Младите – най-тревожни и гневни заради ситуацията с COVID-19

Проучване: Мъжете реагират по-гневно на ситуацията от жените
6 апр 2020 10:42, Елка Василева
94
Младите – най-тревожни и гневни заради ситуацията с COVID-19
Снимка: Димитър Кьосемарлиев / Dnes.bg

Младите хора до 29 години имат най-високи нива на тъга, тревога, страх и паника, сочат данните от изследване на проф. Соня Карабельова, д-р Бисерка Зарбова и докторант Радина Стоянова от катедрата "Обща, експериментална, развитийна и здравна психология" към Философския факултет на СУ "Св. Климент Охридски, съобщиха за БТА от екипа.

Изследването, публикувано на http://phls.uni-sofia.bg/article/3016), е проведено в периода 18-22 март през онлайн социалните мрежи, между и пет и десет дни след обявяването на извънредното положение в България, сред 1504 участници.

Данните показват, че младежите са и най-гневни, а търсенето на емоционална подкрепа е най-ниско в тази възрастова група.

Най-често използваният източник на информация са официалните изявления на Националния оперативен щаб за борба с коронавируса - 72,9 на сто от анкетираните отговарят така. Социалните мрежи са на второ място - 56,3 процента, а на трето - научни издания и публикации - 51,5 на сто.

Мъжете реагират по-гневно на ситуацията от жените, като в същото време използват по-често иронията и чувството на хумор. Жените преживяват по-силно емоции като страх и тревога и акцентират върху споделянето и търсенето на емоционална подкрепа в онлайн общуването.

Още по темата

Според данните хората над 49 години са с най-високи нива на възприет контрол и най-ниска степен на възприемана заплаха от ситуацията. В същото време те са и тези, които най-много търсят подкрепа онлайн.

Хората с по-високо образование изпитват по-голям дискомфорт от ограниченията в социалния живот. Живеещите в провинцията пък са по-оптимистични в сегашната ситуация.

Семейните също в по-малка степен възприемат положението като заплашително и имат усещането за по-голям личен контрол.

Най-често споделяните очаквания за последствията от ситуацията са да настъпи финансов и икономически крах в световен мащаб -73,2 на сто, последици в политически и управленски аспект - 71,5 процента, но и да се променят ценностите на хората - 68,3 на сто, хората да започнат да обръщат повече внимание на начина си на живот и на здравето си - по 65,8 на сто и да настъпят сериозни промени в човешките взаимоотношения - 62,8 процента.

Като общ извод психолозите изтъкват, че независимо от извънредния характер на ситуацията участвалите в изследването не я преживяват като силно стресираща.

Съпоставими с тези резултати са и данните от независимо експресно проучване на доц. Маргарита Бакрачева, проведено от 8 до 10 март сред 391 доброволно включили се участници, тоест след първия обявен в България случай на заболял от коронавирус. Резултатите показват, че непотвърдените твърдения не се радват на особена популярност.

Около половината от анкетираните са склонни да намерят връзка между вируса и икономически интереси на фармацевтични компании, а в по-малка степен заболяването се свързва с различни конспиративни теории. По-голямата част не вярват, че чесънът лекува коронавируса или че 5G мрежата има нещо общо с разпространението му.

Повечето от участниците в този период споделят мнение, че темата се преекспонира от медиите и това води до повишаване на страховете. В същото време голяма част - около 40 процента смятат, че държавата взема адекватни мерки. Хората обвързват два основни проблема - от една страна здравето, но от друга страна и финансовото оцеляване.

Картината за влиянието на ситуацията с коронавируса се допълва и от друго проучване на доц. Маргарита Бакрачева за реакциите на хората преди и след обявяването на извънредното положение, което показва, че страховете логично постепенно се повишават. Изследването е направено между 8 и 30 март в две направления - едното е анализ на споделеното във Facebook съдържание на 531 души на възраст от 30 до 70 години,а другото е анкета сред 103 младежи между 21 и 25 години.

В началото фокусът на хората в социалната мрежа е бил коронавирусът, като по-нататък заболяването и извънредното положение са продължили да бъдат водещ обект на дискусии, но са започнали да се появяват и други теми.

Полярните мнения и нападките са били основно заради спазване и неспазване на мерките срещу разпространението на вируса. Отчита се повишаване на доверието в мерките, които правителството взема още след първите случаи, регистрирани в България.

Анкетираните младежи споделят основно страха от смъртта, от загуба на любим човек, за личното здраве, от финансови проблеми, от непознатото, коментира за БТА доц. Бакрачева.

Плашат ги и липсата на контрол над ситуацията, усещането за несигурност и безнадеждност, изпитват и гняв. Те смятат също, че психозата може да се окаже не по-малък бич от самата болест. Основните фактори, които според младите хора могат да помогнат в тази ситуация, са медиите да поднасят и добри новини и да се ограничи негативната информация. В личен план младежите отбелязват като "противоотрова" постоянната ангажираност, включване в дейности в помощ на другите и обобщават, че "сега е време да свършим всичко, което отлагаме".

Обявяването на извънредното положение в България като че ли засегна в най-голяма степен стереотипите на поведение и качеството на живот на по-младите и активни членове на обществото, коментират за БТА от екипа на проф. Соня Карабельова. За тази възрастова група като цяло е типичен активният и действен начин на живот, както и социалното общуване с широк кръг от хора. В консуматорското общество един от основните модели на поведение е моделът на търсено и очаквано удовлетворяване на потребностите "тук и сега", без отлагане. Сегашната ситуация изведнъж блокира установения стандарт и изпреварващо изправи младите хора пред невъзможността да бъдат активни, да постигат непосредствено удовлетворение на желанията и потребностите си, което неминуемо провокира недоволство, гняв, разочарование, смятат от екипа.

Преживяването на негативни емоции се засилва и от неяснотата за това колко дълго ще продължи това положение. В началната фаза на развитие на кризата за младите хора тя е изненадваща, не е очаквана и вероятно те не са подготвени. От друга страна, негативните чувства с висок енергиен заряд имат ресурса да задвижат иновативни идеи и творчески процеси за реализирането им в критична ситуация, отбелязват психолозите.

По-възрастното поколение, макар да не е подготвено също за това развитие, все пак има опит от справянето с предишни кризи, има и повече критичност в осмислянето на събитията и борбеност за преодоляване на трудностите. С развитието на ситуацията със сигурност ще има динамика в преживяванията и на двете групи, прогнозират от екипа на проф. Карабельова.

Доц. Бакрачева е категорична, че след пандемията животът няма да бъде същият. Мисленето ни няма как да не се промени след преживяването на усещане, че не можеш да планираш и управляваш живота си, как всичко може да рухне за миг, като в същото време не можеш да избягаш, защото всичко е глобално.

В същото време съществуват вътрешният импулс да бъдеш автономен и външният натиск животът да продължи. Фокусът ни ще се премести в търсенето на смисъл не само в големите планове и цели, а и в краткосрочните, ще преосмислим взаимоотношенията и начина на общуване с другите, всеки ще потърси индивидуален смисъл в несигурността и неопределеността, смята тя.

В тази посока е и основният извод, който прави и екипът на проф. Карабельова - в ситуации на криза хуманността и съпричастността излизат на преден план. Необходимостта от промяна в ценностите на хората, от сериозни промени във взаимоотношенията, от обръщане на по-голямо внимание на здравето, начина на живот и опазването на околната среда, започват да се осъзнават в по-голяма степен. Това е важно от гледна точка на бъдещите действия на хората не само у нас, но и в глобален мащаб, защото се отнася за цялото човечество, отбелязват психолозите.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


94
Още по темата: проучванекоронавирус
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
17
5
 
16
 
! Отговори
Друг българин преди 4 години
На сайта на Евронюз има статия с коментари от редица учени епидемиолози (и не, не са "червени", освен ако "червените" не са заразили и Харвард).Там подчертават, че за да се знае в кой момент трябва да се отмени извънредното положение по целия свят не може да се мине без така наречените масови серологични тестове за антитела. Ако голям брой от населението ги нямат, то евентуалното прибързано вдигане на ограниченията ще доведе до нова вълна от заразени!
16
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Какви българи. Къде ги
15
6
 
16
 
! Отговори
ОЗ преди 4 години
Имам решение на проблема - всички в армията, сапунки всеки ден, наряд през ден и марш на скок два пъти седмично. Готов съм да платя да гледам!
14
9
 
16
 
! Отговори
Истината преди 4 години
Българите си стоят по цял ден вкъщи и създават вицове за коронавируса - нищо, че са ги съкратили !наистина им е все тая !
13
3
 
18
 
! Отговори
112 преди 4 години
Младите, вече и по-старите ще превъртят ако се срине нета. Гневът и объркването ще е неизмеримо, някой няма да знаят какво да правят под карантина, у дома. Нито несигурността или страхът от заболяване ще превъзхождат липсата на нет- инфо от света и приятели, себепоказване и изтъкване във виртуална среда, липсата на чат е убийствена за мнозина.
12
6
 
23
 
! Отговори
Герб=БСП=идиoти преди 4 години
Мерките на щаба за борба водят директно към ситуацията през 1997г, а именно към икономическа и финансова катастрофа, а хората до 29г, понеже едва ли имат спомени оттогава, ще имат възможност да я преживеят, отново.
11
17
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Най гневни са червените епидемолози във форума
10
3
 
24
 
! Отговори
ББ преди 4 години
Българите си мрънкаме по принцип за щяло-нещяло-обаче на площадите хората ги няма-ако са толкова недоволни, защо си стоят вкъщи на топличко?!?
9
14
 
9
 
! Отговори
Не преди 4 години
Глупости - чета коментарите по всички сайтове и оставам с впечатление, че им е все тая на болшинството, че са озтанали без работа - само вицове и тъпизми се пишат !Май българина има много пари и не му пука, че си е вкъщи и не работи !Има даже и пародийни картинки за вируса ! Наистина са хора без работа и не им пука - ама хич !!!!!!!!!
8
10
 
24
 
! Отговори
Финансист преди 4 години
Младите са лигльовци. Факт.
7
10
 
14
 
! Отговори
Друг българин преди 4 години
Ами официално не може да има, защото според упорития генерал Инатлийски бързи тестове за коронавирус не са необходими.Далеч не споделям всички твърдения на доктор Мангъров (който го познавам лично от доста години), но в случая за тестовете е прав - в Англия вече се въвеждат, макар да не могат веднага да започнат да ги използват.А когато се въведат, тогава, пак според Мангъров, ако умножим броя на заразените по 10 или дори по 20, ще добием по-реална представа и ще признаем, че е пандемия!
6
2
 
22
 
! Отговори
Фейк нюз преди 4 години
Всъщност изследването показва, че мнозинството приемат нещата спосойно, а психично болните си скачат от балконите и без карантина
5
9
 
19
 
! Отговори
Бау преди 4 години
Младите и хората с професии не изискващи специалност страдат най-много. Те нямат и нищо против хората да умират само те да си имат парички за ракия и цигарки ....
4
7
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Ние българите ни е яд всички не зависимо дали сме от клошарите пенсионерите младите безработни старите безработни или олигарсите ,защото в целия свят и най бедните и най богатите ще получат по една две заплати но ако си българин ще получиш само големия пожарникарски *** и ще се храниш от въздуха всички ни е яд ,че сме българи един път българин не получи нещо о ттая държава само държавата взима искат да плащаме сметки ток вода данъци ама не раздават по една две заплати глад и мезерия глад
3
6
 
28
 
! Отговори
Верен усет преди 4 години
Щом над 70% очакват финансов и икономически крах, заедно с политически и управленски последици, не сме чак толкова задръстен и заблуден народ. Както казват циниците, ако тази "пандемия" (в която явно няма да се зарази даже 1% от населението на света) я нямаше, трябваше да бъде измислена. Време беше за изчистване на непосилни дългове, за преразпределение на собственост и орязване на игричките на демокрация, за да настъпи неофеодализмът на всевластните финансови спекуланти.
2
4
 
26
 
! Отговори
MaйMyнaтa преди 4 години
Толко писане заради думата - мизерия
1
20
 
31
 
! Отговори
Българин преди 4 години
Епидемия няма според всички медицински учебници ! Къде ви е огнището на болестта ? ГЕРБ иска да срине икономиката и да ОК краде колкото се може повече за последно!