Ученици заработват по 3 000 лева през ваканцията

Работят най-вече като сервитьори, бармани, продавачи, готвачи
18 авг 2021 08:00, Елка Василева
34
Ученици заработват по 3 000 лева през ваканцията
Снимка: архив, БГНЕС

Ученици изкарват по 3 000 лв. през ваканцията. Навършилите 16 години се трудят най-вече като сервитьори, бармани, продавачи и готвачи, показа проверка на „Телеграф“.

Учениците от езиковите гимназии са търсени и като рецепционисти. От Главна инспекция по труда съобщиха за „Телеграф“, че за първите седем месеца на годината е издала 5275 разрешения за навършили 16 години. Най-често непълнолетните лица се наемат за дейности, свързани с хотелиерството, ресторантьорството и търговията.

Бургаските тийнейджъри работят основно в курорта Слънчев бряг през ваканцията. Повечето склоняват да работят на минимална работна заплата от 650 лева плюс процент от оборота. Назначените за келнери, бармани и пиколо пък си докарват допълнително и от бакшиши. За владеещите перфектно езици заплащането скача още. Възпитаниците на Немска, Английска и Френска гимназия могат да работят в колцентровете на аутосорсиг компании с минимална заплата от 1700 лева.

Повечето от учениците в Бургас работят през лятото и за цялата ваканция си докарват по 2000-3000 лева. Най-нископлатени са аниматорите, които изкарват не повече от 350-400 лева месечно, защото работят 4 часа дневно. Предлага се и почасова работа за разпространение на флайери и рекламни брошури. Там заплащането е заковано на 20 лева на ден или по 10 лева за 3-4 часа.

820 разрешителни за работа на непълнолетни деца е издала Инспекцията по труда във Варна, съобщи шефът й Иван Иванов. Наетите това лято малолетни, на 15-16 години, са само 4-5. Във Варненска област логично е през летния сезон те да са най-търсени от работодателите в сезонните туристически обекти. Динамиката през последните години е много характерна, като броят на наеманите непълнолетни се движи в едно и също темпо с това, което беше характерно за 2018 година. През това лято обаче има увеличение, като в началото му броят на подадените заявления беше около 430. След това по време на работа влизат между 20-30 всеки ден, особено когато активно се наемат непълнолетни, поради недостиг на изпълнителски кадри, желаещи да работят в туризма.

Те са ангажирани основно в хотелите в курортите и работят като сервитьори, помощник-сервитьори, пикола, кухненски, търговски и общи работници. Традиционно младежите предпочитат също и работа като викачи, разпространители на флаери, като продавачи на сладолед, безалкохолни, различни сувенири и други стоки на малки сергии в комплексите край Варна. Работят също и като обслужващ персонал в хотели, заведения и плажовете край морето.

Масово кюстендилските тийнейджъри напъват да работят през лятната ваканция в Кюстендил. Те са предимно на 16-годишна възраст, тъй като масово ресторанти и кафенета се проверяват от служители на Инспекцията по труда. „При нас в заведението взехме две деца. Те са на 17 години. Миналата година бяха отново при нас, научиха се на занаят и са едни от най-добрите ни сервитьори. Плащаме им минималната заплата, а бакшишите си остават за тях“, коментира собственик на заведение на пъпа на града. Средно един тийнейджър може да изкара между 800-900 лв. в зависимост от заведението и бакшишите. Отделно от това те получават безплатни безалкохолни напитки и кафе.

„Както и да го смятам аз лично си оставам с чисти по 600 лв. месечно. Това са много пари, помагам на мама и ще имам пари да си купя учебниците и дрехи за новата учебна година“, казва 17-годишната Петя, която е ученичка в Гимназията по туризъм в града. Нейни връстници пък вече са заминали да работят в морските курорти, където има глад за готвачи. „Нашето обучение ни дава тази възможност. Ходим даже и по Кипър понякога. Научили сме да приготвяме много ястия, така направо ни наемат на работа през лятото, знаете, че готвачите са търсени като кадри навсякъде“, разказва и Николета, която ще бъде една от завършващите през месец май.

От ГИТ отчитат, че повечето работодатели спазват законодателните изисквания, свързани с полагането на труд от лица, ненавършили 18 години, пише "Монитор". За тях е забранен нощният и извънредният труд, работният им ден е с намалено работно време от 7 часа, за което им се полага поне минималната работна заплата, и имат право на удължен платен годишен отпуск от 26 дни. Инспекцията по труда не е давала разрешения за работа за лица под 14-годишна възраст, тъй като наемането им е забранено. От ГИТ уточниха, че законът допуска да се дава разрешение по изключение на лица, ненавършили 16 години, но те трябва да имат навършени 14 години. Обикновено тези разрешения се издават на творчески екипи за наемане на талантливи деца – театрални трупи, танцови и певчески състави, кино продукции. Издадените 143 разрешения за лица под 16 г. са най-често за наемане на деца актьори.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


34
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
29
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
За над 30 години нищо не се промени в тази държава,робски,евтин,тежък труд за всички от сърце и в огромни количества..
28
1
 
0
 
! Отговори
Човекът преди 2 години
Такива работници колцентър няма във държавата
27
3
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Работят децата за без пари в тая пропаднала държава.
26
0
 
2
 
! Отговори
У преди 2 години
К'во сте се размрънкали? Да работят е полезно и възпитателно, а левовете са винаги добре дошли. Нашите деца също работеха през ваканциите, даже имаше разни за по-големите студенти преди пандемията. Единственото, което не харесвам е, че няма фиксирана минимална часова ставка, както на много места-прим- 8,5$/час, 7евро/час и т.н. Ние като бяхме млади, също се работеше, бригади и стажове, но за наистина символично плащане. Само веднъж ни платиха добре-на национална бригада-Бургаско
25
3
 
5
 
! Отговори
Христо преди 2 години
За 1700 няма никога да си намериш хора с немски и френски за кол център. Френският започва от 2500 на месец, а немският от 3000 лева.
24
2
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Наборната ми служба мина в Джебел.Когато сутрин ние отивахме на занятия, местните вече се връщаха от тютюна убити от недоспиване и работа.С тях имаше и деца по на десетина години.За тях ни инспекция се е интересувала, нито пари са взимали.
23
2
 
13
 
! Отговори
Факт преди 2 години
200-300-400-650 лева, това е подигравка с труда на тези деца.
22
9
 
2
 
! Отговори
промянатъ преди 2 години
Защо ще им плащат нали са на задължителни комсомолски бригади с указ на президента.
21
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До 112500 лева за стажант са пари, хвърлени през прозореца.
20
2
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Един познат , преди доста години отиде на морето, работи 2 месеца - малко му плащали, смени работодателя и при новия за един месец заработи двойно- и още чака да му ги платят.
19
4
 
28
 
! Отговори
Див капитализъм преди 2 години
Използване на детски евтин труд !!!
18
16
 
12
 
! Отговори
Митьо предприемач преди 2 години
В моя хотел в Созопол съм зел 2 девойки и един амсалак се на по 17 г. Момичетата много ме радват и са палави. Амсалака бачка като вол по 14 часа. Даже ги возя в джипа момичетата и си правят селфита. Догодина смятам само пичета от Тоха на по 16 г. да земам. Дъртите ги мързи и се цупят на 800 лв.
17
3
 
18
 
! Отговори
тези пари преди 2 години
се заработват основно с проституция...СТИГА С ФЕЙКНОВИНИТЕ-ПЛАТЕНИ ОТ ГЕРБАВИТЕ ЧОРБАДЖИИ!!!!!!!!
16
1
 
18
 
! Отговори
:))) преди 2 години
Ама нали в сектор туризъм заплатите бяха под 1к - кой закриля крадците, които не плащат данъци, осигуровки и получават помощи на чужд гръб?
15
1
 
17
 
! Отговори
Док преди 2 години
Или ще е Нeли, или ще е Еллка....цитат - '...Наетите това лято малолетни, на 15-16 години, са само 4-5..." Малолетни според нашето законодателство са лица ненавършили 14 годишна възраст. От 14 до 18 годишна възраст са непълнолетни. Пита се: 1.- редактора ви шизоффренник ли е или олигофффренн? 2.- Сбора на IQ на Нелли и зЕлка дали е повече от 100?
14
3
 
13
 
! Отговори
до 11 преди 2 години
Всъщност ние имахме стажанти-програмисти на 17г при нас по-миналото лято. Миналото пак дойдоха и след стажа останаха като постоянни служители. Плащахме им по 2500лв. на месец докато бяха стажанти, сега доста повече. Та има и програмисти ученици, но са все от СМГ, НПМГ, ТУЕС или други математически гимназии. Имахме и стажант, който спечели злато на международната олимпиада по информатика преди 2г.
13
1
 
16
 
! Отговори
Иван преди 2 години
Кеф за работодателите.Нали държавата им плаща осигуровките.
12
1
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ученик работник в почивка. Пуши цигара, гледа надписа на кутията - "МЗ предупреждава, че цигарите са опасни за вашето здраве" - и се възмущава:- А на лопатите нищо такова не пише.
11
3
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Айде пак почнахте изкуствено да вдигате стандарта на живот!
10
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Като гледам какво е на плота около съдовете за храна нищо чудно защо хората имат хранително разтройство. Такава *** няма на чешмите дори в кафенетата на Столипиново. Как може да се пълнят чашките с крем или сладолед на сантиметри до мивките? На всичко отгоре има един кашон, който няма как да се дезинфекцира. Да не говорим за картофите и другите продукти, които както са донесени от магазина са пльоснати на плота....Мивката е пълна със съдове за миене.Ученичката пълни чашките в тази среда?????