Картофи, домати, а от плодовете - череши. Какво отглеждаме у нас?

Площите със зеленчуци са нараснали с 50% за 4 години
28
Картофи, домати, а от плодовете - череши. Какво отглеждаме у нас?
Снимка: архив, БулФото

Картофи и череши се отглеждат най-много у нас. Картофи растат на 8262 хектара земи и са на първо място при отглеждането на зеленчуци, показват данните на земеделското министерство.

Отчита се сравнително голямо нарастване на площите, на които земеделците заявяват, че ще отглеждат зеленчуци.

През 2016 г. общо те са били 21 133 ха, докато през 2019 г. нарастват с над 10 000 ха - до 31 342 ха. Това е малко по-малко спрямо 2018 г., когато зеленчуци с подпомагане се отглеждат на 33 498 ха. Година по-рано за подпомагането са били заявени 29 548 ха, пише "24 часа".

Според данните при плодовете първенец са черешите, за които са заявени 9860 ха площи през 2019 г. Размерът им е сравнително постоянен през последните четири години.

По схемата за оранжерийно производство заявените площи плавно нарастват, като се отчита задържане на нивата при краставиците и постепенно увеличаване на площите с домати и пипер, отчитат от министерството.

Второто място при зеленчуците заемат доматите с 4961 ха, площите с тях почти са се удвоили спрямо 2016 г., когато са се простирали на 2428 ха.

При дините, за които през 2019 г. са заявени 4906 ха, не се наблюдава драстична разлика през разглеждания период. Докато пъпешите растат на 1447 ха през 2016 г., а през 2019 г. - 2458 ха.

Земеделците заявяват почти идентични площи за пипер от 2016 г. досега - между 2634 и 2915 ха.

Интересна е тенденцията при краставиците - от едва 81 ха, цифрата плавно расте докато през 2019 г. достига 1425 ха. Леко намаление на годишна база има при корнишоните.

През 2019 г. за ябълки са заявени 3227 ха, горе-долу толкова и през предходните години. От 382 ха на 509 ха растат площите за круши от 2016 г. до момента. Праскови и нектарини се заявяват за отглеждане на между 2730 и 2820 ха за разглеждания период, от 2317 на 2874 ха нарастват кайсиите от съответно 2016 на 2019 г.

Без драстични изменения са площите с вишни - 1191 ха през 2016 г. и 1241 през 2019 г., ягодите остават на нивата между 614 и 663 ха. Отчита се нарастване на площите за сливи - през 2016 г. се равняват на 5754 ха, 6775 стават през 2017 г., година по-късно се заявяват 8316, а през 2019 г. - 8306 ха. Десертното грозде през 2017, 2018 и 2019 г. се отглежда на между 1727 и 1779 ха.

Леко нарастват площите с малини. През 2016 г. са заявени 1804 ха, 2353 и 2381 през следващите две години, а през 2019 г. - 2198 хектара.

Според Божидар Петков, председател на Българската асоциация на малинопроизводителите и биоягодоплодните, данните показват, че има сериозни проблеми в сектора на малинопроизводството.

“Отчитаме, че във връзка с градушките, които паднаха, и есенните слани добивите са с 30% по малко от миналогодишните. Това значи, че средният добив, който се беше очертал да бъде в рамките на 470 кг за страната, вече е в рамките на 410-420 средно”, коментира Петков.

Цените са доста ниски в момента, когато се отнася за индустриалното производство на малини. Иначе на пазара средно те се движат в граници между 4 и 6 лева, което е много малко според производителите. Малки количества от продукцията се продават на борсите, по Черноморието, в Пловдив и София. Една част отива за Румъния, но като обеми продукцията е малка. Според Петков големите консуматори са хладилните предприятия.

“Но там цените все още са неуточнени, тъй като се очаква информация за международните пазари, най-вече от по-големите играчи като Полша, Украйна и т.н. По тази причина в момента сме в една изчаквателна ситуация”, коментира той.

Според него основен акцент в писането на българската стратегия за Общата селскостопанска политика на ЕС при неговия сектор, както и при другите, ще е получаването на субсидии за преодоляване на въздействието на климатичните фактори.

В Испания и Португалия например, над 50% от ягодоплодните се отглеждат в защитена среда. "Резултатите при тях са впечатляващи. Чакаме този опит и тези нови технологии да бъдат приложени в България с помощта на национални и европейски средства", добави Петков.

Според Атанас Кунчев, изпълнителен директор на Българската асоциация на производителите на оранжерийна продукция, този пазар е бил кризисен през май. Тогава оранжерийните домати са били 80 ст./кг на едро, а на пазара са продавани за 2,5-3 лв.

Експертът обясни, че скъпо излиза първата реколта. Доматът например се сади през януари, за да започне да дава плод в края на април.

Да се създаде национален регистър за идентичност за производителите на плодове и зеленчуци - по тази задача ще работи земеделското министерство, съобщи инж. Десислава Иванова, директор на областната дирекция “Земеделие” в Добрич.

Проблем в сектора е обратното начисляване на ДДС. Всички плодове и зеленчуци, които влизат от Гърция, Турция и др., не са обложени с ДДС и оттам се получават разликите в цените. Производителите предлагат онези от тях, които продават изцяло за българския пазар, и преработватели да получават субсидия. Така може да се постигне изравняване на цените и да няма нужда от внос.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


28
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
25
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Прочетет казаното от 17 и ще разберет,каква е вече горчивата истина с "българските" домати - те са български само като място за производсто,а всичко друго,семена,торове,пестициди и технологии за производство,са чужди,предимно холандски.Донякъде ни спасява вкусово земята ни,но главно за извъноранжерийното произодство,но донякъде!Умря вече завинаги вкусния български домат,задушен от западния хибрид!Ако въобще има такъв,той се е запазил в някое забутано село,дето бабите си произвеждат семе сами.
24
0
 
0
 
! Отговори
анонимен преди 4 години
ТИКВЕНИЦИ
23
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Нищо не отглеждаме, но има едни хора които взимат субсидии. Българския зарзават е 10%, все още има няколко останали ***, които се блъскат за по-малко от минимална заплата като се раздели на месеци. Останалите купуват тяхната продукция, 10-20% макс, добавят гръцки и турски ф1шкии, и в магазина/на сергията го гледаш пише бг домат, бг краставица, и по фактура наистина е така. Идете в най-близкото село и си купете зарзават от някоя баба/дядо на пътя, да видите разликата.
22
1
 
0
 
! Отговори
az преди 4 години
Мизерниците по пазарите направиха домат от 4лв. през лятото да е стандарт. Купувам, седи в хладилника една седмица, а на гадината нищо и няма. Даже бабичките по село вече ръсят яко с пестициди по нивата. Стига с тия митове за качествените български зеленчуци и плодове. Същата смет са като гръцките и турските единствено, че ония растат през цялата година, а нашите си изпълзяват от дупките само лятото.
21
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Сега ще ни избият cвинете, защото поради руското ембарго френските и германските фермери няма къде да си продават месото. След това ще заповядат да си избием кокошките и пилетата.
20
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Питайте г-жа Йес сър, как защити и дали въобще го направи нашите земеделски производители га ни натикаха и водеха "преговорите" при присъединяването ни в ЕС!?Полските преговарящи водиха истинска битка с чугунените глави, и наистина си защитиха картофопроизводителите и фермерите.А нашата само им казвала на еврозелките-Йес сър, та затова и лепнаха и този прякор.*** нещо я скриха сега няма я по медиите , някъде на завет е !Не може нашите да се борят със силно субсидираните си колеги от ЕС !
19
3
 
2
 
! Отговори
А това което ставаше преди 4 години
За нещо го изнасяхме1 качество за Западна Европа2 качество за соц. Страни.3. Качество *** са местна консумация.За първи път ядох качествено грозде и ябълки именно на бригадитеНашия край е планински. Не виреят добре. А в " плод и зеленчук" продаваха ***.Обаче иначе много се грижеха за народа от бекапето
18
5
 
2
 
! Отговори
Глей ся ква преди 4 години
Интересна логика. Изнесли сме видиш ли за ЕС по малко домати колкото бил произвеждал хасковски окръг преди 89Леле. Ужас. И кво? Крокодилите са по дълги отколкото зелени?1. Едва ли изнасяме само за ЕС.2. Едва ли изнасяме всички произведени домати.А тия домати от преди 89 съм ги брал. На бригади. Едно- експлоатация на детски труд. Друго - береше се всички. В кофи. Да не изтича.И цялата гнилоч директно в консервния завод
17
3
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Оставете тези глупости -хектари ,декари ,ами кажете как изнясяхме над 200 000 хилади тона домати ,консерви ,зеленчуци ,продове във ФР Германия .?И междувпрочем във ЕС миналата година сме изнесли около 40 000 х тона домати . По малко отколкото произвеждаше Хасковски окръг преди 89 г. Другото тук написано ,е шикалкавене
16
2
 
10
 
! Отговори
4-6 лева преди 4 години
кило малини малко?!странно . колко искат да е? 20 лева? 30?малините не искат нищо освен малко място. и в планината си виреят без проблем, по Витоша е пълно.На село тази година от място около 15-20 кв. метра с малини се скъсахме да берем. Само компотите са 40.Още колко е изядено, а все още зреят
15
1
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
това че са отгледани у нас не значи че са български, семената са от Холандия! питайте всеки производител, ако е честен ше го потвърди. вкусът на продуктите вече не е важен, важни са количеството и трайността, всеки знае за гумените домати!
14
1
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
е къде са тия български картофи, домати, череши,........, като ида в магазина всичко внос!
13
2
 
6
 
! Отговори
анонимен преди 4 години
говорих с един от нашите българи във Франция прези години вика пуснаха българско кисело мляко щяха да се избият за него *** явно се уплашиха от конкуренцията и от тяхните фермери и изчезна бързо
12
1
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Картофите се френски и немски,понякогаот Египет. Доматите не струват,пластмасови,твърди кори,гадни,че почти не ги ям вече. Таа,че нищо не произвеждаме. Една европейска колония с нарочено за избиване население нищо не произвежда.
11
1
 
19
 
! Отговори
избирател преди 4 години
Да Ви отговоря,какво отглеждаме,но ще ми изтриете написаното.Я вижте парламента,министерски съвет!И сами преценете,какво отглеждаме!
10
2
 
22
 
! Отговори
анонимен преди 4 години
всичко е внос вече пласират си стоката от Европа а нашата не я искат там щото техните фермери ако се разбунтуват ще стане страшно затова ни унищожават и животновъдствоточума ли чумата да ги изяде тях
9
2
 
12
 
! Отговори
Burzum преди 4 години
Тикви отглеждаме, на първо място в ЕС по брой на тикви сме хахахххххх....и кратунки има щот нали трябва някой да работи на тиквите.... Хахахххххх....о свещена глупост кумано-татарска...
8
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Как може картофите да са по-скъпи от житото?
7
0
 
9
 
! Отговори
Субсидар преди 4 години
Ако ги съберете всичките тия "ха"-та с "продукция" да не се окаже, че БГ по територия е по-голяма от Румъния и Украйна взети заедно?
6
3
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Видно е, че в България най- добре виреят тиквите и тикво подобните, най-вече в района на Банкя