Почина скулпторът Величко Минеков, баща на министър Минеков

Паметници негово дело има в много български градове
2 авг 2022 14:17, Елка Василева
19
Почина скулпторът Величко Минеков, баща на министър Минеков
Снимка: архив, БГНЕС

Известният български скулптор Величко Минеков е починал часове преди синът му Велислав Минеков да положи клетва като служебен министър на културата. Това съобщи "24 часа", като се позова на Съюза на българските художници.

Величко Иванов Минеков е български скулптор, известен с монументалната си пластика, и общественик, депутат в Осмото и Деветото Народно събрание в периода 1982 – 1990 година.

Роден е на 13 октомври 1928 г. в пазарджишкото село Мало Конаре. Учи във ВИИИ „Николай Павлович“ в София при проф. Андрей Николов и проф. Марко Марков, а завърша през 1954 г. в класа по скулптура на проф. Любомир Далчев. Става член на БКП от 1959 г.

От 1964 г. е преподавател по скулптура в Художествената академия. От 1967 г. е доцент, а през 1975 г. става професор. На следващата 1976 г. е избран за ректор на Академията, който пост заема до 1983 година. По-късно преподава във Великотърновския университет.

Сред учениците му са скулптори като Александър Хайтов, Димитър Борисов, Димитър Найденов, Живко Дончев, Иван Русев, Рая Георгиева, Светлин Николов, Спас Киричев, Христо Харалампиев. От 1976 г. е зам.-председател на СБХ.

Минеков е участник в близкото лично обкръжение на Тодор Живков, известно като „ловната дружинка“ и действащо като неформален съветнически щаб. Бил е първи заместник-председател на Съюза на българските художници и член на бюрото на Комитета за култура.

Създава типизирани образи на българки, свързани със земята, селския бит, борбите в историята на народа. Скулптурите му излъчват сила и вътрешно спокойствие. Композициите са лаконични и ясно изградени, с опростена и обобщена масивна монументална форма, с точна характеристика на художествения образ и чувство за архитектоничност на скулптурните обеми.

От 1951 г. редовно участва в общи художествени изложби на СБХ и в представителни колективни изложби на българското изкуство в чужбина – Москва (1957, 1959, 1969), Будапеща (1964), Букурещ (1964), Атина, Прага, Истанбул и др. През 1957 г. печели награда на Международния фестивал на младежта и студентите в Москва. През 1958 г. участва на Първото световно младежко биенале в Париж, през 1968 г. на Венецианското биенале.

Негови творби се намират в много художествени галерии. Негови паметници има в много български градове. Той е автор на бюста на Тодор Живков в Правец, издигнат приживе през 1987 г. и после премахнат, на ротондата на Централна гара в София, на паметника на Съединението в Пловдив, на Аспарух в Добрич, барелеф и декоративна стена на Людмила Живкова пред училището на нейно име в София, на Иван Вазов в Рим, на партизани и антифашистката борба и много др.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


19
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
12
2
 
3
 
! Отговори
а бе,червен петко преди 1 година
До Анонимен 8 Времето не пада от небето,него го правят хората!Каквито са хората,такова е и времето!А времето е било време на унищожена държавност,пълно подчинение на чужда държава и властване на случайни хора,издигнали се и докопали се до властта с помоща на СССР!НЕ СЕ БЪРШИ С ВРЕМЕТО!То няма отношение към вашата продажност!
11
3
 
4
 
! Отговори
Културтрегер преди 1 година
Дедо Божи колкото и противно да му е било, взел го е и него най-сетне, няма как. Ще заподозрем нещо, ако вземе да го остави твърде-твърде дълго наоколо. Дали ще чака дълго за синковеца? Колко се надявах да не "подуши" дори предстоящия му пост. Дано да си остане там за малко и да не вземе да направи някоя поразия, в стил Кирчо и Кокорчо!
10
4
 
10
 
! Отговори
ПЕШО7 преди 1 година
Дали Минков баща се е споменал от срам??? Щото при такъв син, аз бих се самоубил...
9
0
 
5
 
! Отговори
През... преди 1 година
...15 в. в Италия е имало градове държави, които са воювали помежду си. Такъв конфликт е имало между Милано и Венеция. Дожите помолили кондотиера Бартоломео Колеони да ги защити. Той приел при условие като умре, да го погребат в базиликата Сан Марко, голяма чест. Отказали му, но после се съгласили. Рицарят победил, но го погребали в друга базилика, която кръстили Сан Марко. Верокио му направил паметник на кон в пълно въоръжение редом с Марк Аврелий. Това са паметници и склуптори. Бог да прости.
8
17
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Като почине човек се казва "Лека му пръст", "Светъл път", Бог да го прости". Стига с тия комунисти, в такова време е живял човекът, такъв е бил. Тогава се е считало за добро, че си комунист. Не си мислете, че след години внуците ви браво ще ви викат, щот сте били уж демократи. Ще ви изнамерят кусурите и на вас.
7
2
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Става все по-хубаво
6
9
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Комунисти и двамата и злодеи
5
5
 
38
 
! Отговори
карачанаков преди 1 година
,,Минеков/баща/ е участник в близкото лично обкръжение на Тодор Живков, известно като ловната дружинка и действащо като неформален съветнически щаб.,,Ти да видиш, и все пак бог да го прости човека .Може и да е бил човек за разлика от ГО ве ДОТО което е създал ,което хвърляше яйца по обществени сгради защото толкова му е културата и въпреки това пак го сложиха министър на културата
4
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Маска
3
3
 
35
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Чис комунис!
2
3
 
37
 
! Отговори
Васко преди 1 година
Във велинград има една статуя от него, пред кметството. Много нескопосана творба. Добре осребряваше връзките си с комунистите! За умрелите - или добро, или нищо! Да замълча!
1
6
 
45
 
! Отговори
Лека му пръст преди 1 година
Аз се чудех защо Минеков син мисли държавата за своя бащиния ,че някой му я откраднал а то каква номенклатура бил човека.Номенклатурите им "откраднаха "държавата и те си я искат обратно.Министър,ами да...Като не е министър държавата е открадната.