За година: Петролът поскъпна с 35%, а дизелът у нас - с 65%

Няма промяна при налозите, "Лукойл" използва по-евтино руско гориво
23 юни 2022 07:00, Анисия Иванова
193
За година: Петролът поскъпна с 35%, а дизелът у нас - с 65%
Снимка: БГНЕС

Бензинът и дизелът в България поскъпват значително повече от повишението на цената на руския петрол, който основно използва рафинерията на Лукойл в Бургас, показват данни за котировките на петрола на международните пазари. Това означава, че цените на дизела у нас надминаха 3,50 лв. за литър не само заради поскъпването на петрола.

Цената на руския петрол урал на 22 юни миналата година е била 75 долара за барел, а сега е около 90 долара за барел. Това е увеличение само с 20%. Ако вземем средните цени на руския петрол за малко по-дълъг период от време се оказва, че увеличението е по-голямо. Преди година цената му се е движила около 70 долара за барел. През миналата седмица руският петрол урал за момент надминава 100 долара за барел, което е рекордна стойност за периода от август 2014 г. насам. След това цената му се понижава до 90-95 долара за барел. Това представлява поскъпване с около 35% за година. Но дори да направим изчисленията с рекордно висока цена от 100 долара за барел, се оказва, че поскъпването на руския петрол за година е с по-малко от 43%. Това е значително по-малко от повишаването на цените на горивата по бензиностанциите у нас.

Цената на най-масовия бензин А-95 нарасна до средно ниво от 3,37 лв. за литър. Точно преди година тя е била 2,13 лв., показват данни на специализирания сайт fuelo.net. Поскъпването за година е с 1,24 лв. за литър, или с 58%. При дизела повишението на цената е още по-голямо. Средната цена на дизела по бензиностанциите достигна 3,51 лв. за литър, при положение, че преди година той струваше колкото бензина - 2,13 лв. Това представлява увеличение с 1,38 лв. за литър или с 65 на сто, което е значително повече от покачването на цената на руския петрол.

Цените на горивата по бензиностанциите не зависят само от котировките на петрола на международните пазари.

Значителна част от цената се определя от размера на акцизите и на ДДС, които през последната година не са се променили. И преди и сега акцизът за бензина е 71 ст. на литър, а за дизела е 65 ст. на литър. Ставката на ДДС също остава без промяна в размер на 20%. Влияние върху цените на горивата имат и други разходи като например за заплати. Дори през последната година заплатите в бранша да са нараснали, това едва ли е с около 60%, колкото е поскъпването на горивата.

Оказва се, че цените на бензина и дизела в страната са нараснали значително повече от покачването на разходите за производството им, пише "Труд" в свой анализ. През миналата година цената на руския петрол и на петрола сорт Брунт бяха много близки. След войната в Украйна обаче това се промени. В рафинерията в Бургас използват не само руски петрол. Освен това редица търговци внасят горива, които не са произведени в бургаската рафинерия. Цената на петрола сорт Брент сега е около 104 долара за барел, а преди година беше 73 долара. Това представлява увеличение с 42%.

Ако вземем предвид рекордните цени на петрола Брент от 120 долара за барел, които бяха достигнати през миналата седмица, се оказва че поскъпването спрямо миналата година е с 64%, приблизително колкото е покачването на цената на дизела. Но дори всичките горива в страната да са произведени от Брент, отново покачването на цените им не съответства на поскъпването на петрола, защото при акциза, който е съществена част от цената, промяна няма.

Вчера граждани излязоха на протест на площада пред храм-паметника “Александър Невски” в София заради високите цени на горивата. Протестът беше подкрепен от превозвачите в страната. Исканията на протестиращите граждани бяха литър дизел и бензин да струват под 2 лева, а литър газ - по-малко от 1 лев. Точно преди година цените на бензина и дизела бяха съвсем малко над 2 лв. за литър.

България продължава да е страната от ЕС, която все още не е взела мерки срещу покачващите се цени на горивата и галопиращата инфлация, заявиха браншови организации от сферата на транспорта.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


193
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
182
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Основни принципи на пазарна икономика , монополистите никога не свалят доброволно цените, в крайна сметка идеята е да има максимална печалба.
181
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Teo Не е тчно така. Ръста при сорта Брент е много по голям от ръста при сорта Урал. Поради това логиката е, че в България цените трябва да са по малък ръст. Това не е така защото Лукойл е монополист и реално определя цените по не пазарен начин. Бемек спекула
180
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
да благодарим на промяната
179
3
 
4
 
! Отговори
1-н преди 1 година
ами честните от последната година крадат повече от предходните, някой ако има друго обяснение на феномена с цената на петрола и бензина- да го сподели
178
1
 
3
 
! Отговори
Към Патрик преди 1 година
TL:DR - голям си калмук! Зелената сделка има за цел да ни превърне в крепостни селяни, за никакви въглеродни емисии не се борят с никого, летят си с частните самолети, пускат си въглищните ТЕЦ-ове, ти си изхарчи спестяванията за електромобил, с който ще можеш да ходиш единствено на работа - все пак, робите нямат право да ходят другаде! Да не забравиш буустера!
177
1
 
3
 
! Отговори
Teo преди 1 година
Не е точно така. И не е само в България. Същите цифри се отнасят и за Германия, например. А там рафинериите не са руски. Поскъпването на горивата винаги е ефект при непредвидима икономическа среда. Случвало се е и преди, случва се и сега. Интересна е продажната цена на горивата на Лукойл - ако тя не е спомената в анализа, то той губи всякакъв смисъл. И въпросът е къде отива разликата. Защото това е в световен мащаб!
176
0
 
2
 
! Отговори
Пунчо преди 1 година
Тенденциозно заглавие и разбира се *** коментари.Цените на горивата се вдигнаха по цял свят.А за приятелски, неприятелски страни на Русия, ще ви дам пример:Онзи ден пътувах в Сърбия, цената на дизела беше 220 динара, или 3.66 лв.Това в "приятелска" на Русия Сърбия.Та нещо не виждам да ги е стоплило това че са приятели на Путин.Приятелството с е приятелство, сиренето си е с пари.
175
2
 
4
 
! Отговори
Валери преди 1 година
Всичките ревящи и протестиращи как не се сетиха защо дизелът у нас и в още няколко зависими от Русия страни е по скъп от бензина. От години плащаме по скъп дизел а те сега се сетили да протестират срещу правителство от няколко месеца. Да протестират пред руското посолство, от там тръгват високите цени.
174
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
а заплатите поскъпнаха с 0%, балгодарим ти кир40
173
3
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
За година: Петролът поскъпна с 35%, а дизелът у нас - с 65% ----------- благодарение на рубладжията Радев и назначените от него некадърници
172
6
 
0
 
! Отговори
Патрик преди 1 година
Световна тенденция.Да се направи невъзможно и икономически издържано използването на коли с ДВГ.Само така ще оцелее Земята .В ход е отдавна предприета и научно доказана тактика за декарбонизация.Следват електромобилите.Тук във Франция се говори че се подготвя закон при който данък или налог ще се плаща на месец в зависимост от пробега.Вероятно нещо като касовите апарати в магазините свързани с НАП.Това е тенденцията.Колкото по бързо купиш електромобил си на далавера.В БГ това ще дойде по късно
171
9
 
5
 
! Отговори
анонимен преди 1 година
АЙДЕ СТИГА ВЕЧЕ. КАТО, ЧЕ ЛИ САМО В БЪЛГАРИЯ СЕ ВДИГАТ ЦЕНИТЕ НА ГОРИВАТА. ТАКА Е В ЦЯЛ СВЯТ. НО НАЛИ ТРЯБВА ДА ОЧЕРНИМ НЯКОГО СЕ НАДПРЕВАРВАМЕ ДА ВАДИМ СТАТИСТИКИ И ГРАФИКИ САМО И САМО НЯКОЙ ДА Е ВИНОВЕН. ЩО ПРИ БОЙКО ЦЕНИТЕ ДА НЕ БИ ДА ПАДАХА. СЛОЖЕТЕ СИ ОЧИЛА И СИ РАЗЧИТАЙТЕ СТАТИСТИКИТЕ ПРАВИЛНО. КАТО СТЕ МНОГО ЕРБАП ЩО НЕ СЕ КАНДИДАТИРАТЕ И ДА ОПРАВИТЕ ДЪРЖАВАТА МНОГОЗНАЙКОВЦИ.
170
3
 
9
 
! Отговори
до 164 преди 1 година
До хехе=- Не са ти "братушките" виновни в случая, всеки си гледа интереса. Цените са вдигнаха и за братушки и за небратушки на Русия. Виновни са тези дето инсталираха сени-лния в САЩ.
169
1
 
7
 
! Отговори
Въпрос преди 1 година
Taка е и в ЕС и САЩ и Света. Но защо пишете за само една година назад??? Пишете процентите повишение от деня на инсталирането на Байдън. Който остави международните цени в ръцете на Путин и арабите, съсипвайки постигнатото от Тръмп.
168
0
 
16
 
! Отговори
! преди 1 година
Абе яко ни работят!
167
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Дачо Да бе ? Ротшилд ще ти дават отчет ,колко е печалбата .
166
3
 
3
 
! Отговори
Лукойл преди 1 година
До Щерев Ротшилдска ! Не си навирай гагата в еврейската рафинерия ,къртят глави !
165
5
 
9
 
! Отговори
Щерев преди 1 година
само в България рафинерията е руска.. Другите държави изгониха руските ***. Тогава не питайте за цените на горивата..
164
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Важното е че свалихме Герб! Сега всичко тръгна по мед и масло. Утре отивам да си купя шпайкове за да не се лЪзгам.
163
1
 
13
 
! Отговори
Щерю преди 1 година
В Украйна, където има война, горивата са по- евтини!?! Явно в БГ явно всичко в този бизнес е спекула и повод за доограбване на народа...