"Гардиън": България спасява икономиката за сметка на човешките животи

Страната поставя икономиката пред поколението на най-уязвимите граждани
20 май 2021 16:38, Ния Христова
349
"Гардиън": България спасява икономиката за сметка на човешките животи
Снимка: БГНЕС
България е фокусирана върху защитата на икономиката, а не върху спасяването възрастните хора от COVID-19. В крайна сметка няма да постигне нито едното, нито другото. Това пише в своя статия в."Гардиън", озаглавена "Поставянето на икономиката над етиката е мрачна стратегия за ваксинация - България показва защо", пише БГНЕС.
 
"Април завинаги ще остане в паметта ми като месец на болезнена несправедливост: тогава си направих първата ваксина срещу Covid-19 във Великобритания, а неваксинираният ми баща почина от вируса в България" споделя Люба Касова, автор на "Липсващите перспективи на жените в Covid-19" и съосновател на международната консултантска компания за стратегия на аудиторията AKAS (Addy Kassova Audience Strategy)за изданието. 
 
"Аз съм здрава жена на средна възраст. Баща ми беше уязвим 85-годишен мъж с придружаващи заболявания. Имам купчина писма от NHS, които пристигнаха за баща ми от януари, с покана да направи ваксинацията в Лондон, града, за който той замина, напускайки родната си България преди шест месеца. С тъга и безпокойство се чудя защо България не защити баща ми в напреднала възраст, докато NHS на Обединеното кралство положи всички усилия да го направи. Защо аз съм била защитена на средната си възраст, докато около 90% от българите над 80 години не са?"
 
България е малка страна и рядко се отразява от световните новини. Смъртни случаи в страната, свързани с Covid-19, са една малка дюна в пустинята на погубените по цял свят животи. Но предоставя ценен казус, предупреждение за това защо икономическата, а не етичната политика на ваксинация е вредна за всяка икономика, пише „Гардиън“.
 
България е на четвърто място от седемте държави с най-висок кумулативен процент на смъртност в света. В същото време на 4 май здравният министър Костадин Ангелов излезе с гордото твърдение, че "третата вълна на Covid-19 преминава почти незабелязано в България", твърдейки: "Нашите медици се справиха".
 
България е една от малкото страни в ЕС, за които Европейският център за профилактика и контрол на заболяванията не публикува данни за смъртността от Covid, свързани с възрастта. В България просто не се прилага "възрастов мониторинг" или може би никакъв за демографски данни.
 
Димитрина Петрова е български експерт по равенство в здравеопазването. Нейните изследвания показват, че българският план за ваксинация, чиято основна цел е да ограничи разпространението на Covid, а не да спасява животи, е изключително несправедлив спрямо възрастните. Според нея в него има неясни цели, но дава приоритет на икономически активното, по-малко уязвимо по-младо население пред икономически неактивното, по-уязвимо по-възрастно население. В България хората над 65 години са в четвъртата група в приоритетните списъци за ваксинация, отстъпвайки, казва Петрова, на "почти всички останали в обществото" - здравната работна сила, учителския персонал, всеки, който участва в "основни дейности в обществения живот". Тази седмица със закъснение правителството обяви, че хората над 60 години ще бъдат приоритетни за ваксинация.
 
"Гардиън" представя за Великобритания картина, която е съвсем различна. Приоритетните групи там са ясно обособени. На първо място целта е да се намали смъртността от Covid и едва след това да се ограничи разпространението му. Първите пет групи, на които се предлагат ваксинации в Англия (с подобен модел в другите британски държави), обхващаха всички над 65 години, като се започва от най-уязвимите. 
 
Петрова прави заключение, че българският план за ваксинация "придава по-голяма стойност на държавния апарат и икономиката, отколкото на живота и здравето на хората" и по този начин "създава неравенство, като не дава приоритет на тези, които най-много се нуждаят от ваксини, а на тези, които вече се възползват от повече мощ и ресурси".
 
"През седмицата на смъртта на баща ми България имаше втората най-лоша смъртност, свързана с Covid в ЕС, докато Великобритания имаше четвъртата най-ниска смъртност в Европа. На 8 април (денят, в който почина), 7% от хората над 80-те години са получили поне една ваксина, в сравнение с около 97% в Англия за същата възрастова група. Месец по-късно цифрата в България беше само 10%. Между февруари и април тази година смъртността за 70- до 89-годишните е била 124,5 на 100 000 в Англия в сравнение с 421,4 на 100 000 в България.", обяснява Касова. "Поколението на възрастните хора в България е жертвано заради икономиката".
 
Ситуацията става все по-лоша, след като правителството омаловажи третата вълна на пандемията, неговата неуспешна ваксинационна кампания и от медиите, които са обвинени, че "не дават достатъчно яснота и разбиране" и не успяват да държат правителството под отговорност.
 
"Животът на баща ми е един от хилядите погубени в България. Той беше на 85, мъж с достатъчно жизненост, който трябваше да има повече време. Смъртта му обаче беше предотвратима. Но политиката на правителството се свеждаше до това, че той вече не е от икономическа стойност за обществото, така че животът му не си струва да бъде спасен", твърди Касова.
 
Подход, който разчита на ограничаване на Covid, а не на спасяване на животи, в крайна сметка се оказва лош за икономиката. Като не защитава най-уязвимите, системата на здравеопазване е застрашена, пандемията се удължава и икономиката буксува още повече. Великобритания, където политиките също застрашиха възрастните хора през първата вълна, коригира своя подход с програма за ваксинация, ориентирана към опазването на животи.
 
"Дали степента, в която правителствата оценяват човешкия живот, е мярка за това колко добре е подготвена една държава за справяне с големи кризи?", пита Касова и заключава: "Склонна съм да мисля, че е така".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


349
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
258
14
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Престъпна е некадърността на мутрите за овладяването на тази епидемия, вкл. и грешката, че не започнаха с ваксинирането на най-възрастните.
257
7
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Доста отдавна стана ясно, че колкото е по-възрастен човека, толкова е по-голяма вероятността да умре, ако се зарази с вируса. Примерно при хората над 80 години умира един на всеки пет заразени. Да чакаме всички да измрат ли, за да правим анализи? Всички нормални държави започнаха с ваксинирането на най-възрастните.
256
3
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Тези велики българки дето говорят против страната си явно не осъзнават че в България нямаше ваксини защото Англия задържаше всичко което произвеждаше като ваксини в страната
255
2
 
19
 
! Отговори
аз преди 2 години
Пълни глупости! колко много направила NHS да защити баща и........... пълни тъпотии!
254
7
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Браво на ковид,че разчисти електората на бкп!
253
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
По официални данни почти 10000 човека починаха от Ковид-19 от началото на годината. От тях над 7500 са хора на над 60 годишна възраст. Голяма част от тях можеха да бъдат спасени, ако първо бяха ваксинирани най-възрастните. Реално починалите са доста повече, но това са официалните данни.
252
10
 
5
 
! Отговори
Спеца преди 2 години
За мафиота Борисов , по-важно е икономиката да му снася златни яйца от рекет , отколкото пенсионерите да оцеляват!Заслужил си е вече 5 смърти присъди!
251
3
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Емигранти като тази донесоха вируса в България.
250
1
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Британските медии са още по-зле и от българските. Там няма нито една статия, която да не е написана за политическа пропаганда. Със сигурност са обърнали внимание на България, за да изпъкнат, че са направили обратното и да подведат публиката си, че някъде другаде е още по-зле.
249
7
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Учудващо е защо мутрите на започнаха с ваксинирането на най-възрастните, както препоръча СЗО!
248
6
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Какви животи, бе? На вечно тръпнещите от някаква заплаха - вирус, химикали, квазиваксини, завърсена околна среда? Нека всеки си живее живота, както си ще.Достатъчно световният фашизъм изтормози света!
247
4
 
21
 
! Отговори
+++ преди 2 години
Алоо пишман емигрантите защо като обявиха пандемия всички се юрнахте в купом към България към "***"?Защото там здравеопазването е платено,а тук ще ви лекуват без здравни осигуровки.За сметка на тези малкото останали в България.И не ми излизайте с номера че пращате пари.Защото къде сте когато настаняваме безпомощните ви родители в старческите домове.И не държавата и политиците са ви виновни,че сте в чужбина.Това си е ваш личен избор и крайно време е да спрете да хленчите и плюете.
246
2
 
16
 
! Отговори
доло итн преди 2 години
Англичаните едва ли ще я забележат тази.Колкото до ваксините, не стана ясно, баща й ходил ли е някъде да го ваксинират и да са го върнали, или просто дава примери колкото да си напише статията?
245
2
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
ИЗКЛЮЧИТЕЛНО НЕМОРАЛНО ПОВЕДЕНИЕ - ДА ИЗОСТАВИ БАЩА СИ!!!
244
2
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
пълни глупости ... в България се живее по-добре отколко в Англия и го казвам напълно сериозно.Не обръщайте внимание на ругателите на родината си, тези са най-нещастни.
243
2
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Защо се дава трибуна на луди хора. Как все България им е виновна на някой хора. На самозабравили се чуждопоклоннизи не трябва да се дава думата
242
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
ТЛП точно, ясно и кратко.
241
1
 
0
 
! Отговори
БРЦК преди 2 години
*** по силен от атомна бомба. Може ли такова глупост.
240
2
 
13
 
! Отговори
Георги преди 2 години
След като баща ти е напуснал България преди 6-месеца, да се върнем малко назад и да погледнем преди 6-месеца дали имаше ваксинация като цяло, че да плюеш?
239
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Зелините коридори бяха за всички и продължават да са!Дали ще се ваксинираш при семеен лекар или свободно няма значение.Дори зелините коридори са за предпочитане,защото отиват само тези които искат ваксина И защо в Британията имаше минимален брой единици с тромбоза,докато в другите страни се правеха експерименти и пуснаха некачествени ваксини?Не може да се сравняват държави производители и държави които чакат ваксини!А като цяло смъртността в Кралството като цяло,не бяхали първи преди ваксинацият