Какво трябва да знаем за новия коронавирус 2019-nCov?

МЗ пусна пълна информация за новата опасност
Обновена: 3 фев 2020 16:29 | 3 фев 2020 14:51, Красимир Ангелов
30
Какво трябва да знаем за новия коронавирус 2019-nCov?
Снимка: БГНЕС

Световната здравна организация, Европейският център за превенция и контрол на заболяванията и българското Министерство на здравеопазването публикуваха отговорите на най-често задаваните въпроси, свързани с новия коронавирус, който засегна вече над 14 000 души по целия свят.

1. Какво представлява новият коронавирус 2019-nCov?

Новият коронавирус 2019-nCov, временно наричан 2019-nCoV, е идентифициран в Китай в края на 2019 г. и е нов щам на коронавирус, който досега не е бил откриван при човека.

2. Откъде идват коронавирусите?

Коронавирусите са вируси, които циркулират сред животните, но за някои от тях се знае, че засягат хората. След като заразят хората, те могат евентуално да се предават от човек на човек.

Още по темата
Известен е широк кръг от животни, които са източник на коронавируси. Например, вирусът, причиняващ Близкоизточен респираторен синдром (MERS-CoV) е коронавирус,  произхождащ от камили, а тежкият остър респираторен синдром (ТОРС) произхожда от котки - циветки.

3. Този вирус сравним ли е със SARS (ТОРС) или със сезонния грип?

Новият коронавирус, открит в Китай, е генетично тясно свързан с вируса на SARS (ТОРС) от 2003 г. и изглежда има подобни характеристики, въпреки че все още данните за този вирус са ограничени.

ТОРС се появи в края на 2002 г. в Китай и в продължение на осем месеца са докладвани над 8 000 случая от 33 държави. Тогава един от всеки десет души, които са заразени с ТОРС, почина.

При настоящия взрив от 2019-nCoV са докладвани около 10 000 случая в Китай (от края на декември 2019 г. - до края на януари 2020 г.) Заболели са съобщени и от други държави, вкл. някои и от ЕС/ЕИП. На този етап има твърде малко налични данни, за да се каже със сигурност колко смъртоносен е 2019-nCoV, но предварителни данни сочат, че той е по-малко фатален от SARS-CoV (ТОРС).

Въпреки че и двата вируса се предават от човек на човек и могат да причинят подобни симптоми, те са много различни и следователно се проявяват по различен начин. Все още е много рано да се направят заключения относно разпространението на 2019-nCoV, но предварителната информация показва, че 2019-nCoV е също толкова заразен, колкото ТОРС и някои други грипни щамове. По данни на Европейския център за контрол на заболяванията (ECDC) всяка година до 40 000 души в ЕС/ЕИП умират преждевременно поради причини, свързани с грипа.

4. Как се предава вирусът? Колко лесно се разпространява?

Въпреки че източник на инфекцията са животни, вирусът се предава от човек на човек. Към момента няма достатъчно епидемиологична информация, която да потвърди колко лесно и устойчиво вирусът се предава между хората. Изглежда вирусът се предава главно чрез въздушни капчици, когато хората кихат, кашлят или издишат.

Инкубационният период за коронавирус 2019-nCoV (т.е. времето от контакта с болен и появата на симптоми) понастоящем се изчислява на между 2 до 12 дни. Докато хората са предимно заразни, когато проявяват (грипоподобни) симптоми, има индикации, че някои хора могат да предават вируса без да са налице някакви симптоми или преди симптомите да се появят. Ако това бъде потвърдено, ранното откриване на инфекциите с коронавирус  2019-nCoV ще е по-трудно. Това обаче не е необичайно за вирусни инфекции от този тип, както се вижда и при морбили, например.

Ако хората с коронавирус 2019-nCoV са изследвани и диагностицирани своевременно и се прилагат строги мерки за контрол на инфекциите, вероятността за трайно предаване на вируса от човек към човек в обществото в ЕС/ЕИП е ниска. Системното прилагане на мерки за профилактика и контрол на инфекциите бяха ефективни при контролирането на SARS-CoV и MERS-CoV.

Медицинска информация

1. Какви са симптомите на 2019-nCoV

От известното досега, вирусът може да причини умерени грипоподобни симптоми като:

    треска;
    кашлица;
    затруднено дишане;
    мускулни болки и
    отпадналост.

По-сериозните случаи развиват тежка пневмония, остър респираторен дистрес синдром, сепсис и септичен шок, които могат да доведат до смърт. Хората със съществуващи хронични заболявания изглежда са по-предразположени към тежко протичане на заболяването.

2. Някои хора по-предразположени ли са към вируса?

Обикновено малките деца, възрастните хора и тези със съпътстващи заболявания (например артериална хипертония, сърдечни заболявания, диабет, чернодробни заболявания и респираторни заболявания) се очаква да бъдат изложени на по-голям риск от развитие на тежки симптоми. Тъй като това е нововъзникващо заболяване и има само ограничени данни, все още не знаем кои групи от хора може да са предразположени към по-тежък изход след заразяване с 2019-nCoV.

3. Има ли лечение за заболяването, причинено от вируса 2019-nCoV?

Няма специфично лечение за това заболяване, така че подходът, използван за лечение на пациенти с инфекции, свързани с новия коронавирус, е за лечение на клиничните симптоми (например треска). Поддържащата грижа (например поддържаща терапия и мониторинг - кислородна терапия, поддържане на телесен баланс на течностите и антивирусни лекарства) може да бъде много ефективна за заболелите.

4. Кога трябва да се изследвам за 2019-nCoV?

Ако имате остра респираторна инфекция (внезапна поява на най-малко една проява: кашлица, възпалено гърло или затруднено дишане и през последните 14 дни преди проявата на симптомите, сте били:

    в близък контакт* с потвърден или вероятен случай на инфекция с коронавирус 2019-nCoV; пътували сте в област с настоящо предаване на вирус 2019-nCoV,
    работили сте или сте посещавали лечебно заведение, където са лекувани пациенти, инфектирани с вирус 2019-nCoV, вие трябва да се свържете със своя личен лекар по телефона за съвет.

Превенция

1. Как мога да се предпазя от заразяване?

При посещение в Китай:

    избягвайте контакт с болни хора, особено такива с кашлица;
    избягвайте посещения на пазари и места, където има живи или мъртви животни;
    прилагайте общите хигиенни правила по отношение на хигиена ръцете и хигиена на храната;
    измивайте ръцете си със сапун и вода ИЛИ използвайте дезинфекционен разтвор на алкохолна основа преди хранене, след използване на тоалетната и след всеки контакт с животни;
    избягвайте контакт с животни, техните екскременти или изпражнения.

Където и да пътувате, прилагайте общите правила за хигиена на ръцете и храната.

2. Какво трябва да направя ако съм имал контакт с някого с коронавирус 2019-nCoV?

Наблюдавайте се от времето на контакта с този човек и ако развиете някакви симптоми, свържете се с личния си лекар за съвет, като посочите, че сте били в Китай.

3. Какви са правилата за инфекцията/миенето на ръцете?

Миенето и дезинфекцията на ръцете са ключът към предотвратяване на инфекция. Трябва да миете ръцете си често и обилно със сапун и вода за най-малко 20 секунди. Ако сапун и вода не са налични, можете да използвате и дезинфекциращ препарат за ръце на алкохолна основа с поне 60% алкохол. Вирусът навлиза в тялото ви през очите, носа и устата, така че избягвайте да ги докосвате с немити ръце.

4. Маските за лице ефективни ли са в предпазването от коронавирус 2019-nCoV?

Маските за лице помагат да се предотврати по-нататъшното разпространение на инфекция от тези, които са болни към други хора около тях. Маските за лице изглежда не са толкова ефективни за защита на тези, които не са заразени.

5. Има ли ваксина срещу 2019-nCov?

Понастоящем няма ваксина срещу коронавируси, включително щам 2019-nCoV. Ето защо е много важно да се предпазим от инфекция или да задържим по-нататъшно разпространение на заразата.

6. Защитен ли съм от вируса 2019-nCoV, ако съм се ваксинирал срещу грип тази година?

Грипът и 2019-nCoV са два много различни вируса и сезонната грипна ваксина не би защитила от болести, причинени от 2019-nCoV.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

12Следваща »


30
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
23
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До 22. Така представеният ти " тънък хумор" Гаранция че ще приемат буквално превода ти доста хора!-:)
22
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
За този който Америка пусна в Китай,За да унищожи икономически ли? Виждайки че Китай икономически дръпна отдавна на пред?-:)
21
0
 
10
 
! Отговори
гост преди 4 години
Ако наистина искате да се предпазите ефективно от вируса стойте близо до гербаджии и евреи защото болестите и вирусите взаимно не се понасят и мразят.
20
0
 
5
 
! Отговори
мишо бирочето преди 4 години
петрола хубаво 20 процента на доле ама аверчетата на тиквочев златев и алекперов са казали криза йе, миждународнуту пулужение, ала бала, от утря 50 стотинки плюс.
19
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
бах в града, където има китайска лаборатория за секретни биологични разработки, отишъл Сорос и си пуснал вируса.Тц. Тц.Тц.
18
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Мерси за превода от CDC....В уикипедия го пише същото...
17
2
 
2
 
! Отговори
До 17 преди 4 години
Май вече си заразен с тоя вирус ! Няма да се кефиш дълго
16
14
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Трябва да знаете, че петрола загуби почти 20% от цената си заради намалените доставки за Китай. Па па па, вирус в Китай, а го отнасят руснаците, които са прекалено обвързани с ресурсите. Ох баня, ох кеф...
15
13
 
9
 
! Отговори
Т.Шак преди 4 години
Колкото за теоретиците на конспирацията - те са като религиозните фанатици - няма как да ги разубедиш в заблудата им с разумни доводи. На тях все ще са им виновни, САЩ, Сорос, Израел, Филанкишията, извънземните, рептилите, масоните, илюминатите и т.н, и т.н.Дебилщината ходи по хората, а не по гората.
14
5
 
13
 
! Отговори
До 14 Boby преди 4 години
Да бе , да ! Ние пасене трева, нали ? Зад всяко зло по света стоят службите на САЩ и Англия
13
2
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Не ми се мисли за отговора на Китай
12
3
 
13
 
! Отговори
До 11 преди 4 години
Бъди по конкретен. Лабораторията е тази която разработва и " новичок" с който зарази Скрипал и обвини Русия. За Бил Гейтс не съм сигурен но за Сорос съм сигурен на 100 процента защото наскоро той е отделил един милиард долара за борба с диктаторите та лесно се свързват нещата.
11
5
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
На никой ли не му се струва странно как започват странни неща точно когато има проблеми в коварната Малобритания????? Миналата година уж Путин тровил Скрипал. Вече ни омръзна за Скрипал. Ами тогава убийственият триъгълник САЩ - АНГЛИЯ - ИЗРАЕЛ пуска вирус в КИТАЙ . Защото по никакъв начин не могат на честни начала да се съревновават с КИТАЙ. А в Европейския парламент са марионетки на триъгълника
10
7
 
28
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Какво има да знаеме за този вирус ? Знаеме предостатъчно. Например : разработка на Британска лаборатория за забранени от ООН биологични оръжия с щедрото финансиране на известни личности като Бил Гейтс , Сорос и др. Пуснат умишлено в Китай от британски служби и ЦРУ за да нанесат поражения на Китайската икономика която е номер едно в света но отмъщението на Китай ще бъде жестоко
9
4
 
14
 
! Отговори
Селянин с колело преди 4 години
Яжте чесън....
8
0
 
0
 
! Отговори
до 1 преди 4 години
И какво? Тогава.
7
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Гадинките имали коронки.
6
3
 
8
 
! Отговори
Эврапэйскый Союз преди 4 години
просто правило: ако Комунистите от Брюксел Ви казват нещо, значи истината е точно обратното!!
5
2
 
33
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Паника напразно. Еболата преди няколко години беше много по-страшна, защото се случваше в най-несанитарната част на света, а и стана точно по време на пика на мигрантската криза към Европа. Китайците си знаят работата. Кажете ми коя друга държава в света би могла да си затвори градовете и да построи болница за 10 дни при подобно бедствие?
4
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
На 19 юни 2018 г. финансираният от британското правителство Институт "Пърбрайт" подава заявка за патент на коронавируса. Патентът е издаден на 20 ноември 2018 г. от Европейското патентно ведомство под номер ЕР 3172319А1 и наименование Coronavirus. За създатели на вируса са вписани в патента лицата Erica Bickerton, Sarah KEEP и Paul Britton.