ДДС – какво всъщност плащаме с този вид данък?

ДДС е внук на акциза и син на данъка върху оборота
27 юни 2020 21:45,
136

Държавата събира пари за хазната от нас всеки ден, без да осъзнаваме. Финансистите казват, че господаря на косвените налози е данъкът върху добавената стойност. В България го плащаме от 1994 година. Включен е в цената на всичко, което ние като потребители ползваме. Затова без дори да посещаваме приходната администрация даваме своя принос за богатството на страната си. ДДС е еднакъв за всички без значение дали сме бедни или богати, дали сме на минимална или на висока заплата, както и дали работим или не. Важно е само едно – да купуваме, става ясно от предаването “Историите ON AIR” по Bulgaria ON AIR.
Още по темата

"Данъкът върху добавената стойност е трето поколение косвен налог върху потреблението. Той е внук на акциза и син на данъка върху оборота. Акцизите се наричат „данъци на греха“, защото облагат вредните и луксозни продукти и услуги", казва проф. Румен Брусарски, декан на Финансово-счетоводния факултет на УНСС.

"Идеята за възникване на ДДС е доста стара, вече има над сто години. Първи я прокарал немският предприемач Вилхем фон Сименс. Той е предложил да се смени системата от данък оборот и да се мине на многофазен данък", разказва данъчният консултант Валентина Василева.

Авторът на съвременния данък върху добавената стойност обаче е френският икономист Морис Лорет. През 1952 година той става министър на икономиката, финансите и индустрията. Тогава Лорет прави експеримент за ново облагане върху продажбата на продукти. Идеята е налогът да се начислява на всички етапи в търговията, но да се приспада от всяка следваща сделка и да се плати само на финала – от крайния потребител.

За първи път новият тип данък е тестван във френската колония Кот д`Ивоар през 1958 година. Експериментът се оказал успешен и през 1968 ДДС е въведено във Франция. Първоначално ставката е 16,66 процента. Няколко месеца по-късно е вдигната на 19 на сто, но пък е въведена диференцирана от 6 процента за чувствителни стоки. Днес във Франция стандартната ставка е 20 процента. Използват се и две две по-ниски от 10 на сто за лекарства, пътнически транспорт, входни такси за културни, спортни и развлекателни събития, хотели, квартири, ресторанти. С 5,5 на сто се облагат храните и книгите, включително и електронните. А свръхнамалена ставка от 2,1 процента се прилага за вестници и други видове фармацевтични изделия.

"В световен аспект ДДС е възприет като най-ефективният начин за облагане на потреблението. От скоро той се прилага и в държавите от от Персийския залив. Изследователите на този данък са наблюдавали, че най-често държавите са започвали с няколко намалени ставки и с многобройни изключения от облагането с ДДС. След това с течение на годините са се опитвали да намаляват диференцираните ставки и изключенията. Проблемът обаче е, че веднъж дадени е много трудно те да бъдат премахнати", обяснява директорът на Дирекция "Данъчна и осигурителна политика" в НАП Росен Иванов.

Всички държави-членки на Европейския съюз облагат крайното потребление с данък добавена стойност. Според директивата основната ставка не може да е по-ниска от 15 процента, а намалената не трябва да е под 5 на сто.

Към 1 януари 2020 година единствената европейска страна, в която няма диференцирана ставка е Дания. Там облагането с ДДС е 25 процента. С 2 пункта повече е в Унгария. Това е и най-високият данък върху добавената стойност в рамките на ЕС – 27 на сто.

Най-ниско е ДДС-то в Люксембург – 17 процента. Във Великото хецогство се прилагат и две намалени ставки. Едната от 8 процента е за облагането на газа за битово отопление и за електричеството. Втората е свръхнамалена. Тя е за храните, медицинските продукти, книгите, детските дрехи и обувки и пътническия транспорт. Тези стоки се облагат с 3 процента ДДС.

Люксембург е една от петте страни, които са се възползвали и от правото да въведат специална междинна ставка. Размерът ѝ е 14 на сто. С нея се облагат рекламни услуги и материали, както и виното. Най-масовите ставки в Евросъюза са 20 и 21 процента. ДДС от 21 на сто има в – Белгия, Чехия, Испания, Литва, Латвия, Нидерландия. 20 процента е данък добавена стойност в – Австрия, Естония, Франция, Словакия и България. У нас този налог е въведен за първи път през 1994-та година. Тогава ставката е била 18 на сто.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


136
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
34
10
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
ДДС е най-честния капиталистически данък, но българите са прости и го опорочиха.
33
2
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Този данък по мои наблюдения е за да кара хората да водят двойно счетоводство в противен случай ще са принудени да фалират.
32
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Сигурност, образование, здравеопазване - в окаяно състояние в целия свят. Само за богатите които не плащат данъци или плащат данък дивидент 2-5%, а бачкатора плаща 70-80% на държавата от това което изкара.
31
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Може ли договор да не се спазва?
30
0
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Този данък не е никак нов за капитализма. Германия и Франция още от 50 те го въвеждат. Въпроса е че у нас всяка една практика се опорочава и в крайна сметка ефект няма а и държавата е ощетена, за сметка на фирми, олигарси и тн като няма контрол
29
1
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До АнонименДанъците са съществена част от договора на гражданите с държавата. Държавата ни осигурява определени неща, от които имаме нужда (сигурност, образование, здравеопазване...), а ние плащаме данъци.Аз не си спомням да съм подписвал дововор с държавата. И дори и да има - ако държавата не го спази и пътищата, училищата, сигурнота, здравеопазването е в окаяно състояние - тогава трябва ли да плащам данъци по неспазен договор?
28
4
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
"Акцизите се наричат данъци на греха, защото облагат вредните и луксозни продукти и услуги", казва проф. Румен Брусарски...===Професоре, дрънкал сте глупости. ДДС се налага върху ВСИЧКИ стоки, дори лекарства, книги, всички видове храни, и т.н., както и върху всички продукти от първа необходимост. Това ли са "вредните и луксозни продукти и услуги"? Откъде ги намирате такива професори?
27
5
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
по времето на лошата римска империя българите (траки по това време)са плащали 1-3% данък.По време на лошата османска империя българите са плащали от 10-25% данък.А СЕГА по времето на на добрата Американска империя българите плащат 50-60% данък.Вие си преценете дали сега сте роби или ние.
26
9
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Бяхме сред 30те най-развити икономики в света 70те години, така прогресира държавата за 30 години социализъм. А при демокрацията след 30 години България е в тотална разруха. Но както са казали някакви източни мъдреци - два пъти в една река не може да се изкъпеш, социализмът не може да се върне, а демократичната мизерия ще става все по-жестока и народа все победен и ще работи като скот за препитанието си.
25
0
 
8
 
! Отговори
Ако си преди 3 години
купя тивилизур за иляда лева, двеста от тях реално отиват за д-та.......ей туи е дедисето, адски много пари се събират в тая д-ва, а насреща дедов с брада.
24
2
 
3
 
! Отговори
Землянин преди 3 години
Предлагам на земята да ни дойдат от некъде едни хора, които не крадат и тях да си ги избиреме за политици и те да не крадат и по цялата Земя да се премахне ДДСто!
23
4
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Данъците са съществена част от договора на гражданите с държавата. Държавата ни осигурява определени неща, от които имаме нужда (сигурност, образование, здравеопазване...), а ние плащаме данъци.Само че, аз не помня да съм се договарял с държавата да имам мафиотско управление, рекет и столетие на ромското включване.
22
0
 
16
 
! Отговори
Фърфуй преди 3 години
Без данъци - няма как да има бирници. Без гладни борници не може да има беден народ. А без беден народ няма как да има богати.
21
1
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Държавата спокойно може да функционира и да просперира без почти никакви данъци. Спокойно може да се премахнат всички други акцизи и данъци и да се остави само 5-10% ДДС върху всички стоки и услуги. Да, но тогава няма да може да се краде. Няма да има остатъци и излишъци. Системата ще функционира при максимална ефективност без никакви утечки. Няма да има големи администрации, и раздути министерства. Ще трябва и да спрем колониалните си данъци.
20
4
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Защо да плаща търовеца, това е данък за купуване на стока, а не за продаване. Търговеца продава и плаща данък печалба.
19
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Приятели, хайде кажете сега приятели, като дойдат изборите кого ще си избем на мястото на омразните ГЕРБ и Бойко Борисов, хайде приятели, кажете кого ще изберем?
18
0
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Потребителя плаща, търговеца не плаща. Или ако е хотелиер плаща 8 процента евентуално.Една корумпирана в бг схема. Плащаме на Боко пълното шкафче
17
0
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Еми нали станааме капиталисти, навсякъде при капитализма има ДДС, въведен е най-първо във Франция през 1954 година. Капиталистът не обича да плаща данъци, има пари и може да си купи политици и да не плаща, а държавата трябва да строи училища, пътища, болници - иначе революция и размирици, а пари от къде - ами от къде - от бачкаторите, ето от къде - искаа да си купи нещо бачкатора, добре, но дай 22% от стойността на държавата, иначе не може да купуваш храна и каквото и да е.
16
0
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Чекмеджета лесно се не пълнят...
15
4
 
20
 
! Отговори
българин преди 3 години
ДДС то е един измислен данък.На " демократичните правителства" след 1989 г Който никой до днес Не знае къде отива! През социализма такъв " данък" НЯМАШЕ! И държавата и без НЕГО Прогресираше!-:) Ама нали днес е " демокрация"! Та ни НАВЕДОХА с всякакви " демократични" данъци! И можеш ли да се оплачеш днес пред някого за нещо?! НЕ! А уж е " демокрация"? Да бе! Ама друг път! По лошо е днес И от социализма!-:(