Двойният аршин в ЕС: Бебешкото ни мляко най-мазно, корнфлейксът без витамини

Проверка установи седем храни у нас с различни съставки
31 мар 2021 07:03, Елка Василева
227
Двойният аршин в ЕС: Бебешкото ни мляко най-мазно, корнфлейксът без витамини
Снимка: архив, БГНЕС

Седем храни у нас съдържат различни съставки от тези, които се влагат в продукти със същата марка в Западна Европа. Това установи ново проучване на Европейската комисия за двоен стандарт при храните, резултатите от което бяха оповестени преди дни.

Адаптираното мляко за бебета например се оказва най-мазно у нас. В зърнена закуска за деца пък липсват витамини, каквито съдържа същият продукт в други държави, пише „Монитор“.

При сравнение на търговската марка Nestle NAN Optipro 2 е установено, че в продуктите, които се предлагат в България, Испания, Хърватия има повече мазнини или 24,2%, спрямо това, което се предлага в Литва, Малта и Полша – 23,6%. В същото време протеинът в адаптираното мляко, което се продава в тези държави, е повече и възлиза на 9,6%. У нас и Испания и Хърватия тази стойност е 8,5%.

Резултатите от изследването на Kellogg's Special K Classic/Original показват, че в състава на зърнената закуска, насочена за България, Чехия, Германия и Словения, не фигурират витамини. А в корнфлейкса, предлаган в Малта и Италия, има витамин В1, В2, В3, В6, В9, В12, D, цинк и желязо.

Анализът установил още разлика в състава на безалкохолните напитки, чипса и инстантно кафе.

Картофеният чипс у нас е един от най-мазните и солени в Европа.

Изследването показа, че съдържанието на мазнини е 35%, а в останалите държави процентът е по-нисък, като най-малко са мазнините в Белгия – 30%. При тестване на вкус родният чипс обаче се оказал най-хрупкав спрямо останалите страни. По този показател на дъното е Словения, въпреки че съдържанието на мазнини е близко до това на продукта, продаван у нас - 34%.

Драстична разлика има и при безалкохолните. Такива са открити в PEPSI на българския пазар. Безалкохолната напитка съдържа гума Арабика, а в останалите страни няма наличие на тази съставка. Обикновено тя се влага в алкохолните напитки за придаване на отлежал и по-мек вкус. Съставката е установена още в две държави - Хърватия и Словения. Данните от изследването сочат, че кока-колата у нас е една от най-калоричните в Европа, като продуктът съдържа 187 калории. За сравнение в Испания калориите в напитката са само 81, а съдържанието на захар е 4,5%. У нас пък сладкото вещество е 10,8%. Най-калорична и с най-много захар е колата в Италия. Там показателите са 205 калории, а захарта е 11,8 на сто. В студения чай Lipton Ice Tea Lemon у нас има 4,5% захар, а в Германия е 4,2%.

Сред изследваните продукти е и разтворимо кафе 3 в 1. Марката е Jacobs 3 in 1 като при българския вариант е установено, че е вложена 17% кафява захар, а съдържанието на инстантно кафе е 10%. При органолептичната оценка е установено още, че кафето, което се предлага у нас, образува повече пяна спрямо това в останалите страни, от които са взети проби.

При прегледа на състава се вижда, че в българския вариант има малтодекстрин, което е полизахарид, използван като хранителна добавка. Той се произвежда от нишесте чрез частична хидролиза и обикновено се среща като кремаво-бял хигроскопичен прах. Малтодекстринът е лесно смилаем, абсорбира се бързо като глюкоза и може да бъде умерено сладък или почти без миризма. Действа като подобрител на вкуса, но е отричан от много диетолози и хора, които водят природосъобразен начин на живот, като изкуствен продукт с липсващи публично оповестени изследвания за неговото действие. Експерти го слагат редом до аспартама като вредно вещество за здравето.

Резултатът от изследването на кафето сочат, че в Германия има по-малко кафе - 8% и повече захар – 54%, а Естония, Хърватия, Унгария, Литва и Словакия това съотношение е съответно 15% и 62%.

Изследването е второ поред, първото беше през 2018 година. Тогава бяха избрани 113 продукта и беше направен анализ по съдържанието на етикета, коментира изпълнителният директор на Асоциация „Активни потребители“ Богомил Николов пред „Телеграф“. То се осъществява от Джойнт рисърч център, което е изследователското звено към Европейската комисия и на темата двоен стандарт. Последното проучване включа 20 от тези храни, които са избрани с гласуване от контролните органи в страните членки. Тоест същите продукти са тествани втори път само, че първото проучване изследва съдържанието на етикетите, а при сегашното се прави по сензорен метод, тоест от експерти по вкусови тестове. От изследваните 20 продукта, при 10 има значителни различия. Изводът на ЕК е, че нямо ясно различими географски признак на различията при продуктите.

При крем сиренето Pfiladelphia (Филаделфия) не са установени сериозни различия между това, което се предлага у нас и в другите държави. В състава на продукта, продаван във всички страни, обаче присъства дъвка от рожкови или добавката Е410 Това е вещество от естествен произход. Според информацията в Уикипедия тя не се разпада в тялото. Смята се, че е напълно безопасна за хората, поради което употребата й в хранително-вкусовата промишленост е разрешена в много страни, включително Русия. Дори използването й в производството на бебешки храни е позволено.

Въпреки това, дъвка от рожкови може да увреди здравето на тези хора, които страдат от индивидуална непоносимост към този стабилизатор. В допълнение, без последици за здравето, един възрастен може да консумират не повече от 20 мг на 1 кг тегло на ден като тази норма е установена от лекари.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


227
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
122
5
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Аз не мога да разбера, за едни българи дето с лекуват срещу Корона вирус с лекарство за крастави овце, какво значение има качеството на млятото или на пепсито??
121
1
 
9
 
! Отговори
баба мара преди 3 години
за лошата храна няма доклад от сащ ама за правата на обратните и индицитеима я стига с това англосакс лицемерие че ми писна нали от сащ доиде подаренатаи отровна царевица в началото на 90 години
120
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До ЧичоЗа какво говориш?
119
0
 
8
 
! Отговори
Чичо преди 3 години
Всичко разбрахме,само не разбрахме кой произвежда тези *** и КОЙ разрешава да се внасят в България.Не очаквайте от българина да направи информиран избор на храна в големите вериги.70% от хората не четат етикети.Пазаруват като за последно,количките пълни догоре със всевъзможни бок....ци.
118
0
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Те ако проверят българските храни може да им прилошее ;)
117
0
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Анонимен 124Много ясно!Само виж количеството на купуваните т.нар. "готови салати", мазни извращения с какво ли не вътре, но се купуват масово. Безалкохолни, чипсове, вафли и какви ли не гадости.
116
0
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Проблема е основно в културата на хранене. Ако тези храни не се купуват то или ще им променят качеството или ще изчезнат от пазара. Отидете в първият Кауфланд и вижте съдържанието на количката на масата българи и ще разберете, че пазар за всякакви *** има.
115
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До АзззА вие защо купувате от "големите марки"?Зашо не купувате от производителите?
114
5
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Бай ИванНие ядем демокрация и ценности. Жалко, че вие нямате достъп до тях, а вместо това ядете Путинизъм и русофилия.
113
2
 
9
 
! Отговори
Аззз преди 3 години
Могат да си го позволят, защото в другите страни институциите работят, а в България всеки си прави каквото иска. Те ако знаят, че ще ги разкатаят, няма да си го позволяват. Иначе цените тук в лидл и на запад в лидл горе долу са едни и същи :) правят си хубав марж на наш гръб всичките големи марки
112
4
 
10
 
! Отговори
Бай Иван преди 3 години
Яжте демокрация и евроценности и не ревете ;) !!!
111
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Аз не разбрах, за какви "качествени храни" реват другарите, когато в статията става дума главно за чипсове, кола и сирене крема?
110
3
 
3
 
! Отговори
Забравхте! преди 3 години
За двойния аршин в СССР -купуваха от нас на смешни цени, а на нас прадаваха на завишени!
109
1
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Какво само драскате тука, щом има факти осъдете копелдаците да плащат многоцифрени суми на ощетените държави,нали има европейско законодателство,защита на потербителите и т.н. или всичко е проформа както винаги?!
108
3
 
5
 
! Отговори
Накратко преди 3 години
До КОНСТАНТИНОВЕдинствените който са искали да направят колония България са комунистите.Даже и СССР не са ни искали ,толкова ви е било умствения багаж.
107
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До КОНСТАНТИНОВКой ви е лишил от каквото и да било?Ти въобще нясно ли си, че в България ДОВОЛНО се произвеждат качествени храни?Това, че вие не си ги купувате, е съвсем отделен въпрос.
106
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До ЕвропеецБългарите могат и даже доста се възползват от тях.Некадърните да "прилагат ЕС" са русофили - по обясними причини.
105
1
 
5
 
! Отговори
Оффф преди 3 години
До АнонименАбе какви нови технологии през СИВ какви 5 лева.Всичко беше крадено от запада.Я кажи някоя нова технология измислена въобще по времето на СИВ ,независимо от коя страна.хахахаха.А сетих се Тетриса.Или може би чушкопека.Стига си хвалил нещо което е фалирало от некадърност.
104
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Анонимен 110"По времето на СССР когато бяхме в СИВ имаше обмяна на опит - тоест ако някой развие нова техногия я преодставяше на другите, и всички я получаваха моментално."Я пак?И къде ти е технологията за производство на крушки като ОСРАМ? Къде ти е технологията за производство на самолети МИГ?
103
5
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
По времето на СССР когато бяхме в СИВ имаше обмяна на опит - тоест ако някой развие нова техногия я преодставяше на другите, и всички я получаваха моментално. А защо сега в ЕС западите компании като Мерцедес, БМВ, Сименс, БОШ не предоставят новите си технологии на България за да се развива и да произвежда сама стоки вместо да ги внася от Германия. Брюксел защо не ги задължи да ни предоставят технологиите си, както нас ни задължава да спазваме техните производствени стандарти? Защо задълженията са едностранни само за наша страна?