричество, отопление или други горива, което означава че върхът на финансовата пирамида е бил обърнат предимно към жилищните нужди на европейските домакинства, отчита Евростат.

През 2017 г. делът на разходите за домакинствата, предназначени за жилища, е бил най-голям във Финландия - 29 на сто, Дания - 28 на сто, Великобритания - 27 на сто, Франция и Швеция - по 26 на сто и Чехия - 25 на сто.

В противоположния край на скалата, най-нисък дял от разходите на домакинствата за поддръжка на жилищата са били регистрирани в Малта - 10 на сто, Литва и Кипър - по 15 на сто.

Разходите за храна са били другата най-важна категория в бита на европейските домакинства със средно 12 процента, отчита Евростат.

Като цяло най-висок дял за храна в ЕС са отделяли домакинствата в Румъния - около 27 на сто, Литва и Естония - по 22 на сто и др.

Най-нисък дял от разходи за храна в ЕС е регистриран в Австрия, Ирландия и Люксембург - по около 9 на сто.

За сравнение домакинствата в съседните ни страни са отделяли разходи за храна както следва: Гърция - 17 на сто, Румъния - 27 на сто, Турция - 21 на сто, Сърбия - около 20 на сто, показват данните на Евростат. 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


58
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
11
0
 
36
 
! Отговори
най-голямото ДДС преди 5 години
При 20% обир върху цената на всяка кифла, която си вземе тъпчещият се с празни калории българин (не че не знае кое е добро, просто е беден и гледа да залъже тумбака), само за храна работим, и за shibanite надути сметки. Ехх, да бяхме французи...
10
1
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Хампарцумян го каза :Ако единият крак е стъпил в огъня ,а другия в кофа с лед ... на топки.те добре ли им е ? Средно !!
9
2
 
26
 
! Отговори
Василев преди 5 години
Пишете конкретно за кои слоеве и класи колко доходи получават и колко харчат и какво има остава!А иначе по принцип най-много отива ако човек живее на квартира, после е храната, зимата са парното и тока, горивата!И накрая може да ти остане някой лев и за душата, и да заведеш семейството на почивка!Честит празник, "голям шаран"!Гледайте да сте живи и здрави селяни прости!!!Агент Стийв Лорийн!ЦРУ!!!
8
0
 
36
 
! Отговори
до някой по-долу преди 5 години
ААбе чадо , след като 30% са пенсионери с по 200 лв месечно - как да изхарчат 300-400 за храна, от там средното за страната е само 290
7
0
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
В тази класация не влизат правителствените охранителите на правителствените заводи Арсенал .Те не могат да похарчат за храна 19 % от много милиони .
6
1
 
40
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Не съм дебел, гледам да взимам продукти на промоция, ям по малко но на често и на месец ми излиза около 400 за храна... Незнам как тези с 290 се оправят, пък не ми се мисли за пенсионерите..
5
12
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Ами истината е че преди 15 години в испанските магазини , хората отрупваха количките , та започнаха да ги подменят с по-големи, а от 2-3 години това е много рядко явление, само по големите празници, през другото време половината и кошница не поллзват.А в бг не могат да сварят да изнесат магазините. Децата още преди изхода започват да ядат нещо.
4
1
 
32
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Няма защо да се притесняваме. Всичко е наред. Ние работим за храна и такси...ГЕРБ за бизнеси..хотели имоти и т.н. За всяка работа трябва да си има хора.
3
0
 
39
 
! Отговори
zeus преди 5 години
Над 50 процента от доходите ни са отишли за преки и косвени данъци, а срещу тях сме получили от трите най-дългото...
2
2
 
43
 
! Отговори
Софиянец преди 5 години
Няма начин да похарчиш само 290 лева за храна, за едно домакинство в София, освен ако не се изхранваш с некачествени *** от евтини супермаркети. Оставям поне по 500 лева на месец. 3-*** души сме. НЕ се ограничаваме, но не сме и разточителни. Повечето българи живеят в мизерия.
1
3
 
21
 
! Отговори
Mitaka преди 5 години
Това е първата класация, в която не сме на последно място, а на пред-пред-пред-пред последно.След нас са Румъния, Латвия и другите ги забравих.И в Сърбия и в Румъния и в Турция дават по-голям дял за храна.Или ядем най-малко или пием най-много.