Дъмпинг от Европа унищожава българското производство

Нелоялна ли е конкуренцията в ЕС?
23 апр 2020 07:00,
186
Дъмпинг от Европа унищожава българското производство
Снимка: БГНЕС

Производителите в Европа търсят реализация, но на дъмпингови цени, това прави конкуренцията нелоялна - под себестойността на българските производители. Преработвателите търсят по-евтина суровина, но това е унищожително за нашето животновъдство, коментира председателят на Асоциацията на млекопреработвателите (АМ) у нас Димитър Зоров по БНТ.

Още по темата


България има по-добри от вносните продукти
в асортиментите, които произвеждаме – киселото мляко, кашкавалът и бялото саламурено сирене, произведени по БДС, са без аналог, смята Зоров.

Той беше категоричен, че изказванията на някои от представителите на веригите, че родните производители използват вносно сухо мляко за суровина, не са истина.

„Този път българския потребител има възможността и  гаранцията да получи млечни продукти от 100% българско мляко", обясни Зоров по отношение на постановлението на Министерски съвет (МС), според което веригите трябва да отделят повече място за родна продукция.

Той изрази своята подкрепа към Министерството на земеделието и МС и поясни, че още от миналата година в Гърция са задължени със закон да произвеждат продуктите си от гръцко мляко.

По думите му мярката не насочена специално към преработвателите, а по-скоро към намиране на реализация на суровото мляко на фермерите. Председателят на АМ цитира  данни, според които заетите в сектора наброяват около 100 хил. души.

В отговор на въпрос дали кризата с коронавируса у нас е ударила сектора, Зоров поясни, че е имало проблеми още преди появата на COVID-19.

Според него най-голяма полза от приетата мярка ще имат производителите на суровини, зеленчуци и сурово мляко. Ключовото за икономиката пък ще бъде, че парите ще останат да се генерират в България, данъците от тези средства пък ще отидат в бюджета.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


186
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
8
3
 
4
 
! Отговори
Джонсън преди 4 години
До Винету БорисOFF Чете и слушайте в в Ю Туб истината за БМБ, казана от ИВАН СЛАВКОВ- БАТЕТО, няма за какво повече да говорим за БМБ, всичко се знае ,да откриваме топлата вода, той е станал аг. на САЩ .............., а България кучетат да я ядад
7
2
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Купих бяло саламурено краве сирене в кутия 1кг произведено от Димитър Маджаров. Пълен *** - не може да се отреже, а се разпада на парчета и се маже като маргарин. Край на българските ***.
6
2
 
40
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Значи производител в България, дето са му най-ниски данъците в цял ЕС, плаща най-ниските заплати в цял ЕС, почти няма транспортни разходи - една шепа страна, почти не го тормозят ХЕИ-та и РЗИ-та... И някак произвежда по-скъпо от всички други?И сега със закон ще купувам неговото? Жестоко сбъркана система.
5
1
 
38
 
! Отговори
Влади преди 4 години
Преди година един мандраджия призна пред телевизията, че вече никой не правел млечни продукти от прясно мляко - то много бързо се пресичало и разваляло. За какви български натурални продукти си говорим? Продуктите под себестойност от Европа идват от големите субсидии, които правителствата на Полша или Германия отпускат на призводителите си. На теория , хлябът и у нас трябва да е евтин, обаче житарите изнасят зърното за целия свят, въпреки че са взели субсидии за него.
4
1
 
34
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Я бягайте бе,дъмпинг било! Пазарна икономика и кокурентноспособност!Не е ли дъмпинг в мандрата да ти дават 1000лв по 10/12 часа работа,а в чужбина същия работник да получава по 9? на час...
3
5
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Защо млякото като е българско да е по-хубаво?
2
6
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Еуропата дава в пъти повече на тези пройзводители. Еуропа е на няколко скорости. То бордове, то зони, то банкови съюзи. Страните в Еуропата въобще не са равнопоставени, което обезмисля целия проект. Поне за онеправданите. Жалко!
1
2
 
41
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Естествено, че нашите използват и сухо мляко. Като погледнеш колко видове кисели и пресни млека, сирена, кашкавали, масла, сметани и пр. български има, ами то просто няма на територията толкова крави за производството им.