Мохамед от Алепо: Не искам в Германия, в България е по-хубаво!

Къде и какво работят мигрантите у нас?
Обновена: 20 дек 2019 21:21 | 20 дек 2019 21:15, Елка Василева
191
Мохамед от Алепо: Не искам в Германия, в България е по-хубаво!
"Благодаря на България", казва Мохамед от Алепо (вдясно). Снимка: Дойче веле / А. Детев

Тя е от Афганистан. Той идва от Сирия. Пристигнали са в България като бежанци. И са решили да останат. Отдавна работят, а децата им ходят на училище. Дойче веле разказва за срещите си с мигранти в България.

Посещаваме бежанския център в Харманли три години след сблъсъците там. През ноември 2016 центърът, в който тогава пребиваваха над 3 хиляди души, беше поставен под карантина заради протести, подклаждани от националистически организации, които смятаха, че има опасност да плъзнат епидемии. Подобен риск не беше доказан, но напрежението ескалира, полицаи и мигранти бяха приети в болница, имаше сериозни материални поражения, а над 400 души бяха арестувани в нощта на сблъсъците.

Харманли днес

Днес в центъра в Харманли е спокойно. В 10 часа сутринта не срещаме почти никого по пътеките, градинките и спортните игрища в комплекса. Служителите ни разказват, че голяма част от 120-те обитатели са на работа, а децата - на училище.

Веднага питаме: Как така на работа? Пребиваващите в центъра остават тук само докато тече процедурата им за получаване на статут. Оказва се, че три месеца след началото на тази процедура те имат право да работят. Славчо Янев, директор на центъра в Харманли, ни разказва, че много хора се възползват от тази възможност. “В текстилната сфера в Харманли. В Хасково правят баклави. Работят и в хлебната индустрия, в заведения, в заводи, на бензиностанции”, изброява Янев.

Десетина души са намерили препитание в други градове в страната и живеят там под наем - в София, в Пловдив, в Димитровград. Янев ни разказва как се регламентира това: “Аз издавам решение за външен адрес. Минава една процедура, колегите от МВР проверяват дали този адрес съществува. А те си оставят телефонния номер и когато има необходимост, им се обаждаме по телефона и те идват тук”.

Още по темата

Срещаме млада жена от Афганистан, която също е работила извън центъра - в София, в завод за почистващи материали. Но се върнала обратно в Харманли, където работи в цех, в който шият завивки. Има три деца. И трите ходят на училище в Харманли. Днес е тук, за да разбере какво става с документите ѝ. От четири години е в България, но още не е получила статут. Тя и съпругът ѝ са принудени да живеят отделно, тъй като неговата процедура е завършила с отказ. Мъжът обжалва пред две инстанции, но те потвърждават решението. Затова сега се намира в бежанския център в Любимец, който е от затворен тип, а жената сама се грижи за децата.

Хората наоколо ни разказват, че работи много и в недобри условия. Работодателите ѝ плащат малко и със закъснение. Служители в центъра потвърждават, че наистина има случаи, в които кандидатстващите за убежище в България стават жертва на некоректни работодатели, особено в шивашката индустрия. Работа от сутрин до вечер срещу твърде малко пари. “Трите деца се прибират от училище и чакат мама, но мама е всеки ден на работа до късно”, разказва ни преводачът на жената от Афганистан.

Къде и какво работят мигрантите в България?

За сферите, в които работят мигрантите, и проблемите, с които се сблъскват, говорим с Мартина Райчинова от “Каритас”. От неправителствената организация помагат с безплатни курсове по български, психологическа подкрепа, помощ пред институциите и при търсенето на работа. Само през 2018 година те са успели да окажат съдействие на 2 747 бежанци и мигранти.

Мартина ни разказва, че мигрантите, които знаят поне един западен език, могат да работят в кол центрове, където условията и заплащането по принцип са добри. “Доста хора работят и в Илиенци. Но там съм чувала за злоупотреби. Особено с непридружените непълнолетни, защото те нямат право да подписват договори. Оплаквали са се, че не им плащат”, обяснява Мартина. За забавени плащания ни разказват и в Харманли. Както и за случаи, в които кандидатстващият за статут получава отказ, докато работи. Това означава, че трябва веднага да бъде преместен в център от затворен тип, а заплатите, които е изработил, остават неизплатени.

Разказваме на Мартина историята на жената от Афганистан, с която се запознахме в Харманли. За условията, в които е принудена да работи, както и за това, че българските власти на практика са разделили семейството ѝ. Мартина казва, че е чувала и за други подобни случаи. И обяснява как се стига до това разделяне на семейства. “Има политика хората от едно семейство да се обработват като напълно отделни случаи. Не знам защо е така, но мъжът и жената си имат отделни процедури”, обяснява Мартина. И дава още един пример: “Разделят се и пълнолетни деца от родителите им. Случвало се е например 18-годишно дете да получи статут, а неговата майка още да няма такъв”.

"Благодаря на България"

Но има и много положителни примери - хора, които упражняват в България своята професия-мечта и дори са успели да изградят семейство тук. Един от тях е Мохамед Джамал, който пристига в България през лятото на 2013 година. Още през 2014 започва да работи като фризьор в София. Докато говори с нас пред бръснарницата в центъра на столицата, Мохамед се поздравява с всички съседи, които влизат и излизат от сградите наоколо. “Не искам да ходя в Германия. Тук е по-хубаво”, казва ни той и добавя: "По-топло е, по-близко до нас”.

Мохамед е от Алепо, но не следи ситуацията там, даже новини не гледа. Мисли само за болния си баща, който е в Турция. Сириецът има шест деца от първия си брак и едно от втората си съпруга, която е българка. “Всички те ходят на българско училище”, разказва ни той. “Благодаря на България.”

Новите деца на България

И децата в Харманли, които представляват една трета от всички пребиваващи в бежанския център, ходят на училище. 22 от тях посещават учебните заведения в града, почти всички останали още не са в училищна възраст. А след като приключат с учебните занятия, част от тях се включват в проект на “Каритас”, в рамките на който майсторят, учат и доразвиват познанията си. Последно са се подготвяли да бъдат коледари. Афганистанските деца ще бъдат облечени в подходящи костюми и ще посетят пенсионерските клубове в Харманли.

В София “Каритас” също работи с децата. Например в рамките на изложбата “През очите на другия”. “Това е една изложба, която направихме по случай Деня на отворените врати в месеца на бежанеца, който организираме всяка година през ноември”, разказва Мартина от “Каритас”. “Помолихме деца от училища в София, които имат съученици бежанци, да нарисуват как си представят тяхната родина. А децата бежанци нарисуваха как виждат България.”


 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


191
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
140
0
 
1
 
! Отговори
Shark преди 4 години
СТига сте преписвали от Дойче веле.
139
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
бегай си дома бе пергич
138
1
 
9
 
! Отговори
WAFFEN DIVISION BG преди 4 години
Много лично , Мемед да си заминава в пустинята и да подстригва *** там !!! Нямат място в земите Български , това са завоеватели не признаващи култура , бит и религия освен тяхната ..... Или те или ние ......
137
1
 
13
 
! Отговори
Някой преди 4 години
Мохамед от Алепо по- добре да вземе да си ходи в Алепо. Там отдавна няма война. Ако не се лъжа преди повече от 2 г. го освободиха това Алепо. Каква ли е причината да НЕ се прибира в Алепо???
136
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Льже ли за заплати Бьлгарските работодатели! Не сьм работил в Бьлгария, но сьм гледал по телевизиятакак много хора стачкуват за неизплатени заплати!
135
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
А децата бежанци нарисуваха как виждат България.тука дойче веле са много точнине нашите деца а технитечестито на печелиншите
134
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Горките хора.
133
7
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Споко шопе, статийката си е провокативна, едва ли някой мигрант ще се втурне да живее в кочинката ти. Но виж братушките ти изкупиха вече черноморието. Споко, те са бели, цивилизовани, а бе само хубави работи те чакат...
132
11
 
19
 
! Отговори
Mockingbird преди 4 години
мохамад, ние си имаме Език и КИРИЛИЦА!!! Съобразявайте се! Аз с нищо не съм ви виновен, че там, където сте родени има шариат, на който ние не се подчиняваме дори под натиска на джеднърите от каритас и дойче педовеле! събрахте опит, а сега поемете пътя на обратно, за да го обмените със сънародниците си по пещерите!
131
4
 
15
 
! Отговори
Mockingbird преди 4 години
та въпросът ми е: всички тия не могат ли да правят същото в собствените си държави? каритас не помага ли там?честно!и айде стига с тия сълзливи статии! някой от поканените от меркел да е станал миньор, или стругар на цнц струг? и евреите така... :-)))
130
3
 
16
 
! Отговори
Mockingbird преди 4 години
открили чисто "български" "barber shop". браво! ние шопите се гордеем с вас, че ни рекламирате, ама защо на латиница? отделно от това не сме барбари... :-)))все пак няма ли някой, който да направи проучване за доверието на мнозинството на хората към "дойче веле". може да плащат добре за статиите си, ама не всичко е пари!
129
2
 
6
 
! Отговори
Киро Х преди 4 години
До Додо: ами разбира се! За да покажем какви огромни евроатлантици сме, трябва да обявим перманентна поката към Третия Свят да идват в България да си я поделим!
128
2
 
20
 
! Отговори
Додо преди 4 години
Ясно, демек всеки е напълно поканен да реши да остане! Ветровете се обръщат обаче и за тези степни и планински нerpи е най-добре да си се приберат в държавите! Там техните старци имат нужда от тях, а в България социалната система и без друго пращи по ръбовете от помощите, които малкото работещи Българи плащат чрез данъците си за отглвждането на многодетните котила на крадците на желязо!
127
5
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Хубао момче,ама мюсюл.....че.бегай другаде не си ни братчет,утивай в изсраел
126
4
 
11
 
! Отговори
Хм преди 4 години
И таз добра!Слушай, Мохамед от Алепо!Не е по-хубаво, пали мотора към Дойчланд.Те провокираха кризата, те трябва да ви осигурят нов живот.Така е честно. Продават оръжия и са голям фактор в световната политика, така че в България няма какво да правиш.
125
2
 
33
 
! Отговори
Наблюдател преди 4 години
Статията е от Дойче веле! Брадатия талибан воювал в Афганистан и влязал нелегално в страната ни разбир'ш ли бил кротък баща разделен от семейството си..... Това е груба намеса във вътрешните работи на България и незачитане решенията на българския съд!
124
3
 
25
 
! Отговори
Поръчкова статия? преди 4 години
7 деца? Още ще направи
123
2
 
26
 
! Отговори
Златолюб Паралиев преди 4 години
Тази "българка" в най-добрия случай е от ромската махала.
122
6
 
33
 
! Отговори
Сребролюб Мангизлиев преди 4 години
...имал 6 деца от първия си брак, и едно от втората си жена , която е българка.... Какви ли морални ценности има тази българка... Има ли чувство за самоуважение
121
12
 
21
 
! Отговори
Коко преди 4 години
Добре дошли са всички, КОИТО:* са научили преди да дойдат в България езика ни* имат висше образование и чисто съдебно минало* готови са да инвестират 100 000 лв. в нашата икономика* Ако са семейни всичко по-горе да се отнася за всички членове на семейството и да се умножи по броя им. * паспорт след 10г безупречно пребиваване!ДЖАМБАЗКИ И ВОЛЕН ДА СПРАТ ДА ПИЯТ И ДА СЕ ДРУСАТ ТОВА ДА ГОНЯТ