Адаптираме се към новото часово време до 10 дни

Около 5 % от хората възприемат по-тежко едночасовата смяна
22
Адаптираме се към новото часово време до 10 дни
Снимка: Pixabay

Организмът на човека е доста адаптивен и смяната на времето с един час по принцип не е толкова стресова. Необходими са ни около 5-7 до 10 дни, през които да успеем да свикнем със смяната на часа.

Това коментира за БТА неврологът д-р Диана Дечовска по повод връщането към астрономическото или зимно часово време тази неделя, 30 октомври. В 04:00 часа сутринта стрелките на часовника се връщат с един час назад.

По статистически данни около 5 % от хората реагират и възприемат по-тежко тази едночасова смяна, отбеляза д-р Дечовска. Наблюдава се, че хората, които са по-чувствителни към слънчева светлина, промяна в атмосферното налягане, смяна на времето, се сблъскват с нарушение на съня - по-трудно се събуждат сутрин, по-трудно заспиват, като това се отразява и на психиката, обясни тя. Сънят е много важен за психическото състояние на човека. Нарушение на съня води до нервност, раздразнителност, намалени концентрация и трудоспобност, понижено настроение, посочи специалистът.

Хората в по-напреднала възраст и тези с хронични заболявания също ще усетят промяната на времето по-изразено, тъй като техният организъм е по-малко адаптивен, отбеляза д-р Дечовска.

Малките деца и децата като цяло по-бързо се адаптират към промените, но бихме могли като родители да направим неща, които да улеснят адаптацията, на първо място е качественият сън - като качество на съня и като количество часове, каза лекарят.

Има хора, които са по-склонни към т.нар сезонно афективно разстройство (склонност към депресия), точно при смяната на сезоните и преминаване към зимно часово време, тъй като слънчевата светлина е пряко свързана и с хормона на щастието – серотонин, а през зимата тя е по-ограничена, посочи още Дечовска. Това се изразява в понижено настроение, мудност, липса на енергия и желание за вършене на ежедневни неща. При този вид депресия хората са по-склонни да прекаляват с храна, обясни Дечовска. Трябва обаче да се обясни, че това е преходно състояние и ако се спазват определени препоръки, по-лесно ще се справят с този проблем, добави тя.

Смяната на часовото време по-скоро не води до обостряне на хронични заболявания, но може да бъде намалена жизнеността на организма за известно време, докато той свикне с новите условия на часовата разлика, каза още специалистът.

Здравословно хранене, хидратация на организма, добрият сън, физическа активност и по възможност повече време на слънце ще ни помогнат да се справим по-лесно със смяната на часа, каза д-р Дечовска. По принцип е хубаво около седмица преди часовата смяна да започнем да си лягаме с около половин час по-рано, за да можем да преминем плавно периода на адаптация, добави тя.

Друга общовалидна препоръка, не само при смяна на часово време, е да не се стои пред екрани - телефони, компютри, телевизор, два часа преди лягане, припомни тя. Светлината от екраните блокира синтеза на мелатонин, който е основният хормон на съня. Затова децата, като стоят постоянно пред телевизор, телефон, след това не могат да заспят, те са превъзбудени. Същото е и за възрастните - трудно заспиват, тъй като сме на телефоните от сутрин до вечер, обясни лекарят.

Важно е да се вземат повече пресни сезонни плодове и зеленчуци, което също помага на организма да се адаптира към нови условия, каза още Дечовска. Здравословното хранене е от изключителна важност. Ако прекаляваме с консумацията на захар, кофеин, тестени продукти, на джънк фуд, няма как този организъм лесно да се адаптира, отбеляза лекарят.

Добрата хидратация на организма, с прием на вода, чайове, минимум 1,5-2 литра на ден, е важна. Повечето хора не пият достатъчно вода и в моята практика го виждам, каза д-р Дечовска. И на децата също да не се ограничава водата по никакъв начин, категорична е тя.

През зимния период е добре да се приемат витамини и минерали, но след консултация с лекар, като добавки към здравословното хранене. Хомеопатични препарати също могат да помогнат на хората, но пак след индивидуална консултация, съветва още д-р Дечовска.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


22
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
16
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Иdиoтите не престанaхa да си играят с времето. Да не ви се случи случка.
15
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Трябва да се спре с това местене на часа. Ако трябва да се мести нещо то е да се минава на зимно работно време и да се почва работа в друг час а не да се мести часовника и така да се размества времето за почивка.
14
2
 
6
 
! Отговори
Дрис преди 1 година
Изнежени душички. Аклиматизация за 1 час звучи смешно. Моряците често сменят за един месец до 7-8 часа...., а се водят 3-та категория труд....(преди години бяха 2-ра). Военните и полицаите сигурно са по-отрудени щом се пенсионират рано. Военните са изморени са от лежането и пиенето в поделенията, а полицаите са стресирани от търсенето на скришно и спокойно място в работно време. Да не забравяме и държавна администрация. Как ли преживяват промяната на времето те. Сигурно се събуждат чак пролетта.
13
3
 
3
 
! Отговори
SS преди 1 година
А за колко време ще се адаптираме като въведът еврото ? Първите пет години ще е зле много зле ! После ще свикнем ! С местенето на стрелките на времето е горе -долу същото ! Само ,че времето за привикване е по малко ! Лошото е ,че тая европейска простотия продължава повече от 40 год . А за това ,че хората страдат ,това не е важно !
12
0
 
3
 
! Отговори
Хибернация преди 1 година
Адаптираме се до пролетта, като мечките.
11
4
 
2
 
! Отговори
До 3 преди 1 година
Амриаж, каква дневна светлина ти трябва през лятото в 3, 30? Какво правиш тогава?Родителката ти я опъвам и без дневна светлина.
10
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
То 33 години не можем да се адаптираме вече, та какво са за нас 10 дена
9
4
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Да бе, 10 дни. Нужно са ми 10 минути или 10 секунди, за да се адаптирам и така е било винаги, откакто въведоха тази смяна на времето.
8
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Никой нема да седи до късно, щото тока ще стане по левче. Ще се вуиваме и още по тъмно, ще си заспиваме. Няма да се караме. Няма да се биеме ... Вечер кат си лгаме ...
7
8
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Какъв е смисълът от тази смяна на времето? Да си остане астрономическото време за постоянно.
6
3
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Доктори,доктори,навсякъде някакви доктори?Защо,да не сме някаква болница цялата държава.Викат 300 психичноболни са на свобода,тоест в НС.Като се сетя,че тия ненормалници едно практическо действие за народа не са направили,като да речем да оставят само лятното часово време,ми става лошо.
5
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Оф, в 17:30 и ще лягам. Супееер!
4
1
 
3
 
! Отговори
Косьо преди 1 година
влади ПАЦУЛЕВ
3
8
 
8
 
! Отговори
нфнфсаи преди 1 година
тъпо влади, мълчи. хората имат нужда от повече дневна светлина, не като теб, вампир такъв. отивай някъде, къде е вечна нощ, пацул такъв
2
9
 
12
 
! Отговори
Влади преди 1 година
Хайде това връщане се ядва - спим по-вече. Обаче с това часово време през лятото е гадно - сутрин съмва в 03,30ч. Затова европе далите от парламент ли, от ЕК ли , от май ка си пу..ката ли трябва да го заковат веднъж завинаги и стига гейски работи. В страни като Турция, Русия и повечето свят отдавна спряха с тази простотия.
1
4
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Редовната тема за двчене ...