В Германия не всичко е розово. А защо българи заминават там?

Историите на преподавател, камериерка, социален асистент, хористка
Обновена: 5 ное 2019 21:41 | 5 ное 2019 20:45, Елка Василева
241
В Германия не всичко е розово. А защо българи заминават там?
Снимка: Дойче веле

Преподавател в университет, камериерка, социален асистент, хористка - четири истории на българи, работещи в Германия. Дойче веле разговаря с тях в София, минути преди да напуснат България.

Международната автогара в София. В края на лятото. От тук всеки ден стотици български граждани заминават за чужбина. Едни - за кратко, други - завинаги.

След броени минути поредният автобус ще потегли за Германия. Пред входа му вече се е образувала опашка. Според Германската статистическа служба през 2018 г. всеки ден по 74 българи са емигрирали във Федералната република.

Днес в Германия живеят над 330 000 българи, като почти половината са се преселили в страната през последните 5 години, а над две трети от тях са на възраст под 45 години.

"В Германия не всичко е розово"

А хората, които всеки момент ще се качат в автобуса? Какво ги е накарало да заминат за Германия? Дали отиват там за дълго? Или просто ще гостуват на някого?

Една усмихната млада жена споделя, че се е преместила в Германия през 2013 година. Тогава е била на 25 години. Решението ѝ да замине дошло спонтанно - отворила ѝ се възможност за работа и тя тръгнала, без да се замисля. Името ѝ е Гергана Бориславова. Преди да се премести в Германия, е работела като хорист в Държавния музикален театър в София.

Още по темата

"Изкарвах чисто на месец 327 лева. Ситуацията беше нетърпима, всеки на мое място би постъпил по същия начин", обяснява тя.

Според нея много от българите, напускащи родината, се решават на тази крачка заради проблеми от финансово-битов характер. "Идвайки в Германия, те си мислят, че всичко в тази страна е розово, но истината е, че и тук пари се изкарват трудно. Конкуренцията е жестока. Непрекъснато трябва да се доказваш, че си добър, че можеш, че имаш потенциал и качества."

На този етап тя не смята да се връща в България, но силно вярва, че някой ден това ще се случи. "Надявам се, че за България ще дойдат светли дни, но те ще настъпят само ако ние, хората, излезли в чужбина, се обединим, сплотим и пренесем опита, който сме добили зад граница. Ако някой ден се върна, моята цел ще бъде чрез опита, който съм добила тук, да направя нещо ново за България", казва Гергана.

На същото мнение е и 36-годишният Деян Радев, който преподава финанси в Бонския университет. От следващата година той смята да продължи академичната си кариера в България. Вече проучва различните възможности, защото е решил, че на този етап би имал много по-голям принос към науката в родната си страна, отколкото в Германия.

"Получих достатъчно от Германия и сега искам да предам опита си на младите. Целта ми е, като се върна в България, да преподавам така, че младите хора да не изпитват нужда да търсят знания навън. Освен това искам да докажа, че дори и в България могат да се правят научни изследвания на световно ниво", обяснява Деян.

Разказва още, че навремето заминал не по политически или икономически причини, а заради желанието за личностно израстване. "Никога не съм имал за цел да напускам България, но и не съжалявам, че го направих, защото Германия ми даде много. Чувствам сe добре тук, но след 13 години в Германия мисля, че ми е време да се върна", споделя Деян.

Пред автобуса има и хора, които за първи път в живота си ще пътуват в чужбина. Например 52-годишната Мариана Андонова. Тя е видимо разтревожена, не ѝ е лесно да се раздели с България. Заминава за Германия, за да работи като камериерка за шест месеца. Разказва, че съпругът ѝ починал преди 7 години, но едва сега, след като дъщерите ѝ пораснали, се решила на тази крачка. Казва, че никога не си е представяла да работи нещо подобно, но финансовите обстоятелства го наложили. "Отивам, за да изкарам малко пари. Ще карам, колкото издържа. Но ще се върна, защото не мога да си представя да бъда далеч от децата си", заявява Мариана.

"Хората в България са все по-изморени и намръщени"

И 50-годишната Елка Илиева споделя, че е вдовица. Трагедията в семейството ѝ обаче се разиграла, докато вече работела в Германия. Тогава ѝ се наложило да вземе най-тежкото решение - или да се върне окончателно в България, за да се грижи за децата си, или да остане и да осигури финансовата стабилност на семейството. Избрала второто. Днес Елка живее в Нюрнбрехт и от година и половина е социален асистент на възрастна жена с деменция. Очарована е от семейството, при което е попаднала, и споделя, че за времето, в което работи при тях, е получила повече признание, отколкото за целия ѝ 30-годишен трудов стаж в България.

За разлика от останалите 50-годишната жена е категорична, че не желае да се връща в родината. "Уморих се да се боря със системата. Осъзнах, че в България нещата никога няма да се оправят. 30 години чаках някаква промяна, но тя не дойде. Виждах, че работим, трудим се, но не вървим напред, а назад. Опитвах се сама да променям нещата около мен, но нямах подкрепа. От година на година нещата ставаха все по-зле и по-зле. Това ме амбицира да замина", обяснява Елка.

Според нея хората в България стават "все по-намръщени, изморени, демотивирани и изнервени". Тя обаче е оставила децата ѝ сами да решат къде ще продължат житейския си път. "Като всяка майка аз искам най-доброто за тях, но в крайна сметка и те са личности и имат право на мнение. Аз не мога да решавам тяхната съдба", завършва Елка.

Шофьорът подканва пътниците да се качат в автобуса. След минути ще потегли. И ще ги отведе до Мюнхен, Франкфурт, Кьолн, Мюнстер. Много от тях ще останат там дълго.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


241
Още по темата: германияБългари
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
166
7
 
12
 
! Отговори
човек преди 4 години
До: номер 168Ще си позволя една забележка на коментара:Да, вярно е, че за всеки влак си има пътници.Обаче в Русия влакове почти няма.За разлика от Западна Европа, особено Германия, Австрия, Франция, държави с гъста железопътна мрежа.Да не задълбавам на тема Ж.П. транспорт.Накратко бивш мой съученик, живя известно време в Русия, в Москва.Имаше собствен бизнес, печелеше много пари. Спечели зелена карта и замина за САЩ.Оттогава не иска да чуе и за България, камо ли за Русия! Защо ли?
165
6
 
10
 
! Отговори
германска рапсодия преди 4 години
можеш - не можешзнаеш - не знаеш СЛЕДВАЩИЯ МОЛЯ,работа само за миячи, чистачи и болногледачи.......................
164
1
 
4
 
! Отговори
богослов преди 4 години
До ЖекоКойно си има парички -. обичат го всички! Но с пари не се лекува или ходи в рая!Голи се раждаме и голи ще си отидем, а парите други след нас ще ги ядат!
163
6
 
7
 
! Отговори
германофил преди 4 години
До ХансХаюде де, откога ви очакваме да живеете при нас а пристигат само пенсионерите ви!Винаги сме искали да станем баварска колония а не руска задунайска губерния!Бъдете добре дошли!! Не ни трябват московци и болшевики!
162
6
 
6
 
! Отговори
Жеко преди 4 години
По целия свят който е богат е добре, който е беден е зле. Няма никакво значение дали е България, Бурунди или Бангладеш, Белгия или Ботсвана, Брега на слоновата кост или Буркина Фасо. Наздраве !
161
10
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До 161 Доколкото знам в Русия има около стотина хиляди българи, което значи че за всеки влак си има пътници. Последно във Франция срещнах един нашенец, който ми каза, че се прибира в Русия, защото е женен там. Изобщо не си оригинален и остроумен, както си мислиш, а и темата е съвсем друга. Това да плямпаш за Русия от сутрин до вечер не е признак за добро здраве
160
4
 
9
 
! Отговори
Ханс преди 4 години
Това българите сте много озлобени и хейтъри и за това не можете да си направите новата държава. И за това се разбягахте като *** по света. Ама ше се оправите де, като дойдеме ние и швейцарците. Иначе земята българска е добра, че търпи простотии.
159
1
 
6
 
! Отговори
ХИ-хи-хи преди 4 години
До Хахахааааа.Ако не им бяхме съюзници щяха да ни сринат със земята по пътя към СССР!
158
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Това е стандарта:Дай му на комуниста да руши това което не е създал и да убива интелектоалци ат страх!
157
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
от статията не става ясно какъв точно им е проблема на нашенци в Германия. има евтини курсове по немски, няма вече визово ограничение за работа, има студентски заем за всеки немски университет - е, какъв точно им е проблема? кое не им е розово? какво им пречи да са работници в завод, програмисти, бизнесмени в Германия? ако положат нужните усилия от толкова милиони германци поне 1 ще им стане приятел.
156
3
 
3
 
! Отговори
Великата Германия! преди 4 години
До само добрини виждамеНяма ненаказани добрини. През т.н.Отечествена война ги нападнахме кат техни съюзници
155
1
 
4
 
! Отговори
Herzlich willkommen преди 4 години
Нашите Бьлгари са умни нека се преместят в Германия чакаме ви.
154
4
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
По-интересно след като в Германия не всичко е розово защо българите не заминават за Русия като толкова я обичат?
153
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До 159Нека бъдем местни - 80% от наленци са там именно заради това.
152
8
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Отивайки да живееш в чужбина ти си оставаш чужденецът, който говори немски , френски или английски развалено, чужденецът с чужд акцент. Накрая разбираш, че си в общество, в което има сегрегация - местните си живеят своя живот, ти си отвъд разделителната линия, където са белите ***. Това го разбираш като се сблъскаш с тяхната администрация с хилядите й въртели, с местните адвокати, които не искат да ти водят дело и с местните хора, които те саботират, защото недоумяват какво търсиш и защо си в държавата им, и дали не си дошъл да крадеш и да правиш поразии
151
3
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
В България всичко е розово.
150
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До 153 В централните райони на големите градове. 50% такси в Германия няма. Човек в твоята позиция, ще плаща около 30. Все едно да миниажел, че общия работник с 900 лева заплата в София, може да си позволи, сам, апартамент в хубав квартал, в които няма д а видиш много турци в София (малко расистко го избиваш тука, май) ще заживее на места където една двустайна е 200 000 лева. Мдааам ...
149
7
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До 155 И аз това ти казвам, дървената кутия на радиоапаратите се е проивеждала в Бг. То радоапарат какво е - радиолампи, микрофон, феритна антена, две копчета, малко жици. Самолетостроителната фабрика е работела с чешки и италиански авиодвигатели и вносни специални стомани. Толкова за някогашната идустриална мощ на царство Бг. Определеоно ни досаждаш с легендите, които раздухваш. Щели да произведат радиолампи, но не произвели, защото нямало вносни суровини за тях. Това за какво технологично ниво говори?
148
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
" Всички части, с изключение на радиолампите, се произвеждали във фабрика Тулан. По фирмени и патентни съображения някои от тях носят самостоятелни марки. Инж. Пренеров, в партньорство с колеги от стъкларската промишленост в България, дори бил в състояние да пусне и производство на радиолампи, но условията, които настъпили след 1933 година в Европа, попречили на вноса на специфични суровини, необходими за производството на стъклото и съставните елементи на лампите. "
147
4
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Анонимен 152Напиши в гугъл Тулан или български радио приемници отворко. Белким ти изникне втора гънка в главата. Още малко ще кажеш че ДАР (Държавна аеропланна работилница) не е съществувала и не сме имали прототип на собствен самолет.