Честни ли бяха изборите? "Средната цена" на глас била 67 лв.!

"Галъп": 31% казват, че знаят за случай за продаване на гласове
49
Честни ли бяха изборите? "Средната цена" на глас била 67 лв.!
Снимка: архив, МВР

Честни ли бяха изборите? Повечето хора у нас ги възприемат като по-скоро такива, в София обаче колебанието е много по-видимо.

В по-големите населени места вотът е бил по-скоро свободен и политически, докато в по-малките – може би по-зависим. Според отговорите на респондентите средната цена на глас е била 67 лв.

Това показват резултатите от експресен телефонен сондаж, част от независимата програма на  "Галъп интернешънъл", проведен между 14 и 19 ноември. Сондажът дава възможност за първи хипотези относно масовите възприятия по станалата актуална напоследък тема с честността на изборния процес.

31% от респондентите в проучването заявяват, че лично знаят за случай на продаване на гласове. Подобни данни са обикновено косвен индикатор за размера на продаването на гласове. Това, условно, се равнява на над 1.7 милиона души, уточняват от "Галъп".

67% не знаят за такъв случай, 2% отказват да отговорят. В столицата свидетелите на продажба на гласове по време на местните избори са 26% - сравнително по-малко от тези в останалите областни градове, където този дял е 33%. Изглежда, че в по-малките населени места продажбата на гласове е по-разпространена, посочват социолозите.

По традиция най-открито за темата с продажбата на гласове отговарят най-младите респонденти. При тях и делът на положителните отговори е най-висок. Тревога, но не и изненада буди и фактът, че респондентите с основно и по-ниско образование споделят забележимо по-често от останалите участници в проучването, че са лично запознати с подобни случаи. Много близки са и резултатите при респондентите от ромски произход.

Според резултатите от проучването един глас е струвал средно 67 лв. Най-често споменаваната сума пък е около 50 лв. цена за глас.

31% от анкетираните казват също, че са чували за конкретен случай за гласуване за определена партия по принуда. 67% отричат, а 2% отказват да отговорят. И в този случай изглежда, че гласуването по принуда в столицата (28%) е в по-малък мащаб, отколкото в останалите областни центрове (32%). В най-голяма степен от подобни практики изглежда са застрашени жителите на селата, които и в най-голяма степен споделят, че знаят за случаи на хора, гласували по определен начин под заплаха (34%).

И според този индикатор се оказва, че най-високата степен на зависими вотове е в по-малките населени места.

За мнозинството от запитаните изборите в тяхната община са били по-скоро честни. 43% казват твърдо "да", а 12% - "по-скоро да". За 38% от участвалите в проучването изборите не са били или по-скоро не са били честни (11% "по-скоро не" и 27% - "не"). Останалите 7% не могат да преценят.

В София общо 52% от запитаните смятат, че изборите са били честни или по-скоро честни – срещу 32%, които смятат, че изборите в София са били по-скоро нечестни или съвсем нечестни. В останалите областни центрове делът на убедените в честността на изборите е 56%, a делът на тези, които смятат, че изборите в тяхната община не са били честни, е 37%.

Така и в София, и в останалите областни центрове делът на по-скоро вярващите в честността на изборите надвишава този на скептиците с около 20 процентни пункта.

Прави впечатление обаче, че в София 16% от респондентите не могат да преценят дали изборите са се провели честно или не. За всички останали населени места, освен столицата, делът на тези, които не знаят как да отговорят, е между 3% и 5%, т.е. 3-4 пъти по-малък.

Жителите на необластните градове и на селата пък в по-голяма степен изразяват своето убеждение в честността на изборите. В по-малките градове делът на положителните отговори по отношение на честността е 58%, а в селата – 55%. В по-малките градове 38% от запитаните смятат, че изборите в тяхната община не са били честни, а в селата този дял е 42%.

Естествено винаги при такъв тип проучвания се наблюдава склонността към партиен тип отговори. Привържениците на спечелилата партия са склонни в по-голяма степен да казват, че изборите са било честни, посочват социолозите.


Сондажът е проведен сред 806 души по телефона между 14 и 19 ноември 2019 г. Той е част от независимата изследователска програма на агенцията и осигурява максимална представителност на данните чрез ползване на панелна методика. Абсолютното максимално отклонение е ± 3.5 при 50% дялове. 1% от извадката е равен на около 55 хиляди души.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


49
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
15
1
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Оня ден от ЕС не признаха изборите в Беларусия били нагасени,а наместа в ЕС все едно,че са демократични и честни.
14
4
 
18
 
! Отговори
Богато IT преди 4 години
Вадя по 7000 лева на месец с интелектуалния си труд и някакви си там 100 лева не ме блазнят. За мен е много по приятно да третирам бедните мaнгасари като животни. Те са си животни.ДОЛНИ ГАДНИ ЧЕРНИ ЖИВОТНИ. Гербавите крадци са хитри, но гнуcни измамници. Никой не ги обича.САМО ФАКТИ!
13
0
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Ромите се оказаха най 'съвестните' гласоподаватели - до един гласуваха, а българите - ходеха за гъбки или философстваха за политика. Може би трябва в избирателните секции да дават направо на всеки 'гласоподавател' по 100 лева? А? Може би това да реши въпроса с 'активноста' на гражданите?
12
24
 
3
 
! Отговори
Статистик преди 4 години
А колко струваше глас за Радев, та да ичислиме инфлацията !
11
0
 
12
 
! Отговори
ай сиктир преди 4 години
"Честни" бяха зависеха от кесията на мераклията.
10
10
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Това е единствения легален доход за ромите, а Корнилия иска да ги накара да крадат !
9
15
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Според губещите изборите бяха нечестни.
8
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Бяха честни за 67 лева. По-честни могат да станат с повече пари. Качеството струва скъпо. "Няма безплатен обяд" и "сиренето е с пари".
7
1
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Купуването и продаването на гласове е представление.
6
2
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Какви честни избори бе мизата тука у маалата стигна 200 лЪва за глас. Първо даваха по 20 ама като видеха че нема кандидати ги дигнаха на 50 и като видеха че мущериите са малко ги качиха на 200. Така спечели Фандупкова и въпреки че плащаха пак неможа да достигне 50 % гласуватели. А колко протокола беха преправяни а колко бюлетини бяха унищожени нема да ви казвам оти че ви стане лошо. Те така се печелат изборе а не като некои стиснати.
5
3
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Мангожери - не се надявай! Ако говорим за София - ще ремонтират 'ремонта' (250 милиона!) на Графа и ще съберат за още едни избори.
4
1
 
13
 
! Отговори
Бай Мanгал преди 4 години
По честни не е имало - нова кола си купих!
3
4
 
14
 
! Отговори
Мангожери преди 4 години
Ироничното в случая е, че ако продължават да вдигат цените на купените вотове, ще стигнат един момент, в който няма да могат да си купят гласовете, защото ще стане прекалено скъпо.И тогава, ще спрат. И тогава ще паднат от власт.
2
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Така е, само в общините по морските и планинските курорти минават 100лв.
1
15
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Се тая дали са били честни или не. Важното е, че спечели Фандъкова и оная Манолова и бсп не можаха да се докопат до властта.