В пандемията: Спираме да плащаме задължения заради страх от бъдещето

Експерт: Най-добре е да предоговорим дължимото с кредитора си
Обновена: 2 дек 2020 11:00 | 2 дек 2020 11:00, Веселина Йорданова
57
В пандемията: Спираме да плащаме задължения заради страх от бъдещето
Снимка: Dnes.bg

Има пряка връзка между епидемиологичната обстановка и готовността ни да плащаме, каза Райна Миткова–Тодорова, председател на Асоциацията на колекторските агенции.

Факторът е най-вече психологически и е свързан със страх от бъдещето, уточни тя пред БНР

"Тънката линия, която намирам, е не толкова икономическа - не отричам, че такъв фактор съществува, но по-скоро психологическа. Голяма част от потребителите са изключително притеснени за бъдещето си - дали ще имат работа, дали ще имат финансовите възможности, на които са се радвали досега, и предпочитат до голяма степен да поспестят и потреблението си, а и от някои от сметките. "Бели пари за черни дни" - ние си имаме тази поговорка и в такива извънредни, трудни времена това важи особено много. Българите обичаме да спестим някой лев", каза Райна Миткова-Тодорова.

Задълбочаването на коронакризата забавя плащанията по финансови задължения, стана ясно преди дни от данни на фирма за събиране на вземания. През ноември делът на хората, които не могат да обслужват дълговете си, е нараснал над два пъти в сравнение с февруари.

От колекторските фирми съветват потребителите да правят дори минимални плащания, но да не спират да обслужват задълженията си. Има гъвкави схеми, отстъпки и инструменти за договаряне с кредиторите, за разсрочване на вземанията, за получаване на гратисен период, припомни Райна Миткова-Тодорова.

Ако длъжник е в затруднено положение и не може да изплаща задълженията си, най-добре е да обсъди това със своя кредитор, препоръчва тя.

"Да предоговорим, да постигнем по-добри условия. Това е възможно. Ние проявяваме и гъвкавост, и толерантност за тези случаи, защото искаме да постигнем добро решение и за двете страни. Последните месеци съвсем ярко показаха, че като потребители вече сме много предпазливи дали ще ползваме някой финансов продукт. Предпочитаме много повече да живеем със собствени средства, отколкото назаем", коментира Райна Тодорова.

Ключово е от тази криза да излезем не със страха, а със съзнанието, че когато разчитаме разумно финансите си, кризата няма как да ни уплаши, подчерта още Райна Миткова-Тодорова.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


57
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
6
1
 
24
 
! Отговори
ЕДИ КОЙСИ преди 3 години
НЕ СИ ДАВАЙТЕ ПАРИТЕ ЗА ГЛУПОСТИ
5
2
 
21
 
! Отговори
СПИРАЙТЕ ДА ПЛАЩАТЕ! преди 3 години
ТОЧНО ТАКА - Спирате и чакате срока за ДАВНОСТ и ВАШИТЕ ЗАДЪЛЖЕНИЯ ОТПАДАТ по ДАВНОСТ !!!
4
2
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Нормално е, сега всеки трябва да има пари кеш, недай си боже да се разболее някой, САМО срещу пари ще лекуват теб или близките ти !
3
9
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
невярна информация глупостите и лъжите на ..
2
4
 
21
 
! Отговори
ааа не бе преди 3 години
Много ясно, защо да си платим сметката към ТЕЦ, ВЕЦ, АЕЦ днес, като утре може и да сме гушнали чимшира?
1
3
 
39
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Да спрем и здравните и пенсионни осигуровки, т.е. да спрем да изхвърляме пари през прозореца