Лекари, медсестри, санитари масово работят под стрес

Оплакват се, че са прекалено натоварени, че пациентите били взискателни
13
Лекари, медсестри, санитари масово работят под стрес
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg

Здравните работници са подложени на силен стрес и дори психическо насилие, докато изпълняват задълженията си. Психоклиматът на работното им място често не е добър и това е сред причините особено младите кадри да търсят реализация в чужбина. Това са част от изводите в национално проучване на заболеваемостта и отсъствието от работа заради психосоциални рискове в сектор "Здравеопазване", направено от Федерацията на синдикатите в здравеопазването - КНСБ, съобщиха от пресцентъра на синдиката.

Проучването е направено от 1 май до 30 октомври тази година и обхваща 1245 души - лекари, медицински сестри, санитари и административен персонал от 53 лечебни и здравни заведения.

По-голямата част от участвалите имат над 16 години стаж, което гарантира познаване на професията.

Положителен отговор на въпроса "Поставени ли сте на работното място под риск от стрес и насилие?" дават 55,7 на сто или 693 от анкетираните.

Над 60% посочват, че са били жертва на психическо насилие на работното място. Като основни причини се посочват свръхнатовареност и недостиг на персонал, завишени изисквания на пациенти и роднини на пациенти, работа с малцинства, вътрешни конфликти между медицинския персонал вследствие на натовареността.

58,3% или 726 от анкетираните посочват, че психоклиматът на работното им място не е добър. Изследванията показват, че медицинските работници в по-млада възраст имат по-високо ниво на емоционално изтощение в сравнение с колегите си в по-зряла възраст. За една трета от тях този факт е причината за търсене на реализация в чужбина.

Сред водещите стресови фактори, свързани с професионалната среда, са посочени полагането на извънреден труд - 51,8 на сто от анкетираните, нощна работа и работа в празнични дни, удължено работно време, сумираното му изчисляване, недостатъчно време за почивка, изпълняване на несвойствени задачи, бюрокрация, чести и продължителни дежурства поради трудно намиране на заместници. Нивото на стреса при специалистите по здравни грижи, които дават дежурства, пък е четири пъти по-високо от това на останалите.

Близо 57 процента от анкетираните считат, че трябва да имат възможност да вземат самостоятелни решения и да поемат отговорност. Над 30 процента от анкетираните посочват, че работят в помещения с висок шум, изложени са на прекалено ниски или прекалено високи температури, химични и биологични агенти, прах и лъчения.
За близо 68 на сто от анкетираните при изпълнение на трудовите им задължения съществува риск за тяхното здраве. За тревожност, безпокойство и проблем със съня признават 43,7 процента, физическо и психическо изтощение след работа имат 63 на сто, емоционално разстройство, сърцебиене, главоболие изпитват 38 процента, а болки в гърба, мускулите и ставите - 64 процента.

Много показателен и будещ тревога е фактът, че 91 на сто или 1133 от анкетираните считат, че не се предприемат мерки за отстраняване на посочените причини, свързани с психосоциалните рискове, се посочва в съобщението.
"Проблемите на здравната система у нас през последните години, свързани с разпределението на финансовите средства, задълбочаващата се липса на здравни специалисти, ниските заплати, както и големите разлики в заплащането в сектора са в основата на растящите психосоциални рискове сред здравните работници.

Психосоциалните фактори се отразяват на работоспособността, физическото и психическото им здраве", е казал д-р Иван Кокалов, вицепрезидент на КНСБ и председател на ФСЗ при представянето на проучването.

За да бъдат мотивирани медицинските специалисти и да се привлекат млади хора, които да останат да работят в България, КНСБ предлага промяна в законодателството, позволяваща на общините и държавата, като собственици на лечебни заведения, да придобият права за доплащане на трудови възнаграждения, финансовия стандарт и методиката за разпределение на средствата за трудови възнаграждения да станат неразделна част от КТД, с фиксирани процентни съотношения за заплати на медицинския персонал, в цената на всички клинични пътеки да се определят разходите за заплащане на труда на лекарите и на специалистите по здравни грижи и др.
КНСБ предлага на социалните партньори съвместно разработване на "Харта за психично здраве" в сектор "Здравеопазване".

Изпълнителният директор на "Пирогов" проф. Асен Балтов е посочил, че институтът е един от активните участници в проучването и резултатите действително са тревожни. В "Пирогов" са назначени двама психолози, правят се профилактични прегледи, задължителна ваксинация на работещите в спешните звена, обновява се сградният фонд. Въпреки това процентът на използваните болнични е висок. През 2018 г. 34,5 от колектива е използвал болнични, а тази година към момента - 25 на сто, е посочил Балтов.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


13
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
10
0
 
1
 
! Отговори
Мими Пишева преди 4 години
Да беден лекар може и да няма ама бедни мед. сестри бол. Шкембелията Балтов да не се прави на 6 без10 че целия Пирогов е мизерия,а персонална го правят на мармалад. Да не ви остане никой млад специалист....да си менажира сам г...за......да останат само некадърници и пенсионирани сестри.
9
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Санитарите в българските болници са чистачки, а не парамедици. На това основание нямат право да се докосват до болния и да извършват каквито и да е манипулации. Нямат никаква медицинска квалификация.
8
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Стресирани са болните !Във всяка бг болница от чистачката до доктора Всички нагли и арогантни .и в държавните и в частните държат се с болните като към торени цръвяци , добро отношение само ,ако си някой с връзки, политикан и тн другите........
7
4
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Не знам ама аз беден лекар не съм видял.
6
2
 
5
 
! Отговори
Иванова преди 4 години
Хайде стига вече, нима пациентите на преживяват стрес след като чакат по 2-3 часа в спешните отделения, че са изнудвани непрекъснато за пари, че често биват унизявани и не могат да получат информация дори за собственото си здраве. !!!
5
3
 
7
 
! Отговори
Вили преди 4 години
Само те работят под стрес. хич не са стресирани, като си искат и взимат нерегламентирано пари. Стресирани са, че другият има по-хубава кола.
4
2
 
10
 
! Отговори
Кирето преди 4 години
Стрес е като пипаш от касата и взимаш под масата.
3
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
В България санитари няма. Има хигиенисти. Санитарите са парамедици на Запад.
2
8
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
В болниците наистина е много натоварващо за медицинския персонал. Пациентите са капризни като малки деца. Само мрънкат и се оплакват.
1
0
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Всичко е заради единствената каса НЗОК.Това си остана модел от соца а вече сме на класи а не ''равни''както ни лъжеха и тогава.Трябва да има избор къде и как да се осигурява човек,а не обща каца без дъно и всеки министър на финансите да може да бърка и да вземе милиард и половина от вноските на всички ни,без да ги връща.От частна каса няма как да вземе!За автомобилите е по-добре измислено от колкото за хората.Там си имаш застраховка и като стане ПТП застрахователя плаща.В НЗОК е куче влачи рейс!