Работещите не придобиват нови знания, а по дигитални умения сме на дъното в ЕС

Към 2050 г. ще имаме най-бързо свиващото се население в трудоспособна възраст в света
126
Работещите не придобиват нови знания, а по дигитални умения сме на дъното в ЕС
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg

Действията на министерствата на труда и социалната политика и на образованието и науката във връзка с нарастващата нужда от придобиването на нови знания и умения, преквалификация и обучение през целия живот не са достатъчно ефективни.

Необходими са трайни усилия за цялостно подобряване на качеството и ефективността на националната система за образование и обучение. Ефективността на процеса зависи не само от публичните власти, но и от нагласите, осъзнатостта и разбиранията на работодателите и самите граждани за значимостта на процеса за учене през целия живот. Това са основните изводи от одита на Сметната палата „Професионално обучение за възрастни“, проведен от януари 2017 г. до края на 2019 г., който е част от паралелен одит „Работна сила 2030“ в рамките на професионалната организация на европейските сметни палати - ЕВРОСАЙ.

Още по темата

Въпросът за преквалификацията е от изключителна важност за развитието на страната. Навлизането на информационните технологии и демографските изменения трансформират пазара на труда и изискват висока квалификация на работещите, която може да се постигне чрез непрекъснато образоване и обучение през целия живот.

Например, дигиталните умения вече са ключови за работната сила. Индикаторите за дигитални умения на ЕВРОСТАТ включват дейности, свързани с използването на интернет или софтуер от лица на възраст между 16 и 74 години в четири области - информация, комуникация, решаване на проблеми, софтуерни умения. По тези показатели България се нарежда на едно от последните места в Европейския съюз. Данните за 2019 г. показват още, че разликата в дигиталните умения между хората от градовете и селата в България е 23 процентни пункта, а средно за Европа е 14 процентни пункта.

При одита е установено също, че през 2019 г. България е на предпоследно място от страните в ЕС по показателя дял на населението на възраст 25-64 г., участващо в образование и обучение. Резултатите на страната ни са близо 6 пъти по-ниски от средните за ЕС, а спрямо водещите страни като Швеция и Финландия - между 15 и 17 пъти.  

Проблемът за постигане на качество на трудовите ресурси се усложнява и заради остаряването на населението. Прогнозите на НСИ показват, че до 2080 г. населението на България ще намалее с близо 30 на сто, а делът на населението над 65 г. ще достигне до 29,4 на сто. Прогнозите на Световната банка са, че към 2050 г. България ще има най-бързо свиващото се население в трудоспособна възраст в света. Според НСИ населението в трудоспособна възраст (15-64 г.) ще намалее на 2,74 милиона през 2080 г.

Изработени са множество стратегии и програми, изпълняват се различни европейски проекти. Всички стратегически документи акцентират върху необходимостта от учене през целия живот и повишаване на квалификацията и преквалификация на работната сила, но няма увереност за това каква част от работната сила трябва да се преквалифицира и да повиши компетенциите си до 2030 г., което може да окаже негативно влияние върху управлението на политиките за обучение, включително професионалното обучение на възрастни.

В България все още не е изградена напълно системата за прогнозиране на уменията, необходими за пазара на труда в бъдеще. Разработени са отделни елементи и инструменти, които се нуждаят от усъвършенстване.
През периода 2017-2019 г. са направени средносрочни и дългосрочни прогнози за  пазара на труда, но те не съдържат:
 - анализ на очакваните нововъзникващи и изчезващи професии и работни места;
- несъответствията по региони между професионална квалификация и икономически дейности.

Няма обективна картина на специалностите с очаквани дефицити, тъй като има трудности при разработването и актуализирането на списъците на специалностите от професии с очакван недостиг. Те произтичат от:
- ограничения в методиката, тъй като не се обхващат самонаетите лица, лицата по служебни правоотношения и осигурените в специалните ведомства; не се отчита и броят на лицата с квалификация от центровете за професионално обучение;
- липсва информация и официални анализи за професиите на бъдещето в България;
- липсва информация за специалностите, значими за икономическото развитие на страната, в т.ч. на регионално и секторно ниво;
- министерствата и работодателските организации не познават в достатъчна степен на актуалните списъци на защитените специалности и специалностите с очакван недостиг, за да направят верни прогнози.

Планираните обучения за възрастни - безработни и заети лица, финансирани със средства от държавния бюджет и европейските структурни и инвестиционни фондове, се увеличават от 2017 г. до 2019 г. Въпреки това националната цел за 2020 г. за участие на възрастни в образование и обучение не е постигната. Напредъкът по този показател през последните 12 години е незначителен (едва 0,7 процентни пункта), което е индикатор за неефективност на действията по изпълнение на политиката.

Слабото участие на възрастни в учене през целия живот не позволява пълното използване на техния потенциал за посрещане на текущите потребности на бизнеса от квалифицирана работна ръка. Няма такава нагласа сред населението, особено при хората над 50 г. В съответствие с тази нагласа, под 10 на сто, т.е. нисък остава делът на посещаващите курсове за повишаване на квалификацията и професионалната компетентност. Запознатостта с източниците на информация за тях също не е висока.

Основните бариери пред участие в обучения са липсата на смисъл за по-възрастните, на време за активното население и на средства за младите. Допълнителна бариера за най-младите (15-24 г.) е липсата на визия за реализация, а за активното население - липсата на разбиране от страна на работодателите.

В България все още обучението на работниците и служителите, провеждано от работодателите, е по-слабо развито - на практика само в големите предприятия. Необходими са допълнителни стимули за работодателите в микро, малките и средни предприятия, за да включват в обучения свои служители.

Услугите по професионално ориентиране на възрастни в страната се предоставят от множество институции и организации, в т.ч. бюрата по труда и кариерните центрове към Агенцията по заетостта, Центровете за заетост и социално подпомагане, Държавно предприятие „Българо-германски център за професионално обучение“ към министъра на труда и социалната политика и Центрове за информация и професионално ориентиране, лицензирани от Националната агенция за професионално образование и обучение.  Професионалното ориентиране обаче се осъществява по различна методология и правила, без единен стандарт за услугата, което води съответно до разлика в качеството, броя и видовете дейности в нея.

Обученията за възрастни не са използвани достатъчно ефективно като способ за промяна на характеристиките на работната сила и преодоляване на дисбаланса между търсенето и предлагането на пазара на труда.

По-доброто съответствие и ограничаването на недостига на кадри зависи до голяма степен и от ефективността на механизма за финансиране на обучението - квалификация и преквалификация. През периода 2017-2019 г. са прилагани две системи за оценка на програми и проекти за финансиране от държавния бюджет на активната политика на пазара на труда и за включване в Националния план за действие по заетостта, като от края на 2017 г. е предвидено преференциално финансиране на проекти и програми с планирани обучения по търсени на пазара на труда професии и специалности. Предприетите действия са стъпка в правилната посока, но съществуват още предизвикателства като:
- въвеждане на допълнителни критерии за регионалните специфики и националните приоритети;
- разширяване на обхвата и по отношение на обученията, финансирани със средства от европейските структурни и инвестиционни фондове.

Все още няма национална система за наблюдение на прехода от професионално образование към пазара на труда и към по-нататъшно обучение. Не се проследява реализацията на завършилите, както и на лицата след субсидирана заетост, а при проследяване на заетостта на преминалите обучения лица не се отчита доколко е свързана с придобитата квалификация. Всичко това ограничава възможностите за мониторинг и оценка на ефекта от извършваните обучения и ефективно планиране на обученията.

В страната не е изградена цялостна система за осигуряване на качеството на професионалното образование и обучение, като през периода 2017-2019 г. не е издадена и изискващата се със Закона за професионалното образование и обучение наредба за определяне на принципите, изискванията към институциите за усъвършенстване на процесите, показателите, както и условията и реда за измерване на постигнатото качество.

От края на 2017 г. няма и държавен образователен стандарт за управление на качеството в системата на училищното образование, в резултат на което до октомври 2020 липсват нормативни изисквания за процесите за осигуряване на качеството на професионалното образование и обучение.

Сметната палата е дала 23 препоръки на министъра на труда и социалната политика и 26 препоръки на министъра на образованието и науката, които следва да бъдат изпълнени до края на 2022 г.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


126
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
78
5
 
2
 
! Отговори
Марин преди 2 години
Всеки, който има желание може. Има безплатни школи и платформи. Това, че не искат си е техен проблем. Да ходат да берат ягоди и да разправят, че няма такава държава. Ако някой от министерството смята да налива пари в това, то тогава ще станем свидетели на ново източване на нашите данъци.
77
1
 
5
 
! Отговори
Как да го обясня: преди 2 години
Не слушат някой хора огъня, не си говорят с него като с живо същество, не виждат вятъра как рисува снежни картини под лампите, не разбират дървото в гнездото как се е разбрало с птицата и не виждат водата как си играе... Всичко е яж, яж,яж и още и още и още ...
76
2
 
0
 
! Отговори
Значи проблема: преди 2 години
На прасетата е че нямат перспективно мислене и не виждат потенциал в неща които го имат и си казва не си заслужава.Моята позиция е съвсем различна - виждам нещо има потенциал и си блъскам главата как да си добие възможния максимум - може ми отнеме три месеца докато набавя кво ми трябва и .....
75
1
 
0
 
! Отговори
Имам си хоби! преди 2 години
Некой път не успявам, ама някой път и успявам да ти кажа!
74
2
 
0
 
! Отговори
А онова ли? преди 2 години
Като се замислиш няма нищо сложно - ако е онова дето си мисля - първо стоманата е достигнала съвършената си форма, ама отначало не беше - беше груба многосплавна заготовка, начин той няма пари и го прави мислейки си калпаво - да амааа след десет процеса - въглеродно обогатява и гледай по цвят да не повече от 0.7 познава се по цвета и вторично обогатяване с редки метали, но не злато, сребро и. Т.н три различни огъня - нисък, среден ,висок по температура, студено закаляване многократно на ниска т
73
1
 
0
 
! Отговори
Не бе аз ... преди 2 години
Мога ви го обясня по минимум три начина ... Научния начин, метафоричния начин, аналоговия начин или с просто едно изречение .... Тия не ни считат за разумна форма на живот, камо ли за човешки същества с права. Те затова нали да им кажа с още едно изречение, че имам едно право дето с него маменцето ще им разплача:Имам правото да бъда забравен.
72
2
 
0
 
! Отговори
Мое си направим преди 2 години
Един експеримент : Слагаме четирима души - един има уголемена простата, втория има камъни в бъбреците, третия е със стеснен пикочен канал, четвъртия няма никакъв проблем с уринирането. Ние знаем кой с къв проблем има, ама Гайдарски не знае. И най големия майтап, че тоя на 80 години е тоя дето няма проблеми.И останалите са млади .... И питаме Господин Гайдарски айде познай на кой от тези хора му е най-трудно да се изпикае.Тия са луди бе. Или четирима еднакви хора по възраст ама същите проблеми
71
2
 
1
 
! Отговори
Защо ли? преди 2 години
Защо ги мразя толкова ли? Това е опита и една гадна *** долна поговорка: От трън та на глог. От едно зло на по-голямо зло! И голямото зло с страшно лицемерие и подигравка приказва, че той не само не е зло - той е добрия в страшния филм. Моят жизнен опит ми е доказал, че няма добри и зли - има оцеляващи и подлеци. Няква подлост е направил и има тлъст прасешки депозит в банката, аз десет легитимни начина използвах да изкарам един милион и то не за мен. Заради Маминото детенце средния пръст ееее
70
0
 
4
 
! Отговори
НеРазбрал преди 2 години
За какви знания да говорим, като във вузовете приемат с двойки от изпити? Пълна пародия сме на образувание. После чакайте тези двойкаджии да станат ръководни кадри- на какво основание? Закривайте държавата, поне да не се излагаме с тези последни места повече. Станахме за смях при чужденците, после защо ни нямат за нация, ами отговорете си сами.
69
3
 
3
 
! Отговори
До Данъкоплатец. преди 2 години
Колега, разбираем е гневът ти! Но неплащането на данъци си е престъпление и после има и лихви и глоби, а подстрекаване към престъпление - пак е престъпление /дори в морален аспект - подвеждаш хората/. "те" са СИ го измислили!, бе! Единственият легален начин за неплащане на данъци е НАМАЛЯВАНЕ, ОГРАНИЧАВАНЕ на консумацията. Пример: не купуваш горива - не плащаш поне 5 вида данъци., не ползваш "ПЛАНОВЕ" ДГД - операторите, не летим със самолети.другото е глупаво и безсмислено... и андрешков
68
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Естествено , че сме на последните места по дигитални умения. Кога започнаха да навлизат компютрите в училищата? Особенно , сега по време на пандемията си пролича и даскалите колко са зле с техниката, направо трагични. Всеки обаче награбил телефона, пише съобщения, пуска селфита във фейса, но до там. Само където комунистите едно време лъжеха, че сме нация техническа, да- ама не, минали сме покрай техниката.
67
0
 
0
 
! Отговори
Имам право да бъда з преди 2 години
Тоя лозунг излиза от ограничението на никнейма. Много си заухав. "Ред в хаоса" влиза. Нищо не разбираш от Маркетинг и PR. Говориш небивалици. Млъкни или се корегирай.
66
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
как бе, по дигитал... сме OVER the TOP - у наше селУ, даже коча и бика имат Фейс Букиту... и план за данни
65
0
 
1
 
! Отговори
Значи съжалявам ... преди 2 години
Че ви го казвам - ама България можа да похарчи три милиарда за хазарт Васил Божков не плати 500 милиона данъци и да не можете да прежалите две стотинки за метафоричния надпис : Да го набия на Божков и всички като него!" Не ми се вярва!Аз лично картон за цяло левче ще сложа с надписа:Имам право да бъде забравен. С големи букви шрифто изписан красиво и нощно време като светне отвътре лампата става светеща картина с юридически среден пръст за прасетата.
64
1
 
2
 
! Отговори
Данъкоплатец преди 2 години
Спрете да плащате данъци. ДДС-то няма как, ама поне другите. Спрете просто. Наказателна акция. И първия, който ревне, значи е ДДС-ар и трябва да бъде бит като килим на простор.
63
0
 
2
 
! Отговори
Дай по-просто преди 2 години
До Значи нищо не губите - каква е тая кампания "Имам право да бъда забравен"? Ти си делюзионен. Нищо не ти се разбира от тезата. Дай по-просто. Изкажи се ясно и кратко, без дълбоки лакърдии. Никой не е длъжен да вниква в болните ти размисли.
62
0
 
0
 
! Отговори
Един бас: преди 2 години
Хващаме ли се на бас, че ако 50 процента от прозорците в България нощно време от всеки прозорец се чете надписа: Имам правото да бъда забравен. На бас че ще им просветне, на някой от тях не - но на нас да!
61
0
 
1
 
! Отговори
Лустрация преди 2 години
Ще гласувам за ДБ, да направят лустрация. ИТН явно нищо няма да направят - политически импотентни са.
60
0
 
0
 
! Отговори
Значи нищо не губите преди 2 години
Едно листче хартия 2 стотинки, десет секунди да напишеш : Имам правото да бъда забравен", няма да ти взема листчето, нито 2 стотинки. Това е гражданска позиция. Позиция - вие сте престъпници аз не съм съгласен да съм ви съучастник. Искаш ли хванем Еди нас: Кампанията "Имам право да бъде забравен" ще свърши много повече работа от Славотин и всичките ония 240 ненаказуеми хрантутници и не е наказуема.Всеки има хартия и молив вкъщи!
59
1
 
4
 
! Отговори
Ари ве преди 2 години
Няма ли да се появи партия на модерно-мислещи хора. Аман от тия кухи пост-комунистически милиционери. АМАН!