Д-р Свилен Кънев е носител на награда "Джон Атанасов" за 2019 г.

Кънев преподава в Харвард
7 окт 2019 20:11,
12
Д-р Свилен Кънев е носител на награда "Джон Атанасов" за 2019 г.
Снимка: Пресцентър президентство

Докторът по компютърни науки от Харвард Свилен Кънев е носителят на Голямата награда "Джон Атанасов" за 2019 г., която беше връчена от президента Румен Радев на церемония в Гербовата зала на "Дондуков" 2, предаде БТА.

Още по темата

Кънев е на 31 години. Той има десетки публикации, цитирани над 500 пъти във всички големи списания и световнозначими конференции. В момента Свилен Кънев е старши софтуерен инженер в Google. Има бакалавърска, магистърска и докторска степен по компютърни науки от Харвард. Основният му научен интерес и принос е в областта на компютърните архитектури - на границата между хардуер и софтуер.

Носител на Грамота в категорията Награда "Джон Атанасов" - подгласник на победителя, е инж. Светлин Пенков, на 29 години, за изключителните му успехи със собствена разработка. Пенков е доктор по роботика и изкуствен интелект от Единбургския университет. Научните интереси и работа на Светлин Пенков са фокусирани върху пресечните точки между роботика и изкуствен интелект.

Президентът Румен Радев поздрави всички, допринесли за това престижната награда да се развива с времето, като хора, свързани с развитието на компютърните науки и утвърждаването на престижа на България в тази област. Радев напомни, че този месец отбелязваме 80-ата годишнина от първия в света прототип на цифров компютър, създаден от българина Джон Атанасов - с безспорно влияние върху образованието, науката, технологиите и съвременния живот. Президентът отбеляза, че днес в Гербовата зала се връчват отличията на победителите в конкурса за 17-и път, като изрази удовлетворение от нивото на представените разработки. Наред със забележителните научни прозрения, в тях ясно прозира стремежът на младите ни учени тяхната работа да бъде в служба на хората и на обществото, отбеляза държавният глава. Като радостно той посочи, че много от приложните разработки са подплатени с патенти, което показва сериозното отношение на младите хора към конкурса. Президентът добави, че го радва това, че където и да учат, в каквито и научни звена и лаборатории у нас и по света да работят, те го правят с мисъл за България, съхранявайки връзката си със страната.

Президентът отбеляза също, че тази година поставя нова традиция - с грамота се отличава преподавател, вдъхновител и създател на таланти. Това е д-р Бисерка Йовчева, гл.ас. в катедрата "Компютърна информатика" на Шуменския университет, разработила успешна методика за преподаване по информатика, обучила над 1900 деца и 1800 възрастни.

Председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски отбеляза, че когато става въпрос за научни центрове, сме малка страна и едва ли можем да си позволим това, което си позволяват САЩ, Китай, Япония, Франция, Германия, но когато става въпрос за учени, ние по нищо не отстъпваме на никоя друга страна, което доказват учените ни в различни области. Вие сте един от тези примери, добави Ревалски на церемонията.

На нея бяха връчени също Грамотата "Джон Атанасов - проект с голям обществен принос"; награди в категорията "Джон Атанасов - дебютен пробив в областта на компютърните технологии"; награди в категорията "Джон Атанасов - ученици и техните преподаватели".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


12
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
10
0
 
1
 
! Отговори
До Панчо преди 4 години
А отде знаете, че няма успешни българи в Китай, Русия, Япония - фактът че не са публично обявени, не значи че не съществуват?На-кой беше първият Спътник - забравих, на кой е първият прототип на мобилен телефон преди САЩ?Умният мълчи и не парадира.А иначе браво на всеки успял българин в и извън БГ.Да се придава политически привкус на успехите не е етично.
9
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До бай ганюА какви са му гените, бре?
8
0
 
2
 
! Отговори
панчо преди 4 години
как така тези хора са толкова успешни навън а у нас не?как така тези хора са все по успешни в страни на запад а не в русия?всеки става известен и специален успявайки на вън у на суспяват само агресивните арогантните връзкарите и онези на държавната хранилка или комбинацията от всичко изброено
7
1
 
0
 
! Отговори
бай ганю преди 4 години
първото е че джон атанасов не е българин а американец със корени на родители от бгтой е роден израснал и образован в америка и няма нищо общо със бг освен че родителите у са от тук.той не е имал бг гражданствовторо джон атанасов в партниорство с други специалисти е измислил подобие на калкулатор или сметачна машина а не компютър в последствие изобретението е послужило като основа за да се създаде компютър от друг ученна тези на които им се иска атанасов да е изобретателя на компа сори ама нее
6
0
 
1
 
! Отговори
До Анонимен 4 преди 4 години
В СССР също имаше Академия на науките, но там се осъществяваше далеч по-сериозна и стойностна научно-изследователска дейност, в сравнение с нашите смешници.След промените, и в тамошните научни среди вече нищо не е същото, но научни центрове продължава да има. Много от бившите институти обаче вече или ги няма, или са съвсем малки институцийки с по няколко служители. В различните бивши съветски републики съдбите на институтите са различни.Нашият мастодонт обаче е непоклатима хранилка за връзкари
5
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
поредното червено пищималче измъкнато да прави пиар на охлюва радев.
4
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
БАН Е НАЙ-ВЕЛИКИЯ СОЦИАЛИСТИЧЕСКИ ЦЕНТЪР В ИЗТОЧНА ЕВРОПА.
3
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Който е умен не остава в БГ.Тик властват Тикво-простаците.
2
1
 
1
 
! Отговори
Бау преди 4 години
Евала Свилене, голям си!
1
2
 
9
 
! Отговори
Много се радвам преди 4 години
за тези български учени в Харвард и Единбург.Но се питам, на кого ли щяха да слугуват за жълти стотинки, ако бяха останали тук и работеха в БАН? Това да каже Ревалски, вместо да усуква както в петък по телевизията. Водещият сервилно му "подаваше" реплики, за да отговаря по начин, представящ БАН като велик научно-изследователски център.Прочети онази статията на проф.М.Кортенска, г-н доносник Ревалски с агентурния псевдоним. Въпросната статия е озаглавена "В този си вид БАН е вредна за науката"!