След 10 г.: В някои професии всеки втори българин ще страда от бърнаут

Най-потърпевши са професиите, свързани с физически контакт
19 яну 2021 14:51, Анисия Иванова
53
След 10 г.: В някои професии всеки втори българин ще страда от бърнаут
Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

Тенденциите за разпространение на емоционалното прегаряне ("бърнаут") в България не са много добри. На този етап са изследвани професии, в които преобладават физическите контакти, като данните показват, че почти всеки трети от анкетираните е засегнат в една или друга степен от бърнаут. С тези темпове и този стрес вероятно след 10-тина година всеки втори българин, практикуващ подобна професия, ще бъде обект на синдрома на емоционалното прегаряне. Това заяви Томчо Томов, ръководител на Националния център за оценка на компетенциите към Българска стопанска камара, в предаването "Бизнес старт" с водещ Живка Попатанасова.

"Диагнозата "бърнаут" много трудно може да се постави рано и обикновено става забележима в по-напредналите й стадии, когато за съжаление вече страдащите се нуждаят от терапии и/или медикаменти. Признаците на емоционалното прегаряне еволюират от нежелание да се срещаш с други хора, емоционална самоизолация, висока умора от лични контакти и отдръпване от собствени интереси и раздразнителност във взаимоотношенията", обясни Томов.

По думите му бърнаут постепенно намалява продуктивността и ефективността на засегнатото лице - опусташава те душевно, започваш да изпитваш епатия и безволие.

Въпреки че бърнаут не е класифициран като заболяване от СЗО, някои скандинавски държави и Великобритания са му поставили подобно обозначение, за да могат да бъдат взети превантивни мерки и съотвените здравни системи да са способни да предпишат нужните медикаменти в по-ранен етап, добави той в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.

"Към момента няма данни как дистанционната работа се отразява на разпространието на синдрома на емоционалното прегаряне, но на база доброволни проучвания става ясно, че при служители, които са изпитвали първоначални признаци преди пандемията, промяната в работния процес е допринесла за тяхното задълбочаване", обясни Томов.

Той поясни, че най-потърпевши са тези, които практикуват високооборотни професии, свързани с физически контакт като журналисти, лекари, юристи и т.н.

"Дистанционната работа, което е промяна в работния процес, неминуемо се оказва повод за по-високо напрежение, подбужда съмнения относно професионалното развитие и в някои случаи смесва личното с професионалното", каза още експертът.

По отношение на мерките, които могат да бъдат взети от дадения работодател, гостът посочи, че от страна на ръководството на дадената организация трябва да бъде обяснено по подходящ начин на всеки служител, че работата от дистанция е новата реалност.

"Небходима е промяна в подходите на "Човешки ресурси", като бъде създадена нова виртуална вътрешна култура, целяща сътрудничество и ангажираност. Служителите от дистанция понякога могат да се почувстват недостатъчно информирани и изолирани от самата компания. Затова ръководството не трябва да бъде единствено фокусиран върху присъствие и работно време, а и върху крайните резултати на служителите, насърчавайки ги, когато е уместно.", каза още гостът.

"Общуването очи в очи не може да бъде заменено, хората са социални същества, имат потребност от постоянен физически контакт и да попиват знания от своите колеги", коментира Томчо Томов, добавяйки, че поради тази причина подходът на работодателя трябва да бъде диверсифициран и когато е възможно индивидуален.

Целият разговор може да видите във видеото.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


53
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
28
4
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Анонимен "...Над 55 съм и съм пълен с идеи, младите колеги не могат на малкия ми пръст да стъпят..."Е, те т'ва е типично! Ако използваме превода на "burnout в нашия език, напълно си "изпушил". Изгорял ти е чипът, но не се усещаш!
27
0
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Бърнаут е когато години правиш едно и също и очакваш различен резултат,обикновено по-голям,въпреки,че си зациклил.
26
1
 
21
 
! Отговори
София-2 преди 3 години
Това, което помага в такива ситуации е: активно движение, разнообразие, спорт, туризъм, домашна животинка. Абе, като цяло всичко, което може да те откъсне от това да мислиш за работа.Повярвайте ми, не е състояние, в което искате да изпаднете. Защото после идването "на себе си" е доста трудно, а за някои дори невъзможно. А посегнеш ли към алкохол и наркотици, всичко тръгва рязко надолу.
25
1
 
25
 
! Отговори
София преди 3 години
Бърнаута е нещо нормално за т.нар. инвеститори дето идват на наша почва и имат нереални очаквания спрямо това, което предлагат насреща. И мениджмънта да закрепи бройката служители, за да може бизнеса да крета, наема куцо, кьораво и сакато, само и само работата да върви. Бърнаутват онези в екипа, които не са съгласни да работят с хора, които очевидно не стават за тази работа. Това беше и причината да напусна старата си компания, с надеждата, че в новата ще е по-различно - уви, същото е. Навсякъде
24
3
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
до 21Еми не е така.Може и една най-обикновена касиерка да го хване,нищо,че работи на смени.Същото е с шофьор от градския.По-скоро монотонната една и съща работа,която е свързана с отговорност е причината.
23
0
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Класически Бърнаут е ситуацията в България! През тези 31 години се похаби много обществена енергия,по-голяма част от хората вярваха,нещата могат да придобият нормални измерения,но уви...комунизмът се завърна в най-лошия си вид!
22
2
 
13
 
! Отговори
Сифилисчо преди 3 години
Откак съм хоум си вземам 3700 без да ходя по офиси. Много си ми е добре даже. Бърнаута ми ставаше като трябваше да ходя в метрото и после по центъра да се движа.
21
2
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Бълнаут не хваща онези,които ходят на работа единствено за да могат да приживяват!подобно болестно състояние е характерно за онези,които търсят смисъл в своята работа,които имат идеи,които работят и очакват нещата да се случат,но къде поради малоумието на шефовете,къде заради тъпотията на системата и статуквото ,нищо не се получава,а и няма подобна надежда!
20
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
За да не седи Бърни отвън пийте седатив!
19
1
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Анонимен15Изкарва ги от равновесие защото едни работят, а други лежат. Ако работата в хоум офиса ти се е увеличила, значи вършиш и работата на някой друг.
18
16
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
"бърнаут" е измишльотина на психолозите, за да си намират работа. Над 55 съм и съм пълен с идеи, младите колеги не могат на малкия ми пръст да стъпят, имам желание да работя и да реализирам идеите си.
17
2
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Познавам един свестен пич,който работи в голяма международна компания за доста добра заплата 7-8 000 лв. на месец чисто,без премиите на 3,6,9 и 12 м.Работи вече 10 м. "хоум офис" и направо изтрещя! Тръгна по психолози,закрепиха го,но се кани да си сменя работата!
16
5
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
аз не мога да си афордна да бърнаутвам на уърк, просто съм емоушънъли интелиджънт за такива ситюейшънс...ай тейк кеър
15
3
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Така нареченият "хоум офис" е наистина нещо отвратително. Сигурно е приятен единствено, ако съществува като опция за един ден в седмицата.Но когато продължава с месеци, може да изкара от равновесие и доста спокойни по принцип хора.Естествено на никой не му пука, че хората страдат психически, а в лудниците няма места и преди ковид.
14
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
jitie i stradanie...
13
0
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
ПАСЕТИ СИ КОЗИТЕ НА СЕЛО И СИ ГЛЕДАЙТЕ РАХАТЯ . СТАНА СТУДЕНО НЕ Е ВРЕМЕ ЗА МЪЖЕ
12
2
 
5
 
! Отговори
до Анонимен 123 преди 3 години
Ами добре, преведи "локдаун" на български.
11
0
 
19
 
! Отговори
Перниканец преди 3 години
Българина за пари е готов на всичко...дори и да работи.
10
1
 
28
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Като човек, преминал през това, знам какво е. Усещането е ужасно и, за съжаление, не се излиза от това състояние напълно. Променя те като човек и вече не си същия, на каквито и терапии да ходиш и каквито и медикаменти да ти дават. Апропо, медикаментите са временно решение и е по-добре да ги избягвате.
9
1
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Така е, понеже на обикновения програмист му възлагат все повече и повече отговорности и няма как човек да няма после PTSD след като на 3 Март в 7 сутринта ти звънят на пожар понеже на някои клиент му се е сбозила системата, а и това без стотинка отгоре.