Достатъчни ли са мерките срещу COVID? 50% казват "Да", 30% искат по-строги

Най-подкрепяната мярка е тази за носенето на маски
19 ное 2020 14:10,
137
Достатъчни ли са мерките срещу COVID? 50% казват "Да", 30% искат по-строги
Снимка: БГНЕС

Близо 50% от българите са на мнение, че мерките срещу разпространението на COVID-19 са достатъчни, сочат данните от проучване на "Тренд". Задължителното носене на маски на обществени места среща най-голяма подкрепа.

През ноември българите се чувстват по-сигурни за работните си места, отколкото през пролетта. Регистрират се по-ниски нива на опасения от недостиг на хранителни продукти, консумативи за дома, лекарства и горива спрямо месец април. Отчита се повишаване на делa на хората, които остават без спестявания.

30% от българите смятат, че мерките срещу разпространението на COVID-19 трябва да са по-строги. Сходен дял се е отчитал и през април. През месец май обаче едва 11% са искали по-строги мерки. Това до голяма степен се дължи на малкото случаи тогава и излизането на държавата от извънредното положение.

В демографските разбивки личи, че с увеличаване на възрастта се увеличава и делът на хората, които смятат, че мерките трябва да бъдат по-строги. Впечатление прави, че 39% са тези, които през май месец смятат, че мерките трябва да бъдат по-леки, като през ноември едва 15% споделят това мнение.

Запазване на дяловете по отношение на миенето на ръце като мярка за предпазване от коронавирус се отчита през месец ноември спрямо април тази година – 93% към 92%. През ноември месец се отчита повишаване на дела на хората, които декларират, че носят предпазни маски – 88% към 70% през месец април.

82% е делът на българите, които посочват, че спазват физическа дистанция при общуването с хората, а 14% казват, че не спазват такава. 79% от хората посочват, че избягват събирането с много хора. Като предпазна мярка срещу коронавируса, 37% от хората пият витамини/ хранителни добавки, а 70% използват дезинфектанти по-често.

Делът на работещите от вкъщи през месец ноември е по-нисък от този спрямо април - 18% спрямо 35%.

В проучването е изследвано мнението на хората спрямо различни мерки, които държавата е въвела или се обсъждат. Отчита се повишаване на подкрепата по отношение на задължителното носене на маски - 76% през ноември спрямо 64% през месец април. Същевременно се отчита намаляване на подкрепата за затваряне на всички ресторанти, барове, фитнеси и други места, в които се събират повече хора. 36% от хората подкрепят тази мярка през месец ноември, докато през април този дял е 82%.

По отношение на широко коментираната тема със затваряне на детски градини, училища, университети, то 31% подкрепят затварянето на университетите, а 51% са на противоположното мнение. Да се затворят училищата изцяло за ученици от 1 до 12-ти клас среща подкрепа от 28%, а 57% не споделят това мнение. Детските градини и тяхното затваряне са съответно с 25% обществена подкрепа.

Особено ниски нива на подкрепа се отчита по отношение на забрана на гражданите да се разхождат в паркове и градини, забрана за пътуването с автомобил извън града, в който живеят, да се излиза от дома само с декларация за причина за излизането.

Едва 12% от българите смятат, че трябва да се забрани на гражданите да излизат от дома си с изключение на ходене до магазин, аптека или до работа. Този дял през април срещаше подкрепа от 55% от българите.

26% от българите посочват, че ще се ваксинират, а 45% не споделят това мнение. Не се отчита особена динамика по отношение на възрастта на хората. Жените са по-колебливи в решението си спрямо мъжете.

Спад в опасенията спрямо месец април се отчита сред българите по отношение на недостиг на хранителни продукти (25% през ноември спрямо 42% през месец април), консумативи за дома (20% спрямо 33% през април), горивата по бензиностанциите (15% през ноември спрямо 25% през април). По отношение на лекарствата, то 41% имат такива опасения през ноември, а през април половината от българите са имали такива опасения.

През ноември българите се чувстват по-сигурни за работните си места спрямо април. Липса на опасения за работните си места имат 35% от хората през ноември, докато през април делът е 25%.

Увеличил се е значително делът на хората, които посочват, че нямат спестявания – 42% през ноември спрямо 24% през май. Намалели са дяловете спрямо предходните изследвания на хора, които декларират, че един или повече месеци могат да изкарат със своите спестявания, ако са без доходи.

Запазват се високи дяловете на хората, които посочват, че повечето време прекарано вкъщи влияе отрицателно върху общото им физическо и психическо състояние – 45% през месец ноември спрямо 52% през май и 47% през април. Едва 6% посочват, че повечето време вкъщи влияе положително върху общото им физическо и психическо състояние.

Намалял е делът на хората, които смятат, че в по-кратък срок ще се върнем към нормалния си начин на живот спрямо месец май тази година. Значително увеличаване на дела на хората, които не могат да преценят - 30% спрямо 9% през май. За 28% от хората ще бъде необходимо повече от една година, за да се върнем към нормалния си начин на живот.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


137
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
62
5
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Еб.. Си май..., стоя фалшив ковид
61
4
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
ЛЪЖЛИВИ НОВИНИ...КАКТО ОБИКНОВЕНО.
60
9
 
11
 
! Отговори
Там преди 3 години
Гробищата са пълни с философи и не вярващи...
59
6
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Най-големият цирк ще е ако почне война и пуснат газ. Тогава 30% ще са за носене на противогази, а 50% против, защото запотяват очите и ще се блъснеш с джипа в дирек. Това, обаче няма да има никакво значение защото няма да има противогази.
58
4
 
11
 
! Отговори
Ясно боклуци преди 3 години
Все още в гр.транспорт в София има гадни селяни и ц. гани който не носят маски, това трябва дасе спре иначе ще страда ме много.
57
5
 
9
 
! Отговори
очаквано преди 3 години
кви мерки бе ? ше видите кво ше стане по празниците декември - януари като стадото се юрне за свинско и вино ! новософиянците ше са първи по пътищата !!!
56
5
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До АнонименЯпония и Китай затвориха границите си и имаха затворени цели градове които са огнища. В България София е огнище и не е затворена.
55
6
 
8
 
! Отговори
Жоро преди 3 години
Всички искат затваряне, а никой не иска да се затвори сам. Шизофренията е налице.
54
3
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Пенсионерите да се евакуират на Марс - това ще са достатъчни мерки.
53
9
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Кои са тия 30%? В събота , в центъра на София ,аз и още само 10 човека с маски. Останалите юруш, стотици хора бяха наизлязло в хубавото време, все едно няма пандемия,полицаи ,които да глобяват, йок. Какво ми разправят ? Писна ми да говорите за затваряне,защото полицията не си върши работата! Ако глобявайте всеки TЪpan,да сте напълнили хазната и да сте вкарали малко ред в тая дупка на картата на Европа,с индийски манталитет
52
14
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Болниците били пълни? Айде бе, един приятел беше няколко дни в болница с"тежък ковид", първо като си писахме доката беше там, каза че е почти празно отделението, второ пуснаха го, и още на втория ден от изписването започна да тренира в къщи, абсолютно ок си е, но трябва 14 дни да дреме, като мисир в къщи сега, такаче стига сте лансирали колко били пълни болниците и как се мряло, скучни сте вече
51
9
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Защо не се показва каква е ситуацията по болниците, нека хората видят смъртта в очите. Колко души искате да умират на ден 200-300 500, че да направите нещо? Хората сме като овце, не опре ли ножът до кокала си правим каквото ни е угодно.
50
6
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Очевидно не са достатъчни.Населението не може да се научи да носят маски.В Япония и Корея живеят 170 милиона а има по-малко заразени и болни отколкото в БГ.Всички носят маски.Не правят нищо кой знае какво. В българия не искат да носят маски и после защо има толкова болни ?
49
7
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Мерките трябва военно положение както в март- май. Маските помагат но малко.
48
16
 
10
 
! Отговори
Богоизбран преди 3 години
В Швеция ще имат икономика след всичко и реално ще пострадат най-малко хора. В Беларус живота и просперитета си върви. В Северна Корея всичко е нормално. В Китай бележат икономически ръст и вирус няма от половин година вече. Има Азиатски държави, които през цялото време не са взимали мерки и нямат никакви последствия. Случайности на тази планета няма. Води се предразпределение в световен мащаб. Овцете още не могат да вмъкнат. Запада изгуби и продължава да потъва. Изтока ще води света вече.
47
6
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Проучванията са едно, но деиствителноста е коренно различна Болниците са пълни, моргите са пълни, хората почнаха да падат и умират на стълбите и входовете.
46
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Според мен болните трябва да се съобщават след преглед от доктор а не след направен тест.Така ще е коректно.
45
7
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Тия дисциплинираните на запад, със строгите мерки, защо бият рекорди в последните дни? Питам само.
44
2
 
4
 
! Отговори
Мангъсарович преди 3 години
"Достатъчни ли са мерките срещу COVID? 50% казват "Да", 30% искат по-строги"===А останалите 20% си спазваме тихомълком мерките и си поркаме :)))
43
6
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Вирус с мерки не може да се пребори.