Апартамент да е, тристаен да е! Нашенецът търси голямо жилище

Имотите най-вече за собствени нужди и по-малко за инвестиция
90
Апартамент да е, тристаен да е! Нашенецът търси голямо жилище
Снимка: pixabay

Расте интересът на купувачите към по-големите жилища и новото строителство, според брокери на имоти. Търсенето на къщи е нараснало с 33%, а на тристайни апартаменти с около 40%.

Средната площ на закупените жилища в София се е увеличила от 76 кв.м през 2014 г. на 82 кв.м през 2018 г. Средната цена на квадратен метър също бележи ръст от 766 евро на кв.м през 2014 г. до 1199 евро на кв.м.

Причината за засиления интерес към по-големи жилища е, че в последните три години пазарът е движен основно от купувачи, които придобиват жилища за собствено ползване и в по-малка степен с инвестиционна цел.

Интересът на купувачите към качествено строителство също расте, за което свидетелства намаляващият дял на панелните жилища в общия обем от закупените имоти и увеличаването на дела на монолитните жилища.

Сериозно се увеличава интересът към новопостроените жилища, като делът им нараства от 10-15% през 2014 г. до 30-35% през 2018 г. С ипотечни кредити вече се финансират около 70% от сделките с имоти, което доближава София до европейските пазари, пише "Труд".

През 2018 г. пазарът беше добър и се надявамe през 2019 г. да бъде още по-добър и по-балансиран, коментираха брокери на имоти. Купувачите вече са много по взискателни към имотите и не са готови да се сдобият с жилище на всяка цена. Това кара строителните предприемачи да преразглеждат своите очаквания. Прогнозите на брокерите са динамиката на средните цени на жилищните площи да продължи да намалява и това да доведе до удължаване на средния срок за закупуване на имот.

Пазарът на имоти в София е балансиран и няма предпоставки за балон, коментираха брокери на имоти. Това се потвърждава от редица ключови икономически показатели през 2018 г. и в предкризисния период 2006-2008 г.

Средната цена на жилищата в София е нараснала с 11% за деветмесечието на 2018 г., като при панелните жилища е отчетено повишение с 8%, а при монолитното строителство – с 12%.
 
При средновисокия и високия сегмент средните цени на двустайните жилища са на ниво между 145 хил. и 180 хил. евро, при тристайните достигат между 210 хил. и 250 хил. евро, а при къщите – до 450 хил. евро, сочат данните на консултантска компания на пазара на имоти. Отстъпката от офертната цена, която продавачите са готови да направят, постоянно намалява.

Средните наемни цени на двустайни жилища от средновисокия и високия сегмент се увеличават, като варират между 950 и 1200 евро, а при тристайните апартаменти са между 1300 и 1600 евро. При къщите наемите достигат до 2000 евро, сочат още данните компанията.

Строителството на жилища в средновисокия и високия сегмент е нараснало с 12%, а свободните площи през 2018 г. са около 8%.

Основните фактори при покупката са кварталът, вътрешното разположение и наличието на паркомясто. Сред факторите, които отблъскват купувачите, все повече доминират социалните елементи и липсата на инфраструктура като училища и детски градини, както и на зелени площи, а некачественото строителство остава на по-заден план.

При хората, които смятат да придобият имот, използването на собствени средства и на ипотечен кредит е разпределено сравнително поравно, показва проучване на консултантската компания.

Клиентите от средновисокия и високия сегмент също все повече обръщат внимание на допълнителните услуги и обкръжаващата ги среда при избора на имот. В София сред кварталите, към които има най-голям интерес, се нареждат “Малинова долина”, “Младост” и “Изток”. Нараства и интересът към жилища извън София.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


90
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
26
1
 
29
 
! Отговори
Цвък Цветанофски преди 5 години
Не е ли 300 квадрата с ВИП асансьор - не ми го хвали. И квадрата - 500 евро макс!Да се знае кой е баш мафиот и кой обикновен крадец!
25
4
 
44
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Не знам но сегашното строителство е с безумно разпределение . Кухнята е в хола това за мен е пълна простотия и идиотщина . Старите панелки са с далеч по-добро разпределение на жилищтното пространство
24
10
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
СЕЛЯНИТЕ ПРИИЖДАЩИ ОТ ПРОВАНСА ТЪРСЯТ ТАКИВА ЖИЛИЩА , И АКО НЕ Е В ЛОЗЕНЕЦ ИЛИ ЦЕНТЪР НЕ ВЗЕМАТ , АМА КАК ДА КАЖАТ НА СЕЛО ЧЕ СА В НЯКОЙ КВАРТАЛ ДАЛЕЧ ОТ ИДЕАЛНИЯ ЦЕНТЪР НАЛИ ЩЕ ГИ СПУКАТ ОТ МАЙТАП И ПОДИГРАВКИ!!!
23
5
 
50
 
! Отговори
Истина преди 5 години
Не знам защо някои хора си мислят, че като повтарят една лъжа тя ще се превърне в истина ? Вече видяхме при сделките на Артекс какви са реалните пазарни цени, така че скъпи брокери ще почакаме да свалите цените !
22
2
 
53
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Край с цените от 1000 евро, на мода са по 600 и нито стотинка повече
21
4
 
28
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Радвам се, че още на 16 се махнах от тука...
20
17
 
20
 
! Отговори
шматка преди 5 години
До 21Явно през Соца си бил номенклатурчик щом си ходил два пъти на почивка.Аз помня друго.Масово хората ползваха отпуските да лепят тапети и да затварят буркани.Здравеопазването ни беше даже на междупланетно ниво:)Виж за образованието и престъпноста си прав
19
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До 21Ок... И какво стана после? Защо стана?
18
2
 
34
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
От социализма хората поне жилища имаха. Дойде демокрацията и всеки оял се с власт и пари убеждава другите колко е лошо да имаш жилище, и че не трябва да получаваш ако не можеш да крадеш. Та от политическа простотия еволюирахме до властово крадене. Е да но западните общества са го правили от колониите, преди да почнат да прокламират философиите си. Сега бившите им колонии са ги превзели и мамунизацията е налице.
17
12
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Преди когато имаше държавно за крадене окрадената държава България беше сред 30те индустриално най-развити страни в света, българите живееха на среден европейски стандарт, всеки имаше собсвено жилище а думата ипотека беше непозната.
16
2
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Преди имаше държавно за крадене, днес продават услуги на частни фирми. Все намират начин за осребряване на постовете във властта. Минахме всички форми на преход на собствеността от държавна към частна, и от частна към лична. Това е 30-годишият преход, който още не бил завършил и никога няма да завърши.
15
5
 
23
 
! Отговори
и те така преди 5 години
Накои си купуват апартаменти още на изкоп като Цачева,други като Йончева изкупуват терени около София-кв.Горубляне за престоящи строежи на затворени комплекси.Но за това МЪЛЧАНИЕ....А разлика НЯМА....
14
2
 
27
 
! Отговори
Някой преди 5 години
Логиката на управляващите (които и да са те, защото не е само ГЕРБ, ВСИЧКИ са така):"Аз съм си добре, вече чакам предложение от Артекс за апартамент с площ от около 150-160кв, луксозно строителство, за цена около 100 000лв. Вие си се спасявайте и не забравяйте да си плащате данъците. Аз ще ви гледам от тераската си и ще цъкам с уста, колко зле са станали работите."
13
1
 
49
 
! Отговори
Купувайте от Артекс преди 5 години
Лукс апартаменти, в престижни райони - от Артекс на цена около 600 евро.
12
1
 
48
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
И търсят най-вече в кооперации на Артекс за 600/700 евро кв.м.
11
29
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До АнонименХаха.Аман от бесепарски революционери.Публична тайна е, че при покупка на имот в България официално се обявява доста занижена цена спрямо реално платената.Целият народ го прави, явно и политиците го правят.Да не са по-глупави от останалите хора.
10
7
 
9
 
! Отговори
шматка преди 5 години
Нещо математиката в статията е объркана.Грубо 1200евро кв а цената на малък апартамент е 140-180 000 евро :(
9
0
 
43
 
! Отговори
анонимен преди 5 години
и жилището да е от Артекс, задължително с вграден псалм, може и да не е 91, младият Мирянов да реши. Той нали е много велик
8
5
 
57
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Ако бяхме гърци или сърби, след апартаментната афера луксозният блок на Латинка щеше да е засипан с коктейли *** или да е обсаден от гневна тълпа Но племето си трае и само попържа на маса алчните гербаджии.Търпим като волове, мълчим като риби и чакаме поредния спасител отвън! Който ни натресе Б.Б., Цв.Цв. и Ц.Ц.Изтърпяхме башибозука, ще изтърпим и Шайката. С петвековен стаж по търпение сме!Народ, който мълчи , когато трябва да крещи, си заслужава съдбата!
7
2
 
32
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Всичките гербери с луксозни имоти в баровския квартал Изток, само баш Вожда - Винетуто мизерства в землянката си в Банкя, дори няма пари да я санира.Как ви изглежда тази работа, а ?