Борисов и Радев се изравниха по доверие, кой печели рейтинг в кризата?

"Алфа Рисърч" отчете 60% одобрение за работата на ген. Мутафчийски
631
Борисов и Радев се изравниха по доверие, кой печели рейтинг в кризата?
Последното публично единомислие на Радев и Борисов. Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg

Рейтингите на президента Румен Радев и на премиера Бойко Борисов се изравняват на 40% след първия етап от кризата с коронавируса. Това отчита националното представително проучване на Алфа Рисърч, проведено сред 1000 пълнолетни българи чрез телефонно интервю в периода 28 април - 5-ти май.

Същевременно одобрението за работата на председателя на Националния оперативен щаб ген. Венцислав Мутафчийски е 60%. Нито положителна, нито отрицателна оценка посочват 25%, а отрицателна дават 15%.

Според социолозите спадът в персоналния рейтинг на държавния глава е в мащаб, който не са регистрирали през досегашния му мандат. Има ерозия на положителните оценки с 8 на сто (от 48% през декември до 40% в началото на май) и 10-процентен скок на отрицателните мнения – от 15 на 25 на сто.

За първи път от встъпването в длъжност на държавния глава, президент и премиер се изравняват по доверие (40% -  за Радев, 40% - за Борисов). Този паритет създава коренно различна динамика и интрига пред предстоящите през есента на следващата година президентски избори, за които до момента Радев беше най-силният кандидат, посочват социолозите.

Според тях макар и по косвен начин, завихреният от кризата с коронавируса танц на рейтингите може да повлияе съществено и на по-близките парламентарни избори, защото опозицията няма да може да разчита в такава степен на силата на един от малкото си говорители със способност да въздействат върху общественото мнение.

Повишаване на цялостния рейтинг на Бойко Борисов, като той достига вторите относително най-високи стойности след „златните“ първи години на първия му мандат – 40% положителни оценки за дейността му (ръст от 10 на сто спрямо декември), 31% отрицателни (спад от 8 на сто спрямо декември). Разгледано в малко по-краткосрочна ретроспекция, за последен път премиерът има позитивен рейтинг, но с минимален превес на одобрението над неодобрението (37%:35%) през юни 2018 г., в края на българското европредседателство.

Според анализаторите макар и да е още много рано да се правят дългосрочни изводи, може да се каже, че три съществени обществени нагласи обуславят това "насрещно движение" в рейтингите на двамата генерали.

Първо, необичайната за българската общество консолидация зад тезата, че има неща, в които можем да се справим не по-зле от много други страни. 40% са на мнение, че страната ни се справя по-добре от повечето европейски страни в борбата срещу COVID-19, според 38% - в едни направления се справяме по-добре, в други по-зле и едва 14% - смятат, че във всичко се справяме по-зле. Тази оценка логично подобрява позициите на изпълнителната власт, която пое отговорност за мерките, с които противодействаше на кризата, и обратното, влошава тези на президента, който беше един от основните опоненти и критици на предприетата стратегия.

Второ, за общественото мнение изходът от директните сблъсъци между премиер и президент е в полза на премиера. Предвид доскорошната дистанция в нивата им на доверие, това е доста сериозно обръщане на нагласите, дори и да е само временно. 34% одобряват позицията на Борисов относно мерките за ограничаване разпространението на коронавируса в първоначалната остра фаза от кризата, срещу 27% подкрепа за позицията на Радев. По-сближени са оценките за позициите им относно скоростта и подхода към икономическото възстановяване – 28% одобряват тезите на премиера срещу 24% - на президента.

Трето, независимо от шумно изразяваните крайни мнения, сечението на обществените нагласи показва сериозна подкрепа както за предприетите мерки през този период, така и за начина, по който хората са се възползвали от тях. 70% одобряват здравно-карантинните мерки, чувствайки се по-сигурни с тях. 60% - мерките в образованието и най-вече своевременното въвеждане на дистанционно обучение за децата им. 52% е подкрепата за лансираните социални мерки, насочени към най-уязвимите и рискови групи.

Преобладаващо критични настроения са налице единствено към все още неясните икономически мерки, които могат да се окажат факторът, който да наклони везните в следващите месеци. Ако погледнем към настоящите очаквания, ще видим също, че макар уморени, или изнервени от ограниченията, у хората все още доминират страховете и предпазливостта – предпочитат по-бавното и постепенно връщане към нормалността, в което да има по-малко люшкания и повече предвидими действия (40%), пред високата или много бавна скорост. В това отношение, до момента Борисов успя да съвмести и двете основни обществени настроения – на страха за личния и на близките живот и здраве, и на нетърпението за излизане от социална изолация.

Радев зае една по-идеологическа позиция в защита на „гражданина и икономиката“, която обаче „увисна“ откъм носители, тъй като неговите основни избиратели не са енергичните млади юпита, които са основните изразители на подобни настроения, а далеч по-рисковите и затова по-загрижени за собственото си здраве хора от по-високите възрастови групи. Което доведе и до спада в неговата подкрепа, обясняват от Алфа Рисърч.

Двата месеца извънредно положение водят до двоен негативен резултат и за основната опозиционна сила БСП. Лидерът й Корнелия Нинова губи 6 пункта подкрепа и рейтингът й спада до ниво от 15%. Съизмерими стойности е имал предишният председател на левицата Михаил Миков през 2015-2016 г., преди да бъде сменен на лидерския пост от Нинова. Още по-сериозно изглежда отражението върху електоралната подкрепа за БСП. Спрямо декември партията губи около една трета от потенциалните си избиратели (от 21.5% на 12.2%). Ако не преодолее този негативен развой през периода на очаквана икономическа рецесия чрез привличане на изпадналите във финансови затруднения избиратели, тя рискува да се превърне в донор на гласове за други политически сили.

В края на извънредното положение, ГЕРБ прекрачва прага на очакваната „нормализация“ със сериозно преимущество на полето на електоралните нагласи. Запазвайки позициите си от преди кризата почти без промяна (20.8%), само поради ерозията на БСП (до 12.2%), той получава почти двойна електорална преднина пред нея. На трето място остава хипотетичната формация на Слави Трифонов. Реалните електорални позиции на тази партия обаче, ако се яви на избори, могат да се окажат доста еластични и това да доведе до размествания и при други политически сили. При останалите политически субекти съществени промени няма. Почти всички те губят леко от кризата, включително малкият коалиционен партньор Обединени патриоти, които остават в сянката на големия управляващ.

Така рекапитулацията от първия етап от кризата сочи, че подобно на много други страни и в България подкрепа получиха политиците, които поставиха като приоритет ограничаването на здравните последици от пандемията, дори и с цената на рестриктивни за ежедневието на хората мерки. Това време обаче, поне на този етап, приключва, а позитивите от досегашната ситуация изглеждат вече изконсумирани. Оттук нататък паралелната битка ще е за личното физическо, но и за икономическото здраве на обществото. Този, който има по-ясна визия, предложи по-работещи мерки и съумее да балансира различните интереси на отделните социални групи, ще получи новото стратегическо предимство, смятат анализаторите.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


631
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
478
2
 
5
 
! Отговори
Тонката преди 3 години
До matolekЛипсва ли ти?:):):):)Споко,малко почивка и пак ви подпуква:):):)
477
5
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Боряна Димитрова винаги си е била по.ми.яр на Боце от Банкя, както и медиите от рода на Крачуна, ПИК на НИдялко Н.и мязащата на witch Ива Н. и Epicenter на В.В. На хората дори със средно културно и умствено ниво премиерът е антипатичен и те се срамуват от него.Още повече, че простаците *** на ББ са толкова ограничени, че речникът им се изчерпва с думите Рундьо, ***, Зелените чорапи и още 3-4 думи от герб. фолклор.ББ трябва да си прави сметката, че след падането му ще бъде оплют.
476
5
 
11
 
! Отговори
matolek преди 3 години
Нещо премиера го няма последните дни
475
2
 
11
 
! Отговори
Мустафа преди 3 години
Вие поне избирате,ами ние турците какво да изберем?Робуваме на Султана и ако някой си отвори устата-в кауша.Ама си заслужаваме съдбата.Не е като при вас всеки да си драска каквото иска,нищо не сте видяли.
474
4
 
9
 
! Отговори
Чегевара преди 3 години
Омръзна ми напоследък все да избирам: от двете злини по-малката.Сигурен съм, че в БГ има много по-достойни хора от тези двамата
473
10
 
11
 
! Отговори
Ти да видиш преди 3 години
Ако чакате Румен Лаладжиев да докара инвестиции... колкото и Станишев с Ореха докараха!
472
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До ХА ХA XAНяучи се да пишеш поне малко по-грамотно, защото комбинацията между неграмотно писане и конспиратирвни теории не те поставя в добра светлина.
471
3
 
3
 
! Отговори
До ХА ХA XA преди 3 години
... И двамата поставят интересите на България след тези на "началниците"
470
6
 
7
 
! Отговори
ХА ХA XA преди 3 години
Не съм изненадан от тези резултати.Има много общо между двамата: комплексирани фурaшки, бивши кадри от втория ешалон на БКП, от село, застаряващи плешивци с наднорменно тегло, неспособни да си оправят семействата, но с амбиции да оправят държавата ни
469
3
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Не вярвам на никого! Следвам пътя на парите! А тези който влизат в България са по малко от тези който излизат. Хаха ...Ясно!
468
6
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До ББ Просто се опитваш да вкараш колкото се може повече флейм и след това караш на автопилот. В България няма деца. На много места класовете изкуствено се държат с по-малко бройки, само и само да не се закриват. Това е демографска реалност и не е виновен Боко за нея. 4/5 от Европа са така. В Русия, Китай и Мексико да не би да са цъфнали с анти-корупцията? Не. Обаче фирмите отиват там. Прочети какво съм ти написал. Тия лозунги стават за избори, не за сериозна икономическа политика.
467
1
 
10
 
! Отговори
ББ преди 3 години
демек сме малко и необразовани..и не идват инвеститори..ами забрана на кондо.ите бе..безплатни и задължителни..истината е че от 30 г.затваряте училища,нивото на образование се срива от ден за ден,даскалите все рода на политици и с купени дипломи..липса на ценности,назначена съдебна система...каки,кой разумен инвеститор ще си вложи парите при айдуци..шепа *** превърнаха държавата ни в кене..и ние им плащаме за това..в това е..ще ни има,но ще ни презират децата ни за това което им причиняваме
466
5
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Анонимен 508Във връзка с ресурсите: доскоро газа за индустриални нужди при нас беше с 50% по-скъп отколкото в доста други държави, с които се конкурираме за привличане на производства. Как мислите, инвеститорите дали като са гледали числата са си мислели дали това има значение? Сега разбрахте ли защо руснаците са вредни за нас: защото с техните политики пряко или косвено влияят върху конкурентоспособността на нашата икономика. Обаче същите тия дето реват че няма инвестиции,реват за рашките
465
6
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Анонимен 508Следващия фактор за ГОЛЕМИТЕ производители са производствените мощности и ресурси. България, с нейната мижава работна ръка, ще се конкурира с Турция (или дори Румъния, която има 3 пъти повече население,много по-изгодна географска позиция и много по-голям вътрешен пазар),или със страни, които са богати на други ресурси, от които производителя има нужда или могат да му бъдат по-лесно доставени.Чак тогава ЕВЕНТУАЛНО идват инвестиционен климат и пр. Боко е наясно с това. Вие не.
464
5
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Анонимен 508"Ако в страната има добри условия и предпоставки,всеки ще се натиска да дойде и да инвестира"Глупости на търкалета и приказки от хора, които си нямат идея как се върти бизнес. ОСОБЕНО големите компании имат т.нар. ключови пазари, които трябва да бъдат обслужвани. Това определя глобалните решения за това къде ще се правят инвестиции. Автомобилопроизводителите нямат порблеми да отидат в Китай или Русия, защото това са ключови пазари, а не защото са особено некорумпирани....
463
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До АнонименАко в страната има добри условия и предпоставки,всеки ще се натиска да дойде и да инвестира,но когато се чува ,че управляват мутри и има беззакония и насилие,никой няма да инвестира,така че,точно от управляващите зависят и инвестициите!
462
6
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До ББ"Да докараш Фолксваген и Мерцедес" е като да кажеш "Да си бяхме купили Ф-22 вместо Ф-16" Ако фирмите нямат намерение да правят завод в тази част на света, колкото и да "искаш" няма как да стане. Грандоманските приказки и желания не докарват инвеститори. Това е разликата между Борисов и диванни експерти като вас: той има информацията и знае кое е възможно и кое не. Затова си говори с разни представители на фирми и чужди политици. Само че в България и за това му се смеят въпросните.
461
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
БСП помогнаха на ДСБ и Дъ Бъ,да излязат от дупката,като бесепарите им дадоха гласовете си,за да спечелят места в местното управление,после ги изоставиха - прелъстена и изоставена БСП.Мисля,че това не е честноОсвен това,всички партии са десни СДС,ДСБ+Дъ Бъ,ГЕРБ са от една и съща дясна атлантическа партия - ЕНП, ДПС не са от ЕНП,но също са десни и няма баланс,а когато няма баланс и опозиция,управляващите се замозабравят и мисля,че БСП заслужава подкрепление,за да има истинска и по-силна опозиция
460
1
 
6
 
! Отговори
ББ преди 3 години
та къде изчезна Лиляна...липсва ни,още сънувам милиардите за саниране...останах си не саниран...не е готино,пътя по който пътуваме поколения вече е развалина...като след бомбандировка е...ела ми на гости Бойко...ама мини по пътя с който политиците ни лъжат 4 поколения по време на избори,на ДПС селцата асфалт на герб кметовете...като след война,Оставка...плащаме ти да вършиш работа не интриги и лъжи...не да ни разделяте и обиждате...
459
1
 
8
 
! Отговори
ББ преди 3 години
Борисов и държавник..пази боже,първите два мандата имаше цялата власт и подкрепа да превърне Народа ни в една уважавана и просперираща държава..той возеше чалгарки със самолети плащани от нас...забравихте май,имаше подкрепата в ЕС...а няма един сериозен инвеститор...това е лакмуса...инвестиции,да крадеш от обществени фондове се докарва,ама да докараш Фолксваген или Мерцедес да ти създават работни места и да ти плащат данъци е...държавническо..Оставка и Съд Борисов